Z kraju

Z kraju

Prywatyzacja GPW

Jak prywatyzować warszawską giełdę? Skarb Państwa powinien zachować kontrolę nad GPW - uważa wiceszef Rady Giełdy. W programie "Rynki Dnia" na ten temat z prof. Markiem Wierzbowskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Priorytety nowej KE

Jean-Claude Trichet uważa, że Grecja sama musi rozwiązać swoje problemy z finansami publicznymi. Szkic tych rozwiązań Ateny przedstawiły w czwartek, ogłaszając plan walki z deficytem budżetowym. Program zakłada, że luka w greckim budżecie zmniejszy się z obecnych 12,7 procent do 2,8 procent do końca roku 2012-go. Grecki plan naprawy finansów nie wzbudził jednak zaufania na rynkach. Gościem Marka Tejchmana w programie "90 Minut" była Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Danuta Hubner.

Wymiana walut w sieci

Wymiana waluty bez wizyty w kantorze lub w banku - tylko przez sieć... Na stronie walutomat.pl - internauci mogą wymieniać waluty między sobą. O to jak założyć wirtualny portfel i jak działa internetowy "kantor" pytaliśmy twórcę serwisu Walutomat.pl Tomasz Dudziaka

Duży popyt na obligację

Polskie obligacje cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród światowych inwestorów, którzy postrzegają nasz kraj jako wiarygodny i mający stabilną gospodarkę. Czy ta wiara ma szansę utrzymać się dłużej i tym samym czy polska waluta będzie zyskiwać na wartości? O szczegółach w magazynie "90 MINUT" z dyrektorem inwestycyjnym w Union Investment TFI Dariuszem Laskiem, rozmawia Marek Tejchman.

Ukraina przed wyborem

W sondażach prowadzi Wiktor Janukowycz. Przed liderem Partii Regionów ostrzega urzędujący prezydent, Wiktor Juszczenko. - Stawką w wyborach jest niepodległość państwa - podkreśla Juszczenko. Co może się zmienić w polsko-ukraińskich kontaktach po wyborach? I kto ma największe szanse na wygraną? W magazynie "90 minut" z prezesem First Ukrainian International Bank, Rafałem Juszczakiem oraz z prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Jackiem Piechotą rozmawiał Marek Tejchman.

Comarch w Chinach

Kierowany przez Janusza Filipiaka Comarch wzmacnia swoją pozycję w Chinach. Trwają rozmowy nad joint venture Comarch z chińską grupą Inspur. Kartą przetargową w walce o azjatyckie przedsiębiorstwa ma być produkt klasy ERPII Comarch Semiramis. O to o co chodzi z tym projektem w Chinach pytaliśmy wiceprezesa zarządu Comarchu Piotra Piątosa.

Innowacje w służbie biznesu

Innowacja szansą na porządny i dochodowy biznes... Dzisiaj odbyło się specjalne posiedzenie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. W spotkaniu udział wziął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. O szczegółach tego spotkania - Patrycjusz Wyżga.

Zmiany w OFE wbrew konstytucji?

Rewolucja emerytalna może okazać się niezgodna z ustawą zasadniczą. Mowa o propozycjach związanych ze sposobem wypłaty pieniędzy z OFE. Dzielenie osób na te, które mogłyby jednorazowo wypłacić kapitał emerytalny oraz na te, które tego prawa byłyby pozbawione jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - twierdzą przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Plany Makrum

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 3 lutego zajmie się upoważnieniem zarządu do emisji maksymalnie 32,27 mln. nowych akcji. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na nowe przejęcia. Dodajmy że spółka Makrum planuje budowę gigantycznego centrum handlowo-biurowego w Bydgoszczy. Centrum ma być piąte w Polsce pod względem wielkości. O szczegóły, prezesa spółki Makrum Rafała Jerzego który był gościem programu "Rynki dnia", pytał Mikołaj Kunica.

Zmiany w emeryturach

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt ustawy zmieniającej system emerytalny został wstępnie zaakceptowany przez resort finansów. Teraz czeka jeszcze na szczegółową analizę. Wiceminister pracy - Marek Bucior mówił w TVN CNBC Biznes - że projekt powinien zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale tego roku. Chodzi o dwie rewolucyjne zmiany - ogłoszony kilka tygodni temu pomysł przeniesienia części składki emerytalnej z OFE do ZUS-u oraz najnowszą propozycję - umożliwienia Polakom samodzielnego dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi w II filarze. Z wiceministrem Buciorem rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Projekty na rok 2010 spółki BBI Zeneris NFI

Biogaz Zeneris, spółka zależna od giełdowego funduszu BBI Zeneris NFI, do 2020 r. planuje wybudować instalacje biogazowe o mocy przynajmniej 100-200 MW. Biogaz Zeneris wybuduje też samodzielnie elektrociepłownię biogazową w Skrzatuszu niedaleko Piły, która będzie wytwarzać 0,5 MW energii elektrycznej. O szczegóły w programie "Rynki dnia" prezesa BBI Zeneris NFI Roberta Bendera pytał Mikołaj Kunica

Zezwolenia i koncesje

Kiedy jest potrzebna koncesja lub wpis do rejestru działalności regulowanej? A kiedy zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak je uzyskać? Na te pytania w programie "Biznes Lunch" odpowiadał Dariusz Ożga z Kancelarii Gardocki i Wspólnicy.

Dobry rok Intersport

Na zimę narzekają prawie wszyscy ale są tacy dla których minusowa temperatura i opady śniegu to czysty biznes. -Zima pozwala nam na zwiększenie przychodów - powiedział prezes Intersportu. Artur Mikołajko dodał, że przychody spółki XII były o 15% lepsze niż w poprzednim roku.

Umowa techniczna z Tauronem do połowy marca

KGHM do połowy marca planuje podpisać umowę techniczną z Tauronem w sprawie budowy bloku energetycznego w Elektrowni Blachownia - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth. W programie "Dzień na rynkach" rozmowa z prezesem spółki.

Drogowe problemy

Jak ugryźć pół miliarda złotych za system poboru opłat za jazdę po polskich drogach, skoro wymaganiom nie da się sprostać? Uczestniczące w przetargu firmy protestują - czy będzie zmiana warunków przetargu i czy może to opóźnić to powstania całego systemu? Na te pytania starał się odpowiedzieć Marcin Hadaj z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak wypromować Polskę za granicą?

Polska Organizacja Rozwoju Turystyki ogłosiła konkurs na promocję Polski w krajach europejskich. Ile można na tym zarobić? W programie "Pieniądze od rana" rozmowa z Cezarym Molskim - wicedyrektorem departamentu współpracy regionalnej POT.

ARP pomoże?

Duże firmy w kłopoty mogą liczyć na pomoc Agencji Rozwoju Przemysłu. W jaki sposób można otrzymać wsparcie i czy nie przychodzi ono za późno? Pytaliśmy o to prezesa ARP Wojciecha Dąbrowskiego.

Wykorzystaj urlop!

Czy niewykorzystany do końca marca urlop z ubiegłych lat przepada na zawsze? I dlaczego pracodawca może nas wysłać na przymusowy wypoczynek? O tym w programie "Pieniądze od rana" mówiła nasz gość, Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy.

MF zmniejszy potrzeby pożyczkowe?

Ministerstwo Finansów sygnalizuje, że może po raz drugi zmniejszyć potrzeby pożyczkowe na ten rok. Obecnie potrzeby pożyczkowe są szacowane na blisko 197 miliardów złotych. Wysoki popyt na polskie obligacje spowodowany jest umacnianiem się złotego, oceniają analitycy. O szczegółach w magazynie "Bilans: z szefem Departamentu Doradztwa DM TMS Brokers Markiem Wołosem rozmawia Marcin Kowalski.

BGK- zarządza systemem płatności funduszy unijnych

Bank Gospodarstwa Krajowego znany z coraz większej rzeszy klientów banków z racji programu "Rodzina na swoim". Od nowego roku BGK zarządza systemem płatności funduszy unijnych. To BGK z rachunku Ministerstwa finansów ma wypłacać te pieniądze. Czy okres przejściowy przyniesie jakieś opóźnienia w transferze tych środków? Czy jest takie ryzyko? O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem BGK Tomaszem Mironczukiem rozmawia Robert Stanilewicz.

Inflacja w dół?

Inflacja w grudniu ubiegłego roku wyniosła 3,5%. O tyle wzrosły ceny rok do roku. Inflacja w naszym kraju miała swoje przyczyny głownie podażowe, ocenia w TVN CNBC Biznes prof. Andrzej Sławiński. Czy w 2010 roku poziom inflacji może się zmniejszyć ? Między innymi o tym w magazynie "Rynki Dnia" z profesorem Andrzejem Sławińskim, członkiem RPP rozmawia Robert Stanilewicz.

Po dotacje do BGK

Unijne fundusze wyłącznie z BGK. Większość pieniędzy wypłacanych w ramach wspólnotowych programów przechodzi przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory środki wypłacał podmiot przyznający finansowanie, czyli np. marszałek województwa lub Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tymczasem resort rozwoju regionalnego obiecuje, że przeznaczy na najpopularniejsze programy takie jak Innowacyjna Gospodarka czy Kapitał Ludzki dodatkowe kilkaset milionów złotych.

Chmury nad Grecją

Pożyczać coraz więcej i niestety coraz drożej - przed takim problemem stoją dziś Grecja oraz Portugalia. Agencja ratingowa Moody's ostrzega, że te dwa kraje Unii Europejskiej czeka powolna śmierć finansowa. Grecja co prawda przedstawiła plan naprawy finansów publicznych, ale rynek nie zareagował. Co więcej przedstawiciele Komisji Europejskiej twierdzą, że przedstawiane przez rząd w Atenach dane są zwyczajnie niewiarygodne. Poważne kłopoty ma także Portugalia. Jaki scenariusz czeka oba kraje?

Pasażerze, odpraw się sam

Tanie linie coraz mniej tanie. Wizz Air wprowadza opłaty za odprawę. 5 euro przy odprawie przez Internet, dwa razy więcej za odprawę na lotnisku. Podobne koszty muszą ponosić pasażerowie podróżujący irlandzkim Ryanairem. Przewoźnicy chcą, aby większość odpraw odbywała się właśnie drogą elektroniczną co ma skrócić czas oczekiwania na samolot do minimum. Czy mimo płatnej odprawy pasażerowie zaoszczędzą?

Błysk zlotego

Złoty nabiera siły. Motorem ma być duży popyt na polskie obligacje, który stanowi solidny fundament do wzrostu polskiej waluty. Kolejnym impulsem do umacniania się złotego w niedalekiej przyszłości może być konsekwentna realizacja planu prywatyzacyjnego. Sprzedaż spółek z udziałem skarbu państwa spowoduje bowiem duży popyt na złotego.

Z ziemi polskiej do włoskiej

Unicredit przejmuje Pekao SA. Wybrana wczoraj przez Radę Nadzorczą Alicja Kornasiewicz będzie pełnić funkcję reprezentacyjną banku. Strategiczne decyzje będą zapadały w Unicredit w Mediolanie. Szefowie poszczególnych pionów Pekao będą raportować przed odpowiednimi dyrektorami we włoskiej centrali. O szczegółach Karolina Hytrek-Prosiecka.

Zasiłki w górę, bezrobocie w górę?

Nagły wzrost stopy bezrobocia w styczniu - to bardzo realny scenariusz. Stosunkowo niski odczyt za grudzień mógł być spowodowany oczekiwaniem na wzrost zasiłku dla bezrobotnych, który od stycznia jest wyższy o 150 złotych niż ten wypłacany w grudniu. Warunkiem była styczniowa rejestracja w Urzędzie Pracy. Właśnie dlatego wielu bezrobotnych czekało z decyzją do nowego roku. Marek Klapa.

Kto poprze zmiany w OFE?

Jest szansa na polityczne poparcie dla ewentualnych zmian w systemie emerytalnym. Krytycznie oceniane przez emerytalnych ekspertów propozycje Ministerstwa Pracy mogą zostać przyjęte przez Sejm. Mowa o trzech różnych sposobach wykorzystania pieniędzy gromadzonych w OFE w momencie przejścia na emeryturę. Jeden z nich zakłada wypłatę wszystkich środków. Pytany dziś przez TVN CNBC Biznes minister finansów Jacek Rostowski nie chciał odnieść się do tych rozwiązań. Łukasz Kijek.

Makarony Polskie w górę

Przychody grupy Makarony Polskie wzrosły w 2009 r. o 32%, biorąc po uwagę sprzedaż. Wartościowo sprzedaż wzrosła do blisko 118 milionów zł, natomiast ilościowo o 57% rok do roku. Makarony Polskie zamierzają zwiększyć rentowność netto z 2 do 4%, a dzięki rozwojowi organicznemu i akwizycjom w ciągu 3 lat chcą zwiększyć przychody do około 300 mln zł. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawia z prezesem grupy Makarony Polskie, Pawłem Nowakowskim.

Unijne pieniądze dla Polski

40 mld złotych, to rządowa prognoza funduszy pochodzących z UE dla Polski. 2/3 polskich przedsiębiorców deklaruje, że jest zainteresowanych funduszami unijnymi. Jednak najciekawsze fundusze - bezpośrednie dotacje finansowe otrzyma do 3% wszystkich przedsiębiorców - prognozuje prezes fundacji Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości Jerzy Kwieciński w rozmowie z Robertem Stankiewiczem dla TVN CNBC.