Ze świata

Ze świata

Z wizytą w "złotym kraju". "Birmańczycy są głodni turystów"

- Birma jest bardzo często nazywana "złotym krajem", ponieważ jest to miejsce, gdzie jest mnóstwo pagód, czyli świątyń buddyjskich. Rzeczywiście, jak leci się nad skupiskami ludzkimi, dużymi miastami, jest masa takich maleńkich, złotych punkcików i to sprawia wrażenie takiego złotego piasku - opowiada Dagmara Bałusz, która przez rok po Birmie nie tylko podróżowała, ale też tam mieszkała i pracowała. Dziś pracuje nad książką, w której opisuje swoje wspomnienia z pobytu w tym kraju. - Birmańczycy są głodni turystów, głodni białego człowieka. Ci ludzie są niezwykle sympatyczni i bardzo podobni do Polaków, bo są bardzo gościnni, biorą odpowiedzialność za przybyszów z daleka i opiekują się nimi. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Rekordowe loterie. Pięć krajów, gdzie można wygrać sporo

Gry losowe przyciągają łakomych wielkich pieniędzy na całym świecie. Marzenia o gigantycznych kwotach spełniają się jednak, tak często jak skreślenie "szóstki" w totka. Są jednak tacy, którym dopisało szczęście i z dnia na dzień stali się milionerami. Gdzie padały najwyższe wygrane?

Japończycy przeciwko Brexitowi. "To nasza brama do UE"

"Jeśli w brytyjskim referendum 23 czerwca większość opowie się za Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, atrakcyjność tego kraju dla japońskich inwestorów spadnie" - powiedział w czwartek w Londynie premier Japonii Shinzo Abe.

Chiny zmieniają przepisy dla szpitali po śmierci internauty

Chińska komisja ds. zdrowia zabroniła szpitalom delegowania usług medycznych do zewnętrznych firm oraz promocji za pomocą ogłoszeń. Decyzja zapadła po śmierci chorego na raka studenta, który zmarł po terapii oferowanej za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej.

"Moja miłość wzięła się z nieba". Podróż do krainy wina i gór

- Gruzja jest niesamowita i uzależnia - mówi w "Otwarciu Dnia" Paulina Labes, podróżniczka. Jak dodaje miłość do tego kraju "wzięła się z nieba". - Kiedy byłam tam pierwszy raz miałam tarapaty. Zgubiłam kartę i dowód, zostałam bez pieniędzy i pomógł mi pewien serdeczny Gruzin. Ten sentyment został i przerodził się w miłość do Gruzji - wskazuje Labes. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Balcerowicz wskazał główne kierunki reform na Ukrainie

Wzmocnienie systemu finansowego, wzrost gospodarczy, walka z korupcją i decentralizacja to najważniejsze kierunki reform, które należy realizować na Ukrainie – oświadczył Leszek Balcerowicz, współprzewodniczący zespołu doradców prezydenta Petra Poroszenki.

Kup dom za 1 euro. Czeka 50 budynków

Po 1 euro sprzedawane są domy w dwóch miejscowościach na Sardynii. Celem tej inicjatywy, wspieranej finansowo przez władze regionu, jest zaludnienie pustoszejących miasteczek i wyremontowanie domów, które niszczeją.

Rakotwórczy kosmetyk. Koncern zapłaci 55 mln dolarów odszkodowania

Johnson & Johnson po raz kolejny przegrał w sądzie proces dotyczący rakotwórczego talku. Koncern jest zobowiązany do zapłaty 55 milionów dolarów odszkodowania. Prawnicy kobiety, która pozwała firmę, twierdzą, że ten zdawał sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie stosowanie kosmetyku, ale nie informował o nim.

Jacht zamiast hotelu. Polacy opłynęli Przylądek Horn

- To, co jest niezwykłe na Selmie, to fakt, że każdy jest członkiem załogi. Jest 11 ludzi, każdy ma swoje własne zadanie, każdy ma swoje warty. Mogłem zarówno sterować pięknym żaglowcem, gotować w kambuzie lub czyścić toalety - opowiadał na antenie TVN24 BiS podróżnik i dziennikarz Sergiusz Pinkwart, który opłynął Przylądek Horn. Materiał programu "Pokaż nam świat".

Pozwał firmę, bo praca go nudziła

Odszkodowania równego 360 tysięcy euro domaga się od koncernu kosmetycznego Interparfums znudzony swoimi obowiązkami były pracownik. Pozew jest rozpatrywany w paryskim sądzie pracy.

Bezpieczniej, taniej, bez barier? Pięć rzeczy, które wiemy o bardzo ważnej umowie handlowej

Większe bezpieczeństwo produktów, niższe ceny towarów z USA, mniejsze rachunki za gaz oraz szansa rozwoju dla małych i średnich firm - entuzjaści wskazują na takie wymierne korzyści wynikające z podpisania TTIP (umowa o wolnym handlu, którą negocjują Unia Europejska i Stany Zjednoczone). Nie brakuje również krytycznych głosów mówiących, że podpisanie porozumienie spowoduje zalanie europejskiego rynku tanią i genetycznie modyfikowaną żywnością zza oceanu.

Palisz takie papierosy? Unia nakazała je wycofać

Mentole znikną ze sklepów. Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił w środę skargę Polski w sprawie dyrektywy tytoniowej i potwierdził ważność regulacji unijnych. Oznacza to, że do 2020 roku papierosy tego typu muszą zostać wycofane. Polska zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, wskazując, że negatywnie wpłynie to na gospodarkę. Trybunał stwierdził jednak, że takie papierosy są równie szkodliwe jak inne wyroby tytoniowe.

Chaos na lotnisku w Brukseli. Przez "głupi system kontroli"

Dwa dni po otwarciu hali odlotów na brukselskim lotnisku Zaventem, gdzie 22 marca doszło do zamachu, nadal panuje tam chaotyczna sytuacja. Z powodu zaostrzonych kontroli pasażerowie muszą czekać w kolejkach nawet cztery godziny - podają lokalne media.

Grecja "pod kreską", Polska w czołówce. Europę czeka skromny wzrost gospodarczy

Wzrost w UE i eurolandzie będzie skromny, jednak pozytywnym sygnałem jest to, iż wzrost utrzymuje się pomimo negatywnych zjawisk w otoczeniu międzynarodowym. Gospodarka Unii Europejskiej będzie się rozwijać w 2016 r. w tempie 1,8 proc., a strefy euro w tempie 1,6 proc. - przewiduje Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych.

Chińska wyszukiwarka doprowadziła do śmierci internauty? Jest śledztwo

Chińskie władze wszczęły śledztwo w sprawie wyszukiwarki Baidu, krajowego odpowiednika Google'a. Powodem jest śmierć chorego na nowotwór studenta, który zmarł po wypróbowaniu leczenia znalezionego za pośrednictwem Baidu - pisze BBC we wtorek. Wyszukiwarka była wielokrotnie oskarżana o stosowanie kontrowersyjnych, nieuczciwych metod pozycjonowania firm.

Brytyjski biznes boi się Brexitu. Nastroje najgorsze od 4 lat

Obawy o Brexit, rosnące koszty pracy i spowolnienie w Chinach spowodowały, że nastroje przedsiębiorców spadły do najniższego poziomu od czterech lat - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Biegłych Księgowych Anglii i Walii (ICAEW).