Ze świata

Ze świata

Wielka Brytania kończy erę węglową. Wygaszono ostatnią kopalnię

Ostatnią w Wielkiej Brytanii głębinową kopalnię węgla kamiennego Kellingley Colliery zamknięto w piątek, kładąc kres przemysłowi wydobywczemu, który mocno odcisnął piętno na społecznej i gospodarczej historii kraju. Oznacza to koniec pewnej ery, ponieważ przemysł węglowy był motorem napędowym wzrostu gospodarczego na początku XX wieku.

Sankcje wobec Rosji przedłużone o pół roku

Ambasadorowie państw UE zgodzili się na przedłużenie sankcji wobec Rosji o pół roku. Decyzja została przyjęta bez dyskusji. Dziś zostaje podjęta tzw. procedura pisemna, która zakończy się w poniedziałek. Sankcje zostaną opublikowane we wtorek.

Zgoda Izby Reprezentantów na ustawę budżetową i eksport ropy

Głosami Demokratów i Republikanów Izba Reprezentantów USA uchwaliła w piątek ustawę budżetową zapewniającą agendom rządowym 1,1 biliona dolarów na ich działalność do września 2016 roku oraz znoszącą wprowadzony 40 lat temu zakaz eksportu ropy naftowej.

Jeżeli Ukraina odrzuci projekt budżetu, MFW wstrzyma pomoc

MFW jest zaniepokojony stanowiskiem ukraińskiego parlamentu, który może odrzucić reformę podatkową i projekt budżetu na 2016 r. Stawia to pod znakiem zapytania reformy gospodarcze i finansową pomoc dla kraju - ostrzegł w piątek wiceszef Funduszu David Lipton.

Ukraina nie spłaci długu wobec Rosji. Jest moratorium

Rząd Ukrainy wprowadził moratorium na spłatę rosyjskiego długu wynoszącego w sumie ok. 3,6 mld dolarów w związku z zakupieniem przez Rosję pod koniec 2013 roku ukraińskich obligacji na sumę 3 mld USD - poinformował ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Facebook wchodzi w biznes transportowy i brata się z Uberem

To kolejny cios dla taksówkarzy: Facebook wchodzi w biznes transportowy. Firma zgodziła się na współpracę z Uberem i umożliwiła użytkownikom wezwanie taksówek bezpośrednio ze swojej aplikacji - Messenger. Dziś korzysta z niej 700 mln osób na całym świecie.

Grecy wycofują ustawę gospodarczą. Na żądanie wierzycieli

Wierzyciele zmusili rząd Grecji do wycofania z parlamentu projektu ustawy gospodarczej dotyczącej sprawiedliwości społecznej, grożąc wstrzymaniem wypłaty kolejnego miliarda euro pomocy finansowej - poinformowały w czwartek źródła w UE i Atenach.

Amerykanie znów polecą na Kubę. Jest porozumienie

USA i Kuba osiągnęły porozumienie w sprawie wznowienia regularnej komunikacji lotniczej między obu krajami - zakomunikował w czwartek Departament Stanu USA. Ogłoszenie porozumienia nastąpiło w pierwszą rocznicę rozpoczęcia procesu normalizacji stosunków USA-Kuba.

Ukraina zbliża się do Europy

Zbliżenie z Unią, zwłaszcza pod względem gospodarczym to według Kijowa jedyny słuszny kierunek. Szansa na wzrost handlu jest, ale nie w smak to Rosji. Ukraina potrzebuje wzmocnienia gospodarki, bo ta się kurczy, a w krajowej polityce dochodzi nawet do rękoczynów.

Szefowa MFW ma stanąć przed sądem. Znów mieszają się wielka polityka i biznes

Christine Lagarde ma stanąć przed sądem w sprawie afery finansowej. W czasie, gdy była ministrem finansów, biznesmen Bernard Tapie uzyskał rządową rekompensatę. Chodzi o niebagatelną sumę 400 mln euro. I dziś stojąca na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego Lagarde ma odpowiedzieć za domniemane zaniedbania dotyczące wypłaty tej kwoty.

Gwiezdny biznes. Piżamy, buty i taśmy klejące - wszyscy chcą zarobić na "Star Wars"

Powrót „Gwiezdnych wojen” jest pretekstem do wielu galaktycznych odwołań. Barack Obama w swoim przemówieniu wspiera się porównaniami do tej filmowej produkcji, w sieci krążą memy z Władimirem Putinem w towarzystwie bohaterów. Świat biznesu nie pozostaje dłużny. Amerykańskie firmy, zainspirowane premierą najnowszego filmu z sagi Georga Lucasa, postanowiły wykorzystać ją do promocji swoich artykułów. Wydaje się, że za Atlantykiem niemal wszystko ma jakieś związki ze „Star Wars” - producenci oferują „gwiezdne zupy”, specjalne baterie do miecza świetlnego, ale kupić też możemy np. piżamy, buty i taśmy klejące, które odnoszą się do tej serii filmowej.

"Krwiopijca" aresztowany. Podniósł cenę leku, teraz dostał zarzuty

Jeden z najbardziej znienawidzonych ludzi w Stanach Zjednoczonych został aresztowany przez FBI. Martin Shkreli, który przejął prawa do leku ratującego życie, a potem podniósł jego cenę o 5000 proc. został aresztowany za oszustwa finansowe w swojej firmie - informuje Bloomberg.

Rosja wygrała z Ukrainą. MFW rozstrzygnął spór o dług

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozstrzygnęła w środę na korzyść Rosji jej spór z Ukrainą wokół długu wartości 3 miliardów dolarów, jakie Kijów jest winny Moskwie. Stwierdzono, że zadłużenie to ma charakter publiczny a nie komercyjny.

Rewolucja w sklepach. Na zakupy z pupilami

Jedna z sieci supermarketów we Włoszech jako pierwsza w kraju otworzyła swoje podwoje przed psami i kotami. Do ponad 330 sklepów można wchodzić z czworonogami, a nawet - jeśli nie są zbyt duże - wkładać je do wózków na zakupy.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę. Sprawdź, jakie są oczekiwania Kremla

Ropa dawno nie była tak tania. Cena za baryłkę spadła do poziomów, które ostatnio widziane były w 2009 roku - tuż po rozpoczęciu kryzysu finansowego. Oznacza to poważne kłopoty dla rosyjskiej gospodarki, silnie uzależnionej od wpływów ze sprzedaży surowca. Oczekiwania Kremla w przedziale 100-110 dol. za baryłkę znacznie przekraczają bowiem obecne ceny. Co nie pozwala na zbilansowanie budżetu. Najbardziej wygórowane oczekiwania ma jednak Wenezuela, która "oczekuje" 160 dol. za baryłkę.

Szokujące prognozy na 2016 rok. Ropa za 100 dolarów, mocny rubel i srebro droższe od złota

Upadek rynku towarów i usług luksusowych, ropa kosztująca 100 dolarów za baryłkę i rubel najmocniejszą walutą roku. To tylko niektóre z dziesięciu Szokujących Prognoz na 2016 rok przygotowanych przez Saxo Bank. Warto pamiętać, że to tylko przypuszczenia dotyczące tego, co może się wydarzyć, ale „jednak być może te niedoceniane wydarzenia mogą mieć istotne konsekwencje dla rynków finansowych w 2016 roku”.