Z kraju

Z kraju

Wzrosty, wzrosty i co dalej?

Wzrosty na Giełdzie Papierów Wartościowych i coraz bardziej atrakcyjna Polska rzeczywistość. Jakie będą kolejne notowania na warszawskiej giełdzie? Rozmawiamy w programie "Dzień na rynkach ".

Orlen sprzeda Możejki?

Możejki na sprzedaż? Transnieft nie potwierdził swojego zainteresowania litewską rafinerią. Jednocześnie zaprzeczył, że złożył już propozycję ich zakupu od PKN Orlen. O ewentualnych zmianach w Możejkach oraz o koncycji Orlenu mówił w TVN CNBC Biznes Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

GPW najlepsza w Europie

Giełda Papierów Wartościowych najlepsza w Europie. W I kwartale 2009 roku byliśmy największym europejskim rynkiem pod względem IPO oraz wartości ofert. W tym okresie na GPW zadebiutowało 6 spółek. Co to oznacza dla naszej giełdy oraz o sytuacji na światowych giełdach Marek Tejchman w programie "90 Minut" rozmawiał z Filipem Gorczycą z PricewaterhouseCoopers.

Perspektywy dla Polski

Banki nie chcą pożyczać pieniędzy, a obecnym klientom podnoszą raty. Jak trzyma się nasz system bankowy i w jakiej w ogóle kondycji jest Polska, pytaliśmy naszego gościa Adama Klinowskiego, dyrektora Departamentu Funduszy Inwestycyjnych HSBC Bank Polska.

Giełda w obliczu prywatyzacji

Prywatyzacja giełdy coraz bliżej. Prezes warszawskiego parkietu na stanowisku pozostanie, a zarząd dalej realizuje swoje strategiczne cele. Tworzy między innymi centrum zarządzania całym wachlarzem instrumentów finansowych. O to, jak prywatyzacja wpłynie na polską giełdę i co się aktualnie dzieje na rynku, prezesa giełdy Ludwika Sobolewskiego pyta w "Dniu na Rynkach" Robert Stanilewicz.

Jak tanio dzwonić?

Play "zagrał na nosie" wszystkim operatorom komórkowym. Jest najtańszą siecią w Polsce. O tym, ile zapłacimy za świąteczne rozmowy przez komórkę i ile kosztuje wysłanie świątecznych życzeń sms-em rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Krzysztofem Kandeferem, z Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Rynki dla Opornych

Rynki Dla Opornych, czyli program w którym wraz z państwem inwestujemy wirtualne pieniadze. Tym razem zastanowimy się nad kupnem spółki TechMex.

Dwie drogi podziału Telekomunikacji.

Podział Telekomunikacji Polskiej jest przesądzony. Separacja choć wymaga zmian w prawie, wydaje sie nieunikniona. Sposób w jaki można przeprowadzić podział tłumaczy w magazynie 90 minut Emil Konarzewski, partner zarządzajacy w firmie Audytel.

Podatek ekologiczny

Podatek ekologiczny zamiast akcyzy - to pomysł na pomoc dla polskiego sektora motoryzacyjnego. Co ten projekt oznacza dla sektora i przede wszystkim co oznacza dla kierowców, pytalismy naszych gości: Romana Dębeckiego, Zastepce redaktora naczelnego miesiecznika Auto Świat oraz Adama Pietkiewicz, prezesa Polskiej Grupy Dealerów.

Co dalej z LOT-em?

Sebastian Mikosz, pełniący obowiązki prezesa LOT-u, weźmie udział w konkursie na prezesa spółki. Zdaniem gościa programu "Dzień na rynkach" ratunkiem dla LOT-u nie jest inwestor branżowy - wierzy w potencjał Polskich Linii Lotniczych. Z gościem TVN CNBC Biznes rozmawiał Mikołaj Kunica.

Skyline rozwija doradztwo

Rozwój działalności doradczej i wycofanie się z kilku inwestycji to plany Skyline Investments. Spółka zanotowała w IV kwartale prawie 10-milionową stratę, ale jak przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki, Jerzy Rey, kolejne kwartały od początku 2009 roku mają być znacznie lepsze. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Robert Stanilewicz.

Cięcia w Locie?

Zwolnienia, radykalne cięcia i daleko idące oszczędności. Tak nowy szef LOT-u chce uratować spółkę. Jednak na drodze w realizacji tych pomysłów może stanąc mu 9 związków zawodowych. A te mogą nawet sparaliżować funkcjonowanie przewoźnika strajkiem wszystkich pracowników. Jak z tym chce sobie poradzić Sebastian Mikosz i czym jest strategia trzech P i jeszcze jednego P.

Na rozdrożu?

Podatek ekologiczny zamiast, akcyzowego i dopłaty do zakupu nowych samochodów - tak w Polsce ma być ratowany sektor motoryzacyjny. Przynajmniej takie są plany - plany snute od dawna. Realnie natomiast naszą branże motoryzacyjną intensywnie wspierają... Niemcy. Ale nie całą i nie wszędzie - dlaczego?

Twój Brat PIT i ulga odsetkowa

Rozmawiamy o uldzie odsetkowej, bo to właśnie ta ulga sprawia cąłkiem sporo problemów. Jak rozliczyc poprawnie żeby nie miec problemów z fiskusem - rozmawiamy w programie "Pieniądze od rana" z Anna Misiak , doradcą podatkowym MDDP.

Pytania do Brata PITa

W tym programie w "Dniu na rynkach" głownie zadajecie państwo pytania związane z rozliczeniami dotyczącymi obrotu giełdowego. Doradza wraz z nami Marek Gadacz , doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers Polska.

Rozwiązanie warte zachowu - samochód dla każdego

W Ministerstwie Gospodarki trwają pracę nad programem stymulującym sprzedaż. Przy zakupie nowego auta i złomowaniu starego – nabywca otrzymywałby pewną kwotę pieniędzy. W prasie wymienia się kwotę ok. 5 tys zł. do każdego nowo zakupionego samochodu. W Niemczech motoryzacyjny stimulus przeszedł wszelkie oczekiwania. W Biznes Lunchu przedstawimy też świeże dane o sprzedanych samochodach i sprowadzonych samochodach z zagranicy. Naszymi ekspertami są: Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar i Jakub Faryś z poskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Podatki  w sieci

Koniec z wymogiem kwalifikowanego podpisu przy składaniu deklaracji podatkowej przez internet. Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi jeszcze w kwietniu rozliczenie się każdemu z fiskusem przez internet. O ten sposób rozliczania, a także o ulgi mieszkaniowe eksperta firmy Delolitte, Adama Mariuka, w "Biznes Lunchu" pytał Marek Wójcicki.

Plany Konsorcjum Stali

Cena stali budowlanej spadła już o 50% - zauważył na antenie TVN CNBC Biznes Robert Wojdyna. Prezes Konsorcjum Stali przyznał, że wolumen sprzedaży w I kwartale był dużo mniejszy z powodu mniejszego popytu na stal. Jednocześnie podkreślił, że eskperci zaczynają widzieć nieznaczne ożywienie w branży budowlanej. O sytuacji spółki, planach na najbliższe miesiące oraz nadchodzącym przejęciu radomskiego Polcynku, spółki zajmującej się wytwarzaniem konstrukcji stalowych oraz zabezpieczeniem antykorozyjnym, z Robertem Wojdyną rozmawiał Mikołaj Kunica.  

70 mld w funduszach inwestycyjnych.

Marzec 2009 to najlepszy od końca 2007 roku miesiąc dla TFI. Na całym rynku funduszy inwestycyjnych aktywa wzrosły do 70 mld złotych, podcza gdy aktywa Pioneer TFI wzrosły o 300 mln złotych - powiedział gość TVN CNBC Biznes, prezes Funduszu Zbigniew Jagiełlo. O perspektywach dla rynku inwestycyjnego w Polsce oraz o tym, czy i w jakim stopniu Polskę dotknie światowy kryzys gospodarczy, z prezesem Pioenner TFI rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wzrost zainteresowania ofertą spółki MW Trade

Prezes MW Trade, Rafał Wasilewski, nie ujawnił na antenie TVN CNBC Biznes o ile wzrosły przychody spółki w I kwartale 2009 roku, jednak przyznał, że jest zadowolony z wyników. O marżach oraz większych kosztach finansowania w sektorze usług finansowania z prezesem MW Trade rozmawiał Mikołaj Kunica.

Sklep numizmatyczny

Zarabiać pieniądze na.. pieniądzach. Dziś otwieramy sklep, handlujący monetami i banknotami. Zarobimy?

Catering na kołach

Dziś w „Firmie” – obwoźny bar. Zakładamy restaurację w autokarze i ruszamy po zyski.

Antyki sprzedam...

Dziś w „Firmie” – firma handlowa. Sprawdzimy, ile można zarobić na obrocie antykami.

Firma rekrutacyjna

W dzisiejszym wydaniu „Firmy” zajmiemy się rekrutacją – sprawdzimy ile można zarobić na firmie zajmującej się pośrednictwem pacy.

Geodetą być...

Dziś w „Firmie” przyjrzymy się działalności geodety - na czym polega, jakie stawia wyzwania i ile można na niej zarobić?

Taksówki specjalne

Dziś w „Firmie” zarobimy tylko przy okazji. Sprawdzimy, jak wygląda praca w przedsiębiorstwie zajmującym się transportem niepełnosprawnych.

Call-Center

Założenie nowoczesnego centrum telefonicznego to z pewnością spory wydatek. Czy rynek potrzebuje jeszcze takich firm? I czy zwrócą się koszty? Odpowiedzi – w magazynie „Firma”.

Ekologicznie

Dziś zajmiemy się ekologicznymi instalacjami elektrycznymi – nasza firma zajmie się ich montażem. Ile zyskamy?

Powietrzna taksówka

Zyski z nieba? Czemu nie! Dziś w „Firmie” zakładamy firmę taksówkarską. Podniebną. Zbadamy rynek transportu lotniczego, sprawdzimy czy na powietrzne taksówki jest  zapotrzebowanie, i dowiemy się, ile na takiej działalności można zarobić.