Ze świata

Ze świata

"Melodramat". Fala krytyki w mediach po negocjacjach brexitu

Brytyjskie media skrytykowały w piątek podejście negocjatorów unijnych do rozmów o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, oskarżając ich o brak elastyczności i arogancję. Zaznaczyły jednak, że na wypracowaniu porozumienia powinny skupić się obie strony.

Potężny bank otworzy oddział w Polsce. Morawiecki: na 99,9 procent

JP Morgan, jeden z największych banków na świecie, jedną z trzech, czterech swoich głównych siedzib, chce ulokować w naszym kraju - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w Nowym Jorku. Jak podkreślił może to stworzyć nad Wisłą ponad 20 tysięcy miejsc pracy w ciągu 5-7 lat. - Oferujemy znakomitych inżynierów, informatyków i to jest bardzo doceniane przez przedsiębiorców, czy też instytucje finansowe takie jak JP Morgan - dodał minister rozwoju i finansów.

Kanada i Meksyk pozostaną w układzie NAFTA

- Nawet, jeśli Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia o wolnym handlu NAFTA, Kanada i Meksyk będą nadal budować swe relacje ekonomiczne w oparciu o regulacje wynikające z układu – oświadczył w czwartek minister gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo.

Więcej osób na zasiłkach. Holandia ma problem

Liczba osób w wieku produkcyjnym w Holandii żyjących z zasiłku w czerwcu wyniosła o 12 tysięcy więcej niż w roku poprzednim - podał w czwartek holenderski urząd statystyczny CBS. Przybyło też ubogich emerytów.

Firmy chwalą, związki protestują. "To koniec umów o pracę"

Francuski premier Edouard Philippe przedstawił w czwartek założenia reformy kodeksu pracy, jaką rząd prezydenta Emmanuela Macrona chce szybko wprowadzić za pomocą pięciu dekretów. To reforma ambitna, zrównoważona i sprawiedliwa - zapewnił premier. Związkowcom projekt się nie podoba i zapowiadają protesty.

Trump obiecuje klasie średniej niższe podatki

Prezydent Donald Trump, występując na wiecu w Springfield w stanie Missouri, przedstawił ogólne założenia reformy systemu podatkowego, jaką zamierza przedstawić w Kongresie. Plan zakłada m.in. zmniejszenie opodatkowania klasy średniej.

Rozmowy o elektrowni atomowej. "Błyskawiczna wizyta" Putina na Węgrzech

Prorządowa prasa węgierska akcentuje zapowiedź rozpoczęcia w styczniu prac nad rozbudową węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu. Podsumowując wizytę prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie dziennikarze akcentują deklarację, że Rosja gwarantuje 12 miliardów dolarów na pokrycie kosztów inwestycji.

Skazani na drożyznę. Kryzys maślany rozlewa się po Europie

Ceny mleka są skazane na wzrost - powiedział Peder Tuborgh, prezes Arla Foods, jednej z największych firm mleczarskich na świecie. Jego zdaniem, trudności w zaopatrzeniu w produkty mleczne mogą wystąpić w całej Europie aż do świąt Bożego Narodzenia. W przyszłym roku produkcja ma już wzrosnąć.

Spektakularnie pozbyli się mostu. Zobacz nagranie z wyburzenia

Osiemdziesiąt kilogramów dynamitu zużyto do detonacji mostu w niemieckim Limburgu. Betonowe filary miały od 30 do 50 metrów wysokości, a cała operacja nie odbyła się bez problemów. Wyburzonych za jednym razem miało być sześć filarów mostu, ale dwa z nich początkowo wytrzymały eksplozję. Przez most do niedawna biegła autostrada, odcinek zbudowany prawie 60 lat temu, ale nie był już w stanie wytrzymać dużego natężenia ruchu samochodów. Obok zostanie niedługo oddana do użytku nowa przeprawa.

20 godzin w samolocie non stop. Chcą złamać "ostatnią granicę lotnictwa"

Australijskie linie lotnicze Qantas ogłosiły, że do 2022 roku uruchomią loty non stop do Londynu, Paryża i Nowego Jorku z miast położonych na wschodnim wybrzeżu kontynentu. Podniebna podróż z Sydney do brytyjskiej stolicy potrwałby ponad 20 godzin i byłby to najdłuższy komercyjny lot bez międzylądowania na świecie. Jest jeden warunek; Boeing lub Airbus muszą dostarczyć przewoźnikowi samolot, który będzie w stanie pokonać tak długi dystans.

Mają dość brutalnych gwałtów. Zakonnice dają kobietom lekcje Kung-fu

Przemoc seksualna wobec kobiet to jeden z największych problemów w Indiach. Co godzinę w tym kraju gwałcone są cztery kobiety. W walce przeciwko tej pladze postanowiły pomóc mniszki z prowincji Ladakh, które udzielają kobietom lekcji samoobrony. Zazwyczaj mniszki zajmują się gotowaniem i sprzątaniem, nie zezwala im się na uprawianie sztuk walki. Ale te z buddyjskiej szkoły Drukpa mają szczególny status. Same rozpoczęły naukę Kung-fu już dziesięć lat temu, a teraz chcą dzielić się zdobytą wiedzą. Jak deklarują, chcą pokazać, że "mniszki nie tylko mówią, ale też robią". Na zajęcia zgłaszają się kobiety świadome zagrożenia, między innymi takie, które mieszkają lub podróżują samotnie. Materiał programu "24 Godziny".