Tak zmieni się świat po wygranej Trumpa. Dziewięć możliwych scenariuszy


Co się stanie, jeśli to Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA? Oto możliwe scenariusze. Przygotował je Martin O'Rourke, analityk słynącego z czarnych prognoz Saxo Banku.

1. Meksykańskie peso mocno traci

Od początku kampanii peso reaguje na wyniki sondaży prezydenckich. Nie inaczej byłoby także w przypadku wygranej Trumpa w samych wyborach.

Zdaniem analityków, wygrana kandydata republikanów może oznaczać wyraźne umocnienie dolara wobec meksykańskiej waluty. Ich zdaniem kurs może wejść na historyczne poziomy i przebić poziom 20 dolarów za jedno peso.

Co powoduje takie obawy? Obiecana przez Donalda Trumpa renegocjacja Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA), na którym jego zdaniem o wiele bardziej korzysta Meksyk niż USA. Kandydat republikanów zapowiedział także budowę muru na granicy z Meksykiem, który ma zatrzymać napływ imigrantów do USA. Zapewnił przy tym, że za jego budowę w całości "zapłaci Meksyk". Byłby to cios dla gospodarki meksykańskiej, dla której Stany Zjednoczone są pierwszym partnerem handlowym.

Jak długie i wielkie może być zanurzenie peso trudno oszacować, ale wszystko wskazuje, że w krótkim czasie od wyborów na parze USD/MXN mielibyśmy przebity poziom 20 dolarów. Analitycy zwracają uwagę, że sytuacja byłaby podobna do tej jaką obserwujemy na parze GBP/USD, gdzie nadal nie widać równowagi kursowej, mimo że od czasu referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej, minęły cztery miesiące.

Choć jak wskazują analitycy, nowa równowaga kursowa w przypadku meksykańskiej waluty będzie miała raczej miejsce szybciej niż w przypadku funta.

2. Zerwanie współpracy na arenie międzynardowej

Analityk Saxo Bank skupia się również na retoryce Trumpa, opartej na "najbardziej prymitywnym nacjonalizmie". Jak wskazuje, nie trzeba być profesorem, aby prognozować, że jego prezydentura będzie oznaczać zwrot amerykańskiej sceny politycznej w prawą stronę, co będzie mieć istotny wpływ na relacje międzynarodowe.

Trump jest za prowadzeniem twardego kursu wobec Chin, Meksyku i Europy (popierał Brexit) oraz innych podmiotów na arenie międzynarodowej - czytamy.

W rzeczywistości, istnieje mało państw, które nie podpadły Trumpowi, za wyjątkiem Rosji, o czym analityk wspomina w dalszej części raportu.

Jego zdaniem zwrot w stronę prawicy oznaczałby przede wszystkim, wprowadzenie barier celnych, które w handlu byłyby odpowiednikiem muru na granicy z Meksykiem, oraz oddanie inicjatywy na arenie stosunków międzynarodowych innym geopolitycznym graczom, przede wszystkim Rosji i Chinom.

W najgorszym scenariuszu, oznaczałoby to także koniec współpracy w ramach ONZ. Mimo że organizacja ta jest krytykowana za korupcję i nieskuteczność, to była jednak istotnym forum współpracy przez ostatnich 70 lat.

Biorąc pod uwagę krytykę ONZ ze strony Rosji oraz ambicje Chin, aby stać się siłą przewodnią w regionie Morza Południowochińskiego, ONZ już teraz ma kłopoty z wypracowaniem wspólnego stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa. Jeśli prezydentem USA zostanie osoba, która jest równie niechętna osiąganiu kompromisów, to ONZ straci jakąkolwiek skuteczność. Należy przy tym podkreślić, że dla Trumpa, organizacja ta jest częścią status quo, przeciwko któremu należy walczyć.

Bez względu jak niewiarygodnie może to brzmieć, to w przypadku ONZ można doszukiwać się podobieństw do Ligi Narodów w okresie międzywojennym - gdy protekcjonizm bierze górę, to międzynarodowe instytucje (takie jak UE) znajdują się pod ogromną presją.

ONZ prawdopodobnie przetrwa prezydencję Trumpa, jednak jej skuteczność zostanie znacznie ograniczona - pisze O'Rourke.

3. Zmiana w Fed

Przy okazji wyścigu do Białego Domu gorące stało się także stanowisko szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Trump oskarżył ją o to, że bank centralny USA jest używany jako narzędzie polityczne przez polityczne elity.

Zdaniem analityków, mało wyraziste występy Yellen oznaczają, że jest łatwym celem ataku zarówno dla Clinton i Trump. Jej kadencja kończy się w 2018 roku i można być pewnym, że Trump skorzysta z pierwszej lepszej okazji, aby doprowadzić do opuszczenia przez nią Fedu.

Jest również bardzo prawdopodobne, że zadba o ograniczenie roli samego Fedu, który jest postrzegany jako wygodny (a czasem zasłużony) kozioł ofiarny odpowiedzialny za problemy gospodarcze państwa. Nieumiejętność uporania się ze skutkami światowego kryzysu finansowego oraz doprowadzenie do sztucznego zawyżenia wycen na rynku akcyjnym, które w niewielkim stopniu rozwiązują problemy realnej gospodarki, sprawiły, że Rezerwa jest zresztą narażona na ataki ze wszystkich stron sceny politycznej, zwłaszcza prawicy - dodano.

4. Quitaly - rozpad UE

Może trochę uproszczonym jest szukanie konotacji między włoskim referendum zaplanowanym na 4 grudnia, a głosowaniem ws. Brexitu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dotyczy ono reformy konstytucyjnej, a nie bezpośrednio członkostwa w UE.

Ale premier Włoch Matteo Renzi zadeklarował, że jeśli proponowane przez jego rząd zmiany ustrojowe nie zostaną zaakceptowane przez głosujących, ustąpi ze stanowiska. Zdaniem analityków może to stanowić kolejny cios dla myśli proeuropejskiej oraz ponadnarodowej struktury rozwijanej od 1945 roku.

Dymisja Renziego oznacza bowiem nowe wybory, w których mogą zwyciężyć ugrupowania chcące wyjścia Włoch nie tylko ze strefy euro, ale w ogóle ze Wspólnoty. W tym gronie jest m.in. eurosceptyczna włoska partii Ruch Pięciu Gwiazd.

Zdaniem analityków zwycięstwo Trumpa tylko podsyci narracje anty-organizacyjne i sprawi, że hasło "wszystko jest możliwe" tylko zyska na znaczeniu. Strata Renziego po Brexicie byłaby niczym domino i wywarłaby jeszcze większą presję na Brukselę, która już teraz stara sobie poradzić z "jednym niegrzecznym chłopcem w kącie".

Dlatego Europa modli się o zwycięstwo Renziego, które zdaniem analityków będzie o wiele bardziej prawdopodobne, jeśli Trump nie osiągnie sukcesu w wyborach prezydenckich.

5. Polaryzacja mediów w USA

Zwycięstwo Trumpa może oznaczać mniejszą wolność prasy i osobliwą polaryzację mediów w kierunku wiadomości, w których wyborcy śledzą raczej tylko te programy, które są spójne z ich poglądami, a także uprzedzeniami.

Jak wskazuje analityk już teraz są media (np. Fox News), które podążają ścieżką promującą przesłania Trumpa. Ich zdaniem nie ma powodów dla których miałoby to się zmienić podczas jego potencjalnej prezydentury. Co więcej jest całkiem prawdopodobne, że przekaz stanie się jeszcze bardziej "ekstremalny".

"To już się stało i jest tylko prawdopodobieństwo pogorszenia, niezależnie od tego kto wygra" - dodaje O'Rourke.

6. Zmiana retoryki ws. fałszowania wyborów

Analityk po raz kolejny wraca do Brexitu. Tym razem wskazując na podobny zabieg kampanijny, na który zdecydował się Trump.

Chodzi o ewentualne zakwestionowanie wyników głosowania, które zapowiedziało UKIP w momencie, kiedy kampania "za" opuszczeniem Unii Europejskiej była w kryzysie, a sondaże nie dawały większych szans na końcowy sukces. Ostatecznie Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa wraz z ogłoszeniem rezultatu referendum porzuciła te plany. Wskazując, że nie było o tym mowy.

Taka sama zapowiedź przed kilkunastoma dniami padła z ust Trumpa. Republikański kandydat oświadczył, że zastrzega sobie prawo do zakwestionowania wyniku wyborów prezydenckich, jeżeli będzie on "wątpliwy".

- Składam uroczystą obietnicę moim wyborcom, że uznam wynik wyborów... jeśli je wygram - powiedział miliarder na spotkaniu z wyborcami w Delaware w stanie Ohio. Tym samym wchodząc na ścieżkę retoryki prezentowanej przez Nigela Farage'a.

7. Rewolucja w amerykańskiej polityce

Zdaniem analityka tegoroczne wybory mogą doprowadzić do rewolucji na amerykańskiej scenie politycznej. Jak wskazuje, możliwy jest koniec bipolaryzacji z udziałem demokratów-republikanów.

Analitycy dostrzegają potencjał dla rozwoju trzeciej drogi biorąc pod uwagę niechęć jaką są darzeni obaj kandydaci.

8. Ocieplenie stosunków USA z Rosją

W przypadku wygranej Trumpa możliwe jest także ocieplenie stosunków amerykańsko-rosyjskich. "Miałem wątpliwą przyjemność spotkania Donalda Trumpa w Moskwie w 1997 roku, który już wtedy pokazał słabość do Rosji" - wskazuje analityk Saxo.

Jednocześnie argumentuje swoją prognozę wypowiedziami, w których kandydat republikanów wielokrotnie miał przejawiać podziw dla Władimira Putina i wyrażał nadzieje na współpracę z Rosją ws. Syrii.

9. Ceny ropy w górę

Anty-muzułmańska retoryka Trumpa jest chyba największą przeszkodą na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie, a jego zwycięstwo może dostarczyć Isis i Al-Kaidzie bodźca potrzebnego do ożywienia organizacji. W konsekwencji może dojść do skupienia uwagi na USA jako wrogu numer 1.

Analitycy wskazują, że jeśli Trump wprowadzi całkowity zakaz wpuszczania muzułmanów na terytorium USA, pomoże to zasilić szeregi sił antyamerykańskich.

Miałoby to także wpływ na ceny na rynku surowcowym. Wrażliwość cen ropy na napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, może bowiem w krótkim czasie znacznie wywindować ceny surowca.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (29.10.2016):

Autor: mb / Źródło: tradingfloor.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP