Z kraju

Z kraju

Plany spółki ABM Solid

W tym roku spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu przychodów i wyniku netto - powiedział w TVN CNBC Biznes Marek Pawlik. Uważamy, że ten rok będzie dla nas udany - dodał prezes spółki ABM Solid.

Kropka nad i

Debiut PZU, czyli kropka nad i kończąca spór na linii MSP - Eureko. Jak kosztowny był to spór, ile ostatecznie na wyjściu z PZU zyska Eureko? Kiedy MSP odzyska wiarygodność w oczach dużych zagranicznych inwestorów. Andrzej Mikosz, były Minister Skarbu Państwa

Awarii na debiucie nie będzie

Bankowe systemy informatyczne w poniedziałek nie wytrzymały zwiększonego ruchu na kontach. Nasi goście uspokajają jednak, że systemy domów maklerskich są przygotowane na zwiększoną liczbę zleceń w trakcie debiutu PZU. W programie "90 minut" Łukasz Grzesło z DM PKO BP i Michał Adamski z portalu Bankier.pl przybliżają też działanie bankowości internetowej.

Dywidenda w zamian z wytrwałość?

Sprzedać w dniu debiutu, czy trzymać jak najdłużej? Co może czekać inwestorów, którzy na dłużej zaufają PZU? W programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz razem ze swoim gościem Michałem Szukalskim, doradcą inwestycyjnym M&M, zastanawiał się ile uda się zyskać na akcjach PZU?

Awarii na debiucie nie będzie

Bankowe systemy informatyczne w poniedziałek nie wytrzymały zwiększonego ruchu na kontach. Nasi goście uspokajają jednak, że systemy domów maklerskich są przygotowane na zwiększoną liczbę zleceń w trakcie debiutu PZU. W programie "90 minut" Łukasz Grzesło z DM PKO BP i Michał Adamski z portalu Bankier.pl przybliżają też działanie działanie bankowości internetowej.

Kto zwróci pieniądze za wakacje?

Twój wyjazd do Grecji się opóźnił albo nie doszedł do skutku – kto za to zapłaci? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w rozmowie z Małgorzatą Cieloch, rzecznikiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Debiut PZU

Największy debiut w historii warszawskiego parkietu, debiut na który czeka ćwierć miliona nowych akcjonariuszy PZU już dziś. Składamy zlecenie i co dalej...? O tym jak giełda przygotowała się do tego wydarzenia wyjaśniał gość "Pieniędzy od rana" Adam Maciejewski, wiceprezes GPW.

Gdzie te reformy?

Reforma emerytur mundurowych, reforma Krus, reguła wydatkowa i budżetowa - krótko mówić zmiany, które miały wspierać i rozwijać polską gospodarkę. Miały i miało żyć się lepiej... wszystkim. No właśnie. Miało. Dlaczego miało być tak pięknie a jak jest jak zawsze i jak dużo może to kosztować Polaków... wszystkich

Zaniechane reformy

Reforma emerytur mundurowych, reforma KRUS, reguła wydatkowa i budżetowa - zapowiedzi rządu było wiele, jednak mamy początek Maja a zmian jak nie było tak niema. Jaki może być koszt braku reform w Polsce, pytaliśmy profesora Stanisława Gomułkę, głównego ekonomistę BCC.

Gdy system banku zawodzi

Pieniądze na internetowym rachunku, o tym co dzieje się z nimi kiedy klikamy w zlecenie wykonania przelewu w programie "Bilans". Marek Tejchman rozmawiał z naszym gościem Tomaszem Jończykiem, dyrektorem departamentu rozliczeń KIR.

Wyruszamy w podróż po polskich drogach

Rozkopanych, z dziurami i wiecznie remontowanych. I to żadnego polskiego kierowcy nie dziwi. Nie dziwi także to, ze płacić trzeba za przejazd autostradą, na której trwają prace drogowe. Kierowcy mogą się jednak zdziwić, bo sąd w końcu uznał, że pobieranie takich opłat jest bezprawne. Czy to oznacza, że nie trzeba będzie w końcu płacić za przejazd wyrobem autostrado podobnym?  O tym Patrycjusz Wyżga.

Kłopotliwa bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna - wygoda, ułatwienie, bezpieczeństwo i wreszcie czas. Do czasu. A ten czas w ostatnim czasie dla klientów był wyjątkowo trudny. Co najmniej kilka banków w Polsce wpadło w sieć kłopotów z dostępem do sieci. Co w takiej sytuacji może, a co powinni zrobić użytkownik internetowego konta i dlaczego tyle instytucji finansowych jednego dnia ma problemy z systemami informatycznymi.

Milion w portfelu

O tym jak zainwestować milion złotych Robert Stanilewicz w programie "Godzina Dla Pieniędzy" rozmawiał z Piotrem Rzeźniczakiem, z Legg Mason Zarządzanie Aktywami.

Grecka tragedia a kredyty

O tym czy kłopoty finansowe Grecji mogą wpłynąć na powrót kryzysu zaufania w sektorze bankowym Robert Stanilewicz w programie "Godzina Dla Pieniędzy" rozmawiał z Agatą Urbańską, senior economist ING Commercial Banking i Ryszardem Petru, głównym ekonomistą BRE Banku

Interferie po I kwartale

O wynikach finansowych spółki Interferie po pierwszym kwartale Marek Tejchman w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z Adamem Milanowskim, prezesem Interferii.

PKM Duda po I kwartale

Dobre wyniki finansowe spółki PKM Duda po pierwszym kwartale. Zysk operacyjny wzrósł o 165 procent w ujęciu rocznym do 17 milionów złotych. W tym roku najważniejsza dla naszej spółki jest restrukturyzacja - mówi w TVN CNBC Biznes

Telforceone po I kwratale

TelForceOne planuje w najbliższych latach zwiększać przychody ze sprzedaży aparatów myPhone o 30 do 40 procent rocznie. Wynik finansowy za 2010 rok będzie znacznie lepszy niż za 2009- zapowiada w  TVN CNBC Biznes Wiesław Żywicki, wiceprezes Telforceone.

Szkolenie firm rodzinnych

Rusza program szkoleniowo-doradczy Firmy Rodzinne. Jak mówi Jarosław Chołodecki, członek Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych wszystkie informacje znajdziemy na stronie www.firmyrodzinne.pl. Dowiemy się na nich jak współpracować, nie przenosić rozmów z domu do firmy i ogólnie podnieść poziom zarządzania.

Znak towarowy i wzór przemysłowy

Konkurencja nie śpi i często zarabia na naszej ciężkiej pracy. Dlatego Adam Taukert z Urzędu Patentowego radzi w jaki sposób ochronić swój biznes. Tzn. np. opatentować swój wynalazek, ochronić swój znak towarowy czy wzór przemysłowy czyli tzw. dizajn. Warto skorzystać z usługi rzecznika patentowego, którzy załatwią za nas formalności

Ciężka zima ale dobre wyniki PBG

Wyniki spółki w są lepsze niż wcześniejsze sceptyczne zapowiedzi wiceprezesa PBG Przemysława Szkudlarczyka. Portfel zleceń za pierwszy kwartał PBG zamknęła na poziomie ok. 4 mld złotych, ale ilość obecnie złożonych ofert w prekwalifikacjach przekracza 30 mld zł. Wiceprezes Szkudlarczyk zapowiada, że ten rok będzie kluczowy dla budowania portfela na następne 3 do 5 lat.

Przedsiębiorca to nie przestępca

Naczelna Rada Adwokacka 15 maja organizuje Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. NRA patronuje także akcji Państwo Wrogie Przedsiębiorcy, by nie stosować wobec nich obligatoryjnie ostrych sankcji mówi mec. Andrzej  Michałowski p. o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Chcą zmienić prawo, by podejrzany przedsiębiorca nie trafiał od razu do aresztu oraz przypomnieć wymiarowi sprawiedliwości o wykorzystywaniu w praktyce zasady domniemania niewinności.

Śląski zaskoczy wynikami?

Jeszcze nie wszystkie banki opublikowały swoje wyniki za 1Q bieżącego roku. Jutro poznamy jak poradził sobie m.in. PKO, Kredyt Banku i Banku Śląskiego, który zdaniem Macieja Barańskiego, analityka DM BZ WBK, ma największą szansę pozytywnie zaskoczyć rynek. Patrząc jednak na ogół bankowych wyników tylko do tej pory jedynie Bankowi Handlowemu udało się przeskoczyć o 20% oczekiwania.

Remak 40% w dół

Tak poważny spadek przychodów spółki w 1Q, to wynik wstrzymania prac w kontrakcie realizowanym w niemieckim Westfalen z powodu wystąpienia wad konstrukcyjnych kotła. Aleksandra Kowalska, wiceprezes spółki Remak informuje, ze wznowienie prac nastąpi w sierpniu b.r. i zapewnia, że kontrakt opiewający na ok. 16 mln euro zapewni wzrost przychodów w drugim półroczu.

Last minute na mundial w RPA

Zaledwie miesiąc dzieli nas od mundialu w RPA. Na finał 11 czerwca biletów już niestety nie ma. Ale jeśli ktoś chce poczuć atmosferę mistrzostw, to może jeszcze załapać się na mecze eliminacyjne, ćwierćfinałowe, a nawet na mecz o 3 miejsce - zapewnia Jerzy Piotr Pronobis, prezes Club & Travel. Niestety nie będzie to tania wycieczka. Najtańszy pakiet przygotowany przez Club & Travel kosztował 2,8 tys. euro.

Kredyt walutowy a rynki

Dynamiczne zmiany na giełdach nawet o kilkanaście procent. To było wczoraj. Dziś od rana spokój, także na GDP. Marcin Mróz, główny ekonomista BNP Paribas Fortis Polska, uważa że teraz czas na stabilizację, bez euforii. Wszystko przez porozumienie w sprawie Europejskiego Funduszu Walutowego. Odradza jednak pochopne przewalutowanie kredytów hipotecznych, bo w ciągu wielu lat spłaty, z pewnością zdarzą się korzystniejsze do tego momenty.

Kupimy spółkę PGNiG?

Dziś na rynkach finansowych była prawdziwa euforia. Zyskiwała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i zyskiwał także portfel Rynków Dla Opornych. Widz proponuje zakup spółki PGNiG. O szczegółach Rafał Wojda i Błażej Karwowski.

Słabość czy siła strefy euro?

Czy to koniec strefy euro jaką znaliśmy? Niektórzy analitycy tak oceniają przyznanie pomocy dla Grecji i stworzenie europejskiego mechanizmu pomocy. Postanowienia ostatniego weekendu przekreślają Traktat z Maastricht, czyli fundament Unii Europejskiej. Czy Polska powinna brać udział w tym w przedsięwzięciu? O tym w magazynie "90 Minut" z wiceprezesem Deloitte, Rafałem Antczakiem, rozmawiał Rafał Wojda.

Surowce w cenie

O tym jak zarobić na inwestowaniu w surowce Rafał Wojda w programie "90 Minut" rozmawiał z naszym gościem Wojciechem Kowalskim, głównym ekonomistą INVESTcon Group.

Do banków z reklamacjami

Paraliż bankowych systemów komputerowych na kilka godzin zablokował w poniedziałek dostęp do pieniędzy nawet kilku milionom Polaków. Wypłacić ani przelać środków ze swojego konta nie mogli klienci, Citi Handlowego, mBanku, ING Banku Śląskiego, Polbanku oraz Kredyt Banku. Co z przedsiębiorcami, którzy nie mogli tego dnia terminowo uiścić składki ZUS? Czy banki wezmą odpowiedzialność za niezrealizowane terminowe płatności? Zapytaliśmy o to Andrzeja Wolskiego ze Związku Banków Polskich.

Pakiet wspiera rynki

750 miliardów euro - gigantyczne pieniądze, które mają zażegnać gigantyczne problemu Eurolandu. Na razie uspokajają rynki finansowe i polskich kredytobiorców. Dlaczego i czy wielki pakiet stabilizacyjny faktycznie ustabilizuje sytuacje - także w portfelach polaków sprawdzał Cezary Królak.