Z kraju

Z kraju

Majowy złoty

Złoty zazwyczaj zyskuje na początku miesiąca, a traci pod koniec. Czy taka sytuacja będzie w maju? O tym jak będzie ze złotym w tym miesiącu, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Jacek Maliszewski, Alpha Financial Services, oraz Maciej Podlaski, FCM Management.

Rosną bankowe opłaty

Niektóre banki już podniosły, a inne dopiero podniosą opłaty za prowadzenie rachunków i dokonywanie operacji bankowych. Jednak koszty prowadzenia rachunków internetowych nie powinny iść w górę. Na temat opłat bankowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Paweł Majtkowski, analityk Finamo.

Ostatni dzwonek

Ostanie chwile na złożenie PIT-a, ostatnie chwile z Twoim Bratem Pitem. W programie "90 Minut" Beata Kuszewska z kancelarii podatkowej, doradzała co należy zrobić jeżeli spóźnimy się ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego.

Unia Europejska: bilans zysków i strat

Dostosowywanie się do unijnych przepisów przysporzyło dodatkowych kosztów polskim przedsiębiorcom. Wiele osób w wyniku modernizacji zakładów utraciło pracę. O tym, co dobrego, a co złego przyniosła Polsce Unia Europejska, rozmawiała w programie "90 Minut" dr Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Meksykańska gospodarka

Gospodarka meksykańska ma wiele współnego z gospodarką polską. Między innymi jesteśmy w tej samej grupie mającej specjalny kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak bardzo Meksyk straci na świńskiej grypie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem dr Krzysztofem Smolaną z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pięć lat Polski w UE

Polska już pięć lat jest członkiem Unii Europejskiej. Stała się w tym czasie podmiotem, a nie przedmiotwem podejmowania decyzji. O tym, jak Polska wykorzystała pięć lat przebywania we wspólnocie europejskiej w magazynie "Bilans" rozmawiali prof. dr hab. Edward haliżak - dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz dr Rafał Traszkowski z Centrum Europejskiego Natolin.

Czy grypa uderzy w gospodarkę

Pandemia grypy to tylko kwestia czasu - mówią przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Czy i jak pogłębi to światowe problemy gospodarcze i nasze własne problemy ze znalezieniem pracy? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Ryszardem Petru, ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej.

Bez zmiany stopy procentowej

Wzrost inflacji jest spowodowany deprecjacją złotego. Dane z marca pokazują że spadek w polskiej gospodarce nie jest już tak duży. To wyraźnie wyróżnia Polskę na tle innych państw. Na temat sytuacji polskiej gospodarki, oraz stóp procentowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes prof. Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wyniki Zakladów Azotowych Puławy

Pierwszy kwartał 2009 był dla Zakładów Azotowych Puławy wyjątkowy. Spółka jako jedyna w polskim przemyśle przyjęła na siebie efekt konfliktu gazowego pomiędzy Rosja a Ukrainą. Pomimo tego w ciągu kilku tygodni firma wróciła do pełnej mocy produkcyjnych. Gościem Roberta Stanilewicza był Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy.

Twój brat PIT... 2009

Już tylko kilka godzin pozostało na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Jedno rozliczenie za większością Polaków - warto więc pomyśleć już o kolejnym. By jak najmniej oddać fiskusów. Na co zwrócić uwagę?

W korporacji czy na swoim

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji

DM IDM przejmie bank?

Dom Maklerski IDM zrezygnował z ubiegania się o licencję bankową. IDM zamierza za to kupić udziały w jednym z banków. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes prezes DM IDMSA Grzegorz Leszczyński wiele banków obecnie szuka partnerów, to rozwiązanie jest tańsze niż własny bank - podkreśla

Orlen tnie wydatki

Chcemy doprowadzić do zaoszczędzenia w tym roku 1,5 mld złotych. Na koniec roku Orlen chce mieć mieć zadłużenie w wysokości o 3-4 mld niższe niż dzisiaj, by czuć się komfortowo - mówił w Dniu na Rynkach Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen

Dalsze losy Swarzędza

Od 10 marca spółka "Swarzędz" znajduje się w likwidacji. Funkcję likwidatora pełni Marek kamiński, który był gościem programu "Dzień na Rynkach". Rosnące przychody spółki to nie wszystko - jak podkreślił nasz gość. Pozostałe relacje finansowe uległy dalszemu pogorszeniu . W roku 2008 podejmowanych było szereg działań restrukturyzacyjnych. Ale początek roku i pierwszy kwartał sprawił, że spółka została ścięta z nóg w momencie, gdy podnosiła się z kolan.

Pięć lat minęło

Mija 5 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Choć w portfelach Polaków nadal nie ma euro - eksperci zgodnie oceniają - było warto! W magazynie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz rozmawiał z ministrem finansów, który wprowadzał nas do Wspólnoty - Andrzejem Raczko.

