Z kraju

Z kraju

Czerwono na GPW

Spadki na głównych azjatyckich parkietach, słabe dane gospodarki niemieckiej i amerykańskiej nie sprzyjały dzisiaj nastrojom na warszawskim parkiecie. WIG20 traci 1,19%

Rok 2010 - rokiem Chopina

Ministerstwo Kultury na początku marca ogłosi wyniki drugiego naboru wniosków do programu „Fryderyk Chopin 2010 – Promesa”. Pula grantów na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z uroczystymi obchodami urodzin Chopina wynosi 50 mln zł, w sumie na wszystko Ministerstwo Kultury wyda zaś 170 mln zł. W pierwszej turze dotacje otrzymała np. gra wideo „Music Masters: Chopin”. Kto i ile może zarobić na Chopinie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Coraz więcej zgłoszeń do arbitra bankowego

Polacy coraz częściej skarżą się na działalność banków. Z najnowszego raportu arbitra bankowego wynika, że w ubiegłym roku trafiło do niego 1 tys. 400 wniosków - to o połowę więcej niż rok wcześniej, i dwa razy tyle co w 2007 roku. Spośród niespełna 1 tys. 300 spraw jakie doczekały się w zeszłym roku rozwiązania 48% zakończyło się na korzyść konsumentów. Z arbitrem bankowym Katarzymą Marczyńską, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Plany Redanu

157 sklepów na koniec 2009 do 346 palcówek na koniec 2012 to jeden z elementów nowej strategii Redanu. O wynikach za IV kw. w programie "Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawiał prezesem spółki Piotrem Kulawińskim.

Czy Polacy mogą być bogatsi od Niemców?

Polska wyprzedzi gospodarczo Niemcy i to już w ciągu najbliższych 20 lat - tak przynjamniej twierdzą autorzy ksiązki "Czas po kryzysie" - dyrektor brukselskiego ośrodka badawczego i austriacka dziennikarka. Jeśli tak, to kiedy i co trzeba zmienić w naszej gospodarce? W magazynie "90 minut" z byłym członkiem RPP, prof. Dariuszem Filarem i wiceprezesem Deloitte, Rałem Antczakiem rozmawiała Jolanta Kucharska.

Łatwiejszy VAT

W programie "Biznes Lunch" uważnie przyglądamy się zmianom w przepisach podatkowych. Z Piotrem Lissem - partnerem KZWS – RSM International i Pawłem Kochanowskim z Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe o sejmowych zmianach rozmawiał Rafał Wojda.

Domenowy biznes

Uruchamiasz stronę internetową. Musisz wydać pieniądze na domenę. Na domenach można więc zarobić, sprzedając je. Przyrost domen w Polsce jest bardzo szybki, twierdzi Andrzej Bartosiewicz, szef działu domen w NASK. Jest kilka obszarów, w których można zarobić na domenach – powiedział nasz gość. O tym jakie to są obszary - w rozmowie Marcina Kowalskiego w "Bilansie" z Andrzejem Bartosiewiczem.

Pusta Kasa Przewoźnika

Przewozy Regionalne bez kas, a pasażerowie bez biletów. PKP SA wypowiedziały Przewozom Regionalnym najem około tysiąca lokali, w których znajdują się kasy biletowe. Spółka ma czas do poniedziałku, aby zdecydować czy chce płacić 10-krotnie wyższy niż dotychczas czynsz. Alternatywą są zamknięte kasy. Jednak wiele wskazuje na to, że żadne z tych rozwiązań nie jest możliwe. Co zatem czeka pasażerów? O tym Marek Klapa.

Dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu za I '10

Główny Urząd Statystyczny podał stopę bezrobocia i dane o sprzedaży detalicznej. Sprzedaż detaliczna w styczniu 2010 wzrosła o 3,5% rok do roku, oczekiwano wzrostu o 5,3%. Natomiast stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 12,7%, a szacowano 12,8%. Zdaniem naszego gościa - Radosława Cholewińskiego, głównego ekonomisty Noble Banku wzrost stopy bezrobocia na początku roku nie jest niczym zaskakującym. Stopa bezrobocia w II i III może nieznacznie wzrosnąć - dodał. Komentarz do danych opublikowanych przez GUS w rozmowie Marcina Kowalskiego z gościem w "Bilansie". 

Czy kupimy TPSA?

W jakie spółki warto inwestować by nasz portfel zyskiwał a nie tracił? O tym w programie „Rynki Dla Opornych” w TVN CNBC Biznes.

Z.Ch. Police: wyniki za IV kw. '09 lepsze od oczekiwań

Zakłady chemiczne Police zaskoczyły rynek lepszymi od oczekiwań wynikami za IV kwartał 2009 roku. Liczymy, że koniunktura rynków nawozowych w 2010 będzie lepsza niż w 2009 - mówił prezes spółki, Zbigniew Miklewicz. Sądzimy że w I kwartale 2010 sprzedamy więcej nawozów niż w IV kwartale 2009. Przygotowujemy drugi program restrukturyzacyjny, będzie on spełniał wymogi KE - mówił nasz gość. W 2010 najtrudniejszy będzie aspekt zbycia aktywów w celu restrukturyzacji, a nie ograniczania kosztów - dodał.

