Z kraju

Z kraju

Budimex po wynikach za I kwartał

Zyski Budimexu znacznie wyższe od oczekiwań. Wyniki grupy okazały się lepsze niż przed rokiem głównie dzięki działalności deweloperskiej oraz instrumentom pochodnym. Prezes spółki Dariusz Blocher zapowiada w TVN CNBC Biznes, ze w całym roku istotnie zwiększą się przychody Budimexu, co najmniej dwócyfrowo.

Projekty NFI Progress

Strategia NFI Progress spodobała się inwestorom. Dzięki emisji 12 mln akcji własnych fundusz pozyskał ponad 40 mln PLN. Prezes NFI Progress Rafał Bauer zapewnił na antenie TVN CNBC Biznes, że przez najbliższe 2 lata nie zabraknie środków na planowane inwestycje. Jakie? O tym w rozmowie z Mikołajem Kunicą.

Kondycja złotego

Obawy o Grecję i spadki na giełdach europejskich zaszkodziły złotemu. Jaka jest perspektywa naszej waluty w krótkim terminie? Elwir Świętochowski, dyrektor skarbu Rabobank Polska przewiduje, że złoty będzie się umacniać. Zaznaczył przy tym, że będzie to zależało od wielu czynników. Jakich? Proszę posłuchać.

Co dalej z polskimi drogami

To już pewne. Nie będzie autostrady A1 na wiosnę 2012 roku. GDDKiA dopiero ogłosiła przetarg na odcinek od Strykowa do Tuszyn. Termin realizacji to 32 miesiące od podpisania umowy z wykonawcą, czyli koniec roku 2013. Co dalej z polskim drogami? Gościem Roberta Stankiewicza w programie Pieniądze od Rana był Lech Witecki, pełniący obowiązki szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Twój Brat PIT

Ulgi i rozliczenia. Dzieci, Internet, rehabilitacja, darowizny to główne ulgi z których korzysta przeciętny podatnik. Trzeba jednak zadbać, by udokumentować, że mamy do nich prawo, o co może wystąpić urząd skarbowy. Maksymalna ulga prorodzinna wynosi 1112,04 zł rocznie na każde dziecko. Na czym polegają inne ulgi i jak je rozliczać radzi Tomasz Beger, partner RSM International.

Twój Brat PIT

Państwa pytania i PIT36, czyli Twój Brat PIT w TVN CNBC Biznes. Na 48 godzin przed terminem składania rozliczenia.  Rozmowa z Jerzym Paluchem, doradcą podatkowym.

Stopy w USA nadal na niskim poziomie

Fed nie zmienił stóp procentowych w USA, które wciąż pozostają na rekrodowo niskim poziomie - główna stopa w przedziale od 0 do 0,25%. Ocena sytuacji ekonomicznej na świecie jest nieco lepsza, lecz wciąż bardzo ostrożna. Poprawa ma zasięg ograniczony – wynika z komunikatu po posiedzeniu FOMC. Stopy mają pozostać na rekordowo niskim poziomie jeszcze przed dłuższy okres - FED nie zdecydował się na usunięcie frazy "extended period". O tym w magazynie "90 MINUT" z członkiem zarządu Getin Noble Banku - Maurycym Kuhnem oraz prezesem EuroAmerican Company- Andrzejem Kurnickim, rozmawiał Marcin Kowalski.

Sytuacja Grecji a wyniki BRE Banku

W pierwszym i drugim kwartale 2010 roku możemy spodziewać się wyższych rezerw na ryzyko kredytowe, powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, prezes BRE Banku. Zdaniem Mariusza Grendowicza sytuacja Grecji nie wpłynie na wyniki BRE Banku. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia", z Mariuszem Grendowiczem - prezesem BRE Banku, rozmawiał Rafał Hirsch.

Po posiedzeniu RPP

Obecna Rada Polityki Pieniężnej konsultowała się ze swoimi poprzednikami w sprawie dokumentów zatwierdzających wykonanie założeń z ubiegłego roku - informuje TVN CNBC Biznes były członek RPP prof. Marian Noga. Członkowie Rady chcieli dowiedzieć się, czy staremu jej składowi odpowiadają zapisy podsumowujące jego działalność w 2009 roku - mówi ekonomista. Wczoraj w siedzibie NBP zjawili się Andrzej Wojtyna, Andrzej Sławiński, Dariusz Filar i Marian Noga. O posiedzeniu RPP, a także o negatywnych ratingach dla Portugalii i Grecji, w magazynie "Rynki Dnia" z profesorem Marianem Nogą - byłym członkiem RPP, rozmawiał Rafał Hirsch.

Nowa strategia Anti

Spółka Anti planuje 50 mln złotych sprzedaży w 2010 roku, a 85 mln złotych sprzedaży w 2011 roku. Spółka chce uzyskać w latach 2011-2012 marżę netto na poziomie 6%, oraz zwiększyć pięciokrotnie wolumen zamówień publicznych w 2013 roku. O planach inwestycyjnych spółki a także o nowej strategii, w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Anti - Arkadiuszem Rzepą, rozmawiał Rafał Hirsch.

Grecja i Portugalia

Czy sytuacja w Grecji i Portugalii może mieć jakiś wyraźniejszy niż do tej pory wpływ na rynki wschodzące w Europie? O tym w magazynie "Rynki Dnia" z Agatą Urbańską, starszą ekonomistką ds. europejskich rynków wschodzących ING Commercial Banking, rozmawiał Rafał Hirsch.

Kogo wciągnie grecka tragedia?

Fala wyprzedaży na światowych rynkach i jedno słowo wracające jak echo w gospodarczych komentarzach - Grecja. Po obniżce wyceny greckiego, a później także portugalskiego i hiszpańskiego długu rynki zmroził lęk o kondycję europejskiej gospodarki. Kogo wciągnie grecka tragedia. Łukasz Kijek

Lepszy taki niż żaden

Ponad 4 miliardy złotych - ostatecznie taka właśnie kwota z zysku Narodowego Banku Polskiego zasili budżet państwa. Rada Polityki Pieniężnej, choć podzielona, przyjęła sprawozdanie Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok. Co medialny spór o zysk zmieni w kontaktach RPP i NBP, a także w samej radzie? Patrycjusz Wyżga.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych? Dziś w cyklu "milion w portfelu" Robert Stanilewicz zastanawiał się jak zainwestować okrągły milion z Ryszardem Rusakiem z Union Investment TFI

Przegrali wojnę podatkową

Przegrana, to uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego na temat kontraktów managerskich. O szczegółach w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Andrzejem Marczakiem z KPMG, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Inwestowanie w edukację

W gimnazjach trwają egzaminy, potem przychodzi czas na liceum. W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" porozmawialiśmy o dalszej edukacji - studiach. Jak sfinansować studia w Polsce i za granicą? I czy trzeba ponosić wielkie nakłady finansowe? O tym z Dominiką Srąk-Dudzińską- specjalistką ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Warszawskiej oraz Katarzyną Różycką z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, rozmawiał Robert Stanilewicz.

"Śmieciowe" greckie obligacje

Na rynkach finansowych jest szczególna sytuacja. Greckie problemy co raz bardziej przykuwają uwagę, a greckie obligacje tanieją coraz bardziej. Może to okazja? Oczywiście taki scenariusz może wydawać się szalony, ale w sytuacji kiedy papiery kraju z Unii Europejskiej, są tak rekordowo przeceniane, to być może znajdą się tacy, którzy poczują w sobie żyłkę ryzykanta i będą chcieli kupić, albo zastanawiają się jak polski inwestor może kupić, zainwestować w bardzo ryzykowne, "śmieciowe" papiery rządu greckiego? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Krzysztofem Kołaczyńskim z BZ WBK Private Banking, rozmawiał Robert Stanilewicz

Inwestycja w edukację

Jedni zdają egzaminy, inni myślą jaki kierunek i jakie liceum wybrać dla swojej pociechy. Egzaminy w gimnazjach trwają. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się dużym wydatkom na kolejne etapy edukacji dziecka, nawet jeśli na wybór tych najbardziej obleganych liceów jest w tym roku już za późno. O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Magdaleną Rulską z wydawnictwa perspektywy, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Komunikacja w firmie

Oczekiwania pracowników są dość proste. Liczą na to, żeby kierownictwo z nimi rozmawiało. Tymczasem z badań wynika, że rozmawiamy ze sobą bardzo niewiele. Jak zorganizować dzień pracy, by nasza kadra miała ze sobą dobry kontakt mówi Paweł Bochniarz, prezes IDEA! Management Consulting.

Menadżerowie po decyzji NSA

NSA zdecydował, że spółki menadżerskie muszą być opodatkowane według skali podatkowej. Jeśli nie zastosują się do tej decyzji, to jak ostrzega Marek Gadacz, doradca podatkowy PWC, naraża się na kontrolę urzędu skarbowego, który nie tylko karze zapłacić zaległy podatek, a także doliczy odsetki.

Projekt ustawy o podpisach elektronicznych

Projekt ustawy o podpisach elektronicznych zmienia 28 ustaw, w których podpis elektroniczny już występuje. Poszerza także gamę elektronicznych podpisów m.in. o taki niezbędny w transakcjach transgranicznych mówi Jerzy Molak, zastępca dyr. Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Gospodarki, który mówi także o zastosowaniu pieczęci elektronicznej.

Wywiad

Koszt odwiertów w Brunai nie będzie dramatycznie różnił się od kosztów w Syrii, Ceny sprzętu i koszt odwiertu w Brunai są znacznie wyższe ze względu na rodzaj gruntu. W Syrii prace prowadzi się na pustyni, więc odwierty są tam tańsze. Z prezesem Kulczyk Oil&Ventures Timothy Elliotem rozmawia Agata Biały.

Wyniki BRE zgodne z oczekiwaniami

Koszty mocno spadły, co zdaniem Michała Sobolewskiego, analityka DM IDMSA jest efektem kilku czynników. Sezonowo wyższymi kosztami w 4Q, który dodatkowo obciążyły wydatki. Do tego widać też oszczędności. Współczynnik kosztów do dochodów to 51,4. Delikatne zmniejszenie kosztów ryzyka.

Ostatnie godziny zapisów na akcje PZU

Dziś ostatnia szansa dla inwestorów indywidualnych na akcję największego polskiego ubezpieczyciela. Przez 2 lata, kiedy nie będzie można ich sprzedawać będą odbywać się na rynku pewne ruchy, które pozwolą przejmować więcej akcji, niż pozwala na to limit przy zapisach. Jeśli dziś do godziny 16, klient pojawi się z gotówką w naszym domu maklerskim, to ma jeszcze szanse zapisać się na akcję PZU Zbigniew Bętlewski, kierownik wydziału analiz AmerBrokers.

Stopy procentowe na tym samym poziomie?

Jakie stopy procentowe ustali RPP. Zdaniem Marcina Mrowca, głównego ekonomisty Pekao SA rada pozostawi je bez zmian, tym bardziej, że w najbliższym roku będą dominowały tendencje deflacyjne. Czy te przypuszczenia się potwierdzą, dowiemy się na konferencji, po dzisiejszym posiedzeniu RPP.

Twój Brat PIT

PIT 36 składają m.in. prowadzący działalność gospodarczą, otrzymujący dochody z zagranicy. Wyjątkiem jest PIT 36L, który wypełniają prowadzący działalność gospodarczą, którzy zgłosili opodatkowanie stawką liniową 19%. Jak poprawnie wypełnić 6 arkuszy, doradza Wojciech Piotrowski, ekspert KPMG.

Zysk w NBP - ostatnie starcie

Agencja S&P obniża rating Grecji do poziomu "śmieciowego". O posiedzeniu RPP, a także sytuacji na rynkach po obniżeniu ratingu Grecji, w magazynie "90 MINUT" z wiceprezesem Deloitte dr Rafałem Antczakiem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Morgan Stanley wchodzi do Polski

Przedstawicieli banku inwestycyjnego Goldman Sachs tłumacza się przed amerykańskim kongresem ze swoich działań w czasie kryzysu finansowego. Czy po tym przesłuchaniu świat finansów nie będzie taki sam? Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni dla zagranicy, po tym jak wszedł do nas Goldman Sachs, teraz wchodzi Morgan Stanley. Czy to oznacza większe niebezpieczeństwo tego, że kolejny taki kryzys dotknąłby nas bardziej? Między innymi o tym w magazynie "Bilans" Katarzyna Karpa-Świderek, rozmawiała z doradcą prezesa NBP - Wojciechem Kwaśniakiem.

Ukraińska bijatyka

W ukraińskim parlamencie dziś bijatyka, przed nim demonstrujące tłumy. To Kijów dziś, czyli w dniu ratyfikowania przez ukraiński parlament podpisaną wcześniej przez prezydenta umowę z Moskwą. Przewiduje ona, że Ukraina oddaje bazę w Sewastopolu na kolejne lata Rosjanom . W zamian dostanie tańszy gaz. Flota Czarnomorska pozostanie na terytorium Ukrainy do 2042 roku, cena błękitnego paliwa spadnie o 30%. Przeciwnicy prezydenta, który tydzień temu podpisał umowę, zarzucają mu zdradę interesów narodowych. Przedłużenie umowy z Rosją stanowczo odrzucał poprzedni - prozachodni - prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Czy argumenty ekonomiczne tłumaczą podpis prezydenta Janukowycza? Czy rozdanie polityczne zwiększyło niepewność prowadzenia biznesu ? O tym w magazynie "Bilans" z dr Henrykiem Borko ze Szkoły Głównej Handlowej, rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Rynek fuzji i przejęć

Rynek „private equity” w Polsce po kryzysie finansowym. Czy polskie spółki muszą się obawiać wrogich przejęć? Rozmowa z Tomaszem Krzyżowskim, partnerem Baker & McKenzie.