Ze świata

Ze świata

Fałszywa oliwa i parmezan. "Agromafie" zbudowały biznes wart 22 miliardy euro

Włoskie organizacje przestępcze wykorzystały dziesięcioletni kryzys gospodarczy w kraju, aby zbudować agrobiznes wart ponad 22 miliardy euro. Jak pisze "Financial Times", ich konta zasilają dotacje unijne, pieniądze pobierane od właścicieli restauracji "za ochronę", kontrolują oni także rynki hurtowe. Dlatego w kraju słynącym z kuchni kwitnie handel podróbkami produktów wysokiej jakości - od oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia po parmezan. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Jan Niedziałek.

Spór o niemieckie żubry. Leśnicy domagają się odszkodowania

Niepewna przyszłość jednego, wolno żyjącego stada żubrów w górach Rothaargebirge w środkowych Niemczech. Zwierzęta wypuszczone na wolność w 2013 roku wędrują przez lasy i objadają korę z drzew, także w prywatnych lasach, w których drzewa uprawiane są na sprzedaż. Dlatego leśnicy z regionu Sauerlan pozwali do sądu organizację, która przywróciła zwierzęta naturze. Żądają odszkodowań i usunięcia żubrów z ich lasów.

Rośnie liczba zwolenników drugiego referendum w sprawie brexitu

Brytyjczycy są krytyczni wobec proponowanej przez premier Theresę May umowy w sprawie brexitu i gotowi są poprzeć organizację drugiego referendum, w którym opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z dwóch opublikowanych w czwartek sondaży.

May: konieczne było podjęcie trudnych decyzji

Brytyjska premier Theresa May broniła w czwartek wypracowanego porozumienia w sprawie brexitu, tłumacząc na konferencji prasowej na Downing Street, że choć żałuje rezygnacji ministrów swojego rządu, to "wierzy, że obrany kurs jest właściwy dla kraju i obywateli".

Tusk: Unia gotowa na ostateczne porozumienie w sprawie brexitu

Unia Europejska jest gotowa na zawarcie ostatecznego porozumienia w sprawie brexitu z Wielką Brytanią w listopadzie - zapewnił w czwartek szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wskazując, że "27" jest również przygotowana na scenariusz braku porozumienia.

Najdroższe ulice handlowe świata. Polski lider daleko w rankingu

Causeway Bay w Hongkongu została po raz pierwszy od pięciu lat najdroższą ulicą handlową świata. Tak wynika z najnowszego raportu "Główne ulice handlowe świata" przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. W Polsce, podobnie jak w poprzednim roku, na czele znalazła się ulica Nowy Świat w Warszawie.

Brexitowe negocjacje na finiszu. Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt

W związku z postępem w negocjacjach w sprawie brexitu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał nadzwyczajny szczyt 27 państw członkowskich na 25 listopada. Przywódcy mają na nim zatwierdzić porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Nowe dowody osobiste z chipami. Jest porozumienie państw Unii

Przedstawiciele państw członkowskich wypracowali w Brukseli porozumienie w sprawie zmian dotyczących dowodów osobistych mieszkańców państw Unii Europejskiej. Celem jest wprowadzenie bardziej rygorystycznych zabezpieczeń, by ograniczyć liczbę oszustw związanych z tożsamością.

Szefowa MFW: państwa powinny rozważyć emisję swoich kryptowalut

- Banki centralne powinny rozważyć możliwość emisji własnych wirtualnych walut – powiedziała dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Podczas swojego przemówienia w Singapurze szefowa MFW stwierdziła, że takie działanie mogłoby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji walutowych.

"Leonardo da Vinci wśród diamentów". Rekordowa cena

Za 50 milionów dolarów sprzedany został w Genewie na aukcji pod szyldem Christie's największy na świecie różowy diament Pink Legacy, którego masa wynosi 18,96 karata. To rekordowa suma za diament w tym kolorze.

Europosłowie przeciw cięciom w budżecie. "Ostatnia szansa dla Europy"

Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie różnych ugrupowań krytykowali proponowany przez Komisję Europejską projekt budżetu na lata 2021-2027, sprzeciwiając się między innymi cięciom w polityce spójności i rolnictwie. Apelowali o przyjęcie propozycji Parlamentu Europejskiego.

"Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

O zasadności odbudowania współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Rosją przekonywał w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przebywający w Dubaju na Globalnym Forum Przyszłości Światowego Forum Ekonomicznego. - Współpraca gospodarcza i handlowa między Rosją i Europą na razie zmierza w wyjątkowo złym kierunku - ocenił.

Media: Monako zaczęło badać inwestycje biznesu z Rosji

Skandal korupcyjny w Monako, gdzie zatrzymany został rosyjski miliarder Dmitrij Rybołowlew, zapoczątkował sprawdzanie inwestycji biznesu rosyjskiego i legalności działań biznesmenów z Rosji na Lazurowym Wybrzeżu - pisze w poniedziałek niezależna "Nowaja Gazieta".

Ceny rosną w zastraszającym tempie. Rząd jest bezradny

Z inflacją, która osiągnie w ciągu 12 miesięcy tego roku milion procent, Wenezuela wielokrotnie przekroczy wszystkie rekordy Ameryki Łacińskiej w tej dziedzinie. Rządowi nie udaje się zatrzymać błyskawicznej utraty wartości przez jej pieniądz, boliwara.

Niepokój w ojczyźnie frytek. "Europa będzie ich bronić"

Belgia, kraj, którego dobrem narodowym są frytki, obawia się ceł, których nałożenie na ten mrożony produkt zapowiedziała Kolumbia. Belgijskie władze chcą, żeby Unia Europejska podjęła w tej kwestii kroki prawne w ramach Światowej Organizacji Handlu.