Tusk o kwestii Krajowego Planu Odbudowy: za obsesje Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP, Reuters
Maciej Sokołowski o problemach z Krajowym Planem Odbudowy (KPO) Polski
Maciej Sokołowski o problemach z Krajowym Planem Odbudowy (KPO) PolskiTVN24
wideo 2/9
Maciej Sokołowski o problemach z Krajowym Planem Odbudowy (KPO) PolskiTVN24

Polska od maja czeka na zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy (KPO), z którego ma dostać nawet 57 miliardów euro, choć 18 krajów dostało już zielone światło od Brukseli. - Unia Europejska wstrzymuje pomoc, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu. Wstrzymuje dlatego, że PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny - stwierdził szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Przedłużającą się akceptację Komisji Europejskiej dla Krajowego Planu Odbudowy komentowali w czwartek także inni politycy.

Bez zgody na polski Krajowy Plan Odbudowy

Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni powiedział w środę, że podnoszone przez Polskę wątpliwości dotyczące nadrzędności prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym wstrzymują przekazanie 57 miliardów euro z Funduszu Odbudowy.

- Dyskusja trwa - powiedział Gentiloni. Jak wyjaśnił, rozmowy dotyczą wymagań zawartych w rozporządzeniu i zaleceń dla poszczególnych krajów, "dyskusja, o czym polskie władze doskonale wiedzą, obejmuje także kwestię nadrzędności prawa unijnego i ewentualnych konsekwencji tej kwestii dla polskiego planu odbudowy".

Służby prasowe Komisji Europejskiej poinformowały w czwartek, że "Komisja kontynuuje ocenę polskiego Krajowego Planu Odbudowy na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu w sprawie Instrumentu Odbudowy i Odporności". "Nasza współpraca z polskimi władzami trwa. W tym zakresie przyglądamy się wymogom rozporządzenia w sprawie zaleceń dla poszczególnych krajów" - oświadczyła KE.

W kontekście środowej wypowiedzi Paolo Gentiloniego, KE wyjaśniła, że słowa komisarza "odzwierciedlają stanowisko Komisji dotyczące kwestii nadrzędności prawa UE nad prawem krajowym, które jest dobrze znane i ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Unijne środki z Funduszu Odbudowy - komentarz Donalda Tuska

Sprawę skomentował lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. W opublikowanym na Twitterze nagraniu podkreślił, że "Jarosław Kaczyński swoją nieodpowiedzialną i niemądrą polityką wyrządza Polsce i wszystkim Polakom dramatyczne szkody". - Dziś Unia Europejska wstrzymuje miliardy euro pomocy, której nasz kraj potrzebuje jak tlenu. Wstrzymuje tylko dlatego, że PiS niszczy polską praworządność i europejski ład prawny - ocenił lider Platformy.

- Kiedyś Polskę ominął Plan Marshalla, bo byliśmy krajem bezprawia, rządzonym autorytarnie przez komunistów. Zamiast pomocy Zachodu ufundowano nam wtedy sowiecki ład. Dziś zaczyna być podobnie. To można jeszcze naprawić. Nie myśleć o tym, jak stanem wyjątkowym, chaosem prowokowanym na granicy i sianiem lęku, przykryć własną bezradność, tylko natychmiast zaprzestać rujnowania polskiego porządku konstytucyjnego i głupiej wojny z Zachodem - oświadczył Tusk.

Według niego "za obsesje Kaczyńskiego płacą dziś wszyscy Polacy". - Musimy za wszelką cenę zatrzymać ten marsz lunatyków. Jest jeszcze czas - podkreślił szef Platformy.

Hołownia: gangsterzy polityczni zrobili nas swoimi zakładnikami

Kwestię przedłużającego się braku akceptacji Krajowego Planu Odbudowy komentował także w "Tak jest" w TVN24 lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia. - To było wiadomo, tylko nieoficjalnie. Dzisiaj usłyszeliśmy to wreszcie oficjalnie z ust komisarza - ocenił.

Zwrócił też uwagę, że inne kraje "już wydają te pieniądze, a my jesteśmy zakładnikami obsesji Kaczyńskiego i Ziobry w sprawie Izby Dyscyplinarnej (Sądu Najwyższego - przyp. red.) i tak naprawdę wewnętrznego konfliktu w Zjednoczonej Prawicy".

- Skoro Kaczyński chciałby te pieniądze mieć i je wydawać, to musi dogadać się z Ziobrą, żeby mu nie fikał, mówiąc zupełnie wprost. A teraz od niego zależy wszystko i Ziobro może śpiewać naprawdę wysokie ceny. Po prostu gangsterzy polityczni zrobili nas swoimi zakładnikami - powiedział Hołownia.

Stwierdził też, że rządzącym "po prostu trzeba bardzo dokładnie patrzeć na ręce, a nie wierzyć w ich słodkie zapewnienia, że panują nad wszystkim i o nic tak bardzo im nie chodzi, jak o nasze bezpieczeństwo i dobrobyt".

Hołownia o wstrzymaniu unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy dla Polski
Hołownia o wstrzymaniu unijnych pieniędzy z Funduszu Odbudowy dla PolskiTVN24

Kosiniak-Kamysz: wszyscy Polacy płacą za upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości

W czwartek do sprawy odnosili się także inni politycy. "Miliardy euro z Planu Odbudowy wstrzymane! Przedsiębiorcy, rolnicy, samorządowcy, wszyscy Polacy płacą za upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości. Jak z tego wyjść? Recepta jest prosta: PiS, zacznijcie przestrzegać prawa" - napisał na Twitterze Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"Nieodpowiedzialna polityka PiS skutkuje wstrzymaniem 57 miliardów euro dla Polski" - to z kolei komentarz Adama Szłapki, przewodniczącego Nowoczesnej.

"Czy (wicepremier Jarosław - red.) Kaczyński i (premier Mateusz - red.) Morawiecki przeprosili już przedsiębiorców, samorządy i wszystkich Polaków za to, że nieudolne rządy PiS już przyniosły Polsce wstyd i brak pozytywnej opinii KE dla naszego KPO, a jeśli ZP (Zjednoczona Prawica -red.) nie wycofa się z demolki sądownictwa, to pozbawią Polskę pieniędzy?" - zapytała posłanka PO Izabela Leszczyna.

Wiceminister Buda: Gentiloni wyraził jedynie oczywiste stanowisko

"Paolo Gentiloni wyraził jedynie oczywiste stanowisko o poszanowaniu prawa UE. Powstałe komunikaty medialne są nadinterpretacją tych słów" - stwierdził z kolei Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jego zdaniem "procedura przyjęcia KPO nie ma związku z innymi procedurami UE". "KE nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu KPO lub zawieszeniu środków" - napisał.

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas czwartkowej konferencji określił wypowiedź komisarza mianem "niepoważnej". - Żaden urzędnik niskiego i wysokiego szczebla Unii Europejskiej nie ma prawa wystosować szantażu o korupcyjnym charakterze. Bo gdyby poważnie potraktować tę jego wypowiedź, oznaczałoby to, że ten urzędnik mówi nam, polskiemu rządowi, polskiemu państwu: albo złamiecie swoje zasady konstytucyjne, albo zgodzicie się na łamanie zasad waszej konstytucji i ograniczycie swoją suwerenność, albo chcecie pieniądze - stwierdził Ziobro.

- Czyli dam wam pieniądze, jeśli zgodzicie się na przyjęcie upokarzających warunków związanych z ograniczeniem naszej suwerenności - dodał.

Polski Krajowy Plan Odbudowy

Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy.

Polski Krajowy Plan Odbudowy trafił do Brukseli na początku maja tego roku. Mimo że od tego czasu minęły cztery miesiące, to nasz kraj nadal czeka na zielone światło od Komisji Europejskiej. Każdy kraj otrzyma pierwsze pieniądze dopiero wtedy, gdy KE zatwierdzi krajowy plan wydatków, który musi spełnić kryteria określone w prawie unijnym.

Wstrzymane środki z Funduszu Odbudowy

Bruksela dała już zielone światło 18 krajowym planom, ale wstrzymuje się z zatwierdzeniem planów m.in. Polski i Węgier. Powodem są - jak napisała Agencja Reutera - obawy o niezależność sądów i wolność mediów.

Jak przypomniano, dodatkowo premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej - zarzuty sprowadzają się między innymi do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny zarządził przerwę do 22 września w sprawie zainicjowanej wnioskiem premiera. Powodem był wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wyłączenia sędziego Stanisława Piotrowicza.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC