Z kraju

Z kraju

Jak wybrać lokalizacje swoich inwestycji?

Poznań czy Bukareszt, Wrocław, czy może Bombaj? W jaki sposób firmy decydują się na lokalizacje swoich inwestycji? Szczególnie teraz gdy globalizacja przyspiesza, a świat zdaje się kurczyć? Jak się okazuje znajomość tych zasad może się przydać, bo walka o inwestycje cały czas trwa. Właśnie o tym rozmawiają uczestnicy konferencji organizowanej właśnie w Poznaniu przez Europejska Fundację Na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy. Patronat nad imprezą ma TVN CNBC Biznes.

Ekonomiczni Amerykanie

Spada zainteresowanie dużymi, paliwożernymi samochodami w ich kolebce - Stanach Zjednoczonych. Coraz częściej, zamiast muskularnych klasyków czy ogromnych furgonetek, Amerykanie wybierają małe, miejskie, oszczędne autka ze wschodu, lub konstrukcje hybrydowe.

Bilety coraz droższe

Podwyżki cen paliw wciąż przekładają się na inne strefy gospodarki. Tym razem podrożały bilety lotnicze.

OFE na siłę

Czy musimy odprowadzać składki do OFE? Czy robiąc to, kupujemy kota w worku? Tak uważa Adam Mielczarek - człowiek, który od dziewięciu lat walczy o prawo nieodprowadzania swoich składek do OFE. Teraz przegrał przed Sądem Najwyższym.

Przenoszenie numerów

Było długo i drogo. I tak pozostanie. Procedura przenoszenia się ze swoim numerem telefonicznym do innej sieci komórkowej jest drogą przez męka. Skończyć chce z tym Urząd Komunikacji Elektronicznej, ale przegrał właśnie proces z Polkomtelem, operatorem sieci Plus. Czy to koniec nadziei?

Ostatni podnosi ceny

Prąd znowu drożeje i to bez zgody urzędu regulacji energetyki. Niestety rachunki trzeba płacić i przygotować się na kolejne - jeszcze większe. Tym razem - w Warszawie. Od 1 lipca RWE Stoen podnosi o 4 proc. ceny energii dla gospodarstw domowych.

Nadzieja dla stoczni?

Coraz mniej czasu na uratowanie stoczni przed bankructwem, ale z dnia na dzień rośnie nadzieja - bo ministerstwo skarbu cały czas informuje o kolejnych inwestorach, którzy mogliby uratować zagrożone zakłady i pracę dla tysięcy ludzi. Postanowiliśmy sprawdzić na ile realna jest ta nadzieja.

Puste zdrapki

Miała być grecka plaża, palmy i zabytki - a jest torba za 6 złotych. Powód? Organizator źle przygotował kupon. Jeśli zdrapka jest wadliwa, klient może domagać się zadośćuczynienia od organizatora. Ale jak dochodzić swoich praw?

Zależności między inflacją i cenami paliw

W ostatnim czasie kierowcy w napięciu obserwują ceny benzyny. Obserwują i tankują, choć ceny cały czas idą w górę. Z powodu droższego paliwa więcej płacimy także za inne produkty. Ministerstwo Finansów szacuje, ze w maju roczna inflacja wyniesie cztery i trzy dziesiąte procent, w porównaniu z kwietniem resort spodziewa się siedmiu dziesiątych procenta. Jednak szczyt inflacji zdaniem ekonomistów dopiero przed nami...

Autostrady zgodnie z planem?

Budowa odcinków autostrady A2 Stryków-Konotopa oraz autostrady A1 Stryków-Pyrzowice idzie zgodnie z planem. Oba mają być oddane do użytku w 2011-tym roku. W zeszłym tygodniu podpisano także umowę na rozbudowę węzła „Sośnica” na skrzyżowaniu autostrad A-4 i A-1 oraz drogi krajowej nr 44. Jednak powoli zaczynają pojawiać się problemy. Dla przykładu, koszt wybudowania 1 km autostrady w ciągu ostatnich trzech lat podwoił się.

Trują na szlaku

Lokale gastronomiczne, które odwiedzają turyści zostały skontrolowane od względem jakości potraw i przestrzegania przepisów chroniących prawa konsumentów. Kontrola wypadła gorzej niż źle....

Akcyza (na razie) bez zmian

Czy jest miejsce na obniżkę akcyzy? Skarb państwa zarabia na drogich paliwach, bo dostaje więcej pieniędzy z VATu, który jest liczony od ceny paliwa z dodaną akcyzą. Ale - na razie nie zamierza pozbyć się tych dodatkowych dochodów....

Szansa dla stoczni

Polski przemysł stoczniowy mimo słabej kondycji wciąż podtrzymuje dobrą jakość. Jednak niekorzystne kontrakty jakie zawierały niektóre stocznie w połączeniu z mocnym złotym pogłębiły tylko ich zadłużenie.

All Inclusive, ale z dopłatami

Coraz częściej wybieramy wakacje w standardzie all inclusive - teoretycznie płacąc za wszelkie udogodnienia o jakich moglibyśmy pomyśleć. Niestety, często okazuje się, że pod piękną etykietą, kryją się okazje... do dopłacania.

Przemysł stoczniowy tonie?

Unia Europejska naciska - wciąż przedłuża się proces prywatyzacji polskich stoczni. Tymczasem kolejni inwestorzy wycofują się ze stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Nadzieje na tańsze paliwo?

Ceny paliw wciąż rosną, politycy wciąż spekulują jak je obniżyć. Na spotkaniu ministra finansów z premierem ma być omawiana kwestia ewentualnego obniżenia akcyzy. Czy to możliwe?

Zakłady Azotowe Tarnów zadebiutują na GPW 30 czerwca

81 lat po utworzeniu Zakłady Azotowe Tarnów rozpoczynają nowy etap w swej historii - za miesiąc staną się spółką giełdową. Spółka jest 6-tym pod względem wielkości zakładem chemicznym w Polsce i liczącą się firmą w Europie - zwłaszcza w segmencie tworzyw sztucznych. Minister skarbu podkreśla, że firma jest dobrze przygotowana do debiutu i ma racjonalne plany rozwojowe

Polskie Metropolie

Rzeszów, Lublin, Białystok m.in te miasta mają według rządy stać się metropoliami. To jeden z elementów projektu reformy administracyjnej kraju. Dziś jego założenia przedstawili premier Donald Tusk i szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Metropolii ma powstać 12 - a funkcjonowanie w ich ramach ma zdaniem rządu i samorządowców nieść za sobą same korzyści.

Ceny paliw na świecie

Paliwo coraz droższe w Polsce, ale podwyżki mają miejsce nie tylko u nas. Jednak ceny w różnych miejscach Świata bardzo się od siebie różnią. Wystarczy porównać ceny chociażby w niektórych krajach europejskich, aby przekonać się, że obywatele poszczególnych państw płacą na stacjach paliwowych bardzo różne stawki.Gdzie zapłacimy najmniej, a gdzie najwięcej?

Spada bezpieczeństwo starych samolotów?

Spośród linii lotniczych, którymi Polacy podróżują najczęściej, najmłodszą flotę mają najwięksi europejscy tani przewoźnicy - Ryanair i EasyJet. Reszta linii lotniczych korzysta jednak ze starszego sprzętu, zaś na dostawę nowych samolotów muszą nadal czekać. Efekt? Ciągłe usterki i opóźnienia lotów. Ceny paliw nie polepszają sytuacji...

Ceny paliwa na świecie

Ceny paliw przyspieszają. Po czwartkowym rekordzie ($135 per barrel) u nas w hurcie jednorazowa podwyżka o 30-50 zł/tonę, dotąd rosło małymi kroczkami po 10 zł. W ciągu tygodnia cena benzyny rosła ostatnio o 8 gr, ON o 14 gr (Reflex). Diesel przegonił benzynę w wielu miejscach w kraju, obie ceny zbliżają się już do 5 zł za litr. Do tego raport Money.pl o cenach paliw w różnych krajach świata (najdroższej w Erytrei i Norwegii, najtaniej w Wenezueli i Iranie), ciekawe informacje dla wybierających się samochodem do Chorwacji czy do Bułgarii, bo tam taniej za benzynę niż w Polsce.

Weekendowe wydatki

Długi weekend to dla wielu z nas świetna okazja, żeby wydać zarobione pieniądze. W naszym materiale o tym, jakie mechanizmy rządzą naszą skłonnością do zakupów i jakie przełożenie ma to na gospodarkę.

Ultimatum dla TP od UKE

500 miejscowości z internetem w każdym domu. Tyle wsi można by bezprzewodowo podłączyć do sieci za pół miliarda złotych. Takie inwestycje może niedługo zacząć Telekomunikacja Polska. Ale nie z dobrego serca - dostała ultimatum od Urzędu Komunikacji Elektronicznej: albo zapłaci kary na blisko pół miliarda złotych, albo zacznie inwestycje na terenach wiejskich. Trudny wybór...

Gorzkie życie producentów słodyczy

Branżą, która najbardziej odczuwa zawirowania na rynkach światowych jest branża cukiernicza. Tutaj liczy się każde ziarno i każda złotówka. Choć w kwietniu produkcja wystrzeliła w górę, producenci słodyczy muszą się mieć na baczności. W ciągu ostatnich trzech miesięcy cała branża poczuła bowiem smak goryczy drożejących na świecie surowców. Jak ta sytuacja przełoży się na stopy procentowe?

Polska produkcja do strefy dolarowej?

Przy słabym dolarze eksport do USA przestaje się opłacać. Dlatego też firmy zajmujące się produkcją w Europie zaczynają zakładać swoje oddziały również w Stanach Zjednoczonych. Nasze firmy podejmują kroki, aby nie tracić na spadku wartości dolara i mocnej pozycji złotego. Czy rezultatem nie będzie jednak zmniejszenie produkcji w Polsce?

Mączna zmowa

Urząd Ochrony Konkurencji bada czy kilku producentów mąki nie zawarło cenowej zmowy. Odbyły się już przeszukania w siedzibach firm. Wśród kontrolowanych zakładów znalazły się miedzy innymi Dolnośląskie Młyny S.A., gdańskie młyny i spichlerze, VK Muehlen z Grodziska Wielkopolskiego, czy pośrednik w handlu zbożem firma Cargill. Czy działania tych spółek wpłynęły na ceny produktów zbożowych?

Drogie wakacje

Smażona flądra, gofry z dżemem i pokuj w pensjonacie - wakacje nad polskim morze mogą nam zaoferować o wiele więcej i o wiele więcej za te wszystkie atrakcje będziemy musieli zapłacić - bo ceny rekordy bić będą właśnie w czasie wakacji. O ile więcej przyjdzie nam zapłacić za wczasy

Uzdrowić uzdrowiska

Uzdrowić uzdrowiska postanowił rząd i wystawia je na sprzedaż. Czy taka kuracja okaże się skuteczna? I co z pacjentami których nie stać będzie na zapłacenie za lepszą jakość obsługi?

Mniej dla rolników

Mniej pieniędzy dla rolników. Komisja Europejska zaproponowała zmiany we wspólnej polityce rolnej. Zaoszczędzone środki mają być przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich. Na razie regulacja obejmuje rolników ze starych krajów UE, którzy otrzymują powyżej 5 tys. euro dopłat bezpośrednich rocznie. W nowych państwach UE zmiany zaczną obowiązywać za 4 lata.

Most do energii

Za prawie miliard euro między polskim Ełkiem a litewskim Alytusem powstanie most energetyczny. Połączenie będzie znacznie droższe niż się spodziewano, bo do tej pory mówiono o koszcie rzędu 250 milionów euro. Według aktualnych szacunków Polska wyłoży 650 mln euro, litwa - ponad 260 milionów.