Z kraju

Z kraju

Jaka jest recepta na kryzys finansowy?

O możliwych motywach odrzucenia w Kongresie "Planu Paulsona" a także perspektywach dla światowej gospodarki mówili w "Dniu na Rynkach" Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający w Rothschild Polska, i Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

Gdzie płyną nasze pieniądze?

O tym jak sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych wpływa na notowania złotego a także o tym gdzie inwestorzy lokują swoje fundusze mówił w "Dniu na Rynkach" Jarosław Lis, zarządzający Union Inwestments TFI.

Comarch na rynku informatycznym

O rozwoju spółki Comarch, ostatnich dokonaniach i planach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Januszem Filipiakiem. Prezes podkreślił w programie, że mimo światowego kryzysu, spółka nadal jest na dobrym poziomie.

Konsumenci nie mogą już spać spokojnie

Mimo że wskaźnik bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym ukształtował się na na dosyć dobrym 20 punktowym poziomie to jednak widać pewne zaniepokojenie wśród przedsiębiorstw, pośredników kredytowych jak i dostawców usług masowych o zdolność regulowania bieżących należności Polaków - tak sytuację na rynku komentował Eugeniusz Śmiłowski z Instytutu Badań Opinii Publicznej, Pentor.

Jedyny debiut na świecie

Jesteśmy jedyną spółką na świecie, która się w dniu dzisiejszym zdecydowała na debiut - twierdzi Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Pieniądze z emisji przeznaczy na dofinansowanie inwestycji w Komi.

Granice odporności

Kryzys w Stanach Zjednoczonych może zablokować polskie inwestycje. Polskie banki obserwując zawirowania na rynku międzynarodowym coraz ostrożniej udzielają kredytów na rynku lokalnym. Zarówno tym małym jak i tym dużym przedsiębiorcom. A to, mimo uspokajających wypowiedzi przedstawicieli rządu, może oznaczać, ze wiele projektów zaplanowanych np: w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku nie zostanie zrealizowanych.

Kryzys nas nie dosięgnie?

Według prof. Alojzego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego może się tak stać, jeśli banki matki zaczną z polskich filii pompować pieniądze na Zachód. Izba Reprezentantów nie zgodziła się na Plan Paulsona, który miał wspomóc amerykański sektor bankowy 700 miliardami dolarów.

Plan Paulsona odrzucony

Kongres odrzucił Plan ratowania instytucji finansowych. Co oznacza to dla światowej gospodarki. Na żywo głosowanie Kongresu komentowali Stanisław Gomułka i Witold Orłowski.

Kłopoty banków

Kryzys na światowych rynkach zatacza co raz szersze kręgi. Po Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na Europę. Potężne kłopoty kolejnych wielkich instytucji finansowych na starym kontynencie. W Temacie Dnia mówiliśmy co powinni zrobić Polacy by pieniądze, które powierzyli instytucjom finansowym były bezpieczne - Witold Orłowski i Janusz Jankowiak

Zbigniew Jakubas się nie boi

"Jestem przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Ja się nie boję, że jakikolwiek bank powie mi, że nie mam finansowania pod inwestycję, kiedy mam tak duże zyski. Myślę, że zdrowa firma zawsze się obroni. Ale jest pytanie do firm, które żyły tylko z obietnic, w których latami te zyski nie były generowane, one mogą mieć problem" - mówił w "Dniu na Rynkach" Zbigniew Jakubas, znany inwestor giełdowy.

Plany Lotu

Jak wpłynie na Stany odrzucenie Planu Paulsona? Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Amerykanina? W co w dobie globalnego kryzysu na rynkach finansowych bezpiecznie można inwestować? A także co z planami restkrukturyzacyjnymi PLL LOT? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Jacek Kseń, były prezes BZ WBK, przewodniczący RN PLL LOT.

Awaria na rynkach

Odrzucenie Planu Paulsona, który miał upłynnić rynki finansowe, było zaskoczeniem. O sytuacji awaryjnej, w jakiej znalazły się instytucje finansowe, opowiada Cezary Stypułkowski, szef J.P. Morgan na Europę Środkowo-Wschodnią.

Banki w Polsce bezpieczne

O dużych zmianach w koszcie pieniądza w systemie overnight, ich związku z rezerwą obowiązkową i sytuacji w Fortis Bank Polska w obliczu kryzysu finansowego opowiada w Dniu Na Rynkach wiceprezes banku, Jan Bujak.

Nie podlegając KNF

Sytuacja na rynkach międzynarodowych jest trudna, przeciwnie jest na rynku polskim. O instytucjach, które działają na polskim rynku, a nie podlegają pod nadzór KNF, opowiada Wojciech Kwaśniak, były Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wolny rynek nie umarł

Czekamy na nowy plan kongresu, który nie będzie taki sam. Jedynym plusem jest spadek cen ropy na 10 dolarów za baryłkę. O konsekwencjach odrzucenia planu rozmawialiśmy z prof. Januszem Ordoverem z New York University.

Euro w czasach niepokojów

Czy szybko przyjmować euro, gdy nadchodzą „trudne czasy”. Naszym gościem w programie "Pieniądze od rana" był Cezary Mech, doradca prezesa NBP.

USA zaskakuje

Kongres odrzucił plan Paulsona. Decyzja ta wzbudziła skrajne reakcje na całym świecie i spowodowała rekordowe spadki w USA. O komentarz poprosiliśmy specjalistów. Polecamy!

Kondycja spadku...

Podczas poniedziałkowych notowań ceny akcji takich banków jak AIG, Commerzbank i ING zanotowały spadki rzędu 20%. Na antenie TVN CNBC kondycję europejskiego i polskiego sektora finansowego analizował prezes grupy ITI - Wojciech Kostrzewa.

Chory kryzys

Akcja uzdrawiania światowych finansów przynosi skutek - taki że... przybywa chorych pacjentów - czyli banków. Amerykańscy politycy ogłosili, że porozumieli się w sprawie pomocy dla pogrążonych w kryzysie instytucji finansowych, ale jeszcze zanim to ogłosili, pojawiły się informacje o kłopotach banków w Europie. Co europejskie rządy robią aby kryzys nie rozprzestrzenił się na starym kontynencie i dlaczego jego skutki wciąż nieznacznie tylko widać w Polsce?

Sytuacja na rynkach

Przez dzisiejsze giełdy przeszła fala spadków, a największe straty dotknęły instytucje finansowe. Na antenie TVN CNBC sytuację na rynkach finansowych analizował Andrzej Kurnicki - prezes spółki EuroAmerican Company.

Ceny prądu wciąz regulowane

Prezes urzędu Regulacji Energetyki nie zdecydował się na całkowitą liberalizację rynku, więc dostawcy energii w dalszym ciągu będą musieli uzyskać jego akceptację dla podwyżek.

Nie każdy biznes zyska z euro

Jak przyjęcie wspólnej waluty oceniają przedsiębiorcy i czy rzeczywiście wspólna europejska waluta jest im potrzebna. Gościem programu "Bilans " był Marek Goliszewskim prezes BCC.

USA: Plan prawie przyjęty

W amerykańskim kongresie trwa walka o ratowanie amerykańskich instytucji finansowych. Chodzi o zasady, na jakich władze USA będą wykupywać "toksyczne aktywa" - papiery związane z rynkiem nieruchomości, które mocno straciły na wartości w ostatnich kilkunastu miesiącach. Jego twórca, sekretarz skarbu Henry Paulson, chciał, by wartość programu wyniosła 700 mld dolarów. Kongresmeni uzgodnili, że pomoc będzie rozłożona na transzę, a kolejne wypłaty będą zależeć od tego czy poprzednie przyniosły oczekiwany skutek.

Czy kryzys z USA zawita do Polski?

Znamy szczegóły ustawy ratującej amerykański sektor finansowy. Plan zakłada między innymi, że 700 mld dolarów na ratunek instytucji finansowych zostanie wypłacone w transzach. Ma również nastąpić ograniczenie wynagrodzeń kadry kierowniczej firm, które sprzedadzą skarbowi swoje toksyczne aktywa. O szczegółach planu oraz jego europejskich konsekwencjach rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Maurycym Kuhnem członkiem zarządu Noble Bank.

Pakiet energetyczno-klimatyczny

Eksperci branży energetycznej szacują, ze przyjęcie pakietu w obecnej formie przyczyni się do znacznego podwyższenia cen energii. Polski rząd chce aby Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty, czy są jeszcze szanse na negocjacje? O tym wszystkim rozmawialiśmy z naszym gościem którym był Piotr Łuba z PriceWaterhouseCoopers.

UKE chce podziału TP SA

Telekomunikacja Polska do podziału! - nalega prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Co na to TP SA? Gościem programu "Dzień na Rynkach" był członek zarządu spółki, Ireneusz Piecuch.

Plany spółki Internity

Spółka planuje debiut na NewConnect. O tym, jakiej kwoty szuka na rynku alternatywnym spółka Internity, rozmawiliśmy w TVN CNBC Biznes z jej prezesem Piotrem Grupińskim.

Energetyczne negocjacje

Polski rząd chce, by Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty. Czy są jeszcze szanse na negocjacje? Pytaliśmy Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego.

Kryzys w portfelu

Kryzys zza oceanu zdaniem ekspertów nie przekłada się znacząco na kieszenie Polaków. Uspokajają, że nasze pieniądze są bezpieczne a polskie banki uodpornione na kryzys. Czy na pewno...?