Duda: liczę, że innowacje będą ważnym filarem współpracy Polski i USA


Prezydent Andrzej Duda liczy na to, że innowacje staną się ważnym filarem gospodarczej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi; mówił o tym w poniedziałek w Nowym Jorku podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biznesu.

Innowacyjność jest kluczowym elementem nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki, ma decydujący wpływ na produktywność i wzrost gospodarczy – mówił prezydent podczas spotkania zorganizowanego przez U.S. Chamber of Commerce.

Ważny filar współpracy

Zaznaczył, że polski rząd pracuje nad programami, których celem jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Wyraził nadzieję, że innowacje staną się ważnym filarem gospodarczej współpracy między Polską a USA. - Widzę wielki potencjał w wykorzystaniu możliwości naszych najbłyskotliwszych umysłów – mówił Duda. Prezydent zwrócił uwagę, że Polacy odnoszą sukcesy w międzynarodowych konkursach w dziedzinie nowych technologii. Przypomniał, że w ub. roku sonda kosmiczna skonstruowana przez polskich studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyła w konkursie organizowanym przez NASA, a w tym roku przedstawiony przez licealistów z Płocka projekt prześwietlania piramid mionami wygrał globalny konkurs Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. Mówił też o spotkaniu z przedstawicielami polskich startupów, zorganizowanym w ub. tygodniu w Pałacu Prezydenckim. - Jestem głęboko przekonany, że naszym celem i naszą odpowiedzialnością jest stworzenie warunków, aby takie przedsięwzięcia i firmy się rozwijały. To obszar, w który jestem bardzo zaangażowany - dodał prezydent.

Wiarygodny sojusznik

Polski przywódca podkreślił, że ważnym elementem współpracy Polski i USA jest także bezpieczeństwo. Jak mówił, w 1999 r. Polska wstąpiła do NATO i stała się wiarygodnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. - Nasi żołnierze walczyli ramię w ramię w Iraku i Afganistanie. Aktywnie wspieramy wysiłki międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim - dodał prezydent. Zaznaczył, że podczas lipcowego szczytu w Warszawie państwa NATO podjęły decyzje wzmacniające zdolności obronne Sojuszu, w tym dotyczące zwiększenia obecności jego sił na wschodniej flance. Podziękował USA za to, że zostały państwem ramowym dla sił NATO, które będą rozmieszczone w Polsce. Wyraził też wdzięczność za decyzję Waszyngtonu o zwiększeniu obecności wojskowej w Europie w ramach Europejskiej Inicjatywy Wsparcia (ERI). Prezydent podkreślił, że Polska też spełnia swoje zobowiązania sojusznicze, m.in. przeznaczając 2 proc. PKB na obronność i modernizując swoje siły zbrojne. Przypomniał, że dekadę temu Polska kupiła amerykańskie myśliwce F-16, a w sierpniu szef MON Antoni Macierewicz poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego (Letter of Request) do amerykańskiej firmy Raytheon, dostawcy zestawów obrony powietrznej Patriot.

Nowy sprzęt wojskowy

W przyszłości - mówił Duda - Polska zamierza zmodernizować swoje siły zbrojne poprzez zakup nowych okrętów podwodnych i helikopterów w drodze przetargów. Prezydent wskazał na istniejące przykłady dobrej współpracy przemysłów obronnych Polski i USA. - Aktywność Lockheed Martin w Polsce jest przykładem. Śmigłowce Black Hawk produkowane są w polskim Mielcu; jest to nadal największy zakład produkcyjny tej firmy poza granicami USA. Budowane w Polsce śmigłowce Black Hawk zostały kupione przez pięć krajów. Współpraca ta jest głębsza niż tylko produkcja. W zeszłym miesiącu Politechnika Warszawska oraz Lockheed Martin zaprezentowały bezzałogowy statek powietrzny - mówił Duda. Prezydent oświadczył, że Polska docenia, iż "administracja USA podziela nasze poglądy w kwestii budowy Nord Stream 2". Jak zaznaczył, jeśli rurociąg zostanie wybudowany, znacząco zmniejszy się bezpieczeństwo energetyczne krajów europejskich. - Ten projekt nie ma podstaw ekonomicznych, ponieważ infrastruktura do sprzedaży gazu ze Wschodu już istnieje – podkreślił. Duda zaznaczył, że w ciągu ostatniej dekady podejmowane przez Polskę wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu przyniosły znaczące rezultaty - m.in. w 2016 r. został uruchomiony pierwszy terminal LNG, za pośrednictwem którego do Polski może trafić 5 mld m sześc. skroplonego gazu rocznie. - Nie tylko zwiększyliśmy nasze możliwości importu, ale również jesteśmy zdeterminowani, by zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w regionie Europy Środkowej. Jednym z naszych priorytetów jest budowa połączeń (energetycznych) z naszymi sąsiadami. Niedawno zakończyliśmy studium wykonalności dla budowy nowego połączenia gazowego z Ukrainą. Polska ma na celu stworzenie hubu gazowego w regionie. USA mogą odegrać ważną rolę w tym projekcie - mówił Duda.

Polska popiera TTIP

Prezydent nawiązał też do negocjacji prowadzonych przez Unię Europejską i USA w sprawie umowy o wolnym handlu (TTIP). - Było ostatnio wiele krytyki, jeśli chodzi o umowę dotyczącą umowy o wolnym handlu między UE a USA, TTIP. Polska nadal popiera negocjacje w tej sprawie, jeśli doprowadzą one do porozumienia, które będzie zrównoważone i wzajemnie korzystne - oświadczył Duda. Jak mówił, TTIP postrzega jako okazję do zwiększenia wymiany towarów, usług i inwestycji między naszymi krajami. - Co ważniejsze, wierzę, że umowa ta będzie spajać wspólnotę transatlantycką i uzupełniającą rolę, jaką odgrywa NATO w dziedzinie bezpieczeństwa. Jeśli osiągniemy porozumienie, przyniesie to obopólne korzyści - podkreślił Duda. Prezydent zaznaczył, że więzi transatlantyckie mają szczególne miejsce w świadomości Polaków. - Współpraca z USA jest podstawowym filarem naszego bezpieczeństwa. Cenimy sobie współpracę z USA w różnych dziedzinach, w tym w handlu i inwestycjach, w zakresie innowacji i energii. Cenimy tę współpracę, ponieważ odzwierciedla ona wartości, które wszyscy dzielimy. Nasz sojusz opiera się na silnej wierze w wolność i demokrację – powiedział Duda. Podkreślił, że dzięki szybkiemu rozwojowi Polska ma wiele do zaoferowania inwestorom, także z USA. - Polska jest silnym członkiem UE i wiarygodnym partnerem w NATO. W Europie jest uważana za lidera wzrostu gospodarczego. Gdy wybuchł ostatni kryzys finansowy, polska gospodarka jako jedyna utrzymała wzrost. Tak naprawdę ten wzrost trwa od wczesnych lat 90. W 1990 r. wartość gospodarki Polski wynosiła 65 mld USD, dziś jest to osiem razy więcej – 475 mld USD - mówił prezydent. Zaznaczył, że ten sukces jest odzwierciedlony także w ekspansji polskich firm na światowych rynkach, w tym na rynku amerykańskim. Jak mówił, tylko w I półroczu br. polski eksport do USA wyniósł około 3,5 mld USD.

Andrzej Duda przemawiał na szczycie ONZ:

Autor: tol / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po czwartkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że wątpliwe jest, by w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, nastąpiło umocnienie polskiej waluty. "Prezes Adam Glapiński uderzył dzisiaj w jastrzębie tony akcentując mocniej ryzyka wzrostu inflacji" - ocenili ekonomiści Pekao.

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Donald Trump przyznał w czwartek, że spodziewa się konstruktywnych negocjacji handlowych z Chinami, zaplanowanych na sobotę w Szwajcarii. - Myślę, że mają wiele do zyskania. O wiele więcej niż my w pewnym sensie - stwierdził. Dodał, że nie wyklucza rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

Źródło:
PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP

Od początku 2025 roku amerykańskie służby wydaliły ośmiu Polaków, do tego kolejnych sześciu jest w trakcie procesu deportacji - wynika z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Gazecie Wyborczej".

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego Maria od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji - podało Ministerstwo Przemysłu. Jak dodano, potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP