Ze świata

Ze świata

Castro: naczelny pogromca kapitalistów i imperialistów

Fidel Castro zmarł w wieku 90 lat. Z wykształcenia prawnik, ale już jako młody człowiek związał swoje losy z ideami marksizmu. Podczas swoich rządów utrzymywał - jak sam mówił - „braterskie więzi ze Związkiem Radzieckim”. Doprowadziło to do ostrego napięcia w stosunkach z USA. Zakończenie zimnej wojny jego kraj odczuł dotkliwie. Odcięcie od sowieckich funduszy sprawiło, że Kuba na lata stoczyła się w przepaść permanentnego kryzysu gospodarczego. Po tym, jak Fidel Castro przeszedł na polityczną emeryturę, a rządy przejął jego brat Raul, na Kubie rozpoczęły się nieśmiałe reformy. System polityczny pozostaje jednak niezmieniony. O sylwetce dyktatora opowiadał szef redakcji zagranicznej TVN24BiS Jacek Stawiski.

Niemcy uchwalili budżet. Ponad połowa na cele socjalne

Niemiecki parlament uchwalił w piątek budżet na rok 2017. Pomimo zwiększenia wydatków na integrację imigrantów i bezpieczeństwo budżet pozostał, tak jak w poprzednich 3 latach, zrównoważony. Ponad połowa wszystkich środków jest przeznaczona na cele socjalne.

Prognoza na najbliższe lata dla Polski. "Około 3 proc. wzrostu rocznie"

OECD przewiduje, że wzrost gospodarczy Polski w latach 2016–2018, przy wsparciu rosnących płac i świadczeń socjalnych, wyniesie około 3 proc. rocznie. Ogłoszony w piątek raport zaleca m.in. trwałe finansowanie nowych wydatków, obniżkę podatków oraz specjalizowanie się w usługach opartych na wiedzy.

Dużo i różnorodnie, czyli sekrety amerykańskiej kuchni

Na całym świecie rekordy popularności biją potrawy kuchni amerykańskiej. Hamburgery, frytki, steki, podawane w dużych porcjach to jednak nie wszystko, bowiem Stany Zjednoczone słyną z różnorodności spożywanych posiłków. Za oceanem można zjeść wszelkiego rodzaju owoce morza, przygotowywane na wiele sposobów, a także niedostępne w innych krajach mięso np. bizona. O tajnikach kulinariów USA opowiadali autorzy bloga krytykakulinarna.pl Jacek Witkowski oraz Magda Grzebyk.

Prosta konstrukcja i innowacyjna forma. Wybrano najlepszy budynek świata

Budynek politechniki w Limie wygrał prestiżowy konkurs na najlepszą konstrukcję, zorganizowany przez Królewski Instytut Brytyjskich Architektów. Okrzyknięta "nowym Machu Picchu" budowla dowodzi, że ciekawe obiekty mogą powstawać nie tylko w najbogatszych krajach świata. Jury orzekło, że prosta, ale innowacyjna forma bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie i zasługuje na nagrodę. O nowych możliwościach projektowych i budowlanych w XXI wieku mówił w TVN24 BiS architekt Grzegorz Stiasny.

"The Rolling Stones Olé Olé Olé!". Nowy film o niezwykłej trasie koncertowej

Zespół The Rolling Stones dał historyczny, darmowy koncert na Kubie, który zgromadził około miliona widzów. Przebieg trasy koncertowej został uwieczniony w najnowszym filmie, który wchodzi do polskich kin. Jak przyznali sami artyści, przed występami towarzyszył im duży stres. O ikonach muzycznej sceny mówili w TVN24 BiS Michał Jelonek z zespoły Hunter oraz Agnieszka Sielańczyk, dziennikarka muzyczna.

Ponad 10 tysięcy kilometrów w dwa lata. Całą rodziną po Europie

- Przez dwa lata zwiedziliśmy Bałkany, basen Morza Śródziemnego i całą Europę Zachodnią - mówił Robert Siemiński, autor bloga Zwiedzamkulinarnie.pl. Podróżnicy całą rodziną w ostatnich kilkunastu miesiącach pokonali w sumie ponad 10 tys. km. - Gramy w różne gry, robimy postoje. Nasze dzieci są przyzwyczajone do podróżowania - wskazywała Anna Siemińska. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Czy schabowy zrobi karierę w Italii? Polskie smaki na włoskim stole

Z Polski ze smakiem - to hasło inicjatywy ambasady RP w Rzymie, która promuje polską kuchnię i chce zachęcić Włochów do tego, żeby jedli pierogi, bigos, ogórki kiszone, chłodnik i inne przysmaki znad Wisły, ze schabowym włącznie. - Chcemy pobudzić wśród Włochów apetyt na polską kuchnię - podkreślają dyplomaci. Jacek Pałasiński pytał Włochów - Cristiano Pinzauti'ego i Paolo Cozzę - o to, jakie polskie smaki mają szansę zrobić karierę na włoskich stołach.

Media: Trump może pozwolić na ponowne odwierty w Arktyce

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił w tym tygodniu, że zlikwiduje ograniczenia w sektorze energetycznym i pozwoli na wznowienie odwiertów w Arktyce. Realizacja tego planu może okazać się korzystna dla gospodarki - ocenia w piątek "Wall Street Journal".

Dzień, w którym znika połowa oszczędności. Pięć faktów o czarnym piątku

Klienci gnają, ile tchu w płucach między sklepowymi półkami, a ich wózki uginają się pod ciężarem upolowanych promocji. Niektórzy klienci w Stanach Zjednoczonych, aby skorzystać z największych okazji, byli gotowi na spędzenie kilku noclegów w namiocie. To zakupowe szaleństwo dotarło też do Polski. Oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o czarnym piątku.

"Gorący dziadek" gwiazdą wybiegów. "Moje mięśnie przyciągają uwagę wielu osób"

Wyznaczają trendy i kreują nowy wizerunek seniora. Nie wstydzą się siwych włosów i zmarszczek - właśnie to stało się dla nich przepustką do świata mody. Mieszkający w Chinach Wang Deshun został modelem, gdy skończył 79 lat. Często słyszy, że jest "gorącym dziadkiem". - Moje mięśnie przyciągają uwagę wielu osób. Ludzie są zdziwieni, że człowiek tak stary jak ja może być w tak dobrej formie fizycznej - mówi Deshun. W modzie nie było do tej pory wiele miejsca dla seniorów, ale projektanci coraz chętniej to zmieniają, także w Polsce. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Lufthansa nie lata. Piloci dobrze zarabiają i strajkują

Czy strajkowali byście zarabiając np. milion złotych rocznie i przekonywali, że to skandalicznie mała pensja? Takie zdanie o swoich wynagrodzeniach mają piloci Lufthansy, którzy domagają się podwyżki w wysokości 22 proc. Tymczasem zarząd firmy na razie godzi się na 2 proc. podwyżki. Spotkać się po środku nie będzie więc łatwo. Ale niedługo problem może być naprawdę poważny, bo to już 14 strajk w tym roku. Materiał programu "Fakty z Zagranicy".

"Czysta rasa" to mit. Potwierdza to ludzkie DNA

Jak wynika z przeprowadzonych przez naukowców badań, czysta rasa w społeczeństwie nie istnieje. Mówi nam o tym DNA, które w przypadku losowo wybranych osób każdorazowo wykazało wieloetniczne pochodzenie. Dr Magdalena El Ghamari z Defence.pl, Agata Szczęśniak z Oko.Press i prof. Rafał Pankowski z Collegium Civitas zastanawiali się, czy poznanie swoich przodków mogłoby zmniejszyć liczbę wojen i konfliktów na świecie.

Dolina Krzemowa nie dla Polaków? Kontrowersyjna zapowiedź Trumpa

Już wkrótce Dolina Krzemowa może zostać zamknięta dla obcokrajowców. Według zapowiedzi Donalda Trumpa, liczba wiz do kolebki technologii znacząco się zmniejszy, a dostęp do nich zostanie ograniczony. Dla wielu uzdolnionych Polaków, którzy chcą rozwijać swoją karierę w branży IT, może to oznaczać koniec marzeń o światowej karierze. O możliwych skutkach takiej sytuacji dyskutowali Jakub Kreft, prezes Koła Naukowego Robomatic na Politechnice Warszawskiej oraz dr n. med. Anna Skotny, współtwórczyni mobilnego KTG Pregnant.

W poszukiwaniu goryli w Demokratycznej Republice Konga

Ewa Chojnowska wybrała się do Demokratycznej Republiki Konga, aby przyjrzeć się życiu goryli. W poszukiwaniu nierzadko dwumetrowych zwierząt musiała wspiąć się wysokość kilku tysięcy metrów, aby znaleźć się w ich naturalnym środowisku. W programie mówiła, jakie zasady bezpieczeństwa należało zachować przy spotkaniach z gorylami górskimi, którym grozi wyginięcie.

Stres w pracy nas niszczy. Jak sobie z nim radzić?

Blisko połowa Europejczyków jest zestresowana w pracy. Polacy częściej niż Koreańczycy czy Japończycy, uważani za "tytanów pracy", narzekają na zdenerwowanie. Duża presja czasu, nadmiar obowiązków i wysoka odpowiedzialność zajmowanych stanowisk nie sprzyjają zachowaniu spokoju za biurkiem. O tym, jak pracownicy mogą radzić sobie z nadmiarem stresu w TVN24 BiS mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog.

Przegląd prasy: Co siódmy Polak czuje się fatalnie

Jak Polacy oceniają swój stan zdrowia? Aż 14 proc. twierdzi, że jest on fatalny. Zaledwie 6 na 10 osób uważa go za dobry lub bardzo dobry - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Takie wyniki plasują nas na siódmym miejscu od końca wśród 37 przebadanych państw OECD.

Czarne chmury nad Wyspami. Prognozy mocno w dół

Oficjalne prognozy wzrostu PKB Wielkiej Brytanii na najbliższe dwa lata zostały obniżone - poinformował w środę minister finansów Philip Hammond, przedstawiając swój pierwszy raport budżetowy od czasu referendum w sprawie Brexitu.

Moda na dziecko bez ślubu. "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Jak wynika z najnowszych danych GUS i Eurostatu, w Polsce rośnie liczba nieślubnych dzieci. W porównaniu z zachodnią Europą odsetek ten jest jednak nadal niższy. O nowym modelu rodziny debatowały Maja Moller, autorka bloga chrzescijanskamama.pl, Monika Dreger, psycholog oraz Matylda Kozakiewicz, blogerka z segritta.pl.

Tam, gdzie pieprz rośnie. Podróż śladami przyprawy

Indie, Oman i Zanzibar - to kraje, które odwiedziła Anna Janowska w swojej podróży śladami pieprzu. - To bezpieczna podróż, o ile nie robi się głupot - mówiła. Jak podkreślała podróżniczka, "pieprz jest fascynujący i mało o nim wiemy", stąd też jej książka "Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar". Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Kanye West trafił to szpitala. "Wyszła z niego agresja"

Kanye West nie jest człowiekiem, który ma poukładane w głowie. Jest nadpobudliwy i ma przeświadczenie o nieomylności. Jest histerycznym rozwrzeszczanym dzieckiem - mówi Gabi Drzewiecka, dziennikarka muzyczna. Raper, znany z ekscentrycznych zachowań, trafił w poniedziałek do szpitala z powodu "wyczerpania", a firma Live Nation realizująca jego trasę koncertową, odwołała 21 zaplanowanych występów. - Mówi się, że jest przemęczony, zagrał za dużo koncertów, ma problemy ze snem. To się skumulowało i wyszła z niego agresja - dodaje Drzewiecka.

Lotniczy gigant strajkuje. Zagrożone połączenia z Polską

Niemiecki związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) poinformował we wtorek, że piloci Lufthansy będą strajkować nie tylko w środę, ale też w czwartek. Informację przekazano po tym, jak sąd wyższej instancji negatywnie rozpatrzył odwołanie przewoźnika od wyroku sądu pracy we Frankfucie nad Menem, który zezwolił pilotom na strajk.