Cała katolicka Polska o 21.37 zatrzymała się na chwilę, wspominając śmierć Jana Pawła II. W wielu miejscach zapłonęły przyniesione przez wiernych znicze. Szczególne znaczenie miały te zapalone w drogich papieżowi miejscach: Wadowicach, Krakowie i na warszawskim pl. Piłsudkiego.
Na tym ostatnim warszawski abp. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej mszy z okazji czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II. - Chcemy prosić i modlić się o wyniesienie go do chwały ołtarzy. Tego, o którym jesteśmy przekonani, że jest święty - mówił metropolita.
Abp. Nycz mówił w homilii, że podczas tej mszy, na którą przybyli m.in. premier Donald Tusk i marszałek senatu Bogdan Borusewicz, chce dziękować Bogu za Jana Pawła II, za cały jego pontyfikat i całe jego dzieło. Nawiązując do hasła obchodów rocznicy, brzmiącego "Miłość wam wszystko wyjaśni", abp Nycz podkreślił, że wierni gromadzą się na placu właśnie w tym duchu.
- Wiemy, że są to słowa Ojca Świętego, kierowane z domu Ojca do nas. Módlmy się o to, by miłość Chrystusa, której uczył nas Jan Paweł II, wyjaśniała wiele w naszym życiu osobistym, rodzinnym, a także, by miłość wyjaśniała także wiele w życiu społecznym, politycznym i państwowym - mówił hierarcha.
Byśmy nie uronili nic z pontyfikatu
Módlmy się o to, by miłość Chrystusa, której uczył nas Jan Paweł II, wyjaśniała wiele w naszym życiu osobistym, rodzinnym, a także by miłość wyjaśniała także wiele w życiu społecznym, politycznym i państwowym abp Kazimierz Nycz
Przypomniał, że na Placu Piłsudskiego po śmierci papieża Warszawa zgromadziła się na spontanicznej wielkiej modlitwie.
- Odprawiono tu mszę, dziękując Bogu za jego życie, za jego pontyfikat, modląc się o to, byśmy nic nie uronili z tego, co nam w ciągu 26 lat pontyfikatu pozostawił - mówił abp Nycz. - Dzisiaj znowu jesteśmy w tym miejscu, w miejscu tak bardzo uświęconym przez obecność Jana Pawła II w naszej ojczyźnie. W tym miejscu dokonało się wiele wydarzeń, bardzo ważnych w ciągu ostatnich 30 lat - dodał.
Przypomniał też, że 30 lat temu na ówczesnym placu Zwycięstwa Jan Paweł II rozpoczynał mszą swoją pierwszą pielgrzymkę, "od której tak wiele się zaczęło i zmieniło się w Polsce".
O godz. 21.37, godziny śmierci papieża w 2005 r. na placu zapalony został pamiątkowy znicz.
Czuwanie pod „papieskim oknem”
Z kolei w Krakowie tysiące mieszkańców miasta zgromadziły się pod "papieskim oknem" przy ul. Franciszkańskiej 3. Placyk rozświetliły świece i znicze trzymane w dłoniach lub ustawione przed budynkiem kurii. Tłum przysłuchiwał się słowom kardynała Stanisława Dziwisza, który skierował przesłaniu z Watykanu, gdzie w rocznicę śmierci Jana Pawła II modlił się przy grobie Jana Pawła II.
- Ojciec Święty Benedykt XVI w swojej homilii dziś wygłoszonej nazwał Jana Pawła II papieżem nadziei. To przesłanie niech stanie się dla nas wszystkich umocnieniem w trwaniu przy Chrystusie, tak jak on trwał do ostatniego drgnienia jego gorącego serca. (...) Idźmy za jego wskazaniami, bądźmy ludźmi nadziei - usłyszeli zebrani słowa kardynała, skierowane do nich poprzez... sms.
Wysłuchać słów papieża
Jana Pawła II wspominano również na Jasnej Górze. Tam przez cały dzień można było przysłuchiwać się fragmentom archiwalnych przemówień Jana Pawła II, które wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny. Msze i wspólne modlitwy odbywały się także w Wadowicach, rodzinnym mieście Jana Pawła II.
Rocznica śmierci papieża była również uroczyście obchodzona w Poznaniu. Tutaj odbyła się msza w intencji szybkiej beatyfikacji i kanonizacji zmarłego Jana Pawła II, apel jasnogórski pod jego pomnikiem oraz czuwanie modlitewne przy krzyżu papieskim.
Polska pamięta
W Kaliszu i Łodzi wierni składali kwiaty i zapalali znicze przed pomnikami Jana Pawła II. Natomiast łódzcy jezuici w rocznicę śmierci papieża zorganizowali akcję honorowego krwiodawstwa "Krew dla Jezusa". W Gorzowie Wielkopolskim spod katedry wyruszył Biały Marsz. Uczestniczyło w nim blisko 4 tysiące osób. Na początku pochodu młodzież niosła wielki napis "Jan Paweł II Santo Subito".
W szczególny sposób uczczono pamięć o Janie Pawle II w Zakopanem, gdzie światła oświetliły krzyż na Giewoncie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24