Ze świata

Ze świata

Piłka, miłość... reprodukcja. Klub postawił na aplikację dla kibiców

Innowacyjny pomysł hiszpańskiego klubu Getafe. Choć Juan i Maria od lat kibicują tej samej drużynie, a co 2 tygodnie oglądają te same mecze na tym samym stadionie, to nigdy się nie poznali. Ale teraz do emocji związanych z piłką nożną dołączyć może też miłość. Wszystko za sprawą aplikacji "Getafinder". Materiał "Faktów z zagranicy".

Chiny prześcignęły USA: mają więcej superbogaczy

W ChRL jest obecnie 596 miliarderów (licząc w dolarach USA) – o 242 więcej niż rok wcześniej i po raz pierwszy więcej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie takim majątkiem dysponuje „tylko” 537 superbogatych.

Szwajcarskie banki zamykają drzwi przed Rosjanami

Dwa banki szwajcarskie: Credit Suisse oraz UBS podjęły decyzję o zamknięciu bezpłatnych rachunków bankowych klientów z Rosji, którzy nie dysponują aktywami wyższymi niż 5 mln CHF – czytamy w artykule opublikowanym w czwartek przez rosyjski Forbes.

Glony mogą być smaczne i pożywne. I pomóc w walce z głodem na świecie

Potrzeba znalezienia nowych źródeł jedzenia nigdy nie była bardziej paląca. Jak wynika bowiem z raportu ONZ, aż 800 mln na świecie może cierpień z głodu. Z pomocą mają przyjść algi. - Wraz z przyrostem populacji potrzebujemy zwiększenia zasobów dostępnego białka. Możemy zacząć od pojedynczej komórki i wyhodować ich setki, więc możemy mieć nieskończoną ilość zasobów z jednej komórki - tłumaczy Peter Lecari z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Solazyme. Niskokosztowa produkcja bogatych w mikroelementy alg ma dostarczyć ludziom niezbędnych wartości odżywczych. By dotrzeć do najbardziej potrzebujących firma musi zmierzyć się jednak z dwoma wyzwaniami. Budową zbiorników fermentacyjnych w odległych regionach świata i przekonaniem ludzi, że glony mogą być apetyczne.

Ziszcza się plan Tuska. "Pierwszy ważny krok ku unii energetycznej"

- To pierwszy bardzo poważny krok w realizacji unii energetycznej. Bardzo się cieszę, że ta umowa powstała - powiedział o porozumieniu ws. interkonektora przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Trochę się obawiałem, kiedy ruszałem w Europę z ideą unii energetycznej, że wszyscy się zgodzą, a później nikt niczego nie zrobi - dodał. Według Tuska kwestia gazowego interkonektora między Polską a Litwą jak w soczewce pokazywała wszystkie kłopoty związane z ideą unii energetycznej, m.in. konieczność pogodzenia często sprzecznych interesów poszczególnych państw.

Rosja twierdzi, że saudyjska ropa trafia do Polski. "Nie było bezpośrednich transportów"

Informacja o tym, że Arabia Saudyjska rozpoczęła dostawy ropy do Polski na chwilę zelektryzowała rynki. Tym bardziej, że popłynęła z ust szefa rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczyna. - Nie odnotowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy żadnych bezpośrednich transportów surowca z portów Arabii Saudyjskiej - poinformował tvn24bis.pl Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu.

Nawet 15 lat taniej ropy nie martwi Rosji

Piętnaście lat ropy po 50 dolarów za baryłkę to nie jest najgorszy koszmar dla szefowej rosyjskiego banku centralnego, Elwiry Nabiulliny. - Martwi mnie bardziej tempo reform gospodarczych, które mogą stymulować inwestycje prywatne - powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga.

Toyota rysuje odważne plany. Ale zrealizuje je dopiero za 40 lat

Toyota zobowiązała się do wyeliminowania emisji dwutlenku węgla z procesów produkcyjnych do 2050 roku. To tylko jeden z celów postawionych przez japoński koncern. Wśród nich jest też zwiększenie do 2020 roku sprzedaży samochodów hybrydowych do 1,5 mln sztuk rocznie.

Muzułmański biznes w centrum Moskwy. Blogerka modowa trafiła w rynek

Aleksandra Gołowkowa, muzułmańska blogerka modowa, nie mogąc znaleźć odpowiednich ubrań, zaczęła projektować własne. Jej pomysł na biznes spodobał się jednej z firm, która wspiera modowe startupy. Dzięki temu jej projekty można kupić w sklepie w centrum Moskwy. Nie mają do niego wstępu mężczyźni.

Wirtualna debata prezydencka. Amerykański eksperyment telewizyjny

Wirtualna rzeczywistość wdziera się szturmem nie tylko do świata gier, czy kina. Teraz czas na telewizję. Osoby posiadające okulary do wirtualnej rzeczywistości będą mogły oglądać amerykańską debatę kandydatów partii demokratycznej na prezydenta USA. Na taki eksperyment zdecydowała się telewizja CNN.