Krach na rosyjskim rynku samochodowym. "Najgorszy rok od upadku ZSRR"

Autor:
jr/ams
Źródło:
Reuters, PAP

Miniony rok był dla rosyjskiego przemysłu samochodowego najgorszy od upadku ZSRR - zauważyła agencja Reutera. Produkcja samochodów w Rosji spadła w styczniu o 77,6 procent w ujęciu rocznym, wyprodukowano ponad 21 tysięcy aut - podano, powołując się na dane ogłoszone przez państwowy urząd statystyczny Rosstat.

Jak przypomniał Reuters, sankcje zachodnie nałożone na Moskwę po inwazji na Ukrainę i wycofanie się producentów zagranicznych sprawiły, że miniony rok był dla rosyjskiego przemysłu samochodowego najgorszy od upadku ZSRR. Fabryki opuściło w 2022 r. 450 tys. aut osobowych - o 67 proc. mniej niż w roku 2021.

Portal Moscow Times poinformował w czerwcu 2022 roku, że w przemyśle samochodowym zatrudnionych jest 300 tys. Rosjan, a w związanych z nim branżach - 3 mln.

Rosyjska gospodarka - miał być spadek o 15 procent

Po inwazji na Ukrainę setki zachodnich firm wycofało się z Rosji. Giełda w Moskwie została tymczasowo zamknięta, wartość rubla gwałtownie zanurkowała, a ludzie ustawiali się w długich kolejkach do bankomatów.

Instytut Finansów Międzynarodowych przewidywał, że rosyjska gospodarka skurczy się w 2022 roku o 15 proc., a w marcu ub.r. prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że "gospodarka Rosji w najbliższych latach, zostanie zmniejszona o połowę".

Jednak - jak wskazuje BBC - przez większą część 2022 roku Rosja była w stanie kontynuować eksport energii. I chociaż zachodnie państwa zmniejszyły, a niektóre z czasem wyeliminowały import rosyjskich surowców, to pozostali inni chętni kupcy. W tym kontekście wymienia się najczęściej Chiny oraz Indie.

Rosja znalazła chętnego na stal, krajowi producenci grzmią. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zamiast samochodów w fabrykach wytwarzano broń

Przychody Rosji z eksportu pomogły zwiększyć rosnące światowe ceny ropy, gazu, produktów ropopochodnych i innych rosyjskich produktów eksportowych, w tym żywności i nawozów.

Chociaż produkcja i handel detaliczny należały do sektorów, które odnotowały spadek w 2022 roku to według urzędu statystycznego rolnictwo, budownictwo i hotelarstwo odnotowały wzrost.

Rosyjskiej gospodarce pomogło także częściowe przekierowanie jej na tory wojskowe - zamiast samochodów w fabrykach wytwarzano broń. Ogółem kategoria bezpieczeństwo wojskowe i administracja publiczna w 2022 roku zanotowała wzrost o 4,1 proc.

Czytaj też: Dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Na razie bez porozumienia

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości