Tak zmieni się świat po wygranej Trumpa. Dziewięć możliwych scenariuszy


Co się stanie, jeśli to Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA? Oto możliwe scenariusze. Przygotował je Martin O'Rourke, analityk słynącego z czarnych prognoz Saxo Banku.

1. Meksykańskie peso mocno traci

Od początku kampanii peso reaguje na wyniki sondaży prezydenckich. Nie inaczej byłoby także w przypadku wygranej Trumpa w samych wyborach.

Zdaniem analityków, wygrana kandydata republikanów może oznaczać wyraźne umocnienie dolara wobec meksykańskiej waluty. Ich zdaniem kurs może wejść na historyczne poziomy i przebić poziom 20 dolarów za jedno peso.

Co powoduje takie obawy? Obiecana przez Donalda Trumpa renegocjacja Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA), na którym jego zdaniem o wiele bardziej korzysta Meksyk niż USA. Kandydat republikanów zapowiedział także budowę muru na granicy z Meksykiem, który ma zatrzymać napływ imigrantów do USA. Zapewnił przy tym, że za jego budowę w całości "zapłaci Meksyk". Byłby to cios dla gospodarki meksykańskiej, dla której Stany Zjednoczone są pierwszym partnerem handlowym.

Jak długie i wielkie może być zanurzenie peso trudno oszacować, ale wszystko wskazuje, że w krótkim czasie od wyborów na parze USD/MXN mielibyśmy przebity poziom 20 dolarów. Analitycy zwracają uwagę, że sytuacja byłaby podobna do tej jaką obserwujemy na parze GBP/USD, gdzie nadal nie widać równowagi kursowej, mimo że od czasu referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej, minęły cztery miesiące.

Choć jak wskazują analitycy, nowa równowaga kursowa w przypadku meksykańskiej waluty będzie miała raczej miejsce szybciej niż w przypadku funta.

2. Zerwanie współpracy na arenie międzynardowej

Analityk Saxo Bank skupia się również na retoryce Trumpa, opartej na "najbardziej prymitywnym nacjonalizmie". Jak wskazuje, nie trzeba być profesorem, aby prognozować, że jego prezydentura będzie oznaczać zwrot amerykańskiej sceny politycznej w prawą stronę, co będzie mieć istotny wpływ na relacje międzynarodowe.

Trump jest za prowadzeniem twardego kursu wobec Chin, Meksyku i Europy (popierał Brexit) oraz innych podmiotów na arenie międzynarodowej - czytamy.

W rzeczywistości, istnieje mało państw, które nie podpadły Trumpowi, za wyjątkiem Rosji, o czym analityk wspomina w dalszej części raportu.

Jego zdaniem zwrot w stronę prawicy oznaczałby przede wszystkim, wprowadzenie barier celnych, które w handlu byłyby odpowiednikiem muru na granicy z Meksykiem, oraz oddanie inicjatywy na arenie stosunków międzynarodowych innym geopolitycznym graczom, przede wszystkim Rosji i Chinom.

W najgorszym scenariuszu, oznaczałoby to także koniec współpracy w ramach ONZ. Mimo że organizacja ta jest krytykowana za korupcję i nieskuteczność, to była jednak istotnym forum współpracy przez ostatnich 70 lat.

Biorąc pod uwagę krytykę ONZ ze strony Rosji oraz ambicje Chin, aby stać się siłą przewodnią w regionie Morza Południowochińskiego, ONZ już teraz ma kłopoty z wypracowaniem wspólnego stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa. Jeśli prezydentem USA zostanie osoba, która jest równie niechętna osiąganiu kompromisów, to ONZ straci jakąkolwiek skuteczność. Należy przy tym podkreślić, że dla Trumpa, organizacja ta jest częścią status quo, przeciwko któremu należy walczyć.

Bez względu jak niewiarygodnie może to brzmieć, to w przypadku ONZ można doszukiwać się podobieństw do Ligi Narodów w okresie międzywojennym - gdy protekcjonizm bierze górę, to międzynarodowe instytucje (takie jak UE) znajdują się pod ogromną presją.

ONZ prawdopodobnie przetrwa prezydencję Trumpa, jednak jej skuteczność zostanie znacznie ograniczona - pisze O'Rourke.

3. Zmiana w Fed

Przy okazji wyścigu do Białego Domu gorące stało się także stanowisko szefowej Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Trump oskarżył ją o to, że bank centralny USA jest używany jako narzędzie polityczne przez polityczne elity.

Zdaniem analityków, mało wyraziste występy Yellen oznaczają, że jest łatwym celem ataku zarówno dla Clinton i Trump. Jej kadencja kończy się w 2018 roku i można być pewnym, że Trump skorzysta z pierwszej lepszej okazji, aby doprowadzić do opuszczenia przez nią Fedu.

Jest również bardzo prawdopodobne, że zadba o ograniczenie roli samego Fedu, który jest postrzegany jako wygodny (a czasem zasłużony) kozioł ofiarny odpowiedzialny za problemy gospodarcze państwa. Nieumiejętność uporania się ze skutkami światowego kryzysu finansowego oraz doprowadzenie do sztucznego zawyżenia wycen na rynku akcyjnym, które w niewielkim stopniu rozwiązują problemy realnej gospodarki, sprawiły, że Rezerwa jest zresztą narażona na ataki ze wszystkich stron sceny politycznej, zwłaszcza prawicy - dodano.

4. Quitaly - rozpad UE

Może trochę uproszczonym jest szukanie konotacji między włoskim referendum zaplanowanym na 4 grudnia, a głosowaniem ws. Brexitu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dotyczy ono reformy konstytucyjnej, a nie bezpośrednio członkostwa w UE.

Ale premier Włoch Matteo Renzi zadeklarował, że jeśli proponowane przez jego rząd zmiany ustrojowe nie zostaną zaakceptowane przez głosujących, ustąpi ze stanowiska. Zdaniem analityków może to stanowić kolejny cios dla myśli proeuropejskiej oraz ponadnarodowej struktury rozwijanej od 1945 roku.

Dymisja Renziego oznacza bowiem nowe wybory, w których mogą zwyciężyć ugrupowania chcące wyjścia Włoch nie tylko ze strefy euro, ale w ogóle ze Wspólnoty. W tym gronie jest m.in. eurosceptyczna włoska partii Ruch Pięciu Gwiazd.

Zdaniem analityków zwycięstwo Trumpa tylko podsyci narracje anty-organizacyjne i sprawi, że hasło "wszystko jest możliwe" tylko zyska na znaczeniu. Strata Renziego po Brexicie byłaby niczym domino i wywarłaby jeszcze większą presję na Brukselę, która już teraz stara sobie poradzić z "jednym niegrzecznym chłopcem w kącie".

Dlatego Europa modli się o zwycięstwo Renziego, które zdaniem analityków będzie o wiele bardziej prawdopodobne, jeśli Trump nie osiągnie sukcesu w wyborach prezydenckich.

5. Polaryzacja mediów w USA

Zwycięstwo Trumpa może oznaczać mniejszą wolność prasy i osobliwą polaryzację mediów w kierunku wiadomości, w których wyborcy śledzą raczej tylko te programy, które są spójne z ich poglądami, a także uprzedzeniami.

Jak wskazuje analityk już teraz są media (np. Fox News), które podążają ścieżką promującą przesłania Trumpa. Ich zdaniem nie ma powodów dla których miałoby to się zmienić podczas jego potencjalnej prezydentury. Co więcej jest całkiem prawdopodobne, że przekaz stanie się jeszcze bardziej "ekstremalny".

"To już się stało i jest tylko prawdopodobieństwo pogorszenia, niezależnie od tego kto wygra" - dodaje O'Rourke.

6. Zmiana retoryki ws. fałszowania wyborów

Analityk po raz kolejny wraca do Brexitu. Tym razem wskazując na podobny zabieg kampanijny, na który zdecydował się Trump.

Chodzi o ewentualne zakwestionowanie wyników głosowania, które zapowiedziało UKIP w momencie, kiedy kampania "za" opuszczeniem Unii Europejskiej była w kryzysie, a sondaże nie dawały większych szans na końcowy sukces. Ostatecznie Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa wraz z ogłoszeniem rezultatu referendum porzuciła te plany. Wskazując, że nie było o tym mowy.

Taka sama zapowiedź przed kilkunastoma dniami padła z ust Trumpa. Republikański kandydat oświadczył, że zastrzega sobie prawo do zakwestionowania wyniku wyborów prezydenckich, jeżeli będzie on "wątpliwy".

- Składam uroczystą obietnicę moim wyborcom, że uznam wynik wyborów... jeśli je wygram - powiedział miliarder na spotkaniu z wyborcami w Delaware w stanie Ohio. Tym samym wchodząc na ścieżkę retoryki prezentowanej przez Nigela Farage'a.

7. Rewolucja w amerykańskiej polityce

Zdaniem analityka tegoroczne wybory mogą doprowadzić do rewolucji na amerykańskiej scenie politycznej. Jak wskazuje, możliwy jest koniec bipolaryzacji z udziałem demokratów-republikanów.

Analitycy dostrzegają potencjał dla rozwoju trzeciej drogi biorąc pod uwagę niechęć jaką są darzeni obaj kandydaci.

8. Ocieplenie stosunków USA z Rosją

W przypadku wygranej Trumpa możliwe jest także ocieplenie stosunków amerykańsko-rosyjskich. "Miałem wątpliwą przyjemność spotkania Donalda Trumpa w Moskwie w 1997 roku, który już wtedy pokazał słabość do Rosji" - wskazuje analityk Saxo.

Jednocześnie argumentuje swoją prognozę wypowiedziami, w których kandydat republikanów wielokrotnie miał przejawiać podziw dla Władimira Putina i wyrażał nadzieje na współpracę z Rosją ws. Syrii.

9. Ceny ropy w górę

Anty-muzułmańska retoryka Trumpa jest chyba największą przeszkodą na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie, a jego zwycięstwo może dostarczyć Isis i Al-Kaidzie bodźca potrzebnego do ożywienia organizacji. W konsekwencji może dojść do skupienia uwagi na USA jako wrogu numer 1.

Analitycy wskazują, że jeśli Trump wprowadzi całkowity zakaz wpuszczania muzułmanów na terytorium USA, pomoże to zasilić szeregi sił antyamerykańskich.

Miałoby to także wpływ na ceny na rynku surowcowym. Wrażliwość cen ropy na napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, może bowiem w krótkim czasie znacznie wywindować ceny surowca.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (29.10.2016):

Autor: mb / Źródło: tradingfloor.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters