Z kraju

Z kraju

Koniec wymówek

Do tej pory rząd mógł tłumaczyć brak reform trudną komunikacją z pałacem prezydenckim. Po niedzielnych wyborach pojawił się zupełnie nowy układ polityczny, który rozwiązuje ręce rządzącej partii. Niedokończona reforma emerytalna, służby mundurowe, reforma KRUS-u - to tylko niektóre problemy i na razie wyłącznie w formie haseł. Przed rządem wiele niepopularnych, ale koniecznych z punktu widzenia państwowej kasy decyzji. Od niedzieli polityczne narzędzia są. Czy będzie polityczna odwaga? Czy groźba greckiego scenariusza jest wystarczającą mobilizacją?

Biznes czeka na reformy

W skali całego kraju wygrana Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim to kilka punktów procentowych. Ale gdyby głos mieli wyłącznie przedsiębiorcy, przewaga kandydata PO byłaby miażdżąca - tak przynajmniej wynika z powyborczego sondażu SMG/KRC. Biznes wciąż ufa rządzącej partii mimo, że jak sami przedsiębiorcy przyznają - wiele ważnych i obiecywanych rozwiązań nie zostało wprowadzonych. Czego oczekują po nowym układzie politycznym?

Przedsiębiorcy wybrali Komorowskiego

65,5 proc. przedsiębiorców zagłosowało na Bronisława Komