Z kraju

Z kraju

Będzie lepiej na rynku kredytów hipotecznych

Klienci wywiązują się ze zobowiązań, a sytuacja na rynku nieruchomości się stabilizuje. To dla banków sygnał, by chętniej udzielać kredytów hipotecznych - także tych na 100% wartości planowanego zakupu. O tym, co wydarzy się na w najbliższych miesiącach na rynku kredytów hipotecznych opowiada w "Bilansie" Karol Wilczko z serwisu Comperia.pl.

Kredyt reaktywacja

Jest co kupić - będzie też za co. Do niedawna kusiły głównie lokatami, albo kredytami gotówkowymi. Ale teraz - stopniowo, choć jeszcze nieśmiało - banki wracają do promowania kredytów hipotecznych. Tym razem jednak chodzi o kredyty w złotych. Ich cena w kilku bankach nieco spadła - ale aby kredyt dostać trzeba nie tylko samemu mieć zdolność kredytową. Trzeba też pracować u wiarygodnego pracodawcy. Można jednak liczyć na pożyczkę nawet na 100% wartości nieruchomości. Czy to już zapowiedź bankowego powrotu do kredytowego Eldorado...

Prognozy dla sektora IT

W 2010 roku o wzrosty w branży IT może być trudno - uważa Przemysław Sawala-Uryasz, analityk CAIB. W pierwszej połowie roku analitycy prognozowali dla branży stały wzrost, argumentując, że jest to jedna z niewielu dziedzin usług, w których rynek jest tak bardzo zróżnicowany. Czy te prognozy się sprawdziły? Jakie są prognozy dla spółek Asseco, Comarch i Sygnity na drugą połowę roku? O tym rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia".

Auto z importu bez badania

Polskie drogi zostaną zalane złomem - to reakcja ekspertów na nakaz Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości. Według niego od jutra osoby sprowadzające auta zza granicy nie będą musiały przez zarejestrowaniem sprawdzać stanu technicznego swoich samochodów. Choć kupcy się cieszą na niższe koszty, Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar ostrzega - bezpieczeństwo na polskich drogach drastycznie spadnie. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Bilans".

Fundusze inwestycyjne - zawsze krok przed danymi?

Bezpieczne - tak przyjęło się określać fundusze inwestycyjne, oparte na obligacjach. Jak przewidywane zatrzymanie spadku stóp procentowych i rosnąca emisja papierów dłużnych wpłynie na ich przyszłość? W "Rynkach dnia" swoją prognozę przedstawia Olaf Pietrzak, analityk rynku papierów dłużnych Skarbiec TFI. Ekspert zapewnia, że specjaliści z funduszy, są zawsze krok przed upublicznieniem danych.

Zlecenia reklamowe w czasie kryzysu

Giełdowe spółki medialne odnotowały spadek na rynku reklamy. Czy udało im się przystosować do nowych warunków na rynku? O to pytaliśmy w programie "Rynki dnia" analityka KBC Securities odpowiedzialnego za spółki medialne Leszka Iwaszko.

Poprawa na rynku mieszkaniowym

Sytuacja n rynku mieszkaniowym poprawia się. Branża odbiła się od dna i rusza z nowymi projektami. Klienci deweloperów są jednak w dobrej sytuacji, bo na kupnie nowego mieszkania można zaoszczędzić nawet 15% jego wartości. O rynku mieszkaniowym i jego perspektywach rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z członkiem zarządu i dyrektorem finansowym spółki Ronson Tomaszem Łapińskim.

Sytuacja w Enei

W ostatnim czasie wokół Enei dużo się dzieje. Spór który powstał wokół prywatyzacji, zapowiadany strajk związkowców, a na dodatek wątek przedstawiciela Vattenfalla w RN Enei. Na temat sytuacji w spółce Mikołaj Kunica pytał Macieja Owczarka, prezes Enei, który był gościem programu "Dzień na rynkach"

Kredyty nie dla wszystkich

Częstą sytuacją jest że pomimo spełnienia warunków kredytowych, banki odmawiają klientowi kredytu. Co jest tego powodem? Wyjaśniała Katarzyna Siwek, analityk Expandera, która była gościem programu "Pieniądze od Rana".

Kryzys rynku komputerowego

Za sprawą kryzysu sprzedaż komputerów w II kwartale spadła o 31%. Główny cios dotknął rynek komputerów stacjonarnych. Zdaniem Andrzeja Kurka prezesa NTT System rynek jednoznacznie zmierza w kierunku notebooków. Pytania o kryzys w elektronice i o perspektywy sprzedaży komputerów w "Dniu na rynkach" zadawał Robert Stanilewicz

Złoty niespodziewanie mocny

Niespodziewana korekta prognoz dla złotego. Deutche Bank skorygował założenia wartości złotówki z 4,70 do 3,90 za jedno euro. Wpływ na to ma stabilny stan polskiej gospodarki, brak zaskoczeń w polityce finansowej i monetarnej Polski jak również fakt, że zagraniczne banki coraz więcej inwestują na naszym rynku. O przyszłości polskiej waluty i prognozach dla niej rozmawialiśmy ze strategiem BNP Paribas Bartoszem Pawłowskim.

Nowe rynki firmy Lenteks

Producent wykładzin Lentex stawia na wschód. Spółka planuje zwiększyć sprzedaż swoich produktów na Ukrainie, zacieśnia też współpracę z tamtejszą siecią hipermarketów Epicentr. Na tym jednak ambicje firmy się nie kończą. Lentex zainteresowany jest też wejściem na rynek białoruski co pomoże mu w otwarciu na Rosję. Lentex złożył także ofertę na prywatyzowany Gamrat. Eryk Karski liczy na bliską współpracę obu firm, zarówno w zakresie handlowym jak i surowcowym. O ekspansji Lenteksu i jego planach na przyszłość rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy, Erykiem Karskim.

Reklama w kryzysie

Kryzys sprawił, że firmy obcinają w budżetach wydatki na marketing. Takie podejście jest niebezpieczne. Firmy, które rezygnują z promowania marki w trakcie spowolnienia, mogą potem stracić udziały w rynku. O nietypowej reklamie, kryzysie w branży reklamowej i jej przyszłości rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z Krzysztofem Przybyłowskim, prezesem CAM Media.

Reklama zewnętrzna w kryzysie

Na przystankach, na kamienicach, przy autostradach, czy na imprezach rodzinnych - reklama zewnętrzna stała się w ostatnich latach wszechobecna. W ciągu pierwszego półrocza firmy wydały na tzw. billborady, czy blow - upy w sumie ponad 313-ście milionów złotych. O reklamie zewnętrznej w czasach kryzysu rozmawialiśmy z Kaliną Janicka, prezes Clear Chanel Polska oraz Janusz Malinowski, prezesem Stroer Polska.

Rynek reklamowy w kryzysie

Jak kryzys wpływa na rynek reklamowy, Czy jest mniej pieniędzy na reklamy? Czy któryś z rodzajów reklamy zyskuje na kryzysie oraz co czeka rynek reklamowy? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Jakub Potrzebowski z ZenithOptimedia.

Reklama w sporcie

Zatrudnienie gwiazdy sportu do reklamy to z pewnością bardzo duże koszty, ale czy równie wysokie zyski? Czy reklama w sporcie jest opłacalna i jak w ogóle wygląda rynek reklamy sportowej w Polsce, pytaliśmy Michała Mango z Polish Sport Promotion.

Pieniądze od EBI w Polsce

Polska może liczyć w tym roku na 6 miliardów euro pożyczek od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. I jak zapowiadają władze banku, w kolejnych latach zaangażowanie inwestycje nie powinno spadać. EBI wspólnie m.in. z PKO BP powoła także fundusz kapitałowy o wartości co najmniej półtora miliarda euro. O zaangażowaniu EBI w te i inne projekty rozmawialiśmy z Martą Gajęcką, wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Prawo (z)bytu

Jak kryzys wpływa na konsumentów, i czy w dobie kryzysu, dobra luksusowe mają prawo bytu? O tym, jak wygląda polski konsument dóbr luksusowych rozmawialiśmy z doktor Jolantą Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i z Piotrem Szmidtem - członkiem zarządu Villeroy & Boch Polska.

Spadek inwestycji zagranicznych w Polsce.

16,5 miliarda dolarów warte były bezpośrednie inwestycje zagraniczne, jakie napłynęły do Polski w zeszłym roku - wynika z raportu przygotowanego przez Konferencje Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju. Podobnie szacuje NBP. W porównaniu do roku poprzedniego to spadek o prawie 1/3. Czy jest to tylko wina kryzysu finansowego czy jakiś innych czynników, pytaliśmy w programie "90 minut", przedstawiciela UNCTAD w Polsce, profesora Zbigniewa Zimnego.

Wzrost produkcji?

Dopiero grudzień przyniesie wzrost produkcji - prognozuje na antenie TVN CNBC Biznes główny ekonomista PKO BP. Zdaniem Łukasza Tarnawy do tego czasu produkcja będzie spadać. A co z inflacją? Które czynniki mogą sprawić, że wzrost cen przyhamuje? O szczegółach z Łukaszem Tarnawą w magazynie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Czy kryzys ominął sieć?

Czy kryzys dosięgnął sieci? Jak firmy prowadzące działalność przez internet radzą sobie z gospodarczym spowolnieniem? O tym w magazynie "Bilans" Rafał Wojda rozmawiał ze swoimi gośćmi: Michałem Grzechowiakiem i Rafałem Agnieszczakiem.

Budżet a pracodawcy cz 1

Budżet na 2010 rok zakłada rekordowy - 52 mld złotowy deficyt. Lwia część środków na pokrycie dziury budżetowej ma pokryć prywatyzacja, ale również minister finansów chce zabrać z Funduszu Rezerw Dewizowych 7 mld złotych. O tym jak przedsiębiorcy oceniają założenia budżetowe na 2010 rok z Dariuszem Witkowskim Z KPP w "Biznes lunchu" Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Prognozy dla złotego

Rekomendacja na wagę złota - a dokładniej wagę złotego. Tyle tylko, ze zbytniej wagi do niektórych rekomendacji przykładać nie należy. Albo trzeba bardzo uważać jeżeli taka rekomendacja ma wpływać na decyzję dotycząca naszych pieniędzy - dlaczego?

Bez grosza?

Jeden grosz - to ... 5 groszy - 5 groszy które kosztuje wybicie 1 grosza. Dlatego prezes Narodowego Banku Polskiego chce by jedno groszówki z obiegu zniknęły. Czy znikną także ceny takie jak 8.99?

Bój o przyszłość Enei

Bój o Eneę i jej przyszłość. Przyszłość, którą jasno określił minister Skarbu Państwa Aleksander Grad zapowiadając, że spółka zostanie sprywatyzowana bez względu na protesty. Zupełnie innej przyszłości oczekują przedstawiciele związków zawodowych, którzy grożą strajkiem. A w tle tych zmagań - aktorzy pierwszoplanowi czyli RWE - główny potencjalny nabywca akcji od skarbu państwa i Vattenfal, który w Enei już jest a od wczoraj jakby go nie było.

Reklama wizerunkowa w kryzysie

Reklama wizerunkowa – za granicą bardzo popularna, w Polsce nieco mniej, ostatnio zdecydowały się na nią Alior Bank, Commercial Union, PKO BP. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Iwo Zaniewski, dyrektor kreatywny PZL – odpowiada za kampanie między innymi Plusa, Żubra, piwa Okocim, Alior Banku.

Giełdowy debiut Delko

Delko jest siódmą spółką, która w tym roku zadebiutowała na warszawskim parkiecie. Prawa do akcji spółki wzrosły w piątek na debiucie na rynku głównym GPW o 10,60% do 10,51 zł. Spółka liczy na finalizację rozmów o akwizycji do końca roku, a po III kw. nie wyklucza podniesienia tegorocznych prognoz.

Kryzysowe strategie reklamowe

Jak prowadzić działania reklamowe przy niewielkim budżecie? W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy o rynku reklamowym, który od kliku miesięcy niestety dla całej branży a przede wszystkim dla firm działających na tym rynku kurczy się. My poruszyliśmy temat strategii. Jaką staregię powinny przyjąć polskie firmy by przetrwać ten trudny moment? Na pytania Roberta Stankiewicza odpowiadał Paweł Tyszkiewicz - dyrektor stowarzyszenia agencji reklamowych.

Wynagrodzenia rosną powoli

Wynagrodzenia rosną... ale powoli. Jeszcze do niedawna , w latach 2005 - 2008 m, przyzwyczajeni byliśmy nawet do 25% wzrostu płac. Tymczasem, od 2009 roku, płace stoją w miejscu a w niektórych segmentach rynku, nawet maleją. A ceny rosną. Dlatego w programie "Biznes lunch" rozmawiamy z ekspertem rynku wynagrodzeń - dr Kaziemirzem Sedlakiem z firmy Sedlak&Sedlak, , która monitoruje  na bieżąco to co dzieje się na Polskim rynku pracy i wie doskonale ile w Polsce można zarobić.  

Kryzys a plany EFH

- Ostatnie operacje w spółce mają na celu restrukturyzację naszego zadłużenia krótkoterminowego - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceprezes Europejskiego Funduszu Hipotecznego Marcin Podobas. Ponadto, wiceprezes EFH zaznaczył, że spółka realizuje swoją strategię i prowadzi rozmowy z inwestorem strategicznym. O szczegółach z Marcinem Podobasem w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Robert Stanilewicz.