Z kraju

Z kraju

Statystyczne zagadki

Nogi w lodówce, głowa w piekarniku - i statystycznie temperatura będzie się zgadzać - jednak ilu statystyków tyle możliwych temperatur. Także tych, które mierzą to co dzieje się gospodarce. A na tych termometrach ostatnio skupiona jest szczególna uwaga. Jakie jednak wnioski można wysnuć z odczytów jeżeli każdy z nich wskazuje zupełnie co innego?

Fundusze "jak barany"?

Prezes Opera TFI rozesłał do swoich klientów list, w którym przeprasza za to, że fundusz, którym zarządzają jego pracownicy poniósł w 2008 roku bardzo duże straty. Jak przyznaje - jego pracownicy i on "zachowali się jak barany". Czy to właściwy sposób na przekazywanie informacji klientom?

Mniej wartościowe spółki?

5 tysięcy czyli niespełna dwie średnie krajowe pensje wystarczą by założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. To aż 10 razy mniej niż do tej pory. Również przedsiębiorcy planujący powołanie spółki akcyjnej będą musieli posiadać znacznie mniej pieniędzy. Zamiast pół miliona - 100 tysiecy. Jakie zmiany zaszły w Kodeksie Spółek Handlowych i co mogą one oznaczać dla biznesu?

Ile ugra Rosja?

Rozmowy Nafothazu i Gazpromu na neutralnym gruncie nie przyniosły oczekiwanych przez świat rezultatów. W efekcie możliwa jest gruntowna przebudowa gazowej mapy Europy. Rosjanie ponawiają propozycję wspólnych inwestycji w Nordstream i Jużnij Potok - dwóch gazociągach, które mają ominąć Ukrainę, ale również Polskę. Czy obecny kryzys sprawi, że ta propozycja zyska większe poparcie niż do tej pory, a nasz kraj trafi w gazowe kleszcze? Czy może rosyjski Gazprom, którego sytuacja z każda godziną staję się co raz trudniejsza nie wytrzyma ciśnienia?

LOT płaci za ropę 140 USD?

Jedną z przyczyn pogarszania się sytuacji LOTu są - zdaniem związkowców, którzy poskarżyli się na zarząd do prokuratury - nietrafione kontrakty paliwowe. Związkowcy twierdzą, że LOT płaci za ropę nadal po 140 dolarów za baryłkę

Wycinka monopolu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce wyciąć w pień monopole. Dziś uderzył w Lasy Państwowe, które nierówno - zdaniem UOKiKu - traktują klientów

Mniej gazu - wyższe ceny?

Pytanie pozostaje otwarte - kurki natomiast zakręcone. W tej sytuacji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przykręca je także polskim przedsiębiorstwom. Zmniejszone dostawy już trafiają do Zakładów Azotowych Puławy oraz PKN ORLEN. A to może oznaczać problemy dla całej polskiej gospodarki, tym bardziej, że nie tylko wielkie firmy mogą mieć wielkie problemy

Polska mapa ciepła

Zamrożone gazowe stosunki ukraińsko - rosyjskie i wyjątkowy mróz za oknem mogą sprawić, że w wielu polskich domach ta zima będzie naprawdę ... zimna. Czy ci, którzy ogrzewają swoje mieszkania mają się czego obawiać i jak wygląda grzewcza mapa Polski?

Zagadki Sfinksa

Tym razem jednak odpowiedź może oznaczać wielkie zyski. Bo apetyt na tą spółkę nie słabnie. Co raz słabiej jednak wydaje się rysować jej przyszłość. Dodatkowo w ewentualną finansową konsumpcję może włączyć się Komisja Nadzoru Finansowego. Dlaczego i jak może wyglądać biznesowe menu Sfinksa na najbliższe tygodnie?

Kto zarabia na mrozie?

Minusowa temperatura - biznesowe plusy. Bo kiedy jedni zacierają ręce z zimna inni zacierają ręce z radości na myśl o przyszłych zyskach. Bo mróz to wyjątkowy sprzymierzeniec dla wielu przedsiębiorców. Kto wychodzi na plus gdy za oknem minus 20 stopni?

Gazowy kryzys

Stan wyjątkowy na Słowacji, potężne problemy Chorwacji, Turcji, Bułgarii, Grecji i Macedonii, a także Rumunii i Austrii. Wszystko z powodu Rosyjsko-Ukraińskiej wojny gazowej, w wyniku której dostawy gazu do tych kraju praktycznie ustały. Również Polska została pozbawiona dostaw gazu przez Ukrainę, a to oznacza wielkie kłopoty dla wielkich polskich przedsiębiorstw. Jak sobie z nimi poradzą?

Nowy indeks - DNR30

Nowy giełdowy indeks skupiający 30 największych spółek warszawskiego parkietu to wskaźnik opracowany przez TVN CVNBC Biznes, który teoretycznie będzie pokazywał jak zachowywał by się rozszerzony WIG 20. Bo o powiększeniu ilości spółek wchodzący w skład tego indeksu na warszawskiej giełdzie mówi się od dawna.

Mamy gaz?

Polska gospodarka może paść ofiarą ukraińsko-rosyjskiej wojny gazowej. Jeżeli tranzyt przez Ukrainę zostanie zablokowany to w naszym kraju może zabraknąć gazu, mimo że Polska posiada rezerwy surowca na kilka tygodni. Dlaczego i co z naszym bezpieczeństwem energetycznym mają wspólnego wąskie gardło i kroplówka?

Kto zarobi na sambie?

28% zysku rocznie. Ma to zapewnić lokata oferowana przez MultiBank o wdzięcznej nazwie Samba. Tyle tylko, że z Bankowcami zamierza zatańczyć Komisja Nadzoru Finansowego. Bo zarobić owszem można. Pod warunkiem, że aż 4 różne indeksy wzrosną w ciągu najbliższych dwóch lat o co najmniej 20%. Jeśli nie wzrosną - klienci zamiast zysków mogą zostać z gołym kapitałem...

Podatnik płaci dwa razy

Miało być łatwiej, wyszło jak zawsze - kolejny podatkowy absurd puka do ... okien. Do okien, bo jeżeli np. okna wymienimy sami i uzyskamy zwrot poniesionych kosztów z funduszu remontowego ,na który sami wpłacamy pieniądze, od tych środków będziemy musieli zapłacić podatek. Podatek od własnych pieniędzy. Na szczęście ten przepis można obejść. Jak i kto zgotował ten okienno-podatkowy ambaras?

Taryfikator kar

Taryfikator kar - dla łamiących przepisy przedsiębiorców. Od nowego roku na stronie Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, każdy będzie mógł sprawdzić jaka kara może go czekać jeżeli zdecyduje się złamać bądź ominąć przepisy. A takich nieuczciwych firm jest w naszym kraju sporo. Potwierdzać to może ponad 100 kar rocznie i ponad 250 postępowań prowadzonych przez UOKIK.

Polska w 2008 roku

Rozpędzona jeszcze w poprzednich latach polska gospodarka jedynie nieznacznie zwolniła utrzymując się w czołówce najszybciej rozwijających się krajów w Europie. Co się wydarzyło w 2008 roku w gospodarce, na rynkach finansowych i na giełdzie, sprawdził Marek Klapa.

Sfinks w opałach

W Bilansie teraz kłopoty finansowe Sfinksa. Spółka poinformowała o nich dwa dni temu. Mają one związek z jej kredytowaniem. Sfinks nie jest w stanie uregulować w terminie zobowiązań na sumę 16 mln zł. Może też ponieść straty na opcjach walutowych. Czy ponad 100 restauracji pod marką Sfinks i kilkanaście pod marką Chłopskie Jadło może upaść?

Euro w Polsce

Euro w Polsce pojawić się ma w roku 2012. Tego chce rząd. Do przedsionka euro - czyli strefy ERM 2 - mamy wejść w pierwszej połowie tego roku - choć nie brak opinii że uda nam się to dopiero w drugiej połowie. W każdym razie euro powinno zastąpić złotego za mniej więcej 3 lata. Okazuje się jednak ze wiele sklepów w Polsce już umożliwia zakupy w europejskiej walucie.

Euro na Słowacji

Euro zastąpiło koronę. W 16 rocznicę swojej państwowości Słowacy pożegnali swoją narodową walutę. Komisja Europejska jest zadowolona z procesu wprowadzania euro. Czy pozwoli ona naszym południowym sąsiadom przezwyciężyć skutki globalnego kryzysu - na co liczy prezes słowackiego Banku Narodowego?

Gospodarka 2009

Wejście do strefy ERM2, perspektywy organizacji Euro 2012, a także przepisy emerytalne - między innymi te wydarzenia czekają nas w 2009 roku. Czy i w jakim stopniu Polska gospodarka nas zaskoczy? O tym w materiale Marka Klapy.

Upadek z wysokiego konia

Upadek z wysokiego konia zawsze boli najbardziej - tak jak spadek wartości akcji z wywindowanych hossą poziomów - często ponad 50 procent. Taki upadek szczególnie boli, kiedy ma się tych akcji dużo, a strata ich wartości liczy się w miliardach złotych. Tak było w mijającym roku na warszawskiej giełdzie, gdzie wartość majątku tylko pięciu najbogatszych inwestorów skurczyła się o 17 miliardów złotych. Sporo...

Ostatnie first minute

Last minute na first minute. To już ostatni moment by skorzystać z ofert biur podróży po promocyjnych cenach na wakacje w 2009 roku. Tak przynajmniej twierdzą ich przedstawiciele. A wobec olbrzymich wahań kursów walut - a tym samym kosztów wycieczek - prawdziwym hitem mogą być oferty z ceną gwarantowaną. Czy jednak to co na pierwszy rzut oka wydaje się korzystne naprawdę jest korzystne dla naszych portfeli?

Oferty sprzedawców samochodów

Kłopoty firm motoryzacyjnych dla ich klientów mogą oznaczać tańsze zakupy. W naszym materiale powiemy o tym, jakie oferty przygotowały dla nas pod koniec roku sprzedawcy samochodów.

Polowanie na okazje

20,30,50, a nawet 70 procent. W sklepach ruszyły poświąteczne wyprzedaże. W naszym materiale o tym, jak na okazyjnych zakupach faktycznie zyskać, a nie stracić.

Więcej niż firma

Najstarsze istnieją już kolejne stulecie – prowadzą je kolejne pokolenia. Dla nich to nie tylko miejsce pracy – to tradycja i sposób na życie. Firmy rodzinne – spojrzenie w przyszłość, kiedy w oczy zagląda kryzys.

Auta znowu w kratkę

Były kryteria w kratkę – do łask wrócą auta z kratką. Polska przegrała w Luksemburgu, przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości sprawę dotyczącą możliwości odliczania VAT od paliwa do firmowych samochodów osobowych.

Stopy na piątkę...

Rada Polityki Pieniężnej obcięła główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 5 procent. Do tej pory członkowie RPP unikali zmian poziomu stóp w grudniu, ale ta decyzja zaskoczeniem nie była. To, co mogło zaskoczyć rynek to skala tej obniżki - największa w historii obecnej Rady.

Kryzysowy luksus...

Kryzys uderza w rynek produktów luksusowych. Wielu europejskich producentów takich dóbr spodziewa się pogorszenia wyników. Takie firmy jak Bulgari, Richemont czy Louis Vuition ogłosiły niższe od spodziewanych dane o sprzedaży za trzeci kwartał. Producenci podali też ponure prognozy na okres świąteczny.

Szampański humor

Kryzys gospodarczy nie psuje szampańskiego humoru producentom... szampana. Pomimo zanotowanego spowolnienia w branży, producenci bąbelkowanego trunku patrzą w przyszłość z optymizmem i wierzą, że nadchodzące lata przyniosą niejeden powód do wystrzelenia korka.