Z kraju

Z kraju

Rynki dla opornych, 31.03.2009 r.

Pan Sebastian z Gydyni poleca zakup spółki Nepentes, która zajmuje się dystrybucją leków dermatologicznych dostępnych tylko w aptece, tzw. OTC. Spółka ma solidne fundamenty i cały czas zwiększa swoje zyski.

Biznes w Chinach

Czy warto i jak można otworzyć firmę w Chinach. Jak zarabiać na sprowadzaniu różnych towarów i jak przygotować się do prowadzenia negocjacji z partnerami w Chinach? O tym w programie "Fakty, ludzie, pieniądze" rozmawialiśmy z dr Maciejem Gaca, sinologiem i doradcą biznesowym oraz dr Sylwestrm Szafarzem, dyrektorem Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej.

Ile masła w maśle?

Inspekcja handlowa skontrolowała zgodność zawartości produktów z ich opisem. Aż 1/5 produktów była niezgodna z deklaracją producenta bądź z oznakowaniem na opakowaniach. Jak sprawdzić czy produkt który kupujemy jest faktycznie tym który chcielibyśmy kupić a nie jest nim tylko z nazwy? Jak najczęściej oszukują sprzedający i producenci rozmawialiśmy z Grzegorzem Wrzoskiem z Inspekcji Handlowej.

Comarch rozbudowuje sieć swoich oddziałów za granicą.

Interesują ich nie tylko Niemcy. Niedawno uruchomili oddział w Finlandii, mają swoje przedstawicielstwo w Grenoble, Dreźnie i Frankfurcie. Szukają tam znaczących klientów w segmencie telekomunikacyjnym. Naszym gościem w TVN CNBC Biznes był Piotr Piątosa - wiceprezes Comarch SA.

Wydajemy zgodnie z planem

W 2009 roku możemy wykorzystać więcej niż planowanych 17 miliardów złotych pochodzących z unijnych środków. Mimo niewielkich opóźnień z wypłatami zaliczek, unijne pieniądze będą wydawane zgodnie z planem - zapewniła w programie "Pieniądze od Rana" minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

Połączenie MNI i PPWK

Spółka MNI będzie negocjować zakup do 20% akcji PPWK. Obie firmy współpracują ze sobą od IV kw. 2008 przy usługach dodanych. Połączenie zasobów MNI i PPWK spowoduje, że staną się drugim największym alternatywnym operatorem w Polsce. "Myślę, że zmierzanie do tego, aby być numerem jeden jest całkiem słusznym celem". Gościem w Dniu na Rynkach był Andrzej Zieliński, prezes PPWK.

Na problemy finansowe- upadłość konsumencka.

O tym co tak naprawdę oznacza upadłość konsumencka i jakie są konsekwencje jej ogłoszenia rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Piotrem Zimmermanem, prawnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Zetkama kupi część Tory

Do końca kwietnia Zetkama chce przejąć część Toora Poland za maksymalnie 11 milionów złotych. Chodzi o zakład produkujący elementy metalowe. Prezes Zetkamy Leszek Jurasz powiedział w TVN CNBC Biznes, że jego spółka może zainwestować w zakład minimum kilka milionów złotych.

Razem będzie taniej

Im większa różnica między dochodami, tym większa korzyść ze wspólnego opodatkowania. Małżonkowie, którzy mają wspólność majątkową, zapłacą fiskusowi mniej, jeśli rozliczą się razem. O tym kiedy i jak obniżyć podatek we wspólnym rozliczeniu rocznym rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jedno okienko otwiera się

Wchodzi w życie już jutro po to, by je ułatwić. Jedno okienko dla przedsiębiorców. Czy rzeczywiście skończy się na rozmowie z jednym urzędnikiem i jak w praktyce będzie wyglądało uproszczenie procedur rejestracji firmy? Czy rzeczywiście to właśnie jedno okienko jest najbardziej wyczekiwanym przez biznesmenów ułatwieniem? Rozmawialiśmy z Małgorzatą Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Upadłość konsumencka.

Upadłeś - powstań... Każda osoba fizyczna, po wpłaceniu 200 złotych wpisowego będzie mogła złożyć w sądzie rejonowym wniosek o upadłość. Są jednak warunki: jej zobowiązania nie mogą być większe niż majątek i koszt postępowania, a kłopoty finansowe ma nie z własnej winy. O nowym prawie, oraz tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów broni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków, rozmawialiśmy z Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, prezes UOKiK-u.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na trzecią, podsumowującą część Wielkiej Debaty zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes pod tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić".

Upadłość konsumencka

Według szacunków w Polsce jest 60 tysięcy osób które skorzystają z ustawy o upadłości konsumenckiej z prawie 1,2 mln mających kłopoty z zaciągniętymi zobowiązaniami. Zdaniem naszych gości, Krystyny Skowrońskiej z PO, wiceprzewodniczącej Komisji Finansów Publicznych oraz Wiesława Janczyka z PiS, trzeba przyznać że ustawa jest skonstruowana bardzo bezpiecznie.

Własna marka, własna jakość.

Po zakupy... do dyskontu. 20 procent Polaków z powodu kryzysu - zmieniło swoje sklepowe zwyczaje. Coraz częściej chodzimy do hipermarketów i dyskontów, rezygnując z osiedlowych sklepów i delikatesów. Sięgamy też po tańsze towary pod własną marką sklepów. Półka niższa, a towar... gorszy. Za mało ryby w rybie, czekolada orzechy ma na rysunku a oliwa z oliwek stała się olejem.

NBP rozszerza swój pakiet

Polska zarażona jest już chorobą pod nazwą kryzys. Światowa epidemia dotarła do naszego kraju - zgodzili się w tej sprawie uczestnicy Wielkiej Debaty w TVN CNBC Biznes. Postawili diagnozę i powiedzieli - jak leczyć? Czy tę samą kurację przewiduje Narodowy Bank Polski?

Skutki kryzysu są już widoczne.

Bank Citi Handlowy obniżył w raporcie prognozę dotyczącą pierwszego kwartału 2009 roku. Trudna sytuacja z IV kwartału 2008 roku ma swoje odbicie w pierwszym kwartale tego roku. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem Citi Handlowego Sławomirem Sikorą.

Deweloperskie odbicie?

Rynek deweloperski powoli wychodzi z kryzysu. Choć zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest już nieco wyższe, rynek kredytów hipotecznych nadal jest w złej kondycji - zauważył na antenie TVN CNBC Biznes Jarosław Szanajca. Prezes Dom Development zapewnił jednak, że spółka jest przygotowana na roczny czy nawet dwuletni zastój.

Czerwone światło dla General Motors i Chryslera.

Nie pozwolimy aby amerykański przemysł motoryzacyjny po prostu zniknął - zapewnił Barack Obama. Ale równocześnie amerykański prezydent ogłosił, że dotychczasowe plany restrukturyzacji, przedstawione przez General Motors i Chryslera są nie do zaakceptowania. Rząd przez kilka tygodni ma zapewniać płynność obu firmom, ale jeśli w tym czasie nie przygotują głębszej restrukturyzacji - dalszej pomocy rządowej nie będzie. O chwiejących się potęgach z Detroit, a także o niektórych efektach wsparcia sektora motoryzacyjnego w innych krajach - Cezary Królak.

Eko-biznes po Polsku

Coraz częściej mamy dość szumu miasta. Podejmujemy decyzję o tym, aby przenieść się na wieś. Czy każdy może to zrobić, a jeśli tak co powinniśmy zrobić aby zostać rolnikiem? O tym w Temacie z Bliska rozmawialiśmy z Krzysztofem Mościckim, z-cą dyrektora Centrum Doradztwa Regionalnego. A skoro postanowiliśmy zostać rolnikami może zajmiemy się produkcją zdrowej żywności? Ile na tym możemy zarobić i jak zostać producentem zdrowej żywności o tym pytaliśmy Pawła Krajmasa, członka zarządu Stowarzyszenia "Polska Ekologia".

Jesteśmy elastyczni gospodarczo

Elastyczność gospodarki Stanów Zjednoczonych jest duża i poradzi sobie z kryzysem - twierdzi Andrzej Raczko z Komisji Nadzoru Finansowego. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes także polska gospodarka udowodniła w ciągu ostatnich lat, że jest elastyczna i potrafi się dostosować do nadchodzących zmian. Jak Polska i świat sobie poradzi z kryzysem, pytał gościa programu "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz.

Sytuacja w KGHM

Ostatnie odnotowane wzrosty cen miedzi spowodowane były w głównej mierze zakupem surowca przez Chiny. Na temat sytuacji na rynku miedzi, a także w spółce KGHM rozmawiał Andrzej Knigawka, analityk DM ING Securities.

Sytuacja w hutnictwie

Nawet tak gorąca branża jak hutnictwo nie jest w stanie uniknąć gospodarczego ochłodzenia. Gdy mniej produkują fabryki samochodów czy stocznie - także w hutach produkcja spada. W Polsce również.

Rynki dla opornych 27.03.2009

Dzisiaj rozważaliśmy zakup akcji spółki ORCO. W okresie krótkoterminowym zakup akcji może przynieść zyski. Jednak przyszłóść firmy nie jest aż tak bardzo różowa.

Twój Brat PIT

Jak bezbłędnie wypełnić zeznania podatkowe? Na listy widzów w ramach akcji Twój Brat PIT odpowiadał w studiu TVN CNBC Biznes Zbigniew Marczyk, radca prawny w kancelarii Lovells.

Hirny BD chce zadebiutować na GPW

Hirny BD z powodu pogorszenia koniunktury zawiesił w ubiegłym roku plany debiutu na GPW. Spółka chce się pojawić na warszawskim parkiecie, ale dopiero pod koniec tego roku. O planach firmy i perspektywach całej branży deweloperskiej z prezesem Hirny BD, Piotrem Hirny rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przychody z działalności gospodarczej

W ramach cyklu Twój Brat Pit staramy się pomóc państwu rozliczyć się z podatkami i odpowiedzieć na wszystkie trudne podatkowe pytanie. W programie 90 MINUT gościem Marka Tejchmana był Michał Zając, doradca podatkowy w ITA.

Orco ma problemy

To pierwsza tak duża firma deweloperska, która nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań i prosi o ochronę przed wierzycielami. Czeski deweloper na szeroką skalę działa także w Polsce. O możliwości upadku Orco mówiliśmy na naszej antenie już pół roku temu. Deweloper ma ochronę przed wierzycielami. Pytanie jakie szanse na odzyskanie swoich wierzytelności będą mieli klienci nie tylko tego, ale innych firm, które już niebawem mogą podzielić los firmy Orco.

Kryzys, ale jaki?

"Kryzys, ale jaki? Oto jest pytanie..." - pod takim hasłem odbyła się konferencja Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Patronem medialnym imprezy była telewizja TVN CNBC Biznes. O tym, czy bieżąca sytuacja gospodarcza to już kryzys, czy jeszcze spowolnienie -z Jackiem Sochą - byłym ministrem skarbu i wiceprezesem PwC, rozmawiał Marek Tejchman.

Rynki dla Opornych 26.03.2009

W programie " Rynki dla Opornych" rozważaliśmy zakup akcji spółki Gant. Spółka na tle innych firm z branży wypada bardzo dobrze. Z pewnością złożymy zlecenie.