Z kraju

Z kraju

Centrostal kupił Złomrex

Centrostal kupił 51% Złomrex Steel Services. Dzięki połączeniu firmy zaoszczędzą kilka mln zł rocznie. Połączone firmy będą mieć 2-2,5 mld zł przychodów. O innych korzyściach z połączenia w programie "Dzień na Rynkach" z prezesem Złomrex Steel Services i Centrostal Gdańsk SA rozmawiał Robert Stanilewicz.

Budujemy magazyn

Dziś w magazynie "Firma"... magazyn. Sprawdzimy, czy opłaca się jeszcze inwestować w powierzchnię magazynową, i co trzeba zrobić, żeby takie przedsięwzięcie przyniosło zyski.

Elektroniczne oszczędności

Elektroniczny podpis - kosztuje kilkaset złotych, czy pozwolić zaoszczędzić Twojej firmie znacznie więcej? Odpowiedzi na pytanie udzielała Elżbieta Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz Aleksander Sala z Kolibro.

Kulisy zakupu spółki Call Center

Spółka Arteria S.A. przejęła spółkę Gallup Polska – firmę posiadającą 140 stanowisk call center obsługującej największe firmy w kraju. W programie "Dzień na rynkach" prezes Arteria S.A. Wojciech Bieńkowski.

PIT-2008

W programie "Biznes Lunch" odpowiadamy na pytania widzów i wyjasniamy wątpliwości dotyczace rozliczenia podatkowego za 2008 rok. Gościem Biznes Lunch jest Marek Jarocki, ekspert podatkowy Ernst&Young.

Rodzina na swoim

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z trzema bankami, w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim" – dla banków stał się to teraz bardzo atrakcyjny produkt. W programie "Dzień na rynkach" zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego Bogdan Zdunek.

Nie-LOT?

Niskie loty Lotu i coraz większe długi. Długa jest także kolejka podmiotów, który narodowy przewoznik nie płaci. Od grudnia należnych pieniędzy za obsługę samolotów nie dostają regionalne porty lotnicze, a w myśl prawa mogą za zaległości zatrzymać nawet samoloty.

Miłe podsumowanie rynków

Jak zauważył Paweł Klimkowski, dyrektor ds. inwestycji SEB TFI, giełda warszawska weszła w fazę wzrostu. Jednocześnie podkreślił, że same "pęknięcia banki spekulacyjnej" nie zdziałają wiele. Jedynie dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych i Europy mogłyby nam pomóc.

Polimekx błysnął wynikami

Polimex-Mostostal za 125,64 mln zł  przebuduje stadion „Wisły Kraków”, zbuduje też odcinek autostrady A1 na Śląsku. Wartość umowy na budowę odcinka autostrady A1 to 900 mln zł netto. Polimex-Mostostal jako lider konsorcjum dostanie około 393 mln zł netto Polimex-Mostostal pomaga ZNTK Łapy Polimex nadal twierdzi, że nie prowadzi żadnych rozmów z PBG w sprawie przejęcia Hydrobudowy, wiceprezes PBG mówił u nas w zeszłym tygodniu, że wkrótce ma dojść do spotkania z Polimeksem, problem w tym, że prezes Polimeksu nic o tym nie wie.

O podatkach i mieszkaniach

Dziś w „Portfelu” zajmiemy się między innymi rozliczeniami PIT. Porozmawiamy również o tym, jak przetrwać spłacanie kredytu we frankach szwajcarskich zaciągniętego kilka miesięcy temu.

PIT-2008

PIT-2008 zawiera wiele skomplikowanych dla podatnika rozwiązań. W związku z rozliczeniem powstaje wiele pytań. Kolejne wątpliwości widzów w konkretnych kwestiach dotyczących rozliczeń za ubiegły rok wyjaśnia Paweł Szymanek z Kancelarii Prawnej i Podatkowej.

Bankier na sprzedaż

Bankier.pl wciąż szuka inwestora. Wezwanie miało być ogłoszone już w grudniu 2008 roku, jednak ze względu między innymi na złą koniunkturę na rynkach finansowych planu nie udało się zrealizować. O tym, co się dzieje w spółce i jakie będą jej dalsze losy, mówi w "Dniu na Rynkach" prezes Bankier.pl, Joanna Kuzdak, pytana przez Roberta Stanilewicza.

Macrologic pnie się w górę

Nie wszystkie spółki z sektora informatycznego walczą ze skutkami kryzysu. Jak powiedziała na antenie TVN CNBC Biznes Patrycja Ptaszek - Strączyńska, spółka Macrologic może ostatnimi czasy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Spółka po IV kwartale odnotowała przychody z nowych projektów większe aż o 50% w stosunku do roku poprzedniego, zaś już po pierwszym kwartale średnia wartość nowego projektu wzrosła o 100%. Dlaczego zatem Micrologic chce się pozbyć 40% pakietu udziałów we wrocławskiej firmie MIS?

Mocna przecena IDM

Spółka IDM zdecydowała się na przecenę aktywów. Najbardziej aktywna w segmencie małych i średnich spółek firma okazała się najbardziej podatna na ubiegłoroczne spadki na giełdzie. W ocenie prezesa IDM, Michała Leszczyńskiego, drastyczne przeszacowanie spółki oparte jest na konserwatywnych założeniach. W nowym kwartalnym raporcie aż 15 procent ujęto na poczet ewentualnego braku płynności spółek IDM w przyszłości. Gościem TVN CNBC Biznes był Grzegorz Leszczyński, prezes IDM.

Kryzys to szansa

Kryzys jest wielka szansą dla polskich przedsiębiorstw - mówi prezes Związku Banków Polskich. Konkurencyjność polskich firm i stosunkowo dobra kondycja polskiej gospodarki to atuty, które właśnie teraz trzeba wykorzystać - ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz. Gość TVN CNBC Biznes mówi w programie "Dzień na Rynkach" o tym, jak odblokować rynek kredytów i kto odpowiada za spójną dla banków politykę pobudzania polskiej gospodarki poprzez polityke kredytową. Z Prezesem Związku Banków Polskich Krzysztofem Pietraszkiewiczem rozmawia Robert Stankiewicz.

Marvipol z nowymi inwestycjami

Marvipol nie ma problemu z bankami. Obecnie finalizuje rozmowy na finansowanie jednej ze swoich inwestycji. O tym, w jakiej kondycji finansowej znajduje się deweloper, jakie ma plany i skąd wynikł błąd w raporcie kwartalnym, pyta wiceprezesa spółki Andrzeja Nizio w "Dniu na Rynkach" Robert Stanilewicz.

LOT wyjdzie z kryzysu?

Jest szansa na to, że LOT wyjdzie z kryzysu, w którym tkwi od wielu miesięcy. Pełniący obowiązki prezesa Sebastian Mikosz ma spotkać się z podmiotami powiązanymi z polskim przewoźnikiem, by wypracować wspólne stanowisko co do przyszłości LOTu. Więcej na ten temat w "Dniu na Rynkach" w rozmowie z Robertem Stanilewiczem zdradza wiceminister skarbu państwa, Zdzisław Gawlik.

Rozlicz nieruchomość

Rok zakupu nieruchomości decydujący przy rozliczeniu podatkowym. Sprzedając nieruchomość podatnik musi się rozliczyć z osiągniętego przychodu, ale nie zawsze. O to, jak prawidłowo rozliczyć się ze sprzedaży nieruchomości, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" Magdalenę Podolską, eksperta podatkowego Accreo Taxand.

Cudofixing nam nie grozi

Aż tak spektakularna jak cudofixing zmiana na giełdzie raczej się nie powtórzy - zapowiada przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Tylko jeden portfel powyżej 25 procent na WIG 20 to koncentracja zbyt mała, żeby mogło to niepokoić inwestorów - ocenia gość TVN CNBC Biznes, Stanisław Kluza.

Toksyczne kłopoty

KNF sama jest w stanie dotrzeć do tych danych, które może pozyskać z pomocą danych sektora finansowego - mówi przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Gość TVN CNBC Biznes, Stanisław Kluza mówi, że firmy, które dobrowolnie złożyły doniesienie o zawarciu toksycznych kontraktów, to jest mały wycinek polskiej gospodarki, a o reszcie KNF nic nie wie.

Kupujemy ZPUE

ZPUE - spółka zajmująca się infrastrukturą elektryczną - to jedna z niewielu spółek która w wynikach za czwarty kwartał pokazała: wzrost przychodów, wzrost zysku netto, wzrost zysku operacyjnego. Pod każdym względem dobre wyniki uzupełnia niskie zadłużenie. Plusy i minusy inwestowanie w tę i inne spółki rozważamy w programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze - Rynki dla Opornych".

Forum Bankowe

Opcje Walutowe i straty polskich firm z tego tytułu. Droga do euro w czasach kryzysu na świecie, sposoby na przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu - 15-ste juz doroczne Forum Bankowe tym razem w szczególnych czasach - i dlatego ze szczególna uwagą temu co działo się na tym spotkaniu zorganizowanym przez Związek Banków Polskich przyglądała się telewizja TVN CNBC Biznes

Praca tymczasowa?

85 tysięcy nowych zgłoszeń w urzędach pracy - to pokłosie kryzysu, w czasie którego coraz większa ilość ludzi traci pracę. Samozatrudnienie i agencje pracy tymczasowej wydają się w takim wypadku dobrym rozwiązaniem. W programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze - Temat Dnia" mówimy o zaletach - ale i wadach - pracy tymczasowej, oraz o nowych formach wsparcia przedsiębiorstw - dotacjach unijnych.

IV kwartał

W związku z dobrym wynikiem za 2008 rok WSIP planuje wypłacić akcjonariuszom dywidendę. Jej wysokość będzie zależeć od tego, czy powiodą się dwa planowane na ten rok przejęcia. O tym jakich inwestycji dotyczą rozmowy spółki z partnerami opowiedział na antenie TVN CNBC Stanisław Wedler - prezes WSiP.

Bezrobocie po polsku

Raport globalnej firmy rekrutacyjnej Manpower wskazuje na to, że pogorszenie sytuacji na rynku pracy objęło już niemal cały świat. Tak złe prognozy nie dotyczą jednak Polski. Gościem magazynu "90 Minut" był Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower Professional.

Uwaga na Białoruś

Poznański producent czekolady Terravita ostrzega polskie firmy przed inwestowaniem na Białorusi. W specjalnym ogłoszeniu w prasie firma opisuje historię swojej inwestycji za wschodnią granicą, która zakończyła się kradzieżą. Terravita oskarża polski rząd, że w żaden sposób nie pomógł spółce

Bezrobocie juz 10,9%

Agencje pracy tymczasowej i samozatrudnienie-to lekarstwo dla osób zagrożonych utratą pracy i.. pracodawców jednak to lekarstwo posiada szereg środków ubocznych czy jest ich na tyle dużo by odradzać jego stosowania, bo zamiast pomóc stanie sie bronią obosieczną. I jak walczyć ze stale rosnącym bezrobociem.

Wyniki Budopolu

W TVN CNBC Biznes prezes Budopolu Mairosław Motyka przedstawił wyniki spółki za IV kwartał. Powiedział, iż ma nadzieję, że przejęcie spółki Storm przez Jago wpłynie pozytywnie na wycenę akcji.

Ceny żywności w górę?

W czasach spowolnienia gospodarczego zmieniła się struktura gospodarki zywnościowej. Wzrasta popyt na mniej uszlachetnione produkty. Spadek dochodów sprzyja wydawaniu na żywność. Oczekuję, że będzie to rok przeciętny a ceny żywności będą rosły wolniej niż inflacja. W TVN CNBC Biznes prof. Andrzej kowalski z Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.