Pogoda jeszcze całkiem letnia, ale kalendarz jest nieubłagany: punktualnie o 23:18 rozpocznie się astronomiczna jesień. Nie będzie to jednak "ostre przejście" - w środę wszędzie będzie wciąż ciepło, od 17 do 24 stopni. I wciąż będzie słonecznie.
Dokładnie o godzinie 23:18 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień.
Ciepły początek jesieni
Pierwszy dzień jesieni przywita nas łagodnie. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie umiarkowane i małe tylko na krańcach północnych okresowo duże z przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie mgły. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 10 do 13 st., chłodniej na Kujawach około 9 st. W rejonach górskich od 5 do 8 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.
W środę w ciągu dnia pogodnie, jedynie na północy kraju nadal zachmurzenie okresowo duże i miejscami przelotne opady deszczu. Ciepło. Temperatura maksymalna od 17 i 19 st. na północy kraju do 24 st. miejscami na południu (Śląsk, Małopolska i Podkarpacie). Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem chwilami silniejszy, z kierunków zachodnich.
Dlaczego zmieniają się pory roku?
Zmiany pór roku wynikają z kąta, jaki oś obrotu Ziemi tworzy z ekliptyką, czyli jej orbitą okołosłoneczną. Gdyby była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo. Jednak kąt wynosi 66,5 stopnia, dzięki czemu występują zmiany pór roku spowodowane różną długością dnia.
Słońce może znajdować się na wysokości od 23,5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23,5 stopnia nad nim. W pierwszym przypadku, na półkuli północnej dni są krótkie, a dzień, gdy Słońce jest najniżej nazywamy przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato.
Pomiędzy tymi dwiema datami Słońce musi przejść przez równik niebieski. Punkt przecięcia ekliptyki oraz równika niebieskiego, przez który Słońce przechodzi pomiędzy latem a zimą, astronomowie nazywają punktem Wagi. Nasza dzienna gwiazda znajdując się w nim rozpoczyna astronomiczną jesień, a dzień w tym momencie trwa dokładnie tyle samo czasu co noc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Kula