Z kraju

Z kraju

Dywidenda z Magellana

10 procent z zysku za 2009 rok - wypłatę takiej wielkości dywidendę rozważa Magellan. Spółka szacuje, że jednostkowy zysk netto po I półroczu wyniesie około 8 milionów złotych. Jednocześnie jej prezes dodał w TVN CNBC Biznes, że drugie półrocze może przynieść poprawę wyników dzięki niesłabnącemu popytowi na produkty spółki. O najbliższych planach Magellana rozmawialiśmy z Krzysztofem Kawalcem.

MW Trade: dobry drugi kwartał

MW Trade zapowiada dobre wyniki. Prezes spółki Rafał Wasilewski powiedział w rozmowie z TVN CNBC, że wyniki za pierwsze półrocze będą lepsze od poprzednich. Spółka dostrzega obecnie znaczący wzrost pozyskiwania umów na rynku usług medycznych. O aktualnej sytuacji spółki Robert Stanilewicz rozmawiał z jej prezesem Rafałem Wasilewskim.

Strategia PPWK

PPWK zrobił pierwszy krok do sprzedaży spółki Długie Rozmowy zawierając w tej sprawie porozumienie z MNI. Podpisaliśmy już umowę warunkową, decyzja zależy od zgody UOKiK-u z naszej strony sprawa jest przesądzona - oświadczył na naszej antenie prezes PPWK. O planach rozwoju spółki PPWK z Grzegorzem Eiderem w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Fiskus musi płacić

200 tysięcy złotych ma zapłacić Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Chodzi o pokrycie kosztów pomocy prawnej, które jedna z firm poniosła, aby bronić się przed niesłuszną decyzją fiskusa. Jak mówią prawnicy - to wyrok precedensowy, który sprawi, że przedsiębiorcy mniej będą obawiać się kosztów postępowań sądowych przeciwko fiskusowi.

Wielki lifting dworców kolejowych

Podróżni oceniają Dworce Kolejowe. Na głównych dworcach w Polsce stoją specjalne terminale, przy których pasażerowie mogą przekazać swoją opinię o obiekcie. Te uwagi mają zostać wykorzystane przy modernizacji i przebudowie. Remonty czekają dworzec w Katowicach, ale także w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni i Wrocławiu. W Stolicy przebudowane zostanę dworce Wschodni i Zachodni. Prace mają przyspieszyć, ponieważ teraz PKP korzysta z pieniędzy UE oraz budżetu państwa. Duże remonty to również kolejna szansa dla firm, które mają szanse na nowe zlecenia.

Sklepy będą upadać?

Żywność będziemy kupować zawsze. Nawet w czasie kryzysu. Nie znaczy to jednak, że przedstawiciele handlu w branży spożywczej mogą spać spokojnie. Do końca roku z rynku mogą zniknąć nawet 3 tysiące sklepów. Tak ocenia Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług.

Rośnie cena złota

Cena złota na światowym rynku regularnie rośnie. Nawet czterdzieści procent w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zarobili Ci, którzy zainwestowali pieniądze w ten sposób. O tym jak będą kształtować się ceny tego kruszcu w najbliższym czasie i czy nadal warto inwestować w złoto rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Piotrem Kowalskim, ekspertem rynku złota Investors TFI.

Kondycja polskich lotnisk

Port lotniczy we Wrocławiu podpisał właśnie umowę na modernizację lotniska. Inne lotniska obsługujące mistrzostwa Euro2012 także przygotowują się na falę pasażerów w postaci kibiców piłki nożnej. O kondycji polskich portów lotniczych rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" ze Zbigniewem Mączką, wiceprezesem ULC oraz Dariuszem Kusiem, prezesem portu lotniczego we Wrocławiu.

Dokąd płynie USA?

-Amerykańska gospodarka i system finansowy jest jak pacjent, podtrzymywany tlenem przy życiu - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Euroamerican Company. Z Andrzejem Kurnickim w programie "Bilans" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Optymizm w ATM SA

Spółka zakończyła właśnie realizację głównej fazy kontraktu dla jednego z dużych operatorów telekomunikacyjnych. Jak mówił wiceprezes spółki, Maciej Krzyżanowski - dzięki temu kontraktowi możemy spokojnie patrzeć w przyszłość. Umowa zakłada minimum 13 milionów złotych przychodów w ciągu najbliższych 3 lat świadczenia usług. Z wiceprezesem ATM SA rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jeśli nie wyższe podatki to co?

Rządowe obietnice dzisiaj, kontra budżetowa rzeczywistość już niebawem. Premier Donald Tusk zapowiada, że w przyszłym roku zwiększenia obciążeń fiskalnych nie będzie. I pewnie bardzo chce tej obietnicy dotrzymać. Jednak liczby są bezlitosne i jak twierdzą pytani przez nas ekonomiści w jakiś sposób trzeba będzie wyciągnąć pieniądze z kieszeni podatników, aby zwiększyć budżetowe wpływy. Wiele wskazuje na to, że nie obejdzie się na przykład bez radykalnych zmian w ulgach.

Problematyczne zamienniki

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie unijnego rozporządzenia GVO. Dotyczy ono sprzedaży i serwisowania samochodów. Komisja zastanawia się czy obowiązujące do 2010 roku rozporządzenie przedłużyć. O GVO w Biznes Lunchu rozmawiali goście: Alfred Franke ze Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Samochodowych oraz Mirosław Majda, rzeczoznawca Ekspertmot.

Czas próby dla Dudy

Dziś mijają 4 miesiące od wszczęcia postępowania naprawczego w spółce Duda. Prawdopodobieństwo dogadania się spółki z wierzycielami jest wysokie - ocenił w TVN CNBC gość "Dnia na Rynkach" Tomasz Manowiec, analityk sektora banku BGŻ.

Deweloperka sobie radzi?

JW Construction zapowiada: "w sezonie jesiennym sprzedamy 100 mieszkań miesięcznie". Zdaniem analityka DM IDM SA Macieja Wewiórskiego szacunki są zbyt optymistyczne. O sytuacji deweloperów w czasie kryzysu rozmawiał w Dniu na Rynkach Maciej Wewiórski, analityk DM IDM SA.

Plany Grupy Kościuszki

Grupa Kościuszko Polskie Jadło uruchomiła w Czechowicach-Dziedzicach wytwórnię produktów mącznych, wyrobów garmażeryjnych i produktów gotowych. Łączny koszt inwestycji wyniósł 3 mln złotych. O szczegóły tej inwestycji a także dalsze plany Grupy kościuszki w programie "Dzień na rynkach" prezesa Grupy Kościuszko Jana Kościuszko pytał Mikołaj Kunica.

Problemy polskiego rolnictwa

Przez Polskę przetaczają się kolejne nawałnice. Jak jednak przekonywał w magazynie "Pieniądze od Rana" minister rolnictwa i rozwoju wsi - nie widać jeszcze ich skutków w cenach żywności w sklepach. Marek Sawicki mówił również o konieczności obniżki składki ubezpieczeniowej dla rolników oraz o zespole, który być może już po wakacjach zajmie się badaniem cen produktów rolnych w polskich sklepach.

Pieniądze z UE jeszcze płyną

Kto liczy na pieniądze z Unii Europejskiej powinien się pospieszyć, bo za półtora roku pieniądzy może już nie być. Dotychczas zakontraktowano już 50 mld złotych z pieniędzy przyznanych Polsce na lata 2007-2013. W sumie mamy do wykorzystania 67 mld euro - to jest największy pakiet pomocowy jaki kiedykolwiek Unia Europejska przyznała członkowskiemu krajowi. Czy warto i czy trzeba rzeczywiście spieszyć się po unijne pieniądze o tym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.

Euro 2012 na dobrej drodze

Wizyta prezydenta UEFA Michela Platiniego w Polsce przebiegała w atmosferze sympatii i uprzejmości. Zarówno ze strony samego prezydenta, jak i polskich działaczy. Platini powiedział, że jest zadowolony z polskich prac nad przygotowaniem do mistrzostw. Minister Drzewiecki z kolei rozmawiał dzisiaj z inwestorami z Arabii Saudyjskiej. Na temat rozmów z arabami, oraz wizyty Michela Platiniego mówił w programie "Bilans", minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki.

Przygotowania do Euro 2012

We Wrocławiu laserowa fontanna, w Gdańsku wielkie WOW!, w Poznaniu gratulacje, a Warszawy nie trzeba oglądać bo i tak idzie wszystko dobrze. O przygotowaniach do Euro 2012 z naszym gościem Andrzejem Boguckim, członkiem zarządu ds. infrastruktury spółki PL2012 rozmawiał Robert Stankiewicz.

Prace nad prywatyzacją

Same wpływy z prywatyzacji nie zmniejszą dziury budżetowej, ale pozwolą emitować rządowi mniej obligacji, co w konsekwencji dobrze odbije się na budżecie - mówi w TVN CNBC główny ekonomista KNF. W ciągu najbliższych tygodni, rząd zajmie się uaktualnieniem planu prywatyzacji. Resort skarbu chce pozyskać do końca 2010 roku ponad 36 miliardów z wyprzedaży państwowych udziałów w spółkach. Główny ekonomista KNF Andrzej Raczko był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach".

Coraz lepsze wyniki amerykańskich spółek

Od prawie dwóch tygodni obserwujemy lepsze wyniki amerykańskich spółek od oczekiwań. Wyniki te są jednak o wiele gorsze niż rok temu. O tym jaka jest prawda o amerykańskiej gospodarce rozmawialiśmy w programie "90 Minut" z profesorem Januszem Ordoverem z New York University.

Wojna polsko polska

Rząd decyduje dziś o nie swoich pieniądzach – czyli włączeniu części gmin w granice miast. Ełk, Koszalin, Przemyśl i Szczecinek chcą powiększyć swój obszar kosztem gmin ościennych. Przeciwnikiem tego pomysłu jest doradca rządu ds. reformy administracyjnej – prof. Michał Kulesza. To rodzaj zaboru – mówi Kulesza w TVN CNBC Biznes. Zdaniem profesora Kuleszy podział terytorialny Polski jest bardzo niestabilny. Kulesza zauważa, że od roku dziewięćdziesiątego już prawie 900 razy były zmieniane w Polsce granice gmin.  

Ból głowy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy muszą już rozliczać się z ZUS tylko przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nowe obowiązki wchodzą w życie, choć Sejm już pracuje nad ich zniesieniem. Wymóg posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają co najmniej 5 osób. Za taki podpis trzeba zapłacić blisko 300 zł rocznie. O zmianach jakie dotkną przedsiębiorców Marcin Kowalski rozmawiał w magazynie "Bilans" z Tomaszem Kulisiewiczem, analitykiem firmy doradczej Audytel.

Śląski odcinek A1 już za dwa lata

W ciągu miesiąca rozpoczną się prace przy budowie odcinka autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie. Wykonawca robót spółka Budimex Dromex podpisała zezwalającą na to umowę z katowickim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek ma powstać w ciągu dwóch lat. Chwilę po podpisaniu kontraktu prezes Budimeksu był gościem programu "Dzień na rynkach" w którym mówił jak będą przebiegały prace nad budowaną autostradą. Przy okazji rozmowy prezes Michałowski zdradził jak będą wyglądały wyniki spółki za drugi kwartał. Na wszystkich pozycjach mają one być większe niż w pierwszym kwartale.

NBP: więcej optymizmu

Przedsiębiorcy zaczynają wierzyć w to, że będzie dobrze - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Nadal jednak głównym problemem firm jest m.in. niski popyt, wahania kursu walut i problemy z uzyskaniem kredytu. Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej -Krzystoszek pomimo, że bieżące oceny klimatu koniunktury pozostają nadal słabe są branże, które w okresie kryzysu radzą sobie całkiem nieźle, jak np. branża hotelarska która chętnie korzysta z funduszy unijnych.

Złoty rośnie w siłę

Rośnie w siłę, że aż strach - bo równie szybko może stracić. Co czeka w najbliższych tygodniach złotego? Kiedy euro będzie kosztowało poniżej 4 złotych? O rynku walutowym z naszym gościem Markiem Rogalskim analitykiem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska rozmawiał Robert Stankiewicz.

Realizacja strategii Arterii na 2009 rok

Według strategii Arterii, spółka planowała pozyskać nowe fundusze na kolejne przejęcia i przenieść niektóre rodzaje działalności do innych spółek. Jak wygląda realizacja tej strategii i jak grupa poradziła sobie w II kwartale Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na rynkach" z prezesem grupy Wojciechem Bieńkowskim.

Płacimy rachunki z leżaka

O rachunkach łatwo zapomnieć w szczególności w momencie kiedy mamy przed sobą upragnione wakacje. Jak zapłacić rachunki w terminie nie ruszając się z leżaka? O tym ile kosztują zlecenia stałe i polecenia zapłaty w banku, w którym prowadzimy rachunek rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Mateuszem Ostrowskim z Open Finance.

Najgorsze już za nami?

"Jeżeli kryzys można opisać jako spektakularne bankructwa dużych banków - to kryzys można odwołać" stwierdził w TVN CNBC Biznes Krzysztof Rybiński, partner w Ernst & Young i były wiceprezes NBP. Jak spowolnienie odbije się na Polakach i co nas czeka po II kwartale? O tym czy najgorsze już za nami, Robert Stankiewicz rozmawiał w programie "Pieniądze od rana"...

Sztuka zysków

345 złotych - tyle rocznie wydaje przeciętny Polak na kulturę. Jednak część pozycji zakwalifikowanych oficjalnie przez Główny Urząd Statystyczny jako "kultura" trudno utożsamiać z wyrafinowaną rozrywką. Statystyczny Polak na kino, teatr czy bilet do muzeum przeznacza bowiem zaledwie 13 złotych rocznie, zaś wydatki na kulturę stanowią 2% PKB. Czy na sztuce można w naszych czasach zarobić? W programie "90 minut" rozmawialiśmy z Emilianem Kamińskim, dyrektorem Teatru Kamienica oraz Markiem Kraszewskim, dyrektorem Biura Kultury Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.