Z kraju

Z kraju

Zakup Agory

Agora podpisała przedwstępną umowę dotyczącą nabycia 84% akcji spółki Centrum Filmowe „Helios”. Czy jest to dobry pomysł i czy Agora ma szansę na tym zarobić? O tym w rozmowie z analitykiem KBC Securities, Leszkiem Iwaszko.

Inwestycje Giza Polish Ventures

Polsko-Izraelski fundusz Giza Polish Ventures zainwestuje 60 milionów euro w polskie firmy na wczesnym etapie rozwoju. Dlaczego akurat w Polsce i w jaki sposób będą wybierane spółki, pytaliśmy prezesa Giza Polish Ventures, Bogdana Wiśniewskiego.

Unibep - plany spółki

Spółka Unibep podpisze kontrakt ze Swissmedem na budowę szpitala w Warszawie. Wartość kontraktu to około trzydzieści milionów złotych. Jakie jeszcze inwestycje ma w planach Unibep? Czy spółka wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendę za rok 2009? Na te i inne pytania odpowiadał prezes Unibepu. Jan Mikołuszko.

Znaczenie inwestorów instytucjonalnych

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych organizuje konferencję pod tytyłem „Znaczenie inwestorów instytucjonalnych dla rozwoju rynku kapitałowego”. O celach tej konferencji rozmawialiśmy z prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beatą Stelmach.

Stopy Procentowe

Węgrzy i Rosjanie obniżyli w tym tygodniu stopy procentowe do najniższych poziomów w historii. Za to w Polsce pojawiają się głosy o podwyższaniu stóp. O przyszłych poczynaniach Narodowego Banku Polskiego rozmawialiśmy z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale.

Wyższy VAT?

Wyższy VAT być może od nowego roku. Za kilka miesięcy przestanie obowiązywać preferencyjna stawka na poszczególne grupy towarów. Czy uda się wywalczyć w Brukseli przedłużenie obowiązywania preferencyjnych stawek? Czy rząd faktycznie będzie chciał utrzymać niższy VAT skoro dramatycznie potrzebuje budżetowych wpływów? Rozmowa z wiceministrem finansów, Maciejem Grabowskim?

Indeks Dostępności Kredytowej

Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej. W marcu urósł do najwyższego w tym roku poziomu i przekroczył 104 punkty. Co takiego się wydarzyło i jakie są perspektywy jego dalszego wzrostu? O tym i nie tylko o tym rozmawialiśmy z naszym gościem: analitykiem Open Finance, Robertem Krasoniem.

Od stycznia wyższy VAT?

Wyższy VAT być może od nowego roku. Za kilka miesięcy przestanie obowiązywać preferencyjna stawka na poszczególne grupy towarów. Wyższym VAT-em mogą zostać objęte na przykład ryby, owoce i warzywa, ale także książki i czasopisma specjalistyczne. Możliwości korzystnego rozwiązania dla konsumentów są dwie. Albo uda się wywalczyć w Brukseli przedłużenie obowiązywania preferencyjnych stawek, albo znowelizuje ustawę o podatku VAT wpisując do niej nowe poziomy podatku. Jakie i czy rząd faktycznie będzie chciał utrzymać niższy VAT skoro dramatycznie potrzebuje budżetowych wpływów? O tym Łukasz Kijek.

Błędy w zeznaniach

Korekta zeznania - czyli po prostu naprawa błędu w rozliczeniu rocznym z fiskusem. Może to być po prostu brak podpisu, pomyłka przy wpisywaniu NIPu czy korzystanie z nieaktualnego formularza. Jak uchronić się przed błędami i uniknąć korekty zeznania, pytaliśmy eksperta podatkowego KPMG, Grzegorza Grochowinę.

Stolarnia

W tym odcinku magazynu Firma tniemy, frezujemy, toczymy, kleimy, polerujemy i sprzedajemy, czyli sprawdzamy, czy dziś jest popyt na niestandardowe meble. Liczymy ile kosztuje produkcja np. szafy, by wywnioskować czy warto mieć zakład stolarski ze sklepem.

Ocieplanie budynków

W tym wydaniu magazynu Firma zarabiamy na ocieplaniu, czyli obserwujemy popyt na te usługi, podglądamy jak dobrze zorganizować firmę wykonawczą, badamy jakie są technologie dociepleń i sprawdzamy skąd brać zaopatrzenie do wykonania usług, by na koniec obliczyć ile można na tym zarobić.

Kwiaciarnia

W tym wydaniu magazynu Firma biznesmeni w płatkach róż, czyli badamy gdzie warto otworzyć kwiaciarnię, sprawdzamy skąd bierze się takie piękne towary, patrzymy ile można sprzedać kwiatów i kiedy oraz mówimy o tym co oprócz kwiatów warto oferować.

Kiosk

W tym wydaniu magazynu Firma otwieramy kiosk Ruchu, Kolportera lub całkowicie niezależny, czyli badamy możliwe lokalizacje, zbieramy komplet dokumentów, sprawdzamy ile kosztuje pawilon lub budka, badamy jaką marżę możemy uzyskać i skąd wziąć zaopatrzenie.

Bezbłędny PIT za 2009 rok

Coraz mniej czasu na wypełnienie deklaracji podatkowej za 2009 rok. Na złożenie PIT-ów w urzędach skarbowych podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. Jak rozliczać zagraniczne dochody? Jak skorzystać z ulg? Między innymi na te pytania odpowiadał w TVN CNBC Biznes Marek Jarocki - ekspert podatkowy Ernst&Young.

Nowe obowiązki banków

O tym czy Polskę czeka szybka konsolidacja sektora bankowego - czyli efekt zapisów Bazylea III z naszym gościem Pawłem Dziekońskim, starszym menedżerem w Deloitte w programie "90 Minut" rozmawiał Marek Tejchman.

Pieniądze na drogi i autostrady

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał w 2009 roku obligacje drogowe za 7,2 mld złotych. Jak duże będą emisje obligacji drogowych w tym roku? Kiedy rozpoczną się emisje? O tym w magazynie "90 MINUT" z wiceprezesem zarządu BGK Robertem Sochackim, rozmawiał Marek Tejchman

Jak wejść do strefy euro z takim długiem?

Dług publiczny w 2009 roku wyniósł 49,9% PKB wg metodologii krajowej, wg unijnej 51% PKB. W sumie państwowy dług publiczny wyniósł prawie 670 miliardów złotych. Średnio na statystycznego Polaka przypada 17 560,50 zł długu. O zadłużeniu Skarbu Państwa w magazynie "90 minut" z głównym ekonomistą BCC, byłym wiceministrem finansów, prof. Stanisławem Gomułką rozmawiał Marek Tejchman.

AIB sprzedaje BZ WBK

Trzeci pod względem wielkości polski bank, BZ WBK na sprzedaż - irlandzki właściciel 70-ciu procent udziałów w Banku Zachodnim WBK,  Allied Irish Banks chce pozbyć się udziałów w polskiej instytucji by pozyskać środki na podwyższenie kapitałów. O sprzedaży Banku BZ WBK w programie "90 MINUT" Marek Tejchman rozmawiał z naszym gościem Andrzejem Powierżą, analitykiem DM Banku Handlowego.

Nowa stawka VAT?

Jeżeli ministerstwu finansów nie uda się wynegocjować w Brukseli przedłużenia obowiązywania niższej stawki VAT, od przyszłego roku za książki i czasopisma specjalistyczne oraz niskoprzetworzone produkty spożywcze zapłacimy wyższy 5 procentowy podatek. O planowanych zmianach rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z profesorem Witoldem Modzelewskim, byłym wiceministrem finansów, współtwórcą ustaw o VAT i akcyzie.

Narodowy Plan Wprowadzenia Euro w przyszłym roku

- wspólna europejska waluta za 5 lat. To scenariusz, który chce realizować ministerstwo finansów. Jednym z kryteriów, które Polska będzie musiała spełnić to stan długu publicznego. Nie może on przekroczyć 60 procent w relacji do PKB. Z opublikowanych dziś danych wynika, że w zeszłym roku dług był bardzo blisko graniczy 50 procent. A to już bez wątpienia żółta kartka. O tym cezary Królak.

Polska Grupa Farmaceutyczna po IV kwartale

O wynikach finansowych Polskiej Grupy Farmaceutycznej po czwartym kwartale i strategii rozwoju na najbliższe miesiące z naszym gościem Jackiem Dauenhauerem, wiceprezesem PGF w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Perspektywy dla Polski

Relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyła pierwszego progu ostrożnościowego i wyniosła 49,9 procent - poinformowało w komunikacie ministerstwo finansów. W sumie państwowy dług publiczny wyniósł prawie 670 miliardów złotych. O stanie finansów publicznych z naszym gościem Radosławem Cholewińskim, głównym ekonomistą Noble Bank w programie "Bilans" rozmawiał Marcin Kowalski.

Certyfikaty trudno zdobyć

CERTYFIKATY TRUDNO ZDOBYĆ Miała być żyła złota, jest trudna walka o przetrwanie. Ci, którzy jakiś czas temu postanowili zainwestować i zdobyć wykształcenie, aby móc wystawiać świadectwa energetyczne dzisiaj mogą czuć się mocno zawiedzeni. Ministerstwo Infrastruktury stworzyło specjalną listę, którą wpisuje tych, którzy uprawnienia mają. Problem w tym, że urzędnicy nie spieszą się z rozbudowaniem listy. Tworząc specjalny spis dokonali sztucznego podziału rynku. Część zainteresowanych ocenia to działanie jako krzywdzące. Wpis na listę nie jest bowiem konieczny, aby certyfikaty wystawiać. O szczegółach sprawy Patrycjusz Wyżga.

Ważą się przyszłe losy zysku z NBP

Dzisiaj rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie rady polityki pieniężnej. Członkowie RPP będą rozmawiać o polityce monetarnej, ale także o tym ile pieniędzy wypracował bank centralny w ubiegłym roku oraz czy miliardy złotych trafią do budżetu państwa. Tymczasem pomiędzy szefem NBP, a ministrem finansów ujawnił się konflikt dotyczący elastycznej linii kredytowej z MFW. Premier Donald Tusk chce spotkać się z prezesem Sławomirem Skrzypkiem jutro. Tuż po posiedzeniu RPP. Marek Klapa.

WIG20 zyskał 0,84%

Bariera 2500 punktów na WIG20 - pokonana. Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 zyskał 0,84%, a obroty przekroczyły 1,2 mld zł. O szczegółach i przebiegu sesji w relacji Agaty Biały.

Dług publiczny w 2009 roku

Dług Publiczny na koniec 2009 r. wyniósł 669 miliardów 992 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. W relacji do Produktu Krajowego Brutto zadłużenie sektora finansów publicznych wyniosło 49,9 procent. O tym jak polski dług publiczny postrzegany jest przez zagranicznych inwestorów Mikołaj Kunica w programie "Rynki Dnia" rozmawiał z Agatą Urbańską, ekonomistką ING.

Fast Finance już na GPW

Fast Finance to trzecia spółka, która przeniosła się z NewConnect na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych. O szczegółach debiutu spółki na głównym rynku i strategii rozwoju w programie "Rynki Dnia" z naszym gościem Jackiem Daroszewskim, prezesem Fast Finance rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rekomendacje dla spółek

O rekomendacjach dla takich spółek jak Trakcja Polska, Integer i Budimex w programie "Rynki Dnia" z naszym gościem Adrianem Kyrczem, analitykiem DM IDM rozmawiał Mikołaj Kunica.

Bezpieczny biznes za granicą

W programie "Biznes Lunch" rozmowa z przedstawicielem wywiadowni gospodarczej Dan&Bradstreet Poland Dawidem Piątkiem. Od czego zaczyna się sprawdzanie klienta, który chce współpracować z kimś z zagranicy? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość.