Z kraju

Z kraju

XV Forum Twoje Pieniądze

W Pałacu Kultury i Nauki rozpoczynają się targi Twoje Pieniądze. To największa impreza poświęcona finansom w Europie Środkowo-Wschodniej. Ludzie szukają obecnie możliwości inwestowania. Chcemy pokazać im drogę - podkreślał organizator targów, Andrzej Wierzba. Z gościem programu "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jakim wynikiem TFI zakończą rok?

Aktywa TFI we wrześniu wzrosły o 2,2 miliarda złotych do 88,2 miliardów złotych to siódmy z rzędu miesiąc na plusie. O sytuacji na rynku i inwestycjach TFI rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Zbigniewem Jakubowskim, wiceprezesem Union Investment TFI.

Awarie - siła wyższa, czy siła księgowego?

Przedsiębiorcy liczą straty związane z przerwą w dostawie energii. Awarie wciąż nie zostały usunięte. Przedsiębiorcy należą do grup taryfowych w których odszkodowanie można uzyskać – ale zakłady energetyczne bronią się przed wypłatą pieniędzy twierdzeniem, że przyczyną awarii jest siła wyższa. Tymczasem sile wyższej w szybkości powodowania awarii pomaga oszczędność zakładów energetycznych, które bardzo powoli modernizują sieci przesyłowe, co powoduje łatwość powstawania efektu domino. Czy klient ma tylko prawo tylko płacić, czy też oczekiwać, że będzie miał energię?

Za kredyt drogo zapłacisz...

W ciągu ostatniego miesiąca prowizje i marże podniosło szereg banków. Pokazujemy, ile teraz kosztuje nas pożyczenie 10 tys. zł. Po cichu, ale wciąż rośnie oprocentowanie na kartach kredytowych. Ofert mocno poniżej 4-krotności stopy lombardowej już ze świecą szukać. Gdyby nie to ograniczenie – patrząc na apetyty banków – mielibyśmy dziś karty kredytowe na 30%. I to wszystko w czasach, gdy stopy procentowe są na historycznie niskim poziomie.

Sponsorzy opuszczają PZPN

W blasku sukcesu ogrzać chce się każdy... Gorycz porażki znieść potrafią tylko najwytrwalsi z najwytrwalszych... Od PZPN odciął się bank BZ WBK i inni sponsorzy.

Co nas czeka na GPW?

Walka byków z niedźwiedziami trwa, ale szanse na uzyskanie przewagi przez niedźwiedzie są coraz większe. Korekta przyjdzie i sięgnie nawet czternastu procent, twierdzi główny analityk CDM Pekao SA Wojciech Białek.

Inflacja w przyszłym roku w pobliżu celu

Inflacja wyhamowała we wrześniu do 3,4% w ujęciu rocznym z 3,7% w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny. Ministerstwo finansów i analitycy spodziewali się wzrostu cen na poziomie 3,5%. O prognozach na przyszłość w magazynie "90 minut" z członkiem RPP, prof. Janem Czekajem rozmawiał Marek Tejchman.

Plany Petrolinvestu.

Program finansowania na lata 2010-2011 jest prawie gotowy, a w nim między innymi zaplanowana nowa emisja akcji. Prezes Petrolinvestu Paweł Gricuk przedstawia szczegóły finansowania wydobycia w Kazachstanie oraz przebieg rozmów z nowym inwestorem.

Jak planować swoje finanse - nowe trendy.

Tworzenie własnego portfela w zależności od okresu planowanej inwestycji. Określenie celu inwestycji i celu finansowego. Planowanie finansowe - podział naszego kapitału. Z Franciszkiem Ziębą z Europejskiej Akademii Planowania Finansowego rozmawiał w "Biznes Lunchu" Robert Stankiewicz.

Gra o gaz

Za gaz zapłacisz tyle samo – chyba, że go zabraknie. W polskich negocjacjach z Gazpromem o zastąpieniu dostaw przez Ukrainę brak akcji. Rosjanie jak zwykle świetnie rozgrywają partię, bo każdy stopień temperatury w dół to punkt dla nich.

Rynek kredytów

Regulator europejski powstanie to kwestia czasu, porozumienia się poszczególnych państw - twierdzi członek zarządu NBP Małgorzata Zalewska. To może okazać się pomocne kiedy przyrost kredytów w gospodarce jest coraz wolniejszy.

Przybyli płatnicy pod okienko

KNF jeszcze bardziej będzie musiał zaopiekować się naszymi pieniędzmi, tym razem tymi, które wpłacamy za pomocą popularnych okienek kasowych. Ministerstwo Finansów przygotowało juz wstępny projekt ustawy. Ważnej dla ponad 1/3 Polaków, którzy właśnie wybierają taką formę regulowania rachunków.

Polskie Jadło pozywa Warszawę

Prawnicy Polskiego Jadła złożyli pozew przeciwko miastu Warszawa. Konflikt dotyczy nieruchomości w centrum Warszawy. Według spółki, miasto nie wywiązało się z zawartej umowy i nie zwróciło Polskiemu Jadłu połowy zainwestowanych kosztów. Prezes Polskiego Jadła, Jan Kościuszko był gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki Dnia". Rozmowa była także okazją do zaprezentowania szczegółów nowej emisji, którą spółka chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku.

Konsekwencje opóźnień w płatnościach

Największe problemy z utrzymaniem dobrej kondycji finansowej mają małe i średnie firmy z Małopolski - aż co czwarte z przebadanych przedsiębiorstw z tego regionu w ciągu ostatniego roku doświadczyło utraty płynności. W najmniejszym stopniu dotknęło to stołecznych firm - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy INDOS. Z dyrektorem finansowym firmy INDOS, Ireneuszem Glensczykiem rozmawiał w magazynie "90 minut" Marek Tejchman.

Dobrze ze złotym

W długoterminowej perspektywie złoty będzie się umacniał. -Są jednak pewne zagrożenia dla tej projekcji, jak na przykład napięcia na innych rynkach walutowych - zauważył w TVN CNBC Biznes Marcin Grotek. Według analityka rynków finansowych Raiffeisen Bank Polska, niedługo możemy spodziewać się próby ataku na poziom 4,30, po którym nastąpi powrót do silnej waluty. O czynnikach, które najsilniej wpływają na wahania złotego rozmawialiśmy z autorem ostatniego raportu o polskiej walucie.

Biznes o nowych ministrach

Ministrowie do wymiany. Biznes nie ma konkretnych oczekiwań dotyczących nowego wiceministra gospodarki. Teraz bardziej znacząca jest zmiana na stanowisku ministra sportu. O tym, jakich nominacji spodziewają się biznesmeni z Andrzejem Malinowskim, prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Stres w pracy

Wrzesień był dla uczestników krajowych funduszy inwestycyjnych miesiącem mniej udanym niż sierpień, chociaż i tak większość z nich nie miała specjalnych powodów do narzekań. Dodatnie stopy zwrotu wypracowało bowiem 2/3 funkcjonujących na rynku funduszy. Na temat TFI w programie "Biznes Lunch" rozmawiali z Robertem Stankiewiczem: Tomasz Publicewicz, Analizy OnLine, oraz Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Polacy i nadgodziny

Coraz więcej Polaków skarży się na to że zostaje w pracy po godzinach. Najgorsze jest to, że w wielu przypadkach nie dostaja za to pieniędzy. Na temat wykorzystywania pracowników w programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem dyskutowali: Halina Tulwin, wicedyrektor departamentu prawnego PIP, oraz Kazimierz Sedlak, Sedlak & Sedlak Personnel Consulting.

Sytuacja TFI

Wrzesień był dla uczestników krajowych funduszy inwestycyjnych miesiącem mniej udanym niż sierpień, chociaż i tak większość z nich nie miała specjalnych powodów do narzekań. Dodatnie stopy zwrotu wypracowało bowiem 2/3 funkcjonujących na rynku funduszy. Na temat TFI w programie "Biznes Lunch" rozmawiali z Robertem Stankiewiczem: Tomasz Publicewicz, Analizy Online, oraz Marcin Dyl, prezes IZFiA.