Resplik akcji FON SA

W ostatnią niedzielę WZA FON SA podjęło decyzję o resplicie akcji. Ich wartość po resplicie wyniesie 50 groszy. W magazynie "Dzień na Rynkach" prezes FON SA poinformował także, że spółka prowadzi rozmowy i szuka inwestora związanego z budownictwem drogowym. Z Piotrem Żołyńskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Propagandowy deficyt

Deficyt budżetu po kwietniu nie powinien przekroczyć 16 miliardów złotych - zapewnia ministerstwo finansów. Jednak zdaniem doradcy prezesa NBP, Cezarego Mecha deficyt sięgnie ok. 40 miliardów złotych - a nie jak zakłada rząd 18,2. O kondycji polskiej gospodarki oraz o roli rządu w czasach kryzysu z Cezarym Mechem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Polska w UE już 5 lat

Polska dobrze wykorzystała 5-letnią obecność w Unii Europejskiej - oceniła w TVN CNBC Biznes unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego, Danuta Huebner. Jedną z niewielu rzeczy, która nam nie wyszła, to eurowaluta. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Belgia dla Polaków

Od pierwszego maja Belgia otwiera swój rynek na pracowników z Polski, którzy będą mogli tam legalnie szukać zatrudnienia. Czego spodziewać się po belgiskim rynku pracy? Spytaliśmy Leszka Kurycyna, dyrektora operacyjnego Manpower Professional.

PIT last minute

Ostatni dzwonek na złożenia PITa i ostatni dzwonek na pytanie o PITa. Gość magazynu "90 minut" - Wojciech Sawicki z Accreo Taxand odpowiadał na państwa pytania.

Ostatnie godziny.

Końcowe odliczanie ulg i czasu. Na rozliczenie z fiskuem pozostały już tylko godziny. Ostatnie pytania i ostatnie odpowiedzi. W programie "90 Minut" na pytania widzów odpowiadał doradca podatkowy Jerzy Paluch.

Mocny spadek PKB w USA

Dane gospodarcze Stanów Zjednoczonych są fatalne - mówi w programie "90 Minut" Tomasz Piskorski z Columbia Business School. Spadek produktu krajowego o ponad 6%, wzrost bezrobocie i malejąca ilość inwetycji. Jedynym pozytywem są dane o wzroście konsumpcji. Jednak to tylko pozornie dobre wyniki ponieważ są spowodowane olbrzymimi wyprzedażami.

Pauza w obniżkach stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Czy oznacza to, że brakuje jej już środków, by znacząco wpłynąć na rynek kredytowy? W jakim kierunku zmierza polska i światowa gospodarka? Najgorszy okres szybkich spadków produkcji przemysłowej Polska ma już za sobą. Niepokojące są jednak sygnały płynące z gospodarek europejskich - uważa prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej, który był Gościem magazynu "90 Minut"

Co zrobi RPP?

Zwykle w cyklach zmian stóp procentowych przychodzi czas na pauzę i pogłębioną refleksję. Układ danych miesięcznych dotyczących marca sprzyja takiej pauzie. Jak zachowa się Rada Polityki Pieniężnej? O tym w Pięniądzach od Rana Robert Stankiewicz rozmawiał Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Incest-Banku.

Wyniki Grupy Kęty

Portfel zamówień Grupy Kęty wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o drugi kwartał, powiedział w TVN CNBC prezes spółki. Zdaniem Dariusza Mańki najgorsze dla Kęt już minęło - klienci znowu składają zamówienia. Mańko uważa, że trwająca w spółce restrukturyzacja powinna przynieść wymierne efekty i pozwolić na realizacje prognozy na 2009 rok. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

Jak zachowa się Rada?

Rada przerwała serię comiesięcznych obniżek, która rozpoczęła się pół roku temu. Jak dotychczasowe obniżki wpływały na oprocentowanie produktów bankowych i ich dostępność? O tym w Biznes Lunchu rozmawialiśmy z Michałem Macierzyńskim, Banker.p i Karolem Wilczko - Comperia.pl.

Kupujemy akcje spółki Asseco Poland

Udało nam się zarobić. W naszym portfelu mamy spółki Azoty Tarnów, Instal Kraków i Pol-Aqua. Dzięki propozycjom widzów udaje nam się zarobić wirtualne pieniądze. Dzisiaj kupujemy zaproponowaną przez widza spółkę Asseco Poland.

RPP trzyma stopy

Stopy procentowe bez zmian, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Czy możemy się spodziewać zmian w czerwcu? Na te i inne pytania odpowiadali goście Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego oraz Marek Zuber, analityk Dexus Partners.

Wyjątkowo drogi maj.

Banki obniżają oprocentowanie lokat, w ślad za spadającymi stopami NBP. Jednak kredyty nie tanieją. W programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze" rozmawialiśmy z Krzysztofem Stępniem z Expandera o pułapkach jakie szykują na nas banki.

Niemcy: PKB w dół

Niemcy - największa potęga gospodarcza Europy - mają kolejne powody do zmartwień. Rząd w Berlinie ogłosił właśnie najnowsze prognozy dotyczące stanu niemieckiej gospodarki. Prognozy dużo gorsze niż te podawane wcześniej.