Z kraju

Z kraju

Magia polskiego złotego

Mocny - co raz mocniejszy - złoty. Dziś euro kosztowało tylko 4 złote i jeden grosz. To poziom nie widziany od dwunastu miesięcy... A polska waluta ma dalej zyskiwać na wartości. Według Goldman Sachs na koniec roku złoty umocni się do poziomu 3,80. Niektóre prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Czy to oznacza, że tegoroczne wakacje za granicą będą dużo tańsze i kto może wpaść w tarapaty z powody przewidywanej siły złotego, a także czy euro kosztujące 2 złote i 70 groszy to możliwy scenariusz? Łukasz Kijek

KNF przestrzega

Komisja Nadzoru finansowego przestrzega przed kredytami walutowymi a także pozytywnie ocenia działanie rekomendacji S. Kredyty walutowe nie są wcale tańsze niż kredyty złotówkowe - przestrzega szef pionu bankowego KNF. Andrzej Stopczyński podkreśla również, że w kredytach walutowych wciąż jest wiele kosztów, o których zapominają klienci banków. O szczegóły w magazynie "Rynki Dnia" pyta Robert Stanilewicz.

Prawo zapewnia swobodę w zawieszeniu działalności gospodarczej

24 miesiące - tyle czasu ma przedsiębiorca na odwieszenie działalności gospodarczej. Jeśli zaniecha ten termin odpowiednie ograny ewidencyjne mogą wykreślić przedsiębiorstwo ze spisu ewidencji działalności gospodarczej , mówił Przemysław Stopczyk z Kancelarii Prawnej Stopczyk&Mikulski.

Jak zawiesić dzialalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza można zawiesić minimalnie na miesiąc a maksymalnie na 2 lata. Co należy zrobić i jak załatwić tę sprawę w Urzędzie Skarbowym czy w ZUSie? Na te i inne pytania odpowiadała Renata Dłuska, partner w MDDP.

II tura wyborów na Ukrainie

Wiktor Janukowycz zwycięzcą I tury wyborów na Ukrainie. Dokąd zmierza nasz południowy sąsiad, na jakie zmiany mogą liczyć Polscy przedsiębiorcy. Sebastian Stankiewicz w magazynie "Pieniądze od Rana" rozmawiał z Mikołajem Oniszczukiem, ze Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, byłym Radcą Ekonomicznym w Kijowie.

Upadłość gospodarcza

W 2008 roku ponad 214 tysięcy przedsiębiorstw zawiesiło swoją działalność gospodarczą, jednak jesteśmy wciąż na plusie ponieważ w tym czasie powstało 270 tysięcy nowych firm. Jakie branże są najbardziej narażone na wyrejestrowywanie firm oraz jak to się robi, pytaliśmy naszego gościa Katarzynę Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Niepełnosprawni znajdą pracę

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w której uprościł zatrudnianie osób niepełnosprawnych poprzez rezygnację z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. To znacznie ułatwi zatrudnianie takich osób. Co się zmieni i jak zatrudnić niepełnosprawnego i jakie są z tego korzyści? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Szczepan Wroński, dyrektor działu prawnego POPON.

Kary z URE

Będą milionowe kary z Urzędu Regulacji Energetyki dla operatorów energetycznych za nie wypełnienie obowiązków dotyczących energii odnawialnej – za co i dokładnie ile? URE karze też operatorów za mniejsze przewinienia, Kogo i jak ukarze URE? O tym w rozmowie z prezesem URE, Markiem Woszczykiem.

Nowa inwestycja Interferii

Medical SPA w Świnoujściu - Interferie zamierza wyburzyć stary i zbudować nowy kompleks hotelowy. Według raportu DM AmerBrokers z 6 stycznia 2010 roku, akcje Interferii zostały wycenione na 5,27 zł. O spółce Interferie, mówił w magazynie "Dzień na Rynkach" jej prezes Adam Milanowski.

Plany Bumechu

Bumech, spółka specjalizująca się w serwisie maszyn górniczych oraz drążeniu wyrobisk podziemnych, miała połączyć się z Elkopem. Jednak w akcjonariacie Elkopu pojawił się Mariusz Patrowicz. Czy to koniec szans na połączenie tych dwóch spółek? Rozmowa z Prezesem Bumechu, Zygmuntem Kosmałą.