MW Trade po III kwartale

MW Trade z powodu braku poręczenia BGK rozwiązała umowę kredytową z PKO BP. Prezes podkreśla, że nie będzie to miało wpływu na wyniki spółki. O planach rozwoju spółki z prezesem MW Trade, Rafałem Wasilewskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Wpływ łotewskich problemów

Łotwa walczy coraz bardziej desperacko z finansowym kryzysem i widmem dewaluacji łata. Rząd tego kraju zdecydował się na obniżkę deficytu budżetowego w przyszłym roku. Wszystko po to, by spełnić wymogi najważniejszych światowych pożyczkodawców i odbić się od kryzysowego dołka. - To bolesne cięcia na własne życzenie - z Wiesławem Szczuką rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Sytuacja w spółce Rafako

W spółce Rafako, produkującej kotły energetyczne, rentowność się systematycznie poprawia, struktura portfela jest również coraz lepsza. Koszty zaś w ciągu najbliższego roku raczej się nie zmienią. Sprzedaż za III KW. ma być niższa ze względu na mniejszą ilość kontraktów długoterminowych. Prawdopodobny jest również spadek przychodów rok do roku po IV kwartale. Spółka w najbliższym czasie spodziewa się wzrostu zamówień, ale mimo to zawiązane wcześniej rezerwy na razie zostaną utrzymane ze względu na kryzys. O sytuacji w spółce z prezesem Rafako, Wiesławem Różackim rozmawiał Robert Stanilewicz w "Dniu na rynkach" .

Dzień z TFI

Dzięki TFI, każdy może spróbować jak to jest zarabiać, inwestując swoje pieniądze. Jednak eksperci twierdzą że, opłaty w Polsce są dosyć wysokie. Jak więc zachęcić zwykłych ludzi do lokowania swoich pieniędzy w TFI ? O sytuacji i zaletach TFI z Robertem Stanilewiczem w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec TFI.

Własne "M" za kilka złotych ?

Przyjęty w sierpniu projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, przewiduje nowe zasady nabywania prawa własności mieszkań spółdzielczych i gwarantuje organom spółdzielni m.in większy wpływ na wysokość związanych z tym kosztów. Na temat tych nowych warunków rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana"  z Piotrem Styczniem, wiceministrem infrastruktury.

Jak dobrze wybrać TFI ?

Dzisiaj w TVN CNBC Biznes mamy dzień z TFI. Przez cały dzień na antenie rozmawiamy na temat tego rodzaju inwestowaniu pieniędzy. M.in o tym jakie są różnicę pomiędzy funduszami otwartymi a zamkniętymi, rozmawiał z Robertem Stankiewiczem, Adam Drozdowski, doradca inwestycyjny.

Coraz większe zarobki ?

Dzisiaj poznamy dane GUS-u na temat wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W ubiegłym roku zatrzymały się one na poziomie 3172 zł brutto. Na temat danych GUS-u, w programie " Pieniądze od rana" z Rafałem Beneckim, ekonomistą ING Banku Śląskiego, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Słaby wrzesień dla NG2

W I i III kwartale tego roku wynik spółki będzie zbliżony do zera - przynał członek zarządu NG2 Piotr Nowjalis. Na słabe wyniki III kwartału wpłynął ciepły wrzesień. Udział spółki w rynku w 2009 roku będzie na poziomie 12-13%. O planach i wynikach spółki rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Wstrzymane przejęcie Triona

Trion odstąpił od negocjacji związanych z przejęciem 100% akcji dewelopera TMB z powodu braku przejęcia wierzytelności. Rozmowy ws. przejęcia zostały zawieszone - mówił w "Dniu na rynkach" prezes Triona, Marek Grzona. Sprzedaż spółki nadal opiera się na stolarce drewnianej, natomiast transport generuje straty. O planach i wynikach spółki po III kwartale z prezesem spółki rozmawiał Mikołaj Kunica.

Konsekwencje opóźnień w płatnościach

Największe problemy z utrzymaniem dobrej kondycji finansowej mają małe i średnie firmy z Małopolski - aż co czwarte z przebadanych przedsiębiorstw z tego regionu w ciągu ostatniego roku doświadczyło utraty płynności. W najmniejszym stopniu dotknęło to stołecznych firm - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy INDOS.  Z dyrektorem finansowym firmy INDOS, Ireneuszem Glensczykiem rozmawiał w magazynie "90 minut" Marek Tejchman.

Topniejąca kasa Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na zdrowie. To efekt niższych wpływów ze składek zdrowotnych z KRUS i ZUS. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, zapowiedział, że w 2010 roku pieniędzy będzie mniej o około 1,5 mld złotych w porównaniu z bieżącym rokiem. O problemach Narodowego Funduszu Zdrowia rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".