Nowo narodzona sarenka znaleziona w lesie. "Nie ratuj!"

TVN24

Młode saren przychodzą na świat w maju i w czerwcuMarcin Czarniecki | Facebook/Nadleśnictwo Krasiczyn, Lasy Państwowe
wideo 2/6

Zdjęcia sarenki, która dopiero co przyszła na świat, udostępniło w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Krasiczyn. Młoda sarna wydaje się być opuszczona, ale to tylko pozory. Pracownicy Nadleśnictwa wyjaśniają w rozmowie z tvn24.pl jak zachować, gdy spotkamy takie zwierzę na swojej drodze.

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Krasiczyn w województwie podkarpackim pojawiły się zdjęcia nowo narodzonej sarenki.

- Fotografie z bezpiecznej odległości wykonał spacerowicz. Sarenka może mieć kilka-kilkanaście godzin, w okolicy leżało pozostawione łożysko. Maj i czerwiec, to okres, w którym przychodzą na świat młode saren - opowiada Małgorzata Śliwińska-Siuśta z Nadleśnictwa Krasiczyn w rozmowie z tvn24.pl.

Nie dotykaj!

Przy takich spotkaniach należy bardzo uważać.

"Pod żadnym pozorem nie dotykaj! Małe bezbronne sarenki, pozostawione same sobie w wielkim lesie... Nic bardziej mylnego!" - możemy przeczytać w notce dołączonej do postu.

- Matka zazwyczaj jest w pobliżu młodych. Jeśli poczuje od swojego młodego obcy, ludzki zapach, może porzucić swoje dzieci - wyjaśnia Przemysław Włodek z Nadleśnictwa Krasiczyn.

Młodych nie wolno głaskać, nie należy dokarmiać, nie ma też potrzeby ich "ratować". - Jeśli ktoś zabiera dzikie zwierzę do domu, może zostać ukarany mandatem - zaznacza nasz rozmówca.

Czytaj też: "To ich pierwsze spotkanie z człowiekiem". Małe jenoty wychodzą z nory

Autor: mbl//mro / Źródło: facebook