Pamiątka przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, czyli Wigilia - dzisiaj obchodzą ją chrześcijanie na całym świecie. Polacy nie wyobrażają sobie tego dnia bez dzielenia się opłatkiem, jedzenia karpia i wizyty Mikołaja. A jak jest gdzie indziej?
Nazwa "Wigilia" pochodzi od łacińskiego słowa "vigilia", oznaczającego czuwanie. Wigilią nazywana jest także uroczysta wieczerza, do której tego dnia zasiada się o zmroku w gronie najbliższych. Tradycyjnie rozpoczyna się ona wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa.
Polskie dobra i tradycja
Kolację poprzedza modlitwa i czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Potem przychodzi czas na dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Wigilii towarzyszy obdarowywanie się prezentami składanymi pod choinką albo wręczanymi dzieciom przez Mikołaja.
Podarunki wigilijne to dla nas coś oczywistego, ale Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których Mikołaj pojawia się już tego dnia. W krajach zachodnich odwiedza on domy dopiero w dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia. Także łamanie się opłatkiem to zwyczaj nieznany (poza Litwą) gdzie indziej. W Hiszpanii jego odpowiednikiem jest chałwa, a wieczerze wigilijna rozpoczyna się tam dopiero po pasterce.
Pasterki od świtu
U nas odwrotnie - pasterka jest uroczystym zakończeniem tego dnia. Choć są wyjątki - w tym roku pierwsza "polska" pasterka rozpocznie się już o godz. 8:00. I będzie to pasterka wyjątkowa, bo odbywa się kilkaset metrów pod ziemią - w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce.
Zdecydowana większość pasterek odprawiona zostanie jednak w polskich kościołach dopiero o północy. W parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie k. Warszawy celebrować będzie ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wygłosi okolicznościową homilię. Z kolei kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej w Katedrze na Wawelu.
Karp kontra "wigilijna baranina"
Smak wigilijnego karpia też znany jest głównie w Polsce. W Wielkiej Brytanii obiad, który najczęściej zaczyna się tego dnia w okolicach południa, składa się z pieczonego indyka i "płonącego puddingu". We Francji Wigilii nie ma wcale. Francuzi biorą udział we mszy, a 25 grudnia siadają do wspólnego obiadu. Na stole najczęściej pojawia się wtedy indyk nadziewany kasztanami. Z kolei Szwedzi i Norwegowie podają w Wigilię lutefisk, czyli suszoną rybę, moczoną przez kilka dni w ługu sodowym, a potem gotowaną. Drugim daniem jest pinnkjott - gotowana baranina.
Od 2003 roku - zgodnie z formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary - w wigilię Bożego Narodzenia formalnie nie obowiązuje post. Niemniej Polacy zwykle nie spożywają tego dnia mięsa w poszanowaniu dla wielowiekowej tradycji, a biskupi polscy zachęcają wierzących do dochowania wierności tej tradycji. Wigilia postna obowiązuje katolików jedynie wówczas, gdy przypada w piątek.
Autor: ŁOs / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org