ZNTK Łapy upadną?

Sąd nie zgodził się na wstrzymanie likwidacji Zakładów Napraw Taboru Kolejowego w Łapach. Licytacja majątku spółki ma się odbyć dwa dni później po tym jak zarząd mógł złożyć do sądu wniosek o zmianę upadłości na układową. Czy to oznacza, że zanim ZNTK staną na nogach, mogą zostać wyprzedane na przetargu. Rozmowa z prezes ZNTK Łapy, Agatą Ciok.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Początek ferii – trzeba się ubezpieczyć od wypadku na nartach. Jaki wpływ na warunki i koszty ubezpieczenia (a także ewentualne możliwości wypłaty) ma wprowadzony od 15 lutego obowiązek jazdy w kasku przez dzieci? Nie będzie wypłaty odszkodowania, jeśli dziecko się uderzy w głowę i nie będzie miało kasku? Rozmowa z Marcinem Brodą z Miesięcznika Ubezpieczeniowego.

Facebook

Tradycyjny model reklamy w mediach czyli telewizji, radiu, gazetach postępuje w innym kierunku mówi Blake Chandlee, wicedyrektor Facebooka na Bliski Wschód, Europę i Afryke.Jego zdaniem marka musi być w stałym kontakcie ze swoim klientem, a taką możliwość daje właśnie Fecebook. Wywiad Karoliny Hytrek-Prosieckiej

Walutomat.pl

Wymiana walut bez bankowych spreadów i opłat dodatkowych - czyli czegoś, co aż za dobrze znamy z bankowych praktyk... To jest możliwe dzięki zyskującej na popularności platformie Walutomat.pl; Projekt jest realizowany przez Tomasza Dudziaka, czyli człowieka, który ponad 10 lat temu zakładał Allegro. Jak to działa? I czy jest bezpieczne dla naszych pieniędzy? Materiał Łukasza Kijka.

Uprawnienia zawodowe

Uprawnienia do podejmowania określonej działalności (lekarz, adwokat czy radca prawny) – w jakich przypadkach są konieczne i czy można na przykład być właścicielem przychodni lekarskiej samemu nie będąc lekarzem? O tym w programie "Biznes Lunch" Krzysztof Szaniawski- Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Prywatyzacja GPW

Jak prywatyzować warszawską giełdę? Skarb Państwa powinien zachować kontrolę nad GPW - uważa wiceszef Rady Giełdy. W programie "Rynki Dnia" na ten temat z prof. Markiem Wierzbowskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Priorytety nowej KE

Jean-Claude Trichet uważa, że Grecja sama musi rozwiązać swoje problemy z finansami publicznymi. Szkic tych rozwiązań Ateny przedstawiły w czwartek, ogłaszając plan walki z deficytem budżetowym. Program zakłada, że luka w greckim budżecie zmniejszy się z obecnych 12,7 procent do 2,8 procent do końca roku 2012-go. Grecki plan naprawy finansów nie wzbudził jednak zaufania na rynkach. Gościem Marka Tejchmana w programie "90 Minut" była Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Danuta Hubner.

Wymiana walut w sieci

Wymiana waluty bez wizyty w kantorze lub w banku - tylko przez sieć... Na stronie walutomat.pl - internauci mogą wymieniać waluty między sobą. O to jak założyć wirtualny portfel i jak działa internetowy "kantor" pytaliśmy twórcę serwisu Walutomat.pl Tomasz Dudziaka

Duży popyt na obligację

Polskie obligacje cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród światowych inwestorów, którzy postrzegają nasz kraj jako wiarygodny i mający stabilną gospodarkę. Czy ta wiara ma szansę utrzymać się dłużej i tym samym czy polska waluta będzie zyskiwać na wartości? O szczegółach w magazynie "90 MINUT" z dyrektorem inwestycyjnym w Union Investment TFI Dariuszem Laskiem, rozmawia Marek Tejchman.

Ukraina przed wyborem

W sondażach prowadzi Wiktor Janukowycz. Przed liderem Partii Regionów ostrzega urzędujący prezydent, Wiktor Juszczenko. - Stawką w wyborach jest niepodległość państwa - podkreśla Juszczenko. Co może się zmienić w polsko-ukraińskich kontaktach po wyborach? I kto ma największe szanse na wygraną? W magazynie "90 minut" z prezesem First Ukrainian International Bank, Rafałem Juszczakiem oraz z prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Jackiem Piechotą rozmawiał Marek Tejchman.

Comarch w Chinach

Kierowany przez Janusza Filipiaka Comarch wzmacnia swoją pozycję w Chinach. Trwają rozmowy nad joint venture Comarch z chińską grupą Inspur. Kartą przetargową w walce o azjatyckie przedsiębiorstwa ma być produkt klasy ERPII Comarch Semiramis. O to o co chodzi z tym projektem w Chinach pytaliśmy wiceprezesa zarządu Comarchu Piotra Piątosa.

Innowacje w służbie biznesu

Innowacja szansą na porządny i dochodowy biznes... Dzisiaj odbyło się specjalne posiedzenie Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. W spotkaniu udział wziął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. O szczegółach tego spotkania - Patrycjusz Wyżga.

Zmiany w OFE wbrew konstytucji?

Rewolucja emerytalna może okazać się niezgodna z ustawą zasadniczą. Mowa o propozycjach związanych ze sposobem wypłaty pieniędzy z OFE. Dzielenie osób na te, które mogłyby jednorazowo wypłacić kapitał emerytalny oraz na te, które tego prawa byłyby pozbawione jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - twierdzą przedstawiciele Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Plany Makrum

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 3 lutego zajmie się upoważnieniem zarządu do emisji maksymalnie 32,27 mln. nowych akcji. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na nowe przejęcia. Dodajmy że spółka Makrum planuje budowę gigantycznego centrum handlowo-biurowego w Bydgoszczy. Centrum ma być piąte w Polsce pod względem wielkości. O szczegóły, prezesa spółki Makrum Rafała Jerzego który był gościem programu "Rynki dnia", pytał Mikołaj Kunica.

Zmiany w emeryturach

Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt ustawy zmieniającej system emerytalny został wstępnie zaakceptowany przez resort finansów. Teraz czeka jeszcze na szczegółową analizę. Wiceminister pracy - Marek Bucior mówił w TVN CNBC Biznes - że projekt powinien zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale tego roku. Chodzi o dwie rewolucyjne zmiany - ogłoszony kilka tygodni temu pomysł przeniesienia części składki emerytalnej z OFE do ZUS-u oraz najnowszą propozycję - umożliwienia Polakom samodzielnego dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi w II filarze. Z wiceministrem Buciorem rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Projekty na rok 2010 spółki BBI Zeneris NFI

Biogaz Zeneris, spółka zależna od giełdowego funduszu BBI Zeneris NFI, do 2020 r. planuje wybudować instalacje biogazowe o mocy przynajmniej 100-200 MW. Biogaz Zeneris wybuduje też samodzielnie elektrociepłownię biogazową w Skrzatuszu niedaleko Piły, która będzie wytwarzać 0,5 MW energii elektrycznej. O szczegóły w programie "Rynki dnia" prezesa BBI Zeneris NFI Roberta Bendera pytał Mikołaj Kunica

Zezwolenia i koncesje

Kiedy jest potrzebna koncesja lub wpis do rejestru działalności regulowanej? A kiedy zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak je uzyskać? Na te pytania w programie "Biznes Lunch" odpowiadał Dariusz Ożga z Kancelarii Gardocki i Wspólnicy.

Dobry rok Intersport

Na zimę narzekają prawie wszyscy ale są tacy dla których minusowa temperatura i opady śniegu to czysty biznes. -Zima pozwala nam na zwiększenie przychodów - powiedział prezes Intersportu. Artur Mikołajko dodał, że przychody spółki XII były o 15% lepsze niż w poprzednim roku.

Umowa techniczna z Tauronem do połowy marca

KGHM do połowy marca planuje podpisać umowę techniczną z Tauronem w sprawie budowy bloku energetycznego w Elektrowni Blachownia - powiedział prezes KGHM Herbert Wirth. W programie "Dzień na rynkach" rozmowa z prezesem spółki.

Drogowe problemy

Jak ugryźć pół miliarda złotych za system poboru opłat za jazdę po polskich drogach, skoro wymaganiom nie da się sprostać? Uczestniczące w przetargu firmy protestują - czy będzie zmiana warunków przetargu i czy może to opóźnić to powstania całego systemu? Na te pytania starał się odpowiedzieć Marcin Hadaj z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.