Przegonimy Niemców?

Polska gospodarka lepsza od niemieckiej. Dla niektórych rzecz nie do wyobrażenia, dla innych całkiem realny scenariusz. Realny, ale za to bardzo odległy. Według autorów książki "Czas po kryzysie" ma się to stać w ciągu najbliższych 40 lat. Ma to wynikać między innymi z tego, że pozbawiona reform gospodarka naszych zachodnich sąsiadów będzie za kilka dekad bardzo niewydolna. Kolejnym warunek to reformy w naszym kraju. Patrycjusz Wyżga.

Studiowanie bezrobocia

Prawdziwy dramat na rynku pracy przeżywają młodzi Polacy po studiach. Bezrobocie wśród absolwentów wynosi prawie 70 procent. Na 100 zarejestrowanych bezrobotnych 42 to osoby, które ukończyły wyższą uczelnię. Można z przekąsem powiedzieć, że sami są sobie winni. Jednak po głębszej analizie okazuje się, że to nie tylko brak inicjatywy ze strony młodych ludzi ustawia ich na przegranej pozycji. Grzech zaniechania leży także po stronie przepisów oraz organów poszczególnych uczelni. Łukasz Kijek.

Komentarz do wyników TPSA i Agory

Wyniki TPSA i Agory za IV kwartał 2009 roku zostały opublikowane.  Nasz gość Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities komentuje dane w rozmowie z Mikołajem Kunicą w "Rynkach Dnia". Wyniki TPSA pod wszystkimi względami były gorsze w IV kwartale 2009 rok do roku, ale mimo to spółka wypłaci dywidendę.  Agora w 2010 roku powinna utrzymać wynik lub nawet może się jej udać go poprawić –dodał analityk.

Lotos powyżej oczekiwań

Dobre wyniki Lotosu. W czwartym kwartale 2009 roku skonsolidowany zysk netto Grupy wyniósł 224 miliony złotych, oczekiwano 115 milionów. Marże rafineryjne silnie spadły zarówno w ujęciu rocznym jak i kwartalnym. Przypomnijmy - w czwartym kwartale 2008 roku paliwowa grupa miała 882 miliony złotych straty netto, wówczas na wynikach odbiło się niekorzystnie osłabienie złotego i taniejąca ropa. Dobre wyniki grupy w IV kwartale zeszłego roku to zasługa m.in. umacniającego się złotego, co zmniejszało wartość zadłużenia Lotosu. Z prezesem Grupy Lotos Pawłem Olechnowiczem rozmawiała Agata Biały.

Umowa gazowa w marcu

W pierwszej połowie marca możliwe jest podpisanie międzyrządowej umowy z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski, powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w resorcie gospodarki. Prof. Maciej Kaliski dodał, że w ciągu dwóch tygodni premierzy Polski i Rosji wyznaczą oficjalnie sygnatariuszy porozumienia. Podpisanie porozumienia zakończy blisko roczne rozmowy na temat uzupełnienia dostaw gazu do Polski. Z dyrektorem Kaliskim rozmawiał Cezary Królak.

Zmiany w podatkach

W ubiegłym tygodniu sejm przyjął serię nowelizacji ustaw zmieniających prawo podatkowe, dzięki którym m.in. organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, miałyby ich informować o swoim stanowisku w ich sprawach. Wydawałoby się oczywiste, jednak do tej pory takiej regulacji nie było - regulacji, która zapewnia realizację zasady czynnego udziału strony w postępowaniu, prawdy obiektywnej oraz prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych. Zmniejszą się także obowiązki informacyjne podatników związane z prowadzeniem ewidencji VAT, uproszczone zostają zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP) i ewidencji dla celu VAT. To tylko niektóre ze zmian ale właśnie o tych w programie "Biznes Lunch" z Joanną Rudzką z kancelarii Ożóg i Wspólnicy rozmawiał Rafał Wojda

Przeciw "Janosikowemu"

Samorząd województwa mazowieckiego złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o skontrolowanie podatku, który zamożne samorządy płacą na rzecz biednych. Mazowieckie co roku wpłaca 900 milionów złotych, a sama Warszawa miliard złotych. Kto na kogo i ile płaci oraz gdzie jest miejsce na ponadregionalną solidarność? I co o tej sprawie myśli chociażby prezydent stolicy? Gościem programu "Pieniądze od rana" była prezydent Warszawy prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wyniki Energomontażu

Grupa Energomontażu-Północ zamknęła 2009 rok najwyższymi przychodami i zyskami w swojej giełdowej historii. Przychody ze sprzedaży Grupy po czterech kwartałach wzrosły w porównaniu do 2008 roku o 21%, a zysk netto o 39%. O komentarz do wyników poprosiliśmy wiceprezesa spółki Przemysława Milczarka, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Magazyny pod kontrolą

Polskie zapasy gazu pod kontrolą. - Wyższe temperatury pozwalają nam zatłaczać najbardziej elastyczne magazyny - mówi w TVN CNBC Biznes wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Radosław Dudziński. Przypomnijmy, że na początku lutego zarząd PGNiG zaakceptował porozumienie z Gazpromem na dostawy gazu dla Polski. O bezpieczeństwo gazowe Polski gościa TVN CNBC Biznes pytał Cezary Królak.

Kopex kupuje 90% Rybnickiej Fabryki Maszyn Ryfami

Kopex kupi prawie 90% Rybnickiej Fabryki Maszyn Ryfami, która ma doświadczenie w projektowaniu i produkcji maszyn i urządzeń dla kopalń. Ryfama dobrze pasuje do struktury naszej grupy mówił na antenie TVN CNBC Biznes prezes Kopeksu, Marian Kostempski. W rozmowie Mikołaja Kunicy z gościem w "Rynkach Dnia" również na temat wzrostu wolumenu usług w 2010 roku w wyniku zwiększonego popytu na nie na rynku polskim.

Prognozy dla ES-System

Czy ładniejsza pogoda za oknem spowoduje, że producent systemów oświetleniowych, spółka ES-System rozpocznie budowę zakładu w Dobczycach w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej? O to a także o wyniki za IV kwartał Robert Stanilewicz pytał prezesa ES-System Bogusława Pilszczka.

Grupa Lotos powyżej oczekiwań

Dobre wyniki Lotosu. W czwartym kwartale 2009 roku skonsolidowany zysk netto Grupy wyniósł 224 miliony złotych, oczekiwano 115 milionów. O komentarz do tych wyników i prognozę wyników dla PKN Orlen poprosiliśmy gościa programu "Dzień na rynkach" Macieja Wiewiórskiego - analityka DM IDM SA.

Paged po IV kwartale

83,8 mln złotych wyniosły przychody w IV kwartale 2009 wobec 81,1 mln zł w 2008. Jak powiedział prezes spółki popyt ruszył, widać wyraźne ożywienie na rynkach zagranicznych. O wynikach za rok ubiegły a także o prognozach na rok 2010 rozmawiał Robert Stanilewicz z gościem programu "Dzień na rynkach" prezesem spółki Paged Danielem Mzykiem

Prezydent: więcej kontroli

Przedsiębiorcy sprzeciwiają się prezydenckim propozycjom dotyczącym zaostrzenia kontroli w firmach. W skierowanej do Sejmu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, Lech Kaczyński proponuje, by kontrole były niezapowiedziane i mogły trwać dłużej. Prezydenckim projektem w marcu zajmie się Komisja Trójstronna. O komentarz do pomysłu prezydenta poprosiliśmy gościa programu "Pieniądze od rana" Adama Szejnfelda - wiceprzewodniczącego Komisji Przyjazne Państwo.

Jaka stopa bezrobocia?

Dziś dane z Polskiego rynku pracy poda Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewają się wzrostu stopy bezrobocia w styczniu do 12,8%. Poznamy też dane o sprzedaży detalicznej. Ma ona wzrosnąć o 5,3% rdr. Dobre to dane czy złe? O tym w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z głównym ekonomistą Banku Millennium Grzegorzem Maliszewskim.

Janosikowa solidarność?

Samorząd województwa mazowieckiego składa do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o skontrolowanie podatku, który zamożne samorządy płacą na rzecz biednych. Mazowieckie co roku wpłaca 900 milionów złotych, sama Warszawa miliard złotych. Kto na kogo i ile płaci oraz gdzie jest miejsce na ponadregionalną solidarność? To sprawdzał Cezary Królak.

Surowce dobrą inwestycją?

W ostatnim tygodniu do góry szły ceny surowców - szczególnie miedzi. Inwestorzy czekali na powrót do gry Chińczyków. Czy ceny surowców będą dalej rosnąć? Z tym pytaniem Jolanta Kucharska zwróciła się do gościa programu "90 minut", którym był Wojciech Szymon Kowalski z INWESTcon Group.

Strajk w Lufthansie wstrzymany

25 milionów euro strat dziennie, tysiące pasażerów poszukujących alternatywnych połączeń i 800 uziemionych lotów. Od północy trwał strajk pilotów Lufthansy, którzy domagali się między innymi gwarancji zatrudnienia oraz wysokości płac. Protest został zawieszony na 2 tygodnie. O tym, czy kolejne załogi linii lotniczych pójdą w ślady pilotów Lufthansy w magazynie "90 minut" z Sebastianem Gościniarkiem z PricewaterhouseCoopers rozmawiała Jolanta Kucharska.

Kupujemy Viaguarę?

Dzisiaj straciliśmy 64,36 zł, zapłaciliśmy 18 zł prowizji. Dziś zastanawiamy się nad kupnem spółki, która odznacza się wysokiej klasy „poetyką marketingową”…