Z kraju

Z kraju

Produkcja minus 14,3

Produkcja przemysłowa w lutym 2009 roku spadła o 14,3 proc. rok do roku, po spadku o 15,3 proc. rok do roku w styczniu 2009 roku -poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Wygląda na to, że spadkowy trend się nie zmieni, i długoterminowo będziemy liczyć straty. Jednak, jak mówi Łukasz Tarnawa, ekonomista Banku PKO BP, w krótkim okresie odczujemy pierwsze efekty wsparcia gospodarek przez rządy krajów europejskich. A nas czeka ...1 procentowy wzrost PKB. Gośćmi programu "Dzień na Rynkach" w TVN CNBC Biznes byli główny ekonomista Banku BPH Maja Goettig i Łukasz Tarnawa z Banku PKO BP.

Co planuje One2One?

One2One planuje sprzedaż pięciu z ośmiu podmiotów zależnych - Ich wartość księgowa wynosi 18 milionów złotych ale ze sprzedaży spodziewają się większych wpływów. W Programie "Dzień na rynkach" prezes One2One Tomasz Długiewicz powiedział, że teraz spółka chce skoncentrować się na inwestycjach w kraju.

Domy tanie przez 2 lata.

Ceny mieszkań w górę nawet o kilkanaście procent, ale nie teraz. Zdaniem specjalistów Home –Broker, za dwa do trzech lat na rynku może zabraknąć mieszkań i to właśnie wtedy będziemy obserwować wzrost ich cen. Póki co jednak nieruchomości mają jeszcze tanieć. Kiedy zatem będzie najlepszy moment do kupna własnego M.

GUS: produkcja w dół o 14,3%

Hamuje mocno, ale nie tak gwałtownie jak myślała większość analityków. Produkcja przemysłowa była w lutym mniejsza o 14,3% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednak mniej wyprodukowanych towarów to mniejsza sprzedaż, a mniejsza sprzedaż może w ostateczności oznaczać mniejsze zatrudnienie. Mniejsze zatrudnienie to z kolei mniej pieniędzy na wydatki czyli konsumpcję, a mniejsza konsumpcja to mniejsza sprzedaż.

Podwójnie opodatkowani

Każdy kraj ma prawo opodatkować dochody uzyskiwane na jego terytorium. Rodacy osiągający dochody za granicą płacą podatek w Polsce i w kraju uzyskania dochodu. To z kolei prowadzi do podwójnego opodatkowania. Częściowo można jednak tego uniknąć. Jak to zrobić w programie "Pieniądze od Rana" radził Paweł Kochanowski, doradca podatkowy z Independent Tax Advisers.

Rynki dla Opornych 17.03.2009

Pan Marcin z Nysy w mailu do RDO pyta: Jak na polskiej giełdzie sprzedać Mewę? Czy to jest możliwe? Odpowiedzi udzielali Błażej Karwowski i Rafał Wojda

Jak zmienić pracę?

Jedni pracodawcy zwalniają inni - zatrudniają. Nie zawsze jednak poszukiwani są pracownicy w zawodzie, który dotychczas wykonywaliśmy. Kiedy jednak pracę chcemy zmienić pozostaje - przebranżowienie. Jak to zrobić? Między innymi o tym w programie "Fakty Ludzie Pieniądze" mówiła Katarzyna Borowczyk - manager zespołu Bigram

Chińskie samochody w polsce

Wejście.... tygrysa - wielkiego tygrysa zza wielkiego muru, który ma być jak...trampki, a przynajmniej niemal jak chińskie trampki ma być tani. Chińskie, bo właśnie pierwsza ciężarówka, z tego kraju ma być sprzedawana w Polsce. Czy faktycznie jej cena będzie tak atrakcyjna, a co ważniejsze czy auto będzie bezpieczne i wreszcie czy chiński tygrys będzie pracował jak wół i zastąpi polskiego konika

Kierunek urząd pracy?

650 osób ma zostać zwolnionych w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Taką decyzję podjęło dziś Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, dowiedziała się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. To kolejne duże przedsiębiorstwo w Polsce zmuszone do drastycznej redukcji zatrudnienia. Jednak w tak trudnych czasach firmy nie tylko zwalniają. Są też takie, które szukają szukają pracowników.

Spadają płace i co dalej

Większe bezrobocie to mniejsza konsumpcja i większa skłonność do oszczędzania. A to przekłada się na wolniejszy wzrost gospodarczy. Miesiąc do miesiąca przeciętne wynagrodzenie spadło o 0,6% - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy przewidywali, że pensje będą rosły coraz wolniej. GUS podał także dane o zatrudnieniu, które spadło w ujęciu rocznym o 0,2%, a w miesięcznym 0,4%. Będzie jeszcze gorzej - przewidują goście programu "Dzień na Rynkach", główny ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek i Piotr Bielski z BZ WBK, w TVN CNBC Biznes.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim

Polacy często i coraz dłużej przebywają na zwolnieniach lekarskich. Jak wynika z badań znacząca część tych zwolnień to zwolnienia nieuzasadnione. Dlaczego pracownicy uciekają od pracy? Jak w takich sytuacjach powinien reagować pracodawca? Między innymi na te pytania w programie "Fakty Ludzie Pieniądze" odpowiadał Robert Grzybek z GM Solutions

Ocena rynków

Polska giełda spada. Po pierwszej połowie marca, który był najlepszym okresem na polskiej giełdzie od kwietnia 2006 roku, to juz koniec? Czy inwestorzy znów będą walczyli ze spadkami? O tym i o prognozach dla rynków rozmawiał Robert Stanilewicz, wraz na gościem TVN CNBC Biznes Pawłem Borysem, prezesem AKJ Inwestment.

Chorobowe sposobem na pracę

194,5 mln dni spędzili Polacy w 2008 roku na zwolnieniu lekarskim. Średnio każdy z nas chorował 23 dni w roku. O tym, jak na nieobecność pracownika w pracy wpływa wiek, płeć i... gospodarka, rozmawiali w "Biznes Lunchu" Kazimierz Sedlak, prezes Sedlak & Sedlak Personnel Consulting, Przemysław Przybylski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także dr Dariusz Sarti, lekarz i ekspert KPP. O szczegóły pytała Jola Wiśniewska.

Rynek pracy - rynek trwogi?

Coraz więcej bezrobotnych i coraz gorsze warunki pracy - z niecierpliwością czekamy na marcowe wyniki - kluczowe dla oszacowania sytuacji na rynku pracy. W ciężkiej sytuacji pracowników, pojawił się pakiet antykryzysowy pracodawców i pracowników. I to właśnie on może okazać się najlepszy dla stron zainteresowanych jak i dla budżetu państwa - twierdzi wiceminister pracy i polityki społecznej Agieszka Chłoń-Domińczak. O rynek pracy w dalszych miesiącach tego roku, a także o stan budżetu państwa i naszych emerytur, pytał Robert Stankiewicz w pragramie "Pieniądze od rana".

Stocznie na sprzedaż

Rozpoczyna się najważniejszy etap prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie - otwarcie przetargu. Wartość obu stoczni szacowana jest łącznie na ok. 400 mln zł. O to, kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty i kto może wziąć w nim udział, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, Wojciecha Dąbrowskiego.

Rodacy za granicą rozliczają podatki

Podwójne podatki nie - ale większy procent tak. Nie musimy rozliczać się z dochodów uzyskanych w innym kraju - podatek płacimy w danym państwie w którym uzyskaliśmy pieniądze - jednak musimy wykazać i połączyć dochody z polski i z innego kraju w zeznaniu podatkowym. O to dlaczego tak się dzieje oraz jaką stawkę w takim razie zapłacimy, pytał Robert Stankiewicz w rozmowie z Joanną Narkiewicz - Tarłowską, doradcą podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Nowe prawo telekomunikacyjne

Międzynarodowe Targi komunikacji elektronicznej w Łodzi określają wyzwania, ale i nadzieje stawiane przed komunikacją. Wśród wielu dyskusji prowadzonych na targach ma być poruszona przede wszystkim kwestia nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Pierwsza jego część już jest rozpatrywana - druga a zarazem ważniejsza dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie - w drugiej połowie tego roku. O nowe rozwiązania i uprawnienia które chce uzyskać UKE, prezes Annę Streżyńską w programie "Dzień na rynkach" pytał Robert Stanilewicz.

Złoty najgorsze ma za sobą

Czas największego osłabienia polskiej waluty już za nami i nawet jeśli dojdzie do kolejnego, nie będzie ono już tak mocne - przyznał w TVN CNBC Biznes Marek Wołos z TMS Brokers. Razem z Przemysławem Kwietniem z X-Trade Brokers rozmawiali na temat złotego na rynku walutowym. O szczegóły w "Dniu na Rynkach" pytał Robert Stanilewicz.

Podatkowe pytania...

Jak odliczyć podatek za internet a jak za samodzielne składki zdrowotne? Który druk wybrać przy sprzedaży nieruchomości? Jak rozliczyć wojsko? Na te i inne pytania odpowiadał Wojciech Sawicki, starszy konsultant w Accreo Taxand.

Mniej mieszkań

Około 80 proc. inwestycji na rynku mieszkaniowym może zostać wstrzymanych w 2009 roku. Co spowoduje, że za dwa- trzy lata zaczną rosnąć bardzo szybko ceny mieszkań. Gościem programu "90 Minut" był Mirosław Barszcz były minister budownictwa, były wiceminister finansów.

Jakie fundusze?

Jakie fundusze inwestujące w jakie aktywa teraz warto było by wziąć na celownik? odpowie nam w TVN CNBC Biznes Tomasz Piotrowski Analityk DWS Polska TFI.

Rynki dla Opornych 16.03.2009

Nasz portfel jest na plusie w skali tego roku, zyskujemy 0,65%. Najwięcej tracimy na Komunikacji Polskiej, zaś jedną z najlepszych spółek wydaje się być na tę chwilę KGHM. Kolejną spółką, która być może pojawi się w naszym portfelu, jest Orco Property Group, czyli spółka deweloperska.

Gdzie dziś dostaniesz kredyt?

Kredyt coraz bardziej jak... Yeti. Podobno gdzieś jest i podobno ktoś udziela. Jednak warunki stawiane przez banki sprawiają, ze w praktyce otrzymanie pieniędzy na własne mieszkanie jest co raz trudniejsze - i coraz droższe. Dodatkowo możemy nie dostać tylu środków ile byśmy chcieli mimo, że mamy taką zdolność kredytowa. Dlaczego i w których bankach nie ma sensu składać wniosku o pożyczkę?

Początek

Wszystko zaczęło się dokładnie przed rokiem. Równo 12 miesięcy temu Wall Street wstrząsnęła informacja o upadku inwestycyjnego giganta, banku Bear Stearns. Była to pierwsza potężna instytucja, która nie wytrzymała załamania na rynku kredytowym. Upadek Bear Stearns traktuje się jako symboliczny początek globalnego kryzysu finansowego.

Kiedy sprzedaż Bankiera?

MCI wstrzyma emisję swoich akcji do momentu gdy kurs spółki będzie wyższy - powiedział w programie "Dzień na Rynkach" prezes spółki Tomasz Czechowicz. Zdaniem Czechowicza emisja akcji jest bardziej prawdopodobna pod koniec tego roku.

Zgoda jest, pieniędzy brak?

Połowa pensji dla pracownika zagrożonego zwolnieniami grupowymi i 400 zł dofinansowania zamiast wypowiedzenia, ruchomy czas pracy i uzależniony od zapotrzebowania, a zapomogi i bony towarowe nie byłyby opodatkowane. To niektóre z elementów pakietu antykryzysowego zaproponowanego rządowi przez pracodawców i pracowników. Czy jednak ten pakiet faktycznie mógłby ograniczyć liczbę zwolnień w polskich firmach i skąd wziąć pieniądze na jego realizację?

Kulisy upadku Swarzędza

Dalszy ciąg sprawy związanej z upadłością spółki Swarzędz. Arka twierdzi, że nie dostała żadnej poważnej propozycji zakupu akcji Swarzędza od inwestora giełdowego - Mariusza Patrowicza, który w TVN CNBC Biznes powiedział, że można było uratować spółkę. W programie "Dzień na rynkach" Łukasz Marach, analityk Arka BZ WBK TFI.

Frank szwajcarski wraca do Polski

Banki powoli zaczynają na nowo udzielać kredytów we franku szwajcarskim. Klienci jednak nie mają co liczyć na warunki, na jakich mogli otrzymać kredyt przed kryzysem finansowym. W "Biznes Lunchu" o akcję kredytową w walucie Szwajcarii Jola Wiśniewska pytała Michała Macierzyńskiego z Bankier.pl i Pawła Majtkowskiego z Finamo.

Dochody małoletnich

W cyklu "Twój Brat PIT" mówiliśmy o tym, jak rozliczyć dochody małoletnich. Gościem programu "Biznes Lunch" była Dominika Dragan-Berestecka z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

NFI Progress sprzedaje nieruchomości 

Jedna nieruchomość w portfelu jest więcej warta niż wszystkie aktywa wycenione na koniec roku. Chodzi o spółkę NFI Progress i jej 8-hektarową działkę przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. O planowanych transakcjach w programie "Dzień na Rynkach" z prezes NFI Progress, Robertem Fijołkiem rozmawiał Mikołaj Kunica.