Z kraju

Z kraju

Nieletni u fiskusa

Nieletni do pracy, rodzice do PITów. Na ogół to rodzice lub opiekunowie prawni doliczają do swoich dochodów to, co zarobiły ich dzieci. Są jednak pewne wyjątki, o które w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz zapytał doradcę podatkowego MDDP, Annę Misiak.

Ceny biletów w górę

Jeszcze w marcu wzrosną ceny biletów PKP Intercity. Przewoźnik zdecydował się na podwyżkę ze względu na rosnące koszy związane z opłatami za energię i użytkowanie torów. O to, które bilety o ile wzrosną i jakie plany PKP Intercity ma na najbliższe miesiące, w programie "Pieniądze od Rana" prezesa spółki Krzysztofa Celińskiego pyta Robert Stankiewicz.

Kredyt Bank będzie płacił?

Z Kredyt Banku wyciekła wewnętrzna instrukcja, zgodnie z którą bank ma ograniczać kredytowanie firm, które znalazły się w finansowych kłopotach. TVN CNBC Biznes ujawniła dokument, a już dzień po tej sytuacji - zaprosiliśmy do studia prezesa Kredyt Banku. O sytuacji Kredyt Banku i przede wszystkim o ujawnionej instrukcji mówił w magazynie "90 Minut" Maciej Bardan

Zła sytuacja banków?

Banki wcale nie są w złej sytuacji. Raporty publikowane potwierdzają, że sytuacja nie jest najgorsza. Kredyty od początku roku wzrosły o ok 5 %. Na temat sytuacji banków i kredytów rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK.

Neuromarketing

Dziś w "Programie" przyjrzymy się zagadnieniu neuromarketingu - czyli pokażemy, jakie sztuczki stosują reklamodawcy, aby przekonać nas do swoich produktów. Pokażemy też, jak skompletować własną bibliotekę internetowych multimediów... za darmo.

Sytuacja na giełdzie

O tym jak przebiegnie dzisiejsza sesja i jakie panują nastroje na rynku mówi w "Dniu na Rynkach" analityk niezależny Piotr Szulec.

Polska gospodarka mocna?

Inflacja w styczniu - niższa. Po zweryfikowanych danych wyniosła 2,8 procent a nie 3,1%. Czy to wystarczający sygnał dla Rady Polityki Pieniężnej, że spokojnie może kontynuować serię obniżek stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki? Jak będzie wyglądała sytuacja polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach?

Propozycje antykryzysowe dla rynku mieszkaniowego

Udzielanie gwarancji państwowych dla kredytów mieszkaniowych oraz przyznawanie kredytów na wkład własny - to niektóre z działań, które proponuje Kongres Budownictwa w celu przeciwdziałania kryzysowi na rynku mieszkaniowym. W TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Romanem Nowickim, przewodniczącym Kongresu Budownictwa

Twarde dno

Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuować łagodną politykę w odniesieniu do stóp procentowych - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga. Zdaniem profesora, następny rok będzie w Polsce wejściem na ścieżkę wzrostu. W tym roku Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone osiągną tzw. twarde dno, od którego się odbiją, a Polska na ich wzroście gospodarczym skorzysta - ocenił Marian Noga

Inflacja w lutym 3,3%

Ministerstwo finansów prognozuje że w lutym był ostatnim miesiącem szybkiego wzrostu cen. Tak sądzą też ekonomiści.. Jacek Wiśniewski - główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska uważa ze największy wpływ na spadającą inflację w najbliższych miesiącach będą miały ceny żywności.

Przestępczość bankowa

Ukryte kamery, skanery kart kredytowych, wirusy komputerowe - jak ochronić się przed przestępcami atakującymi strony internetowe banków i bankomaty? Zapraszamy na "Portfel"

Kredyt Bank wypowie kredyty?

Brak dostępu do kredytów dla przedsiębiorców to jak utoczenie krwi - mówi w TVN CNBC Biznes Zbigniew Niemczycki. Tak znany przedsiębiorca zareagował na informacje TVN CNBC Biznes o wewnętrznym piśmie Kredyt Banku, w którym znajdują się miedzy innymi dyspozycje dotyczące oceny klientów. Tym firmom, które bankowi przynoszą przychody tylko z kredytów i które znalazły się w kłopotach grozi ograniczenie dostępu do pożyczanych pieniędzy

Kredytami w twarz

Kredyt Bank - kredytom, a dokładniej kredytobiorcom wyjątkowo niechętny. Z poufnego dokumentu będącego w wewnętrznym obiegu Kredyt Banku, do którego dotarło TVN CNBC Biznes, jasno wynika, że bank planuje ograniczenie, a nawet odcięcie znacznej liczbie swoich klientów korporacyjnych linii kredytowych. Dla przedsiębiorców może oznaczać to prawdziwą katastrofę - z drugiej strony banki muszą, na polecenie Komisji Nadzoru Finansowego, poprawić współczynnik wypłacalności, a to w konsekwencji oznacza zwiększanie poziomu kapitałów. Czy Kredyt Bank jest jedyną instytucją planującą takie działania?

Życie bez kredytu

Z poufnego dokumentu będącego w wewnętrznym obiegu Kredyt Banku jasno wynika, że planuje on ograniczenie a nawet odcięcie znacznej liczbie swoich klientów korporacyjnych linii kredytowych. Dla przedsiębiorców to informacja tragiczna, bo może oznaczać nawet bankructwo. O ujawnionym dokumencie mówili w magazynie "90 Minut" Wojciech Roman, partner zarządzający Działem Doradztwa Finansowego Deloitte oraz Michał Wołoszański radca prawny Kancelarii Wołoszański, Rożko i Partnerzy

Decyzja banku czy desperacja?

Kredyt Bank w wewnętrznym dokumencie, przesłanym do pracowników banku, zobowiązuje się do odchudzenia portfeli kredytowych. Banki w obecnym czasie coraz częściej mogą sięgać po takie środki. O sytuacji w Kredyt Banku i praktykach kredytowych polskich instytucji finansowych rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Jacek Kseń, były prezes BZ WBK oraz Rafał Juszczak, prezes First Ukrainian International Bank

Rozliczenia z przychodów

Jak rozliczać się z przychodów uzyskiwanych z rynków kapitałowych to w ramach naszej akcji "Twój Brat PIT" odpowie nam w TVN CNBC BIZNES Marek Kolibski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.  

Inwestycje i wyniki spółki TUP

Spółka inwestycyjna TUP osiągnęła po czterech kwartałach 2008 r. 7,6 mln zł zysku netto. TUP chce w tym roku ruszyć z uruchomieniem swojej najnowszej inwestycji - miasteczka w Siewierzu. Jak finansować zakup nieruchomości w czasie kryzysu? Na te i inne pytania Mikołaja Kunicy odpowiadał na antenie TVN CNBC Biznes prezes TUP Robert Jacek Moritz.

Podatkowe stypendia i nagrody

Jak rozliczyć się z fiskusem z nagród i stypendiów? Gościem programu "Biznes Lunch" był Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers.

Odpowiedzialność przeniesiona

Ujawnienie wewnętrznego dokumentu Kredyt Banku będzie miało implikacje dla całej gospodarki - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes Bogusław Grabowski. Według prezesa Skarbiec AMH takie decyzje banków powinny być ujawniane, gdyż dzięki temu Polacy zaczynają być świadomi, jak wygląda sytuacja polskiej gospodarki. Ponadto, według gościa programu, to nie kryzys zmusza banki do bardziej ostrożnej polityki wobec swoich klientów, a ich przeszłe błędy i pazerność.

Światowy Dzień Konsumenta

W niedzielę, 15 marca jest Światowy Dzień Konsumenta. Tego dnia w 1962 roku miało miejsce przełomowe orędzie prezydenta USA Johna Kennedy'ego. Prezydent okreśłił 4 podstawowe prawa konsumenta  - do informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. O tym, jak obecnie te prawa są respektowane w programie "Biznes Lunch" z gośćmi rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Kredyt Bank dzieli klientów

Prawie 800 firm - klientów Kredyt Banku może stracić dostęp do linii kredytowych, z których teraz finansują bieżącą działalność. W wewnętrznym dokumencie banku, do którego dotarła TVN CNBC Biznes znajdują się między innymi dyspozycje dotyczące oceny klientów. Tym firmom, które bankowi przynoszą przychody przede wszystkim w związku z kredytami, a które znalazły się w kłopotach grozi ograniczenie dostępu do pożyczanych pieniędzy. Wiceprezes Kredyt Banku Krzysztof Kokot tłumaczy, że priorytetem jest dbanie o depozyty powierzone bankowi.

Rynek obligacji

Czy powstanie w Warszawie jeszcze jeden rynek obligacji korporacyjnych, obligacji przedsiębiorstw, obligacji nie skarbowych? Wygląda na to że kolejny krok w tym kierunku został zrobiony po tym jak KNF wyraził zgodę na dokupienie przez giełdę papierów wartościowych pozostałych 61% akcji spółki MTS CeTO.W "Dniu na Rynkach" zapytaliśmy o to prezes spółki, Janusza Czarzastego.

Ograniczenie kredytów

Po ujawnieniu przez TVN CNBC Biznes wewnętrznej instrukcji Kredyt Banku dotyczącej możliwości ograniczenia kredytowania - nie milkną komentarze. Czy ograniczanie akcji kredytowej w dobie kryzysu gospodarczego to dobre rozwiązanie? O tym rozmawialiśmy w "Bilansie" z dr Cezarym Mechem, doradcą prezesa NBP, byłym ministrem finansów.

Kredytów brak?

Wewnętrzny dokument Kredyt Banku, do którego dotarło TVN CNBC Biznes, informuje o możliwości ograniczenia - lub nawet wstrzymania kredytowania dla wielu firm. W "Bilansie" rozmawialiśmy o skutkach możliwego zmniejszenia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw. Gościem Marcina Kowalskiego był dr Maciej Meder z firmy doradczej Z.E.B.

Złote czasy dla windykatorów

Kryzys to dobry czas dla niektórych spółek, szczególnie dla tych o profilu windykatorskim. Spółka Pragma Inkaso przyznaje, że obawa przed kryzysem przełożyła się na gwałtowny skok liczby składanych przez klientów zapytań o kondycję finansową kontrahentów. Jakub Holewa, prezes spółki, zauważył w TVN CNBC Biznes, że przedsiębiorcy sprzedają wierzytelności wymagalne i niewymagalne.

BOMI - plany na 2009 rok

Realizację ambitnych założeń na ten rok zapowiada prezes spółki Bomi. Andrzej Wojciechowicz w rozmowie z Mikołajem Kunicą mówił, że obecnie głównym celem spółki jest osiągnięcie prawie 44 milionów złotych zysku netto.

Lotnicze miasteczko wokół warszawskiego Okęcia?

Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze zamierza wykorzystać atut - jakim jest niewielka odległośc z lotniska do centrum stolicy i z pomocą deweloperów stworzyć wokół portu kompleks usługowo-biurowy. Kto i za ile zrealizuje marzenie PPL - w programie "Pieniądze od Rana" z dyrektorem naczelnym portu Michałem Marcem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Kredyt Bank na kredytowej tapecie

Prawie 800 firm - klientów Kredyt Banku może stracić dostęp do linii kredytowych, z których teraz finansują bieżącą działalność. W wewnętrznym dokumencie banku, do którego dotarła TVN CNBC Biznes znajdują się między innymi dyspozycje dotyczące oceny klientów, z którymi jak najszybciej należałoby zerwać umowy. Według Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, takie działania mogą doprowadzić wiele przedsiębiorstw na skraj bankructwa zaś dokument ten jest przykładem złego traktowania klientów.

Polski koszyk wydatków

Inflacja w lutym sięgnie 3,3% - szacują ekonomiści. Dokładną wartość tego wskaźnika poda dziś o 14:00 Główny Urząd Statystyczny. Lutowa inflacja zostanie wyliczona według nowego koszyka, aktualizowanego co roku - bo zmienia się struktura wydatków Polaków. Największy wpływ na wzrost cen w lutym miał słaby złoty, wysokie ceny paliw, transportu i dóbr importowanych. O polskim koszyku wydatków z rzecznikiem Głównego Urzędu Statystycznego, Wiesławem Łagodzińskim rozmawiał Robert Stankiewicz.

Centrostal kupił Złomrex

Centrostal kupił 51% Złomrex Steel Services. Dzięki połączeniu firmy zaoszczędzą kilka mln zł rocznie. Połączone firmy będą mieć 2-2,5 mld zł przychodów. O innych korzyściach z połączenia w programie "Dzień na Rynkach" z prezesem Złomrex Steel Services i Centrostal Gdańsk SA rozmawiał Robert Stanilewicz.