Z kraju

Z kraju

Przewozy Regionalne stoją

Pociągi PR nie wyjechały na tory z powodu ogromnego długu. Małgorzata Kuczawska-Łaska, członek zarządu Przewozów Regionalnych tłumaczy, że spółka zamierza uregulować dług i dąży w tym roku do zbilansowania usług.

AirMarket na New Connect

Zmierzamy na rynek New Connect mówi Bartłomiej Herodecki, prezes AirMarket. Ich produkt umożliwia szybką komunikację między producentem a klientami.

Kryzysowa Grecja

W samej Grecji plan pomocowy wywołał nie tylko protesty, ale i pogorszenie wyceny obligacji tego kraju - papiery dwuletnie straciły 4 procent. Grecki rząd na razie jednak twardo zapowiada, że od reform nie odstąpi.

Wojna na torach

PKP PLK zablokuje dziś 48 połączeń Przewozów Regionalnych między 7:00 a 17:00. To kara za niezapłacone faktury. Czy cios ze strony PLK zakończy żywot Przewozów Regionalnych? Drugim poważnym dłużnikiem PLK jest InterCity (podobny dług z tego samego tytułu). Czy ich pociągi też będą blokowane? I dlaczego nie zostały zablokowane dziś, na równi z PR? IC korzysta z kłopotów PR, bo doczepia dodatkowe wagony do swoich składów.

Czarna lista dłużników

Praktycznie każdy będzie mógł za długi trafić na czarna listę. Pełniący obowiązki prezydenta - marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę o Biurach Informacji Gospodarczej. Dzięki nowym przepisom każdy konsument będzie mógł wpisywać swoich dłużników do rejestrów BIG. Dostęp do rejestrów będą teraz miały również firmy windykacyjne, faktoringowe oraz fundusze sekurytyzacyjne. Ze Sławomirem Szepietowski, Szepietowski Kancelaria Radców Prawnych w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Paweł Blajer.

NTT System uderzone kryzysem

Spółkę NTT System dotknął kryzys. Mimo to wiceprezes zapewnia, że 2010 rok okaże się lepszy od poprzedniego i zakończy się zyskiem operacyjnym. Z wiceprezesem NTT System, Andrzejem Kurkiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Budowa ekologiczna

Na budowie ekologicznej dzielnicy miasta można nieźle zarobić mówi Robert Jacek Moritz, prezes TUP. Jego zdaniem trzeba zaoferować klientom kompleksowy produkt, a nie tylko kolejne chwytne hasło.

Czerwono na GPW

Głębokie spadki na GPW. Warszawska giełda tak samo jak światowe giełdy została pogrążona przez informacje z Grecji. Indeks największych spółek - WIG20 stracił na dzisiejszej sesji ponad 3,7 procent a indeks szerokiego rynku WIG spadł ponad 2,9 procent.

Mieszkania w Hiszpanii

Rynek nieruchomości w Hiszpanii powoli się odbudowuje. Ceny spadły od 20 do 40% w ciągu ostatnich kilku lat. W ostatnich miesiącach widać wzrost cen, ale zdaniem Olafa Dzierżykaya-Rogalskiego z P&O Apartments głównie droższych apartamentów. Segment średnich mieszkań od 200 do 300 tys. euro cały czas utrzymują się na tym samym poziomie.

Zakaz palenia w miejscach publicznych

Marszałek Sejmu podpisał ustawę wprowadzającą zakaz palenia w miejscach publicznych i restauracjach, klubach, pubach, gdzie nie ma oddzielnego lokalu dla palaczy. Przepisy wejdą w życie po wakacjach - pół roku od momentu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Co oznacza ta ustawa dla restauratorów? Z Batłomiejem Sobierajem, radcą prawnym Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Pałew Blajer.

Co zrobić z akcjami Immoest

GPW wycofało akcje Immoestu z notowań. DM IDMSA oferuje możliwość zawierania transakcji na Immoeast. To propozycja na to co mają zrobić inwestorzy z akcjami tej spółki, jeśli jeszcze ich nie sprzedali. Z Jakubem Stolarczykiem, dyrektorem działu rynków zagranicznych DM IDMSA, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Mabion w drodze na NewConnect

Mabion to kolejna biotechnologiczna spółka, która wkrótce zadebiutuje na NewConnect. Pracuje ona nad wprowadzeniem na rynek dwóch leków stosowanych w onkologii. Z emisji akcji chce pozyskać 15 mln zł. Z prezesem spółki Maciejem Wieczorkiem, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Ubezpieczenie za granicą

Osoby przebywające za granicą nie będą musiały posiadać podwójnego ubezpieczenia. Osoby, które na wakacje wyjeżdżają za granicę powinny wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. O szczegółach z Olafem Johne z Mazowieckiego Oddziału NFZ, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Pomoc dla Grecji

Grecja otrzyma od Międzynarodowego Funduszu Walutowego 110 mld euro pomocy w ciągu trzech lat. W zamian zobowiązała się do programu reform i cięć budżetowych, które mają doprowadzić do ograniczenia deficytu poniżej 3 procent PKB do roku 2014. O pomocy dla Grecji z Markiem Rogalskim, analitykiem DM BOŚ, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nierozliczony PIT w terminie

Termin rozliczenia podatkowego minął 30 kwietnia. Co zrobić jeśli zapomnieliśmy lub nie zdążyliśmy złożyć zeznania podatkowego? Z Beatą Kuszewską z Kancelarii Beata Kuszewska i Wspólnicy, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Przewodnik po faktoringu

W TVN CNBC Biznes "Dzień z faktoringiem". W programie "90 minut" pokrótce omawiamy najważniejsze zagadnienia tej formy transakcji między przedsiębiorstwami. Przewodnikami są Łukasz Kozioł z BZ WBK Faktor i Damian Oszajca z Hilton-Baird Financial Solutions.

Twój Brat Pit

Co grozi spóźnialskim, jak złożyć korektę - TWÓJ BRAT PIT w ostatnim dniu na złożenie zeznań podatkowych. W programie "90 Minut" rozmowa z Andrzejem Dmowskim - ekspertem podatkowym BDO.

Gospodarka USA urosła o 3,2%

Wzrost amerykańskiego PKB w pierwszym kwartale niższy od oczekiwań. Według wstępnych szacunków, w ujęciu zannualizowanym kwartał do kwartału gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 3,2 procent. Analitycy oczekiwali 3,4 procent na plusie. Mimo odmiennego wyniku od prognoz, wyniki są pozytywnym sygnałem płynącym z amerykańskiej gospodarki - tłumaczy prezes Amerykańskiej Izby Handlowej, który był gościem Marcina Kowalskiego w magazynie "90 Minut".

Mity nt. faktoringu

W TVN CNBC Biznes "Dzień z faktoringiem". Katarzyna Karpa-Świderek w TVN CNBC Biznes wraz z Jarosławem Jaworskim z Coface Poland Factoring konfrontuje poglądy nt. tej formy rozliczania transakcji z rzeczywistością. Z rozmowy dowiemy się m.in. kto może korzystać z faktoringu, a kto nie.

Niełatwy start magistra inżyniera

Absolwenci uczelni technicznych są pożądani, jednak, jak przyznaje część z nich, start absolwenta politechnik w karierę zawodową nie zawsze jest łatwy, a marzenia o dobrze płatnej pracy czasem warto odstawić na później. Początkom życia zawodowego magistrów inżynierów przyglądał się Marek Klapa

Bliżej własnego M

Wiosenne promienie ogrzały nieco nastroje na rynku kredytowym. Po kryzysowym roku - gdy banki trzy razy oglądały każdą pożyczaną złotówkę, euro czy franka - marcowy indeks dostępności kredytowej obliczany dla TVN CNBC Biznes przez Open Finance wystrzelił w górę. Są nawet chętni do finansowania 120 % wartości nieruchomości, a przynajmniej tak się reklamują. Co, komu i za ile pożyczają banki - sprawdzał Łukasz Kijek.

Koszt pięknego ogrodu

Nic tak nie koi nerwów jak praca w ogrodzie i nie cieszy bardziej niż efekt pracy własnych rąk. Kolejny długi majowy weekend pokazuje, że pokochaliśmy ogrody. Nawozy, sekatory i sadzonki idą jak świeże bułeczki - zarówno w profesjonalnych sklepach ogrodniczych jak i ogrodniczych częściach supermarketów. To ile kosztuje puszczenie wodzy wyobraźni przy aranżacji ogrodu sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

"Marże faktorów będą niższe"

W trakcie "Dnia z faktoringiem" rozmawiamy o tym, jakie korzyści mogą odnieść przedsiębiorcy z takiej formy rozliczania transakcji. Formy faktoringu oraz prognozy co do jego opłacalności w "Rynkach Dnia" przedstawiał Jerzy Dąbrowski z Banku Millenium.

Farmacja pójdzie w górę

Mimo regresu w I kwartale, rynek leków będzie się w tym roku rozwijał, choć nie tak dynamicznie jak w ubiegłym roku - ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM IDMSA. W "Rynkach dnia" specjalistka od branży farmaceutycznej przedstawia swoje prognozy dla Farmacolu i innych spółek tego sektora.

Twój Brat Pit

Ostatnie godziny na złożenie swojego zeznania podatkowego. Ministerstwo Finansów zapewnia, że jego serwery wytrzymają zwiększony ruch ze strony chcących złożyć e-deklaracje. W programie "90 minut" wraz z Agatą Rutkowska, ekspertką Accreo Taxand wyjaśniamy ostatnie wątpliwości naszych widzów.

"Podatek od szczęścia" i stare znaczki...

...to z pozoru dziwnie brzmiące połączenie jest częścią pomysłu na zainwestowanie miliona złotych. Szczegóły w "Godzinie dla Pieniędzy", w której gościem Roberta Stanilewicza był Łukasz Kwiecień z Pioneer Pekao Investment Management.

Studia za oceanem

Harvard, Stanford, Wharton czy Columbia to najbardziej prestiżowe amerykańskie uniwersytety. Ile kosztują studia na tych uczelniach i jak się na nie dostać? Kwestie studiowania za oceanem w Godzinie dla Pieniędzy przybliża Aleksandra Augustyniak z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta.

Gorące inwestycje

Inwestycyjny szlak tropem spadających ratingów. Po Grecji - Portugalia z obniżoną oceną wiarygodności kredytowej. Czy wraz z ratingami spadają ceny nieruchomości? Jak kupić dom w kraju Porto i muzyki Fado? O tym w programie "Godzina Dla Pieniędzy" Robert Stanilewicz rozmawiał z Andrzejem Sają z Elite Dom Portugalia.

Zielona sesja na GPW

Ostatnia sesja miesiąca kończy się na warszawskim parkiecie umiarkowanym wzrostem. WIG20 zyskał 0,52%.

Faktoring ratunkiem dla firmy?

Największą zaletą faktoringu jest to, że nie obniża on zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Ponadto w bilansie firmy nie jest on wykazywany jako zobowiązanie. Odmiennie od zazwyczaj celowego kredytu, faktoring umożliwia finansowanie niemal dowolnego celu działalności. Kiedy warto wnioskować o kredyt, a kiedy warto zdecydować się na faktoring? O różnice między tymi dwiema formami finansowania, wady i zalety obu rozwiązań, pytał Sebastiana Grabka, dyrektora depertamentu faktoringu w HSBC Banku, Paweł Blajer w "Biznes Lunchu".