Z kraju

Z kraju

Wyniki komputronika

komentarz do wyników za IV kwartał. W całym ubiegłym roku spółka miała 757,9 mln zł przychodów i 3,4 mln zł zysku netto – mniej niż przewidywano w prognozach rocznych. W programie Dzień na rynkach Wiceprezes Komputronika Jacek Piotrowski mówił też co będzie się dziać z cenami sprzętu komputerowego.

Bankowy tytuł egzekucyjny brzmi groźnie?

Czy bankowy tytuł egzekucyjny nie jest dla banków środkiem do nadużyć i pewnej bezbronności klienta względem banków? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z mec. Jerzym Bańką ze Związku Banków Polskich oraz Przemysławem Cichulskim radcą prawnym z Business Centre Club

Pozwy zbiorowe

Ustawa o pozwach zbiorowych to wyjście dla przedsiębiorców, którzy wpadli w tarapaty w związku z opcjami walutowymi. Jednak, jak mówi gość TVN CNBC Biznes wiceminister sprawiedliwości, Zbigniew Wrona, nowy instrument nadaje się do wykorzystania nie tylko w kontekście umów na opcje - dotyczy bowiem szerszego kręgu problematycznych kwestii w sprawach, kierowanych do sądu zbiorowo.

Podsumowanie

O alternatywach dla gospodarki światowej a także Polski w dobie światowego kryzysu. W TVN CNBC Biznes rozmawiali -dyrektor inwestycyjny NWA Investment Maciej Jakczyński i główny ekonomista Alpha Financial Services Sp. z o.o. Jacek Maliszewski.

Zbyt duze by upaść?

Pół miliona dolarów straty w minutę w IV kwartale - AIG się wali. Czy przywali Amerykę?

Żniwa dla windykatorów

Vindexus to firma windykacyjna, która wchodzi na giełdę. Spółka emituje 2,5 mln akcji, za które ma zamiar pozyskać 15 do 18 mln złotych. Prezes Vindexusa Andrzej Kulesza liczy na korzystny debiut: jak ocenia w rozmowie z TVN CNBC Biznes, obecny czas to dla firm windykacyjnych czas żniw.

Rynek obligacji w Polsce

O pomysłach jak rozwijać rynek obligacji w Polsce po to aby przedsiębiorcy mieli alternatywne źródło zdobywania pieniędzy w czasach kryzysu na rynkach finansowych rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Jonakiem z Kancelarii Jonak.

Brat PIT

Kredyt na własne mieszkanie to nie tylko kłopoty, to również szansa na mniejsze podatki. pieniądze które płacimy bankowi w ramach rat możemy odliczyć od swoich podatków. Ale nie wszyscy i nie wszystkie, kto może zapłacić mniej - o tym marek klapa.

ERM2 i Europa

Koncepcje z anulowaniem umów na opcje i inne programy pomocowe, takie jak pożyczki państwa na spłatę kredytów hipotecznych są pomysłami populistycznymi - uważa prof. Andrzej Wojtyna z Rady Polityki Pieniężnej. Gość TVN CNBC Biznes stwierdził, że takie projekty - skumulowane - mogą mieć bardzo negatywny wpływ na finanse państwa. Z prof. Andrzejem Wojtyną rozmawiamy także o warunkach wejścia do ERM2 oraz problemach naszej gospodarki w oczach Europy Zachodniej.

Podsumowanie rynków

W ostatnim czasie na fali spekulacji dochodziło do sytuacji, że złotówka tracił nawet w stosunku do ukraińskiej hrywny. A w ciągu roku złoty osłabił się do forinta o 12,5%. W programie Dzień na rynkach naszym gościem był Marek Pokrywka, dyrektor wydziału operacyjnego DM BOŚ.

Nastroje polaków w kryzysie

Choć gospodarka Polski wyraźnie zwalnia, to pogorszenia nastrojów nie widać jeszcze w domowych budżetach Polaków. Zdaniem badających nastroje konsumentów, sytuacja makroekonomiczna Polaków jest podobna dzisiaj do tej sprzed kilku miesięcy. Czy Polacy na prawdę nie boją się kryzysu? Portret Polaka w kryzysie prześwietlaliśmy wspólnie z Krzysztofem Chmielewskim z ośrodka badań Ipsos

Farmaceutyka kontra kryzys

Nie wszystkie branże poddają się kryzysowi. W styczniu rynek farmacji wzrósł aż o 14 procent w stosunku do roku poprzedniego. Adam Pieniacki, członek zarządu i dyrektor finansowy Prosper, oczekuje silnego wzrostu spółki w roku 2009. Od 3 marca Prosper jako jedyny na polskim rynku gracz w dystrybucji farmaceutycznej podpisał z drugim producentem leków umowę na dystrybucję leków do aptek w modelu dystrybucji bezpośredniej. Adam Pieniacki potwierdza, że umowa ta nie poprawi rentowności w znaczący sposób, jednak liczy się trend i przyszłe prognozy - na rynku brytyjskim juz 40% produktów jest w ten sposób dystrybuowana.

Dobrze na rynku mediów

Spółka Point Group ogłosiła wyniki za IV kwartał, a jednocześnie jej prezes oświadczył, że podtrzyma prognozy na ten rok zakładąjace osiągnięcie 116,4 mln zł przychodów i 30 mln zł zysku operacyjnego. W TVN CNBC Biznes Michał Lisiecki, prezes Point Group, omawiał plan „konsolidacji z podmiotami działającymi w obszarze marketing services”. Co więcej, stwierdził że "Rzeczpospolita" jest spółką dobrze zarządzaną pod kątem finansowym, jednak o tym, czy Point Group zakupi gazetę będzie decydować dokładna analiza wyników "Rzeczpospolitej" oraz sugerowana cena.

Rozwiązanie dla opcji

W zeszłym tygodniu rząd przyjął informację, z której wynikało, że już połowa firm nie ma problemów związanych z opcjami. PiS złożył w Sejmie własny projekt ustawy o unieważnieniu opcji, którego głównym zamierzeniem będzie ujawnienie kulis tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, partia złożyła propozycję, według której z chwilą, kiedy klient złoży oświadczenie o tym, że dostrzega nieuczciwe praktyki, będzie możliwe unieważnienie opcji.

Złoto w cenie, ropa wciąż tania

O ile może jeszcze pójść w górę cena kruszcu? Czy niska cena baryłki zapweni zarobek w czasach, gdy Gazprom liczy się z jej spadkiem do 25 dolarów za baryłkę? Zastanawiając się nad tym, w co zainwestować w trudnych czasach kryzysu wielu analityków przypomina, że inwestując w lokaty na produkty inwestycyjne nic nie ryzykujemy, gdyż dostajemy gwarancję kapitału. O tym, jak inwestować w surowce i jakie produkty oferują możliwość takich inwestycji, rozmawialiśmy w porannym programie z Maciejem Kossowskim z Wealth Solutions.

PIT-owa ulga odsetkowa

Odcinanie kuponów od dawnej inwestycji, czyli jak rozliczyć ulgę odsetkową. W gąszczu niewielu ulg podatkowych najważniejsza jest jednak jedna zasada - korzystamy tylko z jednej ulgi. Trzeba ją więc starannie wybrać. Komu jaka ulga przysługuje, kto nabrał do prawa do ulgi odsetkowej i do kiedy będzie mógł z niej korzystać - zapytaliśmy Grzegorza Ogórka, doradcę podatkowego w PricewaterhouseCoopers.

Prowizje OFE: PSL naciska

Operacja na otwartym... funduszu emerytalnym. Skalpelem prowizje OFE chce ciąć rząd. Problem w tym, że fundusze stanowczo takiemu zabiegowi się sprzeciwiają, a konsylium ekspertów uważa, że proponowana operacja nie przyniesie żadnych, albo bardzo niewielkie korzyści... emerytom. Czy zatem przy takiej diagnozie należy pozwalać Funduszom zarabiać olbrzymie pieniądze bez względu na osiągane przez nie wyniki?

SMS: szybko możesz stracić

2 tysiące albo nowy telefon w 60 sekund. Orange razem możemy więcej. 1 miejsce na liście z szansą na wygranie 10 tysięcy złotych - tak to tylko w Erze dopasują. Problem jednak w tym, ze nie tylko mogą więcej dopasować mogą też oszukać. O sposobach operatorów telefonii komórkowej na wyciąganie pieniędzy z kieszeni klientów i o tym czy jest to łamanie prawa.

Moto - salon odrzuconych

Cztery przebite koła, brak paliwa a może zatarty silnik - takie opisy pojawiają się określając obecny stan branży motoryzacyjnej na świecie. o tym który jest najbliższy prawdy można się przekonać podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Tam również producenci starają się rozwiązać swoje problemy i zaprezentować najnowsze rozwiązania.

Rośnie zainteresowanie uglami

Do końca kwietnia Polacy muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. O tym, z jakich ulg mogą skorzystać i co odpisać, a także jakie prawa przysługują osobom pracującym za granicą, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP.

Rozlicz się poprawnie

Do końca kwietnia mamy czas, by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W związku z tym w TVN CNBC Biznes w ramach akcji "Twój Brat PIT" odpowiadamy na e-maile widzów. W "Biznes Lunchu" wątpliwości rozwiewa Marek Kolibski z kancelarii Ożóg i wspólnicy.

Państwo, Unia i recesja

Zawierucha na światowych rynkach finansowych zawierucha, a obecny lekkie zahamowanie spadków to tylko krótkookresowe wyhamowanie negatywnych tendencji. Jednak zdaniem gości TVN CNBC Biznes, prof. marii Drozdowicz - Bieć z Bureau for Investments and Economic Cycles i Alfreda Adamca, głównego ekonomisty Nobvle Bank, juz pod koniec roku polska gospodarka odczuje pierwsze pozytywne sygnały polepszenia sytuacji.

IV kwartał 2008 w Apatorze

Apator odnotował solidny wzrost zysku operacyjnego w IV kwartale, niestety dużo gorzej wygląda wynik netto. Z prezesem spółki Apator SA, Januszem Niedzwieckim rozmawialiśmy o przyczynie takiej sytuacji, dodatkowo poruszony został temat opcji walutowych.

Podsumowanie IV kwartału w spółce Projprzem

Spółka Projprzem ogłosiła wyniki za IV kwartał. Z prezesem Henrykiem Chylińskim rozmawialiśmy na temat tegorocznych perspektyw a także posiadanych przes Projprzem opcji walutowych.

Mieszko z rezerwą

Mieszko zdecydował się na utworzenie rezerwy w związku z sytuacją, jaka ma miejsce na rynku. Co się dokładnie dzieje w spółce, o jaką rezerwę chodzi i jak wyglądają wyniki finansowe spółki, mówi w "Dniu na Rynkach" prezes Marek Moczulski.

Gastronomia trzyma się dobrze

Mimo, że największe wzrosty przychodów restauracje i bary w Polsce mają już za sobą, rok 2009 nie powinien przynieść spadków. Zdaniem Aldony Witak, redaktor naczelnej Food Service, sposobem na gastronomiczny biznes może być znalezienie swojej niszy.

Nie dla protekcjonizmu

Echa nieformalnego szczytu Unii Europejskiej. O protekcjonizmie w Europie rozmawialiśmy z naszym gościem profesorem Adamem Nogą z Akademii im. Leona Koźmińskiego. Poruszyliśmy także temat sygnałów wysyłanych przez Rząd Donalda Tuska do potencjalnych inwestorów chcących ulokować kapitał w naszym kraju. Czy Polska gospodarka faktycznie na tle innych krajów Europy Środkowej jest silna?

Po szczycie UE

Kolejny kwartał silnego spowolnienia gospodarczego. Według analityków, to co dzieje się w strefie euro przenosi się z opóźnieniem na sytuację w Polsce. W programie "90 Minut" Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku powiedział, że polskie PKB mimo wszystko będzie dodatnie.

Programy w firmie za darmo

W "Temacie z Bliska" rozmwialiśmy naszą działalność gospodarczą - za darmo. Jak się do tego zabrać, co nam będzie potrzebne i ile możemy na tym zarobić... O to zapytaliśmy naszych gości Krzysztofa Kowalczyka z UBIK Business Consulting oraz Mirona Mateckiego z MMI Group.

Straty spółek paliwowych

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ponad 300 milionów, Lotos ponad 900 milionów a Orlen 3 miliardy. Takie gigantyczne straty wykazały polskie spółki paliwowe w czwartym kwartale 2008 roku.