Z kraju

Z kraju

TFI po maju

Jak minął maj w funduszu BZ WBK AIB TFI? O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem BZ WBK AIB TFI, Krzysztofem Samotijem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Maj nie sprzyjał TFI

Aktywa zarządzane przez TFI straciły w maju na wartości ponad 2,5 procent - obliczyła spółka Analizy Online. Jednak środki przez nie zarządzane utrzymały wartość powyżej granicy 100 mld złotych. Mimo spadków maj to kolejny miesiąc, w którym saldo wpłat do funduszy przewyższyło wartość środków wycofywanych z nich przez klientów. Majowy dodatni bilans wpłat i umorzeń wyniósł ponad 600 mln złotych, co wydłużyło serię pozytywnego trendu do 13 miesięcy. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z Tomaszem Publicewiczem z Analizy Online, rozmawiał Rafał Hirsch.

BioMaxima przejmuje

Spółka BioMaxima zajmująca się wytwarzaniem odczynników do laboratoriów i szybkich testów diagnostycznych zadebiutowała na NewConnect. BioMaxima sprzedała 600 tys. nowych akcji serii B, które stanowią prawie 30% kapitału firmy. Z emisji pozyskała 3,12 mln zł, które przeznaczy w większości na rozwój krajowej sprzedaży. BioMaxima przejęła niedawno właściciela laboratoriów firmę Biofarm, rozmawia już w sprawie kolejnych akwizycji. Spółka chce uruchomić produkcję własnych testów ciążowych, narkotykowych i wykrywających choroby zakaźne. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem spółki BioMaxima, Henrykiem Lewczukiem, rozmawiał Rafał Hirsch.

Tor marzeń, albo jeśli ktoś woli kura znosząca złote jaja

Można jeszcze dodać: w diamentowym kurniku. 40 tysięcy euro kosztuje czterodniowy nocleg w hotelu z widokiem na tor F1 w Monte Carlo podczas Grand Prix Monaco. Znacznie mniej, bo 700 euro kosztuje bilet na taras z widokiem na tor. Podczas wyścigów do Monte Carlo przyjeżdża dwieście tysięcy turystów. Wielu z nich jest gotowych zapłacić krocie za najlepsze miejsca. Łukasz Kijek

800 złotych za metr kwadratowy...

Tyle kosztowała budowa domu, który w Nysie postawili bezrobotni. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wpadł na pomysł, żeby bezrobotni, w ramach szkolenia na budowlańca, zamiast szkoleniowych murów - zaczęli budować prawdziwe mieszkania. Efektem takiego rozwiązania jest zdobycie przez 180 osób nowego zawodu i dach nad głową dla 12 potrzebujących rodzin.

Antypowódź

Preferencyjne kredyty, wspomaganie inwestycji dotyczących urządzeń wodnych, zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych osób pracujących w przedsiębiorstwach o wysokich stratach - rząd przyjął dziś projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Będą też zwolnienia z podatku dochodowego i zwolnienia z opłat skarbowych dotyczących dokumentów i czynności podejmowanych w sprawach związanych z powodzią. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Milion w portfelu

Gościem magazynu "Godzina Dla Pieniędzy" był Michał Szukalski, wiceprezes M&M Doradztwo Gospodarcze.

Uroki posiadania kamienicy

Luksus życia w kamienicy, czyli ile trzeba wydać na jej remont i ile można zarobić na wynajmie? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Piotrem Wieszczykiem z MAXON Nieruchomości, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Plastikowe pieniądze

Jaka karta nie zawiedzie Cię na rajskiej wyspie albo w południowoamerykańskim buszu? Jaką nie zapłacisz na piłkarskim stadionie – czyli "plastikowe pieniądze" na wakacjach. O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Pawłem Majtkowskim z Expandera, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Licencje

Ile znaczy metka, czyli zdane egzaminy i licencje. Przy wyborze doradcy inwestycyjnego, jakie znaczenie dla konsumentów mogą mieć zmiany w sposobie ich egzaminowania? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Andrzejem Kaczorowskim, członkiem zarządu Investors TFI oraz Zbigniewem Mrowcem partnerem w dziale rynków kapitałowych Allen & Overy, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Bilans dnia na minusie

Nie udało się indeksowi WIG20 obronić wzrostu od jakiego rozpoczęła się sesja. Po kilku godzinach zyskiwania, ostatecznie WIG20 zakończył dzień spadkiem o 0,2%. Sesję można jednak uznać za udaną jeśli brać pod uwagę przepływ kapitału przez giełdę. W porównaniu do poniedziałkowej sesji, we wtorek obroty wzrosły o 57% i wyniosły 2 mld 212 mln. Największe obroty (831,7 mln zł) odnotowały akcje PZU.

Charytatywne SMS-y bez VAT-u

Dopiero 4 sierpnia 2010 r. wejdzie w życie rozporządzenie ws. zwolnienia z VAT charytatywnych SMS-ów. Czy to oznacza, że do tego czasu podatek będzie wpływał do państwowej kasy? O tym na antenie TVN CNBC Biznes mówił mec. PAWEŁ JABŁONOWSKI, szef departamentu podatkowego Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Jak zatrzymać klienta?

Satysfakcja i lojalność klientów – jak je budować? Jakich nakładów potrzebujemy by pracować nad tymi aspektami naszej działalności gospodarczej i jakie efekty możemy osiągnąć? O tym na antenie TVN CNBC Biznes mówił prof. Robert Kozielski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Handel w centrum miasta

Chcesz mieć budkę z lodami albo stragan z owocami? A może chcesz otworzyć ogródek przy swojej restauracji? Powiemy Ci, jakie pozwolenia są niezbędne, żeby rozpocząć taką działalność. Gościem Pawła Blajera była Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Echa kryzysu w Grecji i na Węgrzech

Nie unikniemy w Polsce negatywnych skutków kryzysu w Grecji i na Węgrzech. Według  prof. Dariusza Filara, członka Rady Gospodarczej przy premierze, ratunkiem dla polskiej gospodarki może być konsolidacja finansów publicznych, utrzymanie celu inflacyjnego i kontrola długu udzielanego w walutach obcych.

Gorsze wyniki Multimedia Polska SA

Multimedia Polska w drugim kwartale 2010 roku zanotują wynik netto gorszy niż w pierwszym kwartale 2010 roku z powodu niekorzystnych kursów walutowych - mówił na antenie TVN CNBC prezes spółki Andrzej Rogowski.

Skyline Investment ratuje firmy

Skyline Investment rozbudowała grupę o spółkę, która ratuje firmy będące w złej sytuacji, zanim te zbankrutują. Nowa spółka będzie działać pod nazwą Skyline Insolvency Solutions. Więcej o jej działalności i o tym jak egzekwować należności nie niszcząc dłużnika mówił na antenie TVN CNBC biznes jej prezes, Jerzy Rey.

Chcesz mieć kredyt – zlikwiduj kartę kredytową u konkurencji

Problem w tym, że konkurencja wszelkimi sposobami nie chce tego zrobić. O tym jak czytać umowy bankowe by nie wpaść w pułapkę kredytową i co należy robić by zlikwidować zadłużenie na karcie kredytowej, mówiła na antenie TVN CNBC Biznes Katarzyna Marczyńska, arbiter bankowy ZBP.

Makler lub doradca bez licencji?

Tak chce KNF. Makler lub doradca inwestycyjny będzie mógł działać bez licencji, ale pod warunkiem, że odpowiedzialność za jego operacje finansowe weźmie na siebie instytucja, która będzie go zatrudniać. KFN będzie za to co roku losowo wybierał maklerów i doradców, których wezwie na egzamin. Gościem Roberta Stankiewicza był Andrzej Krawczyk, dyr. Departamentu Pośredników Finansowych KNF.

„Mikro jest piękne”

Komisja Gospodarki Narodowej we współpracy z Towarzystwem Ekonomistów Polskich i Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową zastanawia się nad sytuacją polskich mikro przedsiębiorstw. Na co mogą liczyć w kontaktach z innymi firmami i samorządem lokalnym? O tym mówi Tomasz Uchman, dyrektor Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

Przedsiębiorca Roku 2010

10. edycja konkursu "Ernst & Young World Entrepreneur of the Year" zakończona. Jej zwycięzcą został Michael Spencer, twórca i szef brytyjskiej grupy ICAP. Zgłoszenia do polskiej, ósmej już krajowej edycji "Ernst & Young Przedsiębiorca Roku 2010" można składać jeszcze do 16 czerwca. Jak przygotować się do udziału w konkursie? Co wygrana zmienia w funkcjonowaniu firmy? Na te pytania odpowiadał dyrektor generalny CD Projekt - Michał Kiciński, który 2 lata temu wraz z Marcinem Iwińskim zdobył tytuł "Przedsiębiorcy Roku", a w tym roku zasiada w jury konkursu. TVN CNBC Biznes jest jednym z partnerów konkursu.

a po burzy spokój?...

Poziom 1,20 na parze EUR/USD przebity w dół, a euro i frank droższe o całe 10 groszy - to obraz rynków walutowych po wypowiedziach węgierskich polityków o możliwym "scenariuszu greckim" w ich kraju. Jakie decyzje inwestycyjne podejmować w sytuacji gwałtownych wahań na rynkach? Marek Rogalski z DM BOŚ przekonuje w programie "90 minut", że najgorsze dla rynków wieści już się pojawiły.

Więcej czasu na urlop już przyszłym roku?

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużyć 3-miesięczny termin wykorzystania zaległych wolnych dni z poprzedniego roku pracy. Jeśli minister pracy, Jolanta Fedak przychyli się do wniosku Inspekcji, to na wykorzystanie zaległego urlopu pracownik będzie miał czas do końca sierpnia, a nie marca, jak jest obecnie. Propozycję Państwowej Inspekcji Pracy komentowała na antenie TVN CNBC Biznes Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Co dalej ze strefą euro?

Czy programy oszczędnościowe wdrażane w krajach strefy euro uratują wspólną walutę? Czy Unii Europejskiej nie zaleje fala strajków? Czy Polsce opłaca się w takiej sytuacji wejść do strefy euro? O tym mówił prof. Krzysztof Rybiński na antenie TVN CNBC Biznes.

Budżet kontra powódź

Przedłużająca się walka z żywiołem i rosnące koszty usuwania szkód - to czynniki, które dzisiaj napędzają spekulacje na temat możliwości nowelizacji tegorocznego budżetu. Szef rządu odpowiada, że nie ma potrzeby, ale środowisko ekonomistów jest podzielone. Dlaczego ewentualna nowelizacja wcale nie musi oznaczać wprost zwiększania deficytu? O tym Marek Klapa.

Rumunia czy Ukraina

Ukraina i Rumunia - możliwości dla polskiego biznesu. W obu krajach polscy przedsiębiorcy są obecni, ale zdaniem uczestników konferencji organizowanej przez Accreo Taxand oraz Krajową Izbę Gospodarczą - potencjał wciąż jest bardzo duży. Ponadto potrzebna jest dyskusja na temat gospodarczych relacji między Polską, a tymi dwoma krajami. Imprezie patronuje TVN CNBC Biznes.

Złe wieści z Węgier wywołały zamieszanie

Ryzykowna i jak na razie dość kosztowna, także dla polskiego złotego, gra rządu w Budapeszcie. Po piątkowych rewelacjach związanych z możliwością realizacji scenariusza greckiego na Węgrzech, dzisiaj w świat poszły sygnały mające uspokoić rynek. Jest bardzo źle, ale teraz będzie już tylko lepiej - zdają się mówić politycy, którzy dziś rządzą nad Dunajem. W dzisiejszej, napiętej sytuacji i przy bardzo dużej nieufności, złe wieści z nawet tak małej gospodarki jak węgierska potrafią wywołać poważne zamieszanie.

Plan oszczędności w Niemczech

Nowe podatki od elektrowni atomowych, redukcja urzędniczych etatów czy zmniejszenie liczebności niemieckiej armii, to tylko niektóre propozycje cięć wydatków w niemieckim budżecie. Czy te działania pomogą Niemcom przetrwać kryzys? O tym między innymi mówił na antenie TVN CNBC Biznes, Klaudiusz Sobczyk, zarządzający Veritas Inwestment Trust.