Z kraju

Z kraju

Telforceone bez Midasa

Nie będzie sprzedaży akcji NFI Midas, a zamiast tego będzie współpraca biznesowa. Zgodnie z ostatnim komunikatem prowadzone mają być rozmowy w sprawie obszarów tej współpracy – mówi w programie "Dzień na Rynkach" wiceprezes TelForceOne Wiesław Żywicki.

Kiedy prywatyzacja GPW?

"Rezygnacja z planu prywatyzacji Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych spowoduje marginalizację polskiego rynku finansowego" - uważa były minister skarbu Jacek Socha. Czy plany prywatyzacji GPW idą w dobrą stronę? Czy pakiet kontrolny warszawskiego parkietu powinien trafić do zagranicznego inwestora? Na te pytania odpowiadał w programie "Dzień na Rynkach" były minister skarbu Jacek Socha.

Co zrobić aby pracowało się lepiej?

Spotkanie Komisji Trójstronnej dla jednych - powodem do zadowolenia, dla innych - niekoniecznie. Nadal nie ma konkretów ze strony rządu. Pracodawcy i związkowcy zaproponowali 13 punktów uelastycznienia pracy na polskim rynku. W programie "Dalszy ciąg poranka" razem z Joanną KLuzik-Rostkowską, byłą minister pracy i polityki społecznej - zastanawiamy się - dlaczego rozwiązania pojawiają się tak późno i kiedy polscy pracodawcy będą mogli liczyć na udogodnienia pomocne w zatrudnianiu, a nie zwalnianiu załogi w czasach kryzysu.

Wyniki i plany spółki ABM Solid

AMB Solid miało spore problemy w zeszłym roku, głównie przez brak realizacji zakładanego projektu. Tym projektem był naukowo dydaktyczny obiekt w Kijowie. Projekt jednak ruszył, a inwestor który zlecił firmie ABM Solid budowę Centrum Uniwersyteckiego w Kijowie postanowił uruchomić własne środki. Pytamy prezesa ABM Solid Marka Pawlika o plany spółki na 2009 rok.

Zew nadziei

Niespodziewany wzrost indeksu instytutu ZEW. W kwietniu wskaźnik - który ilustruje nastroje w niemieckim biznesie - skoczył do 13-tu punktów z minus 3-ech i pół w marcu. Analitycy oczekiwali wzrostu do półtora punktu. Indeks ZEW wzrósł powyżej zera po raz pierwszy od dwóch lat. O implikacjach tego wzrostu, oraz o ogólnej sytuacji światowej gospodarki rozmawialiśmy z dr Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku.

Zew nadziei

Niespodziewany wzrost indeksu instytutu ZEW. W kwietniu wskaźnik - który ilustruje nastroje w niemieckim biznesie - skoczył do 13 punktów z minus 3,5 w marcu. Analitycy oczekiwali wzrostu do 1,5 punktu. Indeks ZEW wzrósł powyżej zera po raz pierwszy od dwóch lat. O implikacjach tego wzrostu oraz o ogólnej sytuacji światowej gospodarki rozmawialiśmy z dr. Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku

Firmy niegotowe na euro

60 procent polskich firm nie myśli nawet jeszcze o przygotowaniach do wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty - wynika z badań przeprowadzonych przez Deloitte. Jakie koszty na przygotowania poniosą polskie firmy? Kiedy należałoby zacząć wdrażanie odpowiednich zmian? Między innymi na te pytania odpowiadał Jakub Bojanowski - partner w Deloitte

Aukcje Ministerstwa Skarbu Państwa

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało spółki przeznaczone na aukcje. W ocenie wielu ekspertów zamysł jest słuszny, jednak realizacja niekoniecznie trafiona. Czy tak naprawdę jest dobry moment na sprzedaż spółek w drodze licytacji? Czy spółki zainteresują dużych, międzynarodowych inwestorów? O tym rozmawialiśmy z mecenasem Zbigniewem Mrowcem, partnerem w Allen & Overy oraz Jackiem Chwedorukiem, dyrektorem generalnym Rothschild Polska.

Klinem w browary

Sprzedaż piwa pod okiem kamery - proponuje komisjia "Przyjazne Państwo". Gościem programu "Fakty Ludzie Pieniądze" był poseł PO i przewodniczący komisji "Przyjazne Państwo" Mirosław Sekuła.

W jakie spółki zainwestować?

Ja wyglądały dzisiaj notowania na Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, na czym udało nam się zarobić? O tym w programie "Rynki dla Opornych". Jeden z naszych widzów zaproponował uzupełnienie portfela o akcje spółek: PBG, Emperia, Centrozap. Co myśli o propozycjach Jan Niedziałek?

Dokąd na wakacje?

Wybieramy się nad Bałtyk... albo... nad Morze Śródziemne? Podobnych dylematów, tuż przed sezonem doświadcza wielu podróżnych. Doświadczy i teraz. W dobie kryzysu, każdy szuka oszczędności, a biura podróży szukają sposobów, by przyciągnąć nowych klientów. Co wybiorą Polacy?

Mostostal chce więcej

Mostostal Warszawa chce rozszerzyć działalność i wpisać do statutu wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej. O planach rozwoju spółki mówił na antenie TVN CNBC prezes Mostostalu Jarosław Popiołek.

Pełny portfel zamówień Mostostalu Zabrze

Mostostal Zabrze kryzys odczuwa, ale się go nie obawia. 2009 rok to dla spółki pełen portfel zamówień. O realizacji planowanych projektów, sytuacji spółki i prognozach na najbliższe lata w TVN CNBC Biznes mówił prezes spółki Leszek Juchniewicz

Restrukturyzacja w Wola Info

W spółce Wola Info trwa restrukturyzacja obejmująca głównie zwolnienia pracowników. Czy odniesie zamierzony skutek? W jaki sposób na spółkę wpływa kryzys gospodarczy, który podobno w branży IT nie jest tak bardzo widoczny? Z prezesem spółki Wola Info Piotrem Majcherkiewiczem rozmawiał w programie "Dzień Na Rynkach" Mikołaj Kunica.

Po piance?

Latem wakacyjne zimne piwo na plaży... zimą grzane z sokiem na narciarskim stoku - Na pewno nie w Polsce - jeżeli w życie wejdzie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości nad którą dziś pracował rząd. Dodatowo może się okazać, że piwa nie kupimy ani na koncertach, ani majówkach czy piknikach. Dlaczego i czy takie zmiany w prawie w trudnych czasach wpędzą branże piwowarską w poważne tarapaty?

Kolejna próba ożywienia IKE

Po zwolnieniu z podatku Belki, powstał kolejny pomysł jak rozruszać Indywidualne Konta Emerytalne. Pytanie tylko, czy jakakolwiek ulga jest w stanie skłonić Polaków do zbierania na emeryturę. Na ten temat w programie "Biznes Lunch" Jolanta Wiśniewska rozmawiała z naszymi gośćmi którymi byli: Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych oraz Marcin Broda, redaktor naczelny Miesięcznika Ubezpieczeniowy.

Dla kogo ulga odsetkowa?

Tylko 9 dni zostało do rozliczenia z fiskusem. Tym razem w ramach akcji "Twój Brat PIT" rozmawiamy o tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi odsetkowej. Gościa "Biznes Lunchu", Adama Mariuka z Deloitte o szczegóły pytała Jola Wiśniewska.

Plany Ergis-Eurofilms

Ergis-Eurofilms zrezygnował z planów przejęcia zagranicznej firmy tworzyw sztucznych. Ergis i doradca zagranicznej spółki mieli rozbieżne oceny jej wartości. O wynikach i dalszych planach na przyszłość w programie "Dzień na Rynkach" z Tadeuszem Nowickim prezesem Ergis-Eurofilms rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dobra forma Rafako

Portfel zamówień Rafako jest wart 2 miliardy złotych, ale spółka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Prezes Rafako powiedział w TVN CNBC Biznes, że do końca roku oczekuje podpisania kontraktów na kolejne kilkaset milionów złotych. Z prezesem Rafako w programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał również na temat przetargu na projekt energetyczny, do którego spółka startuje wraz z Mostostalem Warszawa.

Komisja Trójstronna bez porozumienia

Pakiet dla przedsiębiorców wciąż bez wersji finalnej. W Komisji Trójstronnej miało być porozumienie, a tymczasem trwają kolejne negocjacje. O to, kiedy strony się dogadają i co jest przedmiotem przedłużających się negocjacji, w "Dalszym Ciągu Poranka" gościa programu, Jacka Męcinę z PKPP Lewiatan, pytał Robert Stankiewicz.

Giełda się odbiła?

Warszawskiej giełdzie nie grożą na razie dołki z lutego tego roku. O to, co czeka inwestorów w najbliższych tygodniach i jak wygląda sytuacja na giełdzie za oceanem, gościa "Dnia na Rynkach, Macieja Wiśniewskiego z Investors TFI, pytał Robert Stanilewicz.

Jeszcze daleko do wzrostów?

"Nie można administracyjnie żądać od banków, by udzielały kredytów" - uważa główny ekonomista BRE Banku. Wiesław Szczuka dodał, że zgadza się w tym względzie z raportem o sektorze bankowym sporządzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. "W strefie euro cały czas nie widać zmiany trendu" - mówił w TVN CNBC Biznes. Zdaniem Wiesława Szczuki przed krajami Unii jeszcze daleka droga do wzrostów.

Pakiet antykryzysowy w maju?

Zdaniem minister pracy Jolanty Fedak pakiet antykryzysowy zostanie uzgodniony w maju,a projekt nowej ustawy znajdzie się w Sejmie jeszcze przed wakacjami. Jednak pracodawcy i związkowcy są rozczarowani propozycjami rządu. Czy jest możliwe szybkie porozumienie w sprawie pakietu i czy wejdzie on w życie zanim skończy się kryzys? Zdaniem prezesa Związku Rzemiosła Polskiego do podpisania nie dojdzie wcześniej niż we wrześniu. Z Jerzym Bartnikiem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Komisja Trójstronna nic nie wskórała?

Bez konkretnych ustaleń zakończyło się spotkanie Komisji Trójstronnej z udziałem rządu. Przedstawiciele Rady Ministrów mają wrócić do związkowców i pracodawców za tydzień - już ze szczegółowymi rozwiązaniami antykryzysowymi na rynku pracy. Pracodawcy i związkowcy skarżą się na opieszałość rządu w tej sprawie. O rozwiązaniach oraz propozycjach przedstawionych rządowi rozmawialiśmy ze Zbigniewem Żurkiem, wiceprezesem Business Centre Club.

Gospodarcze prognozy dla Polski

Główny Urząd Statystyczny podał lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej. W marcu spadła ona o 2% rdr, kiedy oczekiwano spadku o 6,5% rdr. "To bardzo dobre dane dla polskiej gospodarki" - ocenił w TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej. O komentarz do danych o produkcji, jak również o prognozy dotyczące polskiego PKB w magazynie "90 minut" Marek Tejchman pytał profesora Mariana Nogę, członka RPP.

Dla kogo intercyza?

Jeżeli zawieramy związek małżeński powinniśmy pomyśleć o biznesie który prowadzimy. Czy intercyza może okazać się ratunkiem dla naszych pieniędzy? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi. Pawłem Matusiakiem, notariuszem oraz Arturem Wiśniewskim z Euler Hermes.

Złoto w złotych

Czy warto teraz inwestować w złoto? Zgodnie z prognozami złoto będzie tanieć, ale nie będzie to stały trend. Jest to okazja do rozpoczęcia inwestycji. W programie "Dzień na Rynkach" o to kiedy w złoto zacząć inwestować i jakich stóp zwrotu należy się spodziewać wyjaśniał analityk Investors TFI Piotr Kowalski.

Budowy z torami w tle

Budynki nad torami. To może być opłacalna inwestycja po zmianie przepisów, którą właśnie szykuje Ministerstwo Infrastruktury. Projekt ustawy ma wydłużyć okres dzierżawy terenów pod tego typu inwestycje nad torami z obecnych 30 do 99 lat. Ma to sprawić, że deweloperom zacznie się opłacać budowanie np. biurowców, których najniższe kondygnacje będą stanowiły tunel dla pociągów. Dla PKP szansa na sprzedaż bardzo atrakcyjnych terenów po dobrych cenach.

Rynki dla Opornych 20.04.2009

W dzisiejszym programie rozważaliśmy zakup akcji spółki MakoLab S.A. Jest to spółka informatyczna z Łodzi notowana na rynku NewConnect. Firma tworzy i wdraża oprogramowanie biznesowe i naukowe. Mimo ożywienia na rynku New Connect na razie wstrzymamy się z zakupem akcji.

Wyższe składki od pensji?

Poważny zwiastun końca kryzysu - czy jedna jaskółka, która wiosny nie czyni. Dane dotyczące produkcji przemysłowej dużo lepsze od oczekiwań. Czy to oznacza, że już wkrótce całkowicie zapomnimy o kryzysie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Adamem Ambrozikiem z Konfederacji Pracodawców Polskich.