Ze świata

Ze świata

Kilkaset tysięcy ofiar zanieczyszczonego powietrza. Najnowszy raport

Zanieczyszczone powietrze przyczyniło się do prawie 400 tysięcy przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej w 2016 roku - wynika z analizy Europejskiej Agencji Środowiska. W Polsce ta liczba wyniosła 40 tysięcy. Więcej osób zmarło z tego powodu tylko w Niemczech (59,6 tysięcy osób) i we Włoszech (58,6 tysięcy osób). Eksperci zwracają uwagę, że mimo iż jakość powietrza w Europie zaczyna się poprawiać, to zanieczyszczenie w miastach wciąż szkodzi zdrowiu ich mieszkańców.

Ekonomiczny Nobel przyznany

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Zespół naukowców otrzymał to wyróżnienie za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa.

Wyjątkowy katamaran w Londynie. "Myślę, że to jest dobry sygnał"

Pierwszy na świecie katamaran napędzanym paliwem wodorowym zacumował kilka dni temu w Londynie. To tylko przystanek w mającej trwać sześć lat wyprawie dookoła świata. Jacht jest całkowicie zeroemisyjny, a podróż ma udowodnić, że ekologiczne rozwiązania mogą sprawdzić się w każdych warunkach.

Duża popularność "pochłaniaczy butelek". Kolejki chętnych

Mieszkańcy Rzymu oddali w ciągu trzech miesięcy 750 tysięcy plastikowych butelek do recyklomatów ustawionych na stacjach metra. Za każde wrzucone opakowanie można otrzymać specjalny bon, a gdy zgromadzi się ich odpowiednią liczbę - bilet komunikacji miejskiej. Akcję podsumowały właśnie władze miasta.

USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe

Pierwszy etap porozumienia handlowego został osiągnięty - poinformował dziennikarzy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Ma ono dotyczyć własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni - dodał Trump.

Skromny "budżet" dla strefy euro. Jest zielone światło dla nowego instrumentu

17 miliardów euro - tyle mają otrzymać kraje strefy euro w latach 2021-2017 w ramach nowego instrumentu finansowego. - Pomysł, który w ostatnich latach budził w Polsce duże obawy, a który nazywany był "osobnym budżetem strefy euro", został zaakceptowany przez unijnych ministrów finansów, ale jedynie jako wycinek oryginalnego i ambitnego planu - wskazał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 BiS w Brukseli.

Niemcy chcą być "neutralne klimatycznie". Rząd przyjął projekty ustaw

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, zwiększenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych czy podniesienie cen biletów samolotowych - takie działania zakłada przyjęty przez niemiecki rząd tak zwany pakiet klimatyczny. Projekt zobowiązuje wszystkie ministerstwa do działań mających pomóc w ochronie środowiska.

Bank Światowy zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Analitycy Banku Światowego prognozują, że tempo wzrostu PKB Polski w tym roku wyniesie 4,3 procent, dzięki większym wydatkom konsumentów i ożywieniu w inwestycjach. Eksperci wskazują jednak, że w kolejnych latach gospodarka może spowolnić - do 3,6 procent w 2020 i w 2021 roku do 3,3 procent.

Jeden tweet, a straty mogą być miliardowe. "Przepraszamy, kochamy Chiny"

Jedna wypowiedź, dwa zdania, siedem słów. Tyle wystarczyło, by urazić miliony obywateli oraz bogatych sponsorów z Chin najpopularniejszej koszykarskiej ligi na świecie - NBA. Jeden nieostrożny tweet dyrektora generalnego drużyny Houston Rockets może przyczynić się do strat liczonych w miliardach dolarów.