Z kraju

Z kraju

Jak przewieźć towar?

Czy trudno jest utrzymać firmę transportową? O czasie i kosztach transportu cargo w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z prezesem C.Hartwig Szczecin Jerzym Wójtowiczem

Europa Środkowa wychodzi z kryzysu ?

Trzecia edycja badania optymizmu biznesowego przeprowadzonego przez firmę Deloitte wśród przedstawicieli największych firm Europy Środkowej, pokazała duży optymizm wśród przedsiębiorców. O kolejnej edycji Business Sentiment Index , a także o tym czy Grecja nie spowolni ożywienia gospodarczego w naszym regionie, z wiceprezesem Deloitte dr Rafałem Antczakiem, rozmawiał Marcin Kowalski

Kryzysowa oferta Tesco

Produkty własnej marki, poszerzona oferta i niskie ceny. Jak mówi Czasław Grzesiak, wiceprezes zarządu Tesco Polska 76% klientów przy wyborze produktu zwraca uwagę głównie na ceną. Do tego Tesco zamierza zatrudnić dodatkowo 4 tys. nowych pracowników.

TP SA zarabia ale się kurczy

Wyniki TP SA lepsze od oczekiwań rynku. Zysk netto Telekomunikacji Polskiej po pierwszym kwartale 2010 roku wyniósł 285 milionów złotych, wobec oczekiwanych przez analityków 276 milionów. W pierwszym kwartale roku ubiegłego zysk netto wyniósł 328 milionów złotych. Na czym zarabiała TP SA w pierwszym kwartale 2010 i na czym będzie zarabiać w kolejnych kwartałach i oczywiście ile - o to pytaliśmy analityka DM BZ WBK Pawła Puchalskiego, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Będzie więcej pracy?

Będzie lepiej - twierdzą przedsiębiorcy i deklarują zwiększanie zatrudnienia - wynika z najnowszych badań. W programie "Bilans" o rynku pracy mówiła Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstand.

Zagrożone miejsca pracy

Nawet o 30 procent może zmniejszyć się liczba produkowanych aut w tyskiej fabryce Fiata. Koncern ogłosił plany dla całej grupy na lata 2010-2014. Zgodnie z nimi produkcja nowego modelu Pandy ma zostać przeniesiona do Włoch. W programie "Bilans" rozmowa z Adamem Żołnowskim - wicedyrektorem w PricewaterhouseCoopers.

Gotówka pod lupą

Pranie brudnych pieniędzy jeszcze trudniejsze. Wchodzące w życie przepisy sprawią, że przedsiębiorca, który sprzedając towar inkasuje za niego 15 tysięcy euro w gotówce będzie musiał taką transakcję zarejestrować i zgłosić ją do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe przepisy, nowe obowiązki i dodatkowe dokumenty.

Gra o miliardy

Budżet może nie dostać żadnych pieniędzy z NBP w ramach wypłaty zysku, na które liczy Ministerstwo Finansów. Zarząd banku policzył wcześniej, że może to być ok. 4 miliardów złotych. Według wyliczeń Rady Polityki Pieniężnej 8 miliardów. Teraz jednak w sytuacji przedłużającej się dyskusji na linii rada - zarząd może się okazać, że sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone na czas.

USA: sezon wyników w pełni

Na temat amerykańskiej gospodarki i zaskakująco dobrych wyników tamtejszych spółek Marek Tejchman w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z prezesem Noble Funds TFI - Mariuszem Staniszewskim.

Analitycy o budowlance

-Ze wszystkich spółek budowlanych najlepszą w I kw. był Budimex - powiedział w TVN CNBC Biznes analityk Espirito Santo. Zdaniem Macieja Hebdy spółka Budimex jeszcze przez rok lub dwa będzie pokazywała coraz lepsze wyniki. 

Grecka tragedia

Grecja znów uderza w rynki. Z danych Eurostatu wynika, że deficyt budżetowy jest znacznie większy niż się spodziewano. W programie  "Rynki Dnia" rozmowa z Bartoszem Pawłowskim, strategiem rynków wschodzących BNP Paribas.

Spadki na GPW

Spadkowa sesja na GPW. Pierwszy raz w tym miesiącu indeks dwudziestu największych spółek zamyka się na poziomie poniżej 2500 punktów. O szczegółach Jan Niedziałek.

Podatek od inwestowania

Jak poprawnie rozliczyć podatek od inwestycji? Na pytania naszych widzów odpowiada Michał Zając, ,doradca podatkowy ITA Doradztwo Podatkowe.

Dla kogo pozew zbiorowy?

W połowie roku wejdzie ustawa o pozwach zbiorowych. Czy mali przedsiębiorcy powinni się bać roszczeń klientów? Czy grupa małych firm będzie mogła złożyć pozew przeciwko swojemu dostawcy? W programu "Biznes Lunch" na wszystkie pytania Pawła Blajera odpowiadał Paweł Pietkiewicz, partner CMS Cameron McKenna.

Kredyt na technologię

Do 4 mln złotych wsparcia z BGK w ramach kredytu technologicznego mogą otrzymać przedsiębiorcy. Jak powiedziała zastępca Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacji BGK Bogusława Skomska, premia technologiczna z BGK przeznaczona może zostać np. na spłatę części kredytu bankowego. Na co jeszcze można przeznaczyć środki współfinansowane z Unii Europejskiej o tym w programie "Biznes Lunch".

Handel po przejściach

Z powodu wulkanicznego pyłu mniej towarów docierało w ostatnich dniach do Polski. Odczuły to np. delikatesy Bomi, które oferują swoim klientom egzotyczne produkty. Ale jak mówi prezes Bomi Andrzej Wojciechowicz od wczoraj samoloty znów dostarczają owoce morza, które dziś powinny pojawić się w sklepach. O koniunkturze w branży spożywczej a także planach spółki na najbliższe lata Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem BOMI Andrzejem Wojciechowiczem w programie "Dzień na rynkach"

Jakie zmiany w Pekaes?

Pierwszego kwietnia funkcję prezesa w spółce logistycznej Pekaes objął Jacek Machocki. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" nowy prezes, podstawą strategii firmy będzie transport, spedycja i logistyka. Dodał że Pekaes będzie się starał w tym roku osiągnąć zysk operacyjny.

Rejestr dużych transakcji

Ministerstwo Finansów zajrzy głębiej do naszych kieszeni. O tym co w życiu klientów banków i biur maklerskich zmienią wchodzące w życie przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy w programie "Pieniądze od rana". O to jak w praktyce wygląda wdrożenie procedur wymaganych przez ustawę Robert Stankiewicz pytał Andrzeja Otto z departamentu prawnego DM BZ WBK oraz dr Macieja Medera - dyrektora zarządzającego.

Zapisy na akcje PZU

Już drugiego dnia zapisów na akcje PZU w domach maklerskich widać było wyraźnie większy ruch. Przypomnijmy - do 28 kwietnia trwają zapisy na akcje PZU dla inwestorów indywidualnych. O wielkich łowach biur maklerskich czyli o tym czym skusić inwestorów by założyli rachunek maklerski i kupili akcje PZU z analitykiem Expandera Markiem Arentem rozmawiał Robert Stankiewicz w programie "Pieniądze od rana".

Nieznajomość prawa nie chroni

Coraz bliżej finał naszej akcji "Twój Brat PIT" i coraz więcej pytań od widzów. Przypomnijmy - na złożenie PIT-a zostało jeszcze tylko 8 dni. Odpowiedzi na pytania widzów dotyczące między innymi podatku od odszkodowania a także rozliczenia darowizny udzielał Przemysław Powierza, partner RSM-International.

Kampania wyborcza na prezydent tuż tuż...

Wybory prezydenckie 20 czerwca taką decyzje podjął marszałek sejmu Bronisław Komorowski, ewentualna II tura 4 lipca. Do 26 kwietnia konieczne jest zgłoszenie komitetów wyborczych i zebranie 1000 podpisów pod nazwiskiem kandydata, potem do 6 maja muszą kandydata ostatecznie zarejestrować oraz dostarczyć kolejne 100 tysięcy podpisów. O tym czy wątki gospodarcze będą ważne w kampanii prezydenckiej w magazynie "90 Minut" z dr Rafałem Chwedorukiem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiał Marcin Kowalski.

Będą kredyty, ale na cięższych warunkach

Deweloperzy narzekają na banki, że te są ostrożne w ich kredytowaniu. - Banki będą odkręcać kurek z kredytami, ale zwiększą się wymagania wkładu własnego i przedsprzedaży - zapowiada tymczasem prezes banku BRE Hipoteczny. Piotr Cyburt twierdzi też w "Bilansie", że deweloperzy powinni szukać finansowana w obligacjach i funduszach private equity.

Deweloperzy oceniają banki

Firmy, które zajmują się budowaniem mieszkań, przedstawiły ranking instytucji finansowych, które kredytują ich inwestycje. Tymczasem z danych NBP wynika, że w marcu banki były wyjątkowo hojne w udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Gdzie o kredyt jest najłatwiej i przy okazji stosunkowo niedrogo? Marek Klapa.

Azja napędza światową gospodarkę

MFW podniósł prognozy tegorocznego PKB światowej gospodarki z 3,9% do 4,2%. - To zasługa rozwoju krajów azjatyckich - podkreśla w programie "90 minut" Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Kompromis ws. zysku NBP

Rada Polityki Pieniężnej ustąpiła bankowi centralnemu ws. sposobu liczenia zysku. Rezerwy na ryzyko kursowe mają być uwzględniane dopiero w przyszłorocznych rozliczeniach. - Mam nadzieję, że zarząd NBP zastanowi się nad korektą swoich wyliczeń - mówi jednak w TVN CNBC Biznes członek RPP prof. Anna Zielińska Głębocka.

Biznes wciąż pod wulkanicznym pyłem

Chociaż nad Europą ruch lotniczy wraca do normy, to jednak konsekwencje kilkudniowego paraliżu będą jeszcze długo odczuwalne. Rozładowanie zatorów towarowych w portach lotniczych cargo może potrwać nawet kilka tygodni. Na liście firm, które mogą ucierpieć z powodu zamkniętego ruchu są nie tylko linie lotnicze. Skutki braku dostaw odczuwają firmy z branży elektronicznej, motoryzacyjnej czy spożywczej. Jaki wpływ na polski i europejski wzrost gospodarczy będzie miała erupcja wulkanu na Islandii? Łukasz Kijek.

Jutrzenka bez dywidendy, ale z emisją

Nie planujemy wypłaty dywidendy za 2009 rok - informuje w TVN CNBC Biznes prezes Jutrzenki. Jan Kolański zapowiada, że sprawą podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami zajmie się czerwcowe WZA. - Przygotowujemy się za to do przejęć i nowej emisji - mówi w "Rynkach dnia" prezes spółki znanej z produkcji słodyczy.

Kupimy Redan?

Dziś na portfelu RDO straciliśmy 0,4%. Pan Grzegorz proponuje nam zakup spółki Redan, która sprzedaje ubrania pod markami Top Secret i Troll.