Inflacja w strefie euro w sierpniu wyniosła 3,0 procent rok do roku, w porównaniu z 2,2 procent w lipcu. Najmocniej ceny wzrosły w Estonii, która wyprzedziła pod tym względem Litwę i Belgię - wynika z szacunkowych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Tak wysokiego wzrostu cen w strefie euro nie odnotowano od 10 lat.
Eurostat w środę opublikował zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP). Z danych wynika, że w sierpniu br. najniższe wskaźniki inflacji w strefie euro zanotowano na Malcie - 0,3 proc., w Grecji - 1,2 proc. i Portugalii - 1,3 proc.
Inflacja w strefie euro najwyższa od 10 lat
Na drugim biegunie znalazła się Estonia, gdzie inflacja wyniosła 5,0 proc. W przypadku Litwy wzrost cen wyniósł 4,9 proc., a w Belgii - 4,7 proc.
Inflację w strefie euro napędzał głównie wzrost cen energii (+15,4 proc. rdr). Ale ceny innych dóbr przemysłowych również wzrosły - o 2,7 proc. rdr. Jedzenie, alkohol i tytoń podrożały o 2 proc. rdr, a usługi o 1,1 proc. rdr.
Zgodnie ze wstępnym szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego inflacja CPI w Polsce w sierpniu wyniosła 5,4 procent i był najwyższa od 20 lat.
Wskaźnik HICP
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock