Z kraju

Z kraju

Wynagrodzenia rosną, rąk do pracy brak

Według najnowszych danych GUS w ciągu ostatniego roku wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,6%. W kwietniu wynosiły ponad 3,147 złotych. Taki wzrost jest już na granicy możliwości polskich przedsiębiorstw. W budownictwie jednak ciągle brakuje rąk do pracy. I nie tylko w tym sektorze. Jak pracodawcy mogą zachęcić pracowników do pracy w swojej firmie?

Rynkowy egzamin dojrzałości

Gdy maturzyści czekają na wyniki swoich egzaminów, spółki maja to za sobą. Tym, którym miniony kwartał nie poszedł najlepiej czeka poprawka. Kwartał Drugi.

Nielot po pekińsku

Zegar w Polskim Komitecie Olimpijskim odmierza czas do zapalenia olimpijskiego znicza w Pekinie. I na 80-kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk, PKOl ma spory problem - jak przewieźć ponad 250-cio-osobową polską ekipę na olimpiadę, bo PLL LOT nie wyślą już rejsowego samolotu do Chin. 

Droga żywność

Do żniw jeszcze co najmniej trzy miesiące. Ale żniwa od dawna mają producenci nawozów, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy podrożały o kilkadziesiąt procent. A drogie nawozy to droga żywność.

Nowa taryfa socjalna TP SA

TP SA wprowadza nowy plan taryfowy dla najuboższych. Taryfa zakłada abonament po 18 złotych, możliwość dokupienia dostępu do internetu i naliczanie sekundowe. Telekomunikacja będzie jednak do nowego planu dopłacać. Analitycy mówią, że giełdowych inwestorów to nie przerazi, ale może to być kolejny kamyczek do ogródka problemów notowanej na GPW spółki.

PGNIG dodało gazu

Ceny gazu kupowanego przez PGNiG od Rosjan wyrażane są w dolarach. I rzeczywiście te ceny w dolarach  wyraźnie wzrosły na przestrzeni ostatnich miesięcy i w momencie kiedy PGNiG wnioskowało o podwyżkę do URE, wszystko wskazywało na to, że za ten gaz zapłaci więcej.

Kosztowne zguby

Moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że zgubiliśmy kartę kredytową - albo co grosza ktoś nam ją ukradł z pewnością do przyjemnych nie należy. Warto jednak w takiej sytuacji zachować zimną krew i działać szybko. Szczególnie, że zastrzeżenie dostępu do własnych pieniędzy jest teraz proste jak nigdy dotąd.

Kredytowe pułapki

Bankowe umowy kredytowe pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Okazuje się, że banki naciągają nas w umowach o ubezpieczeniu kredytów hipotecznych i pobierają opłaty oraz prowizję tam, gdzie nie powinny. UOKiK publikuje raport -ostrzeżenie nie wszczynając na razie postępowania, a 19 banków obiecuje poprawę. My pytamy, czy to wystarczy, abyśmy jako kredytobiorcy poczuli się bezpiecznie.

Energetyczne zaniedbania

Euro 2012 bez prądu? To niestety może się zdarzyć. Chociaż same stadiony będą zabezpieczone zasilaniem awaryjnym to jednak wszystko wokół nich mogą spowić ciemności. Polski sektor energetyczny cierpi na poważną chorobą związaną z brakiem inwestycji w budowę sieci.

Drogo, coraz drożej...

Nadchodzi prawdziwie gorący okres - głównie dla naszych portfeli. Mowa bowiem nie o wysokiej temperaturze wiosną i latem, ale o inflacyjnych prognozach. Drogą żywność już mamy, a za chwilę pojawią się pierwsze skutki niedawnych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu. Do tego dodajmy rosnące ceny paliw i efekt w postaci powszechnej drożyzny gotowy.

Fuzje po polsku

Polska zajmuje silną pozycję na rynku fuzji M&A. Czy jednak niesprzyjająca sytuacja na rynkach światowych wpłynie na pogorszenie tego wyniku?

Chińska glazura

Płytki ceramiczne chińskiej produkcji dostępne w polskich sklepach mogą kusić niskimi cenami, jednak ich jakość odbiega od norm. Niektóre kontrolowane partie wykazały zbyt wysoki poziom... promieniowania.

Polskie firmy w Iraku

Ambasador Polski w Iraku chce sprowadzić tam polskie firmy. Czy, biorąc pod uwagę niższe przychody z kontraktów niż to zakładano w dużych przedsiębiorstwach, małe firmy mają szanse w Iraku?

Kolejne podwyżki cen paliw?

Mocny w stosunku do dolara złoty dotąd doskonale chronił polskich kierowców przed drożejącą ropą, przejmując na siebie siedemdziesiąt procent wzrostu cen czarnego złota. Dziś złoty wyhamował, a dolar powoli odzyskuje siły.

Zmiany w GDDKiA

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Koper stracił pracę. O tym, że pod jego nogami zatrzęsie się grunt mówił już rano na naszej antenie minister infrastruktury. Niedługo po tej deklaracji trzęsienie nastąpiło. Dość silne bo w jego wyniku stanowisko stracił również zastępca Kopera. Zapowiadany wstrząs tak naprawdę mógł być wstrząsem wtórnym. Tempo budowy dróg jest cały czas niezadowalające, postępy zbyt wolne… a kierowcy, czyli wyborcy - zdenerwowani Jednak zdaniem byłego wiceministra infrastruktury Wiesława Szczepańskiego z klubu Lewicy to trzęsienie to obrona przed poważniejszym wstrząsem – rekonstrukcją rządu.

Konta do prześwietlenia

Rząd daje prokuratorom możliwość wglądu w rachunki bankowe osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, bez pytania o zgodę sądu - dotychczas taka zgoda była konieczna. Prawnicy biją na alarm, że możliwość prześwietlania kont wszystkich przedsiębiorców - nawet jeśli nie mają postawionych zarzutów - to naruszenie prywatności.

Spór o prywatyzację szpitali

Dla jednych totalne zło dla innych jedyna nadzieja na zdrową służbę zdrowia - prywatyzacja szpitali mimo politycznej burzy staje się coraz bardziej realna - postanowiliśmy sprawdzić czy szpital może ratować ludzkie życie i zarabiać przy tym pieniądze.

Gwiazdki wiarygodności bankowej dla wybranych?

Każdy klient banku może kupić sobie wgląd do swoje teczki i poznać jak bank bankowych danych ocenia jego wiarygodność - ocenia za pomocą gwiazdek. Każdy może zobaczyć swoją ocenę - za drobną opłatą. Niektórzy tym co widzą są mocno zdziwieni.

Bankowy biznes

Bankowy biznes w Polsce na początku tego roku kręci się nieco gorzej niż rok wcześniej - tak wynika z opracowania Komisji Nadzoru Finansowego po pierwszym kwartale. Ale jak zwykle wśród banków są takie, które wyróżniają się na plus. Dziś wyniki opublikowali między innymi potentaci - PKO BP i Pekao SA, które miały dwucyfrowy wzrost zysku netto. Co dalej?

Tiry na cenzurowanym?

Rząd chce zwęzić i spowolnić drogi ekspresowe po to, aby zniechęcić kierowców tirów do jeżdżenia tymi drogami. I to mimo faktu że same tiry na te drogi skierował likwidując winiety..

Klient nasz pan

Kupno mieszkania bez strachu wątpliwości i manipluacjii - taką rzeczywistość maja wprowadzić proponowane przez rząd prospekty developerskie. Ale czy oprócz masy informacji będą miały one jakąkolwiek moc?

Stracimy pieniądze z Unii?

Brak przepisów dotyczących ochrony środowiska całym kraju zatrzymał konkursy na pieniądze z unii dla przedsiębiorstw. I na nic się zdały przejściowe wytyczne ministerstwa rozwoju regionalnego. Samorządy, które odpowiadają za przeprowadzenie konkursów mówią - bez ustawy nic nie zrobimy. A to może oznaczać znacznie większe kłopoty z pieniędzmi z Unii...

GAP w Polsce

Jeszcze w poniedziałek na celowniku legenda polskiej branży jubilerskiej - już we wtorek odzież pod legendarną amerykańską marką. Kilkanaście godzin po  tym jak Vistula Wólczanka rozpaliła  emocje ogłoszeniem planów wrogiego  przejęcia spółki jubilerskiej W.Kruk - prezes Vistuli dolewa oliwy do ognia i ogłasza, że do garniturów  i biżuterii chce też dorzucić logo jednej z legend amerykańskiego przemysłu...

Elektryzujący problem

Czarny scenariusz Polski bez prądu? Całkiem możliwy. Brakuje nam zapasów energii, a infrastruktura jest przestarzała. Już teraz z ciemną rzeczywistością niemal codziennie spotykają się mieszkańcy Zalesia Dolnego i Białunia.

Komu emeryturę?

Kto pracował - dostanie emeryturę. Taka prawidłowość obowiązuje w systemie emerytalnym. Ale realia są takie, że z pieniędzmi na emerytury za kilka lat może być krucho...

Świat bez podatku VAT

Nie zrobiłeś zakupów przed pierwszym maja? Lepiej zrób je przed trzecim. Przed nami kolejny świąteczny dzień z zakazem handlu. Ale handlowcy też mają kłopot - jak przyciągnąć do sklepów klientów w taki dzień jak dziś, gdy większość z nas wyjechała na majówki. Jedna z sieci handlowych postawiła na promocję - obniżyła ceny aż o 22 procent czyli wartość podatku VAT. Dla nas to dobry pretekst by sprawdzić jak piękny byłby Świat bez tego podatku.

Kary za niezłożenie pitów

Składanie pitów na ostatnią chwilę - każdy to zna. Niestety, nie wszyscy wiedzą o tym, że za złożenie rozliczenia rocznego po określonym w ustawie terminie grożą kary. Jak wysokie? I czy można się od grzywny odwołać?

Status Polaka

Od czterech lat pierwszy maja nie kojarzy się jedynie z dawno zapomnianymi hucznymi pochodami. Teraz oprócz wracania pamięcią do biało-czerwonej flagi, świętujemy również wejście Polski do Unii Europejskiej. Jak Polacy znajdują się w nowym dla nich "unijnym świecie"?

Stopy procentowe bez zmian

Po środowym posiedzeniu RPP główna stopa referencyjna została utrzymana na dotychczasowym poziomie 5,75. To pierwszy głęboki oddech dla rynku po trzech kolejnych podwyżkach stóp procentowych w tym roku.