Kraków

Ojciec Leon Knabit odznaczony Orderem Uśmiechu

Kraków

"Po poręczy już nie zjeżdżam". 87 urodziny ojca Leona Knabita - materiał z 26.12.2016 roku
Fakty TVNO. Leon Knabit z Orderem Uśmiechu

"Chętnie odpowiada na nurtujące młodzież pytania, dzieli się swoimi doświadczeniami, jest pogodny, ma spory dystans do siebie"– tak o ojcu Leonie Knabicie piszą członkowie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Podczas wiosennego posiedzenia kapituła podjęła decyzję: duchowny zostanie odznaczony "słonecznym orderem".

Ojciec Leon Knabit przebywa w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Od lat prowadzi niezwykle popularne rekolekcje, znany jest z wielkiej otwartości na spotkania z dziećmi i młodzieżą.

- Jest ceniony za radość życia, otwartość i przyjaźń, jaką darzy szczególnie ludzi młodych, dla których jest autorytetem – tłumaczy Barbara Kolago, sekretarz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. I to właśnie to zadecydowało o przyznaniu benedyktynowi tego szczególnego odznaczenia.

Bibliotekarka, aktorka, druhna…

Oprócz ojca Knabita do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu zostało przyjętych pięć innych osób, a do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu dołączyła piosenkarka Irena Santor.

Wśród nowych członków są między innymi Batia Giliad z Izraela, która od 11 lat przewodniczy pracom Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a także Barbara Fender, bibliotekarka ze szkoły podstawowej w Jaszkowicach.

- Barbara Fender od blisko 30 lat zachęca dzieci do czytania, organizuje spotkania z pisarzami, warsztaty i konkursy oraz prowadzi z dziećmi zajęcia o charakterze terapeutycznym, promuje wśród uczniów także zasady bezpiecznego korzystania z internetu – wylicza zasługi odznaczonej sekretarz Kapituły.

Ordery trafią także do Ewy Grzelak, aktorki teatralnej i filmowej, związanej z fundacją "Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz do Małgorzaty Maćkowiak z Raszyna. Małgorzata Maćkowiak założyła w 2000 roku Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie "Ars Vivendi".

Ostatnią odznaczoną osobą jest druhna drużynowa harcmistrz Zuzanna Nawrot ze Świdnicy. - Od 45 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. W ramach drużyny Nieprzetartego Szlaku od lat jeździ z nimi na rajdy i obozy harcerskie, organizuje dla nich pomoc finansową – powiedziała Barbara Kolago.

Dokładna data wręczenia orderów nie została jeszcze ustalona.

Do grona członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu przyjęto w tym roku Irenę Santor. Członkostwo w Kapitule jest dożywotnie.

Sok z cytryny i uśmiech

Jak podkreślają członkowie kapituły, Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci. Jego tradycja sięga do 1968 roku, a z wnioskiem mogą występować tylko osoby poniżej 18. roku życia. Posiedzenia odbywają się dwa razy do roku, wiosną i jesienią Od 2007 roku przewodniczy im kanclerz Marek Michalak, obecny Rzecznik Praw Dziecka.

Pierwszy Order Uśmiechu odebrał profesor Wiktor Dega, światowej sławy chirurg-ortopeda z Poznania, rzecznik rozpowszechnienia szkół integracyjnych. - W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś – tłumaczy sekretarz Kapituły.

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą między innymi: św. Jan Paweł II, papież Franciszek, Dalajlama XIV, królowa Szwecji Sylwia, księżna Sarah Ferguson, św. Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala, Jakub Błaszczykowski.

Autor: wini/kv/jb / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości