Finansista i miliarder George Soros przekazał w ostatnich latach niemal 18 miliardów dolarów stworzonym przez siebie Fundacjom Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations) - podał "Wall Street Journal". Środki te pochodziły z jego prywatnego majątku.
Osobista fortuna 87-letniego Sorosa została oszacowana we wtorek przez pismo "Forbes" na ok. 23 mld dolarów USA. Dzięki ostatnim subwencjom George'a Sorosa Fundacje Społeczeństwa Otwartego stały się jedną z najbogatszych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Wyprzedza je jedynie fundacja Billa i Melindy Gatesów (dane za rok 2014 z National Philanthropic Trust). Budżet Open Society Foundations wynosi w 2017 r. 941 mln dolarów. Przedstawiciele fundacji powiedzieli dziennikowi "Wall Street Journal", że ostatnie posunięcie miliardera - polegające na przesunięciu aktywów z firmy inwestycyjnej Sorosa na rzecz finansowanych przez niego instytucji charytatywnych - "zmienia całkowicie system funkcjonowania całości".
Podział wpływów
Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez "WSJ" Soros Fund Management będzie teraz się dzielił wpływami z fundacjami Open Society. Miliarderowi, który powołał niedawno na stanowisko szefa Fundacji Społeczeństwa Otwartego Patricka Gasparda, związanego wcześniej z Krajowym Komitetem Partii Demokratycznej w USA, zależy, by stworzone przez niego struktury "przeżyły go" i działały sprawnie również po jego śmierci. Na obecnym etapie została powołana rada powiernicza, na której czele stanął sam George Soros. Dotychczasowy system zarządzania został zmieniony. Dyrektorka ds. inwestycji w Soros Fund Management, Dawn Fitzpatrick, ma być podporządkowana nie samemu Sorosowi, jak było wcześniej, ale radzie powierniczej. Fitzpatrick - jak pisze "Wall Street Journal", ma być "mniej traderem, a bardziej kimś, kto alokuje kapitał w różne wewnętrzne i zewnętrzne aktywa". Osoby znające sprawę powiedziały "Wall Street Journal", że pieniądze przekazane fundacji nie będą już używane przez miliardera do inwestycji i gry na giełdzie. - To jest nieprzerwany proces przekształcania funduszu inwestycyjnego (hedge fund) w kapitałowe wsparcie fundacji w perspektywie długoterminowej - wskazał w wypowiedzi dla "WSJ" przedstawiciel Fundacji Społeczeństwa Otwartego, Bill Ford. Open Society Foundations zostały powołane dla promocji w skali globalnej zasad "otwartego społeczeństwa". Nazwa fundacji pochodzi od książki Karla R. Poppera "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie". George Soros był jego uczniem. Fundacje Społeczeństwa Otwartego dysponują siecią ponad czterdziestu połączonych fundacji i biur na całym świecie, w siedmiu regionach i dziesięciu globalnych strukturach tematycznych. Zajmują się m.in. finansowaniem pomocy dla uchodźców, a także programami związanymi ze zdrowiem publicznym.
Nie wszystkim to się podoba
"WSJ" zauważa, że zaangażowanie Fundacji Społeczeństwa Otwartego we wspieranie migrantów z Bliskiego Wschodu i nawoływanie do przyjęcia ich przez kraje europejskie, nie wszędzie się podoba. Zaangażowanie Sorosa "rozzłościło narodowe rządy, takie, jak ten na Węgrzech" - pisze "WSJ". Politycy w Macedonii, Polsce i w innych krajach europejskich nie kryją swego krytycznego nastawienia do finansowania przez Sorosa działań wpływających na politykę wewnętrzną w ich krajach. W USA Soros jest hojnym darczyńcą Partii Demokratycznej, a jego fundacje skupiły się wysiłkach dążących do zmiany polityki imigracyjnej USA, systemu sprawiedliwości i więzień oraz finansowały programy wsparcia dla młodych Latynosów i Afroamerykanów. Wspierają one też działalność ruchu "Black Lives Matter" (z ang. "Życie czarnoskórych jest ważne"). George Soros urodził się na Węgrzech, następnie wyemigrował po drugiej wojnie światowej do Wielkiej Brytanii, tam studiował filozofię i został "traderem" na giełdzie papierów wartościowych. Następnie przeniósł się do USA, gdzie w roku 1969 założył firmę Soros Fund Management.
Autor: tol/gry / Źródło: PAP