Podczas corocznych prac porządkowych na Starym Cmentarzu w Tarnowie pracownicy Miejskiego Zarządu Cmentarzy dokonali kilku niezwykłych znalezisk. Trafili na tablicę epitafijną z 1805 roku, a także na cenne elementy najstarszych nagrobków.
Pracownicy MZC chcieli wyeksponować dwa najstarsze, ze znajdujących się na cmentarzu nagrobków. W tym celu przystąpili do prac porządkowych w zabytkowej kwaterze PAS II. – W czasie prac natknęli się na tablicę epitafijną lekarza Macieja Knitscha z 1805 r. Pierwsze pochówki na Cmentarzu Starym miały miejsce pod koniec wieku, więc znalezisko z samego początku wieku XIX, jest dla nas bardzo cenne – podkreśla Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.
Obiekty wyeksponowano
Tablica to jednak nie jedyny cenny obiekt, na jaki trafili pracownicy MZC. Podczas prac remontowych przy Pomniku Robotników Tarnowskich poległych na ulicach Tarnowa w czasie starć z policją w 1923 roku, odkryto niezwykły nagrobek z piaskowca. Pomnik ma formę dziecinnej trumienki.
Pracownikom MZC udało się także odnaleźć oryginalne postumenty, na których wyeksponowano najstarsze ze znajdujących się na cmentarzu nagrobków. - Tablica również zawiśnie na swoim miejscu, czyli na murze cmentarza – mówi Wójcik.
Z funduszy MZC w 2014 roku odrestaurowano łącznie 11 obiektów.
Autor: mmw/gp / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: MZC w Tarnowie