Z kraju

Z kraju

Dobra decyzja FED?

Decyzja FED o drukowaniu pieniędzy jest decyzją z rodzaju „nie szkoda róż gdy płoną lasy”, dla polski, polskiej gospodarki jest to dobra decyzja." Natomiast kurs złotego jest na bardzo dobrym poziomie i nie powinien się dalej umacniać. Taki kurs pobudza polską gospodarkę i w dłuższym okresie będziemy mieć lepszą pozycję przy wejściu do ERM2. O tym rozmawialiśmy w studio TVN CNBC Biznes z Bogusławem Grabowskim, prezesem Skarbiec Asset Management Holding.

Podatków ciąg dalszy

Termin końca składania rozliczeń podatkowych coraz bliżej. Każda osoba która, ma jakieś wątpliwości, może napisać maila, a nasi eksperci w studiu postarają się pomóc. Na listy widzów odpowiadał w studiu TVN CNBC Biznes Mariusz Gumola, doradca podatkowy Kancelarii Ożóg i Wspolnicy

Po szczycie UE

Polska osiągnęła niemal wszystkie zamierzone cele, a szczyt Unii Europejskiej opuszcza z satysfakcją. Tak spotkanie liderów Unii Europejskiej zgodnie podsumowali prezydent i premier. W TVN CNBC Biznes prof. Jerzy Buzek o szczycie w Brukseli.

Twój brat PIT 2008

W kolejnym odcinku serii Twój Brat PIT na pytania naszych widzów odpowiadała Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej Pawła Szymanka. Tym razem pomagamy min. obliczyć podatek od ulgi internetowej oraz dochodu za granicą.

Inflacja rośnie

Świat przypomniał sobie o ryzyku inflacji - mówił w TVN CNBC Biznes ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem po decyzji FED o dodruku pieniędzy i wzroście cen ropy - światowej gospodarce grozi wzrost cen. Jak poinformował NBP w lutym inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4 proc licząc rok do roku. W ocenie Petru, wzrost inflacji to sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej by skończyć z poluzowywaniem polityki monetarnej.

Polski analfabetyzm - biznesowy analfabetyzm

Czy Polacy są finansowymi analfabetami? Ponad połowa z nas nie ma żadnych oszczędności, co więcej boimy się także inwestować a za najlepsze pomysły na wzbogacenie uznajemy wygrana na loterii. Wiele osób twierdzi ze gotówka w ręku to jedyne prawdziwe pieniądze, dlaczego tak myślimy, czy i kiedy zmienimy swoja postawę wobec pieniędzy? O to pytamy w programie "Biznes Lunch" a te pytania zadajemy Leszkowi Mellibrudzie, psychologowi i Panu Sebastianowi Gawłowskiemu z money.pl.

PIT od dochodu za granicą

W kolejnym odcinku serii Twój Brat Pit na pytania naszych widzów odpowiadała Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej Pawła Szymanka. Tym razem pomagamy min. obliczyć podatek od ulgi internetowej oraz dochodu za granicą.

Bezpieczeństwo energetyczne

Nabucco wraca na listę "antykryzysowych" inwestycji Unii Europejskiej. Projekt ma zapewnić UE dostawy gazu z rejonu Morza Kaspijskiego, zmniejszając energetyczne uzależnienie od Rosji. W programie "90 Minut" Maciej Woźniak doradcą premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego

Złoto - złotym środkiem

Złoto może jeszcze o kilka procent iść do góry. Jednak mimo zawirowań na światowych rynkach nadal może ono pełnić rolę stabilizatora naszego portfela. Na temat złota w studiu TVN CNBC Biznes rozmawiał Piotr Kowalski, Investors DM.

Szczyt w Brukseli - co przyniesie Polsce?

Trwa dwudniowy szczyt przywódców państw europejskich. Pobudzenie gospodarki w czasie kryzysu i reforma nadzoru nad rynkami finansowym, oraz podział pieniędzy w ramach pakietu energetycznego - to najważniejsze zagadnienia, którymi zajęto się w Brukseli. O ocenę tych działań w programie "Dalszy Ciąg Poranka" poprosiliśmy głównego ekonomistę Polskiej Rady Biznesu, Janusza Jankowiaka. Z ekspertem rozmawiał Robert Stankiewicz.

SKOKi na kryzys?

Jeśli nie bank - to co? Na problemach przedsiębiorców z bankami korzystają Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-kredytowe i banki spółdzielcze. Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z ich oferty i czy warto? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Wiktorem Kamińskim, wiceprezesem Krajowa SKOK oraz Piotrem Pokropkiem wiceprezesem Banku Polskiej Spółdzielczości SA.

Rynki dla Opornych

Pan Jakub proponuje zakup Mostostal Expor. Jest to firma budowlana, działająca głównie na rynku polskim i rosyjskim. W ciągu ostatniego tygodnia akcje podrożały o 20,7%. Czy ten zakup przyniesie nam zyski?

Nowoczesne szukanie pracy

Jakie nowe metody można wykorzystać do szukania pracy. Internet a może gazeta z każdej strony zalewają nas ogłoszenia o pracę. Metod jest bardzo duże, zwiększenie metod nie oznacza że pracy zacznie przybywać. Problem tkwi w tym że osoby szukające prace nie zwracają uwagi na kwalifikacje jakie poszukują pracodawcy. Gościem programu "Fakty Ludzie Pieniądze" był Dariusz Danilewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Banki bez pieniędzy

Przeszkodą dla rozwoju akcji kredytowej w Polsce w przyszłym roku będzie brak zysków banków i kłopoty z ich dokapitalizowaniem, powiedział w TVN CNBC Biznes prezes PKO BP Jerzy Pruski. W programie "Dzień na rynkach" Rafał Wojda rozmawiał z prezesem PKO BP Jerzym Pruskim.

Eureko vs. PZU

Koniec sporu Eureko - PZU miała przypieczętować ugoda. Holenderska spółka jest właścicielem ponad 30% akcji ubezpieczeniowego giganta. Od 10 lat domaga się kolejnych 21%, aby przejąć kontrolę w PZU. Stanowisko skarbu państwa jest tutaj jednoznaczne.

Lepiej na czarno niż wcale

Teraz wizyta w urzędzie pracy - innym niż wszystkie - te oficjalne - podobnym do całej masy miejsc w których coraz więcej Polaków szuka pracy w tzw. szarej strefie.

Ciąg dalszy akcji 'Twój Brat PIT'

Jak bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe? Odpowiadaliśmy na pytania widzów dotyczące m.in. rozliczania inwestycji giełdowych przez małżonków, podatku od obligacji na giełdzie oraz odliczania innych kosztów niż odsetki. W TVN CNBC Biznes Zbigniew Marczyk, radca prawny w kancelarii Lovells

Polska wyląduje miękko?

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce. Gołym okiem widać, że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my. To oczywiście małe pocieszenie dla tych, którzy nad Wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie, by wypatrywać szans na odbicie. W sytuacji, jaka nas otacza sukcesem byłoby już samo miękkie lądowanie. Jakie mamy na nie szanse, i jaka technika pilotażu jest do tego niezbędna?

Kurs na hiperinflację?

Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia, USA – ruszył dodruk pieniędzy. Dlaczego banki centralne postanowiły sztucznie zwiększać ilość pieniądza w obiegu i dlaczego deflacja jest gorsza, niż inflacja?

Polska wyladuje miękko?

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce - jednak gołym okiem widać że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my - to oczywiście małe pocieszenie dla tych którzy nad wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie by wypatrywać szans na odbicie ale w sytuacji jaka nas otacza sukcesem byłoby juz samo miękkie lądowanie

Ujemna dynamika w reklamie

Rynek reklamy w Polsce kurczy się. Prezes Internet Group Jan Ryszard Wojciechowski prognozuje ponad sześcioprocentowy spadek w 2009 roku. Dużo lepiej wygląda rynek słowacki, któremu mogło pomóc przyjęcie unijnej waluty. O plany spółki i strategię na czas kryzysu gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica

PGNiG w oczach inwestorów

Czekamy na nowe - niższe taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie PGNiG bardzo opóźniał złożenie tej korekty. Jak ta korekta wpłynie na notowania PGNiG? Między innymi o to pytaliśmy naszego gościa: analityka ING Securities, Andrzeja Knigawkę

Polska a kryzys?

Mimo pesymistycznych prognoz dla polskiej gospodarki, radzimy sobie nieźle. Produkcja przemysłowa w lutym wprawdzie wciąż spadała, ale mniej niż spodziewali się analitycy a do tego mniej niż miesiąc wcześniej. Na tle całej Europy radzimy sobie bardzo dobrze. Jak jest w rzeczywistości a także co z tak zwanym jednym okienkiem, pytaliśmy wiceministra gospodarki, Adama Szejnfelda

Żurawie Wieżowe przejmą Grohmanna?

Negocjacje Żurawi Wieżowych w sprawie przejęcia Grohmanna przedłużają się. Sprawa miała być zakończona już w lutym tego roku. Jednak prezes Żurawi Wieżowych zastrzega, że negocjacje mogą potrwać nawet do drugiej połowy roku. Z prezesem Żurawi Wieżowych, Grzegorzem Wójcikiem, w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Rafał Wojda

Ruch ogląda każdą złotówkę

Kilkuprocentowego spadku przychodów w 2009 roku spodziewa się polski dystrybutor prasy Ruch. Spółka przygotowuje się na gorsze czasy i przeprowadza restrukturyzację. O to, jakie oszczędności mają przynieść wprowadzane zmiany i jak w związku z tym zmieniają się plany Ruchu, Mikołaj Kunica pyta w "Dniu na Rynkach" prezesa spółki, Włodzimierza Białego.

Czwartkowa sesja na GPW

O tym, co się działo na giełdzie w środę, a także o tym, co dziać może się podczas czwartkowej sesji w programie "Dzień Na Rynkach" rozmawialiśmy z Piotrem Sieradzanem, członkiem zarządu Pocztylion - Arka PTE.

Centrum Monitoringu Legislacji

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców - ruszyło centrum monitoringu legislacji KPP. Dzięki niemu będzie można bardzo łatwo sprawdzić, które ustawy już weszły w życie a nad którymi posłowie cały czas pracują. To pozwoli na lepsze przygotowanie się przedsiębiorców do zmian. Z szefem Centrum Monitoringu Legislacji KPP, Adamem Ambrozikiem, w programie "Pieniądze Od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Szara strefa nie taka szara

Szara strefa jest immanentną cechą polskiej gospodarki, ale walka z tym zjawiskiem nie zawsze jest opłacalna. W programie "Pieniądze od Rana" na temat rynku pracy i zarabiania "na czarno" rozmawiali Jacek Męcina z PKPP Lewiatan i dr Stanisław Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

Rozliczamy się z giełdą

Po otrzymaniu z biura maklerskiego PITu 8C podatnicy mogą rozliczyć swoje inwestycje giełdowe. Służy do tego formularz PIT38. Jednak rozliczenie się z gry na giełdzie do łatwych nie należy, szczególnie gdy osiąga się straty. O to, jak prawidłowo się rozliczyć i na co trzeba zwrócić uwagę, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" doradcę podatkowego Accreo Taxand, Pawła Nocznickiego.

700 milionów euro dla Europy Środ.-Wsch.

W tym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na swoją misję przeznaczy 7 miliardów euro. 1/10 tej kwoty trafi do naszego regionu. Polska wg EBOiR jawi się jako kraj najlepiej znoszący kryzys, ale...czyhają na nas pewne zagrożenia. Jakie? - w programie "Dzień na Rynkach" dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, prof. Krystynę Gawlikowską-Hueckel pytał Robert Stanilewicz.