Pomimo licznych protestów archeologów, rząd Wielkiej Brytanii dał zielone światło na budowę tunelu obok słynnego Stonehenge. Decyzja zakończy 30 lat sporów pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami inwestycji.
Obecnie obok Stonehenge przebiega słynna w Wielkiej Brytanii droga A303 - prowadzi ona z Basingstoke w hrabstwie Hampshire do Honiton w Devon. Korzystający z niej kierowcy mogą w trakcie jazdy podziwiać światowej sławy budowlę, wpisaną na listę dziedzictwa.
Budowa tunelu może zagrozić nie tylko walorom turystycznym tego miejsca, ale też stabilności Stonehenge - tak uważają przeciwnicy robót.
Sir Tony Robinson z Time Team (ekipa brytyjskich archeologów, którzy prowadzą popularną serię filmów naukowych) nazwał inwestycję "brutalną ingerencją".
Tunel o długości 1,8 mili (2,8 km) ma kosztować 1,6 mld funtów. Prace mają rozpocząć się w 2020 roku i potrwać dziewięć lat - informuje brytyjski Telegraph.
Chris Grayling, rządowy sekretarz od spraw transportu ma ogłosić szczegóły dotyczące budowy we wtorek.
Trasa A303 jest często zakorkowana, dlatego władze chętnie schowałby ją pod ziemię.
Decyzje rządu z zadowoleniem przyjęły osoby zrzeszone w Historic England, organizacji ds. ochrony dziedzictwa narodowego. Ich zdaniem, podziemny tunel przywróci spokój na tym obszarze.
Podobnie wyraża się ministerstwo transportu. Jak deklaruje resort, tunel nie zagrozi stanowiskom pracy archeologów, a zwiedzającym pozwoli swobodniej cieszyć się urokami Stonehenge. Bez zakorkowanej A303 w tle.
Przeciwnicy przypominają o niestabilności kredowych skał, w których ma być drążony tunel. - Każda inwestycja na większą skalę może skutkować osunięciem się Stonehenge - przypomina David Jacques, archeolog z Uniwersytetu Buckingham. - Istnieje jeszcze możliwość uwolnienia się radonu, radioaktywnego gazu. Rząd nic nie robi, żeby pomóc archeologom odtworzyć historię Stonehenge - mówi.
Także społeczność międzynarodowa ma wątpliwości co do decyzji rządu. W marcu organ doradczy UNESCO wyraził "swoje największe obawy" w sprawie budowy tunelu.
Pomysł stworzenia tunelu padł po raz pierwszy w 1989 roku.
Autor: ps/gry / Źródło: The Telgraph, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock