Tak zmieni się świat po wygranej Trumpa. Dziewięć możliwych scenariuszy


Co się stanie, jeśli to Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA? Oto możliwe scenariusze. Przygotował je Martin O'Rourke, analityk słynącego z czarnych prognoz Saxo Banku.

1. Meksykańskie peso mocno traci

Od początku kampanii peso reaguje na wyniki sondaży prezydenckich. Nie inaczej byłoby także w przypadku wygranej Trumpa w samych wyborach.

Zdaniem analityków, wygrana kandydata republikanów może oznaczać wyraźne umocnienie dolara wobec meksykańskiej waluty. Ich zdaniem kurs może wejść na historyczne poziomy i przebić poziom 20 dolarów za jedno peso.

Co powoduje takie obawy? Obiecana przez Donalda Trumpa renegocjacja Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA), na którym jego zdaniem o wiele bardziej korzysta Meksyk niż USA. Kandydat republikanów zapowiedział także budowę muru na granicy z Meksykiem, który ma zatrzymać napływ imigrantów do USA. Zapewnił przy tym, że za jego budowę w całości "zapłaci Meksyk". Byłby to cios dla gospodarki meksykańskiej, dla której Stany Zjednoczone są pierwszym partnerem handlowym.

Jak długie i wielkie może być zanurzenie peso trudno oszacować, ale wszystko wskazuje, że w krótkim czasie od wyborów na parze USD/MXN mielibyśmy przebity poziom 20 dolarów. Analitycy zwracają uwagę, że sytuacja byłaby podobna do tej jaką obserwujemy na parze GBP/USD, gdzie nadal nie widać równowagi kursowej, mimo że od czasu referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej, minęły cztery miesiące.

Choć jak wskazują analitycy, nowa równowaga kursowa w przypadku meksykańskiej waluty będzie miała raczej miejsce szybciej niż w przypadku funta.

2. Zerwanie współpracy na arenie międzynardowej

Analityk Saxo Bank skupia się również na retoryce Trumpa, opartej na "najbardziej prymitywnym nacjonalizmie". Jak wskazuje, nie trzeba być profesorem, aby prognozować, że jego prezydentura będzie oznaczać zwrot amerykańskiej sceny politycznej w prawą stronę, co będzie mieć istotny wpływ na relacje międzynarodowe.

Trump jest za prowadzeniem twardego kursu wobec Chin, Meksyku i Europy (popierał Brexit) oraz innych podmiotów na arenie międzynarodowej - czytamy.

W rzeczywistości, istnieje mało państw, które nie podpadły Trumpowi, za wyjątkiem Rosji, o czym analityk wspomina w dalszej części raportu.

Jego zdaniem zwrot w stronę prawicy oznaczałby przede wszystkim, wprowadzenie barier celnych, które w handlu byłyby odpowiednikiem muru na granicy z Meksykiem, oraz oddanie inicjatywy na arenie stosunków międzynarodowych innym geopolitycznym graczom, przede wszystkim Rosji i Chinom.

W najgorszym scenariuszu, oznaczałoby to także koniec współpracy w ramach ONZ. Mimo że organizacja ta jest krytykowana za korupcję i nieskuteczność, to była jednak istotnym forum współpracy przez ostatnich 70 lat.

Biorąc pod uwagę krytykę ONZ ze strony Rosji oraz ambicje Chin, aby stać się siłą przewodnią w regionie Morza Południowochińskiego, ONZ już teraz ma kłopoty z wypracowaniem wspólnego stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa. Jeśli prezydentem USA zostanie osoba, która jest równie niechętna osiąganiu kompromisów, to ONZ straci jakąkolwiek skuteczność. Należy przy tym podkreślić, że dla Trumpa, organizacja ta jest częścią status quo, przeciwko któremu należy walczyć.

Bez względu jak niewiarygodnie może to brzmieć, to w przypadku ONZ można doszukiwać się podobieństw do Ligi Narodów w okresie międzywojennym - gdy protekcjonizm bierze górę, to międzynarodowe instytucje (takie jak UE) znajdują się pod ogromną presją.

ONZ prawdopodobnie przetrwa prezydencję Trumpa, jednak jej skuteczność zostanie znacznie ograniczona - pisze O'Rourke.

3. Zmiana w Fed

Przy okazji wyścigu do Białego Domu gorące stało się także stanowisko szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Trump oskarżył ją o to, że bank centralny USA jest używany jako narzędzie polityczne przez polityczne elity.

Zdaniem analityków, mało wyraziste występy Yellen oznaczają, że jest łatwym celem ataku zarówno dla Clinton i Trump. Jej kadencja kończy się w 2018 roku i można być pewnym, że Trump skorzysta z pierwszej lepszej okazji, aby doprowadzić do opuszczenia przez nią Fedu.

Jest również bardzo prawdopodobne, że zadba o ograniczenie roli samego Fedu, który jest postrzegany jako wygodny (a czasem zasłużony) kozioł ofiarny odpowiedzialny za problemy gospodarcze państwa. Nieumiejętność uporania się ze skutkami światowego kryzysu finansowego oraz doprowadzenie do sztucznego zawyżenia wycen na rynku akcyjnym, które w niewielkim stopniu rozwiązują problemy realnej gospodarki, sprawiły, że Rezerwa jest zresztą narażona na ataki ze wszystkich stron sceny politycznej, zwłaszcza prawicy - dodano.

4. Quitaly - rozpad UE

Może trochę uproszczonym jest szukanie konotacji między włoskim referendum zaplanowanym na 4 grudnia, a głosowaniem ws. Brexitu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dotyczy ono reformy konstytucyjnej, a nie bezpośrednio członkostwa w UE.

Ale premier Włoch Matteo Renzi zadeklarował, że jeśli proponowane przez jego rząd zmiany ustrojowe nie zostaną zaakceptowane przez głosujących, ustąpi ze stanowiska. Zdaniem analityków może to stanowić kolejny cios dla myśli proeuropejskiej oraz ponadnarodowej struktury rozwijanej od 1945 roku.

Dymisja Renziego oznacza bowiem nowe wybory, w których mogą zwyciężyć ugrupowania chcące wyjścia Włoch nie tylko ze strefy euro, ale w ogóle ze Wspólnoty. W tym gronie jest m.in. eurosceptyczna włoska partii Ruch Pięciu Gwiazd.

Zdaniem analityków zwycięstwo Trumpa tylko podsyci narracje anty-organizacyjne i sprawi, że hasło "wszystko jest możliwe" tylko zyska na znaczeniu. Strata Renziego po Brexicie byłaby niczym domino i wywarłaby jeszcze większą presję na Brukselę, która już teraz stara sobie poradzić z "jednym niegrzecznym chłopcem w kącie".

Dlatego Europa modli się o zwycięstwo Renziego, które zdaniem analityków będzie o wiele bardziej prawdopodobne, jeśli Trump nie osiągnie sukcesu w wyborach prezydenckich.

5. Polaryzacja mediów w USA

Zwycięstwo Trumpa może oznaczać mniejszą wolność prasy i osobliwą polaryzację mediów w kierunku wiadomości, w których wyborcy śledzą raczej tylko te programy, które są spójne z ich poglądami, a także uprzedzeniami.

Jak wskazuje analityk już teraz są media (np. Fox News), które podążają ścieżką promującą przesłania Trumpa. Ich zdaniem nie ma powodów dla których miałoby to się zmienić podczas jego potencjalnej prezydentury. Co więcej jest całkiem prawdopodobne, że przekaz stanie się jeszcze bardziej "ekstremalny".

"To już się stało i jest tylko prawdopodobieństwo pogorszenia, niezależnie od tego kto wygra" - dodaje O'Rourke.

6. Zmiana retoryki ws. fałszowania wyborów

Analityk po raz kolejny wraca do Brexitu. Tym razem wskazując na podobny zabieg kampanijny, na który zdecydował się Trump.

Chodzi o ewentualne zakwestionowanie wyników głosowania, które zapowiedziało UKIP w momencie, kiedy kampania "za" opuszczeniem Unii Europejskiej była w kryzysie, a sondaże nie dawały większych szans na końcowy sukces. Ostatecznie Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa wraz z ogłoszeniem rezultatu referendum porzuciła te plany. Wskazując, że nie było o tym mowy.

Taka sama zapowiedź przed kilkunastoma dniami padła z ust Trumpa. Republikański kandydat oświadczył, że zastrzega sobie prawo do zakwestionowania wyniku wyborów prezydenckich, jeżeli będzie on "wątpliwy".

- Składam uroczystą obietnicę moim wyborcom, że uznam wynik wyborów... jeśli je wygram - powiedział miliarder na spotkaniu z wyborcami w Delaware w stanie Ohio. Tym samym wchodząc na ścieżkę retoryki prezentowanej przez Nigela Farage'a.

7. Rewolucja w amerykańskiej polityce

Zdaniem analityka tegoroczne wybory mogą doprowadzić do rewolucji na amerykańskiej scenie politycznej. Jak wskazuje, możliwy jest koniec bipolaryzacji z udziałem demokratów-republikanów.

Analitycy dostrzegają potencjał dla rozwoju trzeciej drogi biorąc pod uwagę niechęć jaką są darzeni obaj kandydaci.

8. Ocieplenie stosunków USA z Rosją

W przypadku wygranej Trumpa możliwe jest także ocieplenie stosunków amerykańsko-rosyjskich. "Miałem wątpliwą przyjemność spotkania Donalda Trumpa w Moskwie w 1997 roku, który już wtedy pokazał słabość do Rosji" - wskazuje analityk Saxo.

Jednocześnie argumentuje swoją prognozę wypowiedziami, w których kandydat republikanów wielokrotnie miał przejawiać podziw dla Władimira Putina i wyrażał nadzieje na współpracę z Rosją ws. Syrii.

9. Ceny ropy w górę

Anty-muzułmańska retoryka Trumpa jest chyba największą przeszkodą na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie, a jego zwycięstwo może dostarczyć Isis i Al-Kaidzie bodźca potrzebnego do ożywienia organizacji. W konsekwencji może dojść do skupienia uwagi na USA jako wrogu numer 1.

Analitycy wskazują, że jeśli Trump wprowadzi całkowity zakaz wpuszczania muzułmanów na terytorium USA, pomoże to zasilić szeregi sił antyamerykańskich.

Miałoby to także wpływ na ceny na rynku surowcowym. Wrażliwość cen ropy na napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, może bowiem w krótkim czasie znacznie wywindować ceny surowca.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (29.10.2016):

Autor: mb / Źródło: tradingfloor.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl