Ze świata

Ze świata

"Cicha noc" już w kinach. "To przewrotne kino świąteczne"

- Mnie ten film zachwycił. To przewrotne kino świąteczne, akcja rozgrywa się w Wigilię, ale tematyką wcale nie jest Boże Narodzenie, tylko skomplikowane relacje rodzinne - mówi o "Cichej nocy" Ewelina Woźnica z TVN24. - Piotr Domalewski pokazał w tym filmie wady i zalety Polaków - dodaje.

Brexitowy zegar tyka coraz głośniej. Ważna zapowiedź Tuska

Postęp w rozmowach na temat brexitu przed grudniowym szczytem jest możliwy - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z premier Theresą May. Przypomniał jednocześnie, że na rozwiązanie wszystkich spornych kwestii zostało 10 dni. I choć we wpisie Tusk przypomina, że do załatwienia pozostaje sprawa Irlandii, to równie ciężką przeszkodą w zamknięciu pierwszego etapu rozmów jest brak porozumienia w najbardziej drażliwej politycznie kwestii, czyli "rachunku rozwodowego".

Protesty przed magazynami handlowego giganta

Pracownicy kilku ośrodków dystrybucji firmy Amazon w Niemczech i jednego we Włoszech zastrajkowali w piątek, czyli w tak zwany zakupowy Black Friday, domagając się od amerykańskiego giganta podwyżek płac. Przedstawiciel Amazona ocenił, że strajki nie zakłócą obsługi klientów.

Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo. "Podchodźmy do niego z rezerwą"

Do Black Friday, jak i do wszystkich działań promocyjnych, z punktu widzenia konsumenta należy podejść z pewną dozą rezerwy, ponieważ handel szuka różnego rodzaju okazji do pobudzenia sprzedaży - uważa dr Mariusz Woźniakowski z Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. UOKiK przypomina, że na wyprzedażach mamy takie same prawa jak zwykle.

Pracownicy delegowani kością niezgody. "Chcemy kontynuować dialog"

Deklaruję pełne zaangażowanie i wolę współpracy w toku dalszych prac nad pakietem mobilności, w ramach którego podjęte zostaną decyzje dotyczące zastosowania reguł delegowania do transportu drogowego - mówiła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z prezydentem Francji. - Nie zgadzaliśmy się w sprawie pracowników delegowanych. Chciałbym kontynuować dialog w tej sprawie - zadeklarował Emmanuel Macron.

Wenezuela tonie w długach. Maduro nie spłaca zobowiązań

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła w środę, że Wenezuela znowu nie obsłużyła dwóch długów związanych z obligacjami skarbowymi, co potwierdza "częściową niewypłacalność" państwa. S&P obniżyła rating długu Wenezueli już w połowie listopada.

Luksusowe apartamenty warte fortunę. Dwa rekordy

Dwa rekordy pobito w poniedziałek na hongkońskim rynku mieszkaniowym. Z jednej strony za prawie 150 milionów dolarów sprzedano dwa luksusowe apartamenty na osiedlu Mount Nicholson, z drugiej - do zakupu 620 lokali subsydiowanych zarejestrowało się 86 tysięcy osób.

EMA i EBA z nowymi siedzibami po brexicie. Zdecydowało losowanie

Europejska Agencja Leków zostanie przeniesiona z Londynu do Amsterdamu, a siedzibą Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego zostanie Paryż - taką decyzję podjęły państwa członkowskie UE w związku ze zbliżającym się brexitem. W obu przypadkach o ostatecznym wyniku zdecydowało losowanie.

Milionerzy nie mieszczą się w Monako. Zasypią morze

W Monako panuje kryzys mieszkaniowy. W księstwie nie ma wystarczającej ilości gruntów, aby pomieścić posiadłości kolejnych multimilionerów. Dlatego władze zgodziły się zasypać sześć hektarów morza, aby budować domy dla bogaczy.

Autobusy w Londynie napędza kawa

Niektóre z londyńskich autobusów są od poniedziałku napędzane... fusami po kawie. Biopaliwo powstaje poprzez zmieszanie oleju pochodzącego z odpadów kawowych z olejem napędowym.

Dwie trzecie ludzkości żyje bez toalety

61 procent ludności świata (4,5 miliarda ludzi) nie ma dostępu do toalet, co stanowi jedną z przyczyn zatrucia środowiska i epidemii, zwłaszcza wśród dzieci - stwierdza raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"FAS": nieuczciwe firmy kurierskie oszukały pocztę

Niemiecka Poczta (Deutsche Post) została oszukana przez nieuczciwe firmy kurierskie na kilkadziesiąt milionów euro. Jak podało niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", oszuści pobierali rabaty za nieistniejące listy i przesyłki.

Jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu

Kraje Unii Europejskiej i Parlament Europejski porozumiały się w nocy z piątku na sobotę w sprawie unijnego budżetu na 2018 rok. Zobowiązania w budżecie ustalono na niewiele ponad 160,1 mld euro, a płatności na 144,7 mld euro.

Unia chce podstawowych praw socjalnych. "Odpowiednie płace minimalne"

Liderzy unijni podpisali tak zwany europejski filar spraw społecznych, proklamując tym samym zbiór zasad w sprawie dostępu do zatrudnienia, warunków pracy, ochrony socjalnej i zatrudnienia. Wśród krajów UE utrzymują się różnice w podejściu do tych kwestii. - Zabraknie rozwoju gospodarczego i mądrej polityki prospołecznej, jeśli w Europie będzie pokusa protekcjonizmu – mówiła premier Beata Szydło na szczycie w szwedzkim Goeteborgu.