Już 78 szpitali chce przekształcić się w spółki prawa handlowego - to efekt zaakceptowania przez rząd dwa tygodnie temu założeń planu "Ratujemy polskie szpitale". Jak poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz, wciąż rośnie liczba chętnych, którzy chcą skorzystać ze środków, które "państwo przeznaczyło na ratunek i zakończenie procederu zadłużania polskich szpitali".
Minister przypomniała, że w momencie przyjmowania założeń planu, zamiar przekształceń wyrażało ponad 50 szpitali publicznych. Obecnie ta liczba wzrosła. Uchwały o przekształceniu podjęły samorządy m.in. w Łańcucie, Pabianicach i Bytowie.
Według danych przytoczonych przez Ewę Kopacz, obecnie w Polsce funkcjonuje 112 niepublicznych szpitali, a 65 już przekształciło się w spółki prawa handlowego.
Kulisy "planu B"
Program "Ratujemy polskie szpitale" zakłada wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Ma on obowiązywać w latach 2009-2011.
Jest to tzw. plan B, który powstał po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku prezydent zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych, m.in. ustawę zakładającą obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24