To był słaby sierpień, jeśli chodzi o ceny ropy naftowej. Wrzesień zaczyna się od wzrostów. Inwestorzy odliczają godziny do rozpoczęcia posiedzenia krajów OPEC+, po którym ma mieć miejsce kolejna podwyżka produkcji surowca - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 69,01 USD, wyżej o 0,74 proc. W sierpniu surowiec stracił na NYMEX w Nowym Jorku ponad 7 proc. Był to najmocniejszy miesięczny spadek cen ropy w USA w tym roku.
Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 72,12 USD za baryłkę, więcej o 0,68 proc.
Cena ropy naftowej - czwarta fala pandemii na horyzoncie
W środę kraje OPEC i jego sojusznicy, w tym Rosja, ocenią sytuację na globalnych rynkach paliw, w tym perspektywy popytu w miarę postępowania kolejnej fali COVID-19.
Eksperci oczekują, że kartel i inni dostawcy ropy ratyfikują przywrócenie na rynki większej produkcji ropy - o 400 tys. baryłek dziennie w październiku, zakładając, że rynek może wchłonąć dodatkowe baryłki ropy, gdy popyt na paliwa mocniej się odbuduje po pandemii COVID-19.
Tymczasem w USA spadają zapasy ropy; Amerykański Instytut Paliw (API) podał w branżowym raporcie, że zapasy surowca spadły w ub. tygodniu o 4,045 mln baryłek.
Wzrosły zapasy benzyny - o 2,711 mln baryłek, a zapasy paliw destylowanych spadły o 1,961 mln baryłek - wynika z raportu API.
W środę oficjalne wyliczenia poda w swoim cotygodniowym raporcie Departament Energii (DoE).
Ropa naftowa a "sezon huraganów"
- Rynek ropy prawdopodobnie pozostanie niestabilny - zbliża się posiedzenie OPEC+, a do tego mamy także sezon huraganów - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.
- Na razie oczekuje się, że ceny benchmarkowej ropy Brent będą się wahać w granicach 70-75 dolarów za baryłkę, ale krótkoterminowa zmienność oznacza, że w najbliższym tygodniu lub dwóch Brent może też chwilowo przekroczyć te poziomy - na obu końcach przedziału - dodaje.
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych przystąpiono do przywracania dostaw ropy i rafinacji surowca w regionie Zatoki Meksykańskiej i w stanie Luizjana, po niedawnym silnym uderzeniu huraganu Ida.
Ida uderzyła w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej dokładnie 16 lat po tym, jak nawiedził je huragan Katrina.
W niedzielę huragan przetaczał się z wiatrem o prędkości ok. 150 mil na godzinę.
Ida znalazła się na piątym miejscu wśród najsilniejszych huraganów, które kiedykolwiek nawiedziły kontynentalne USA.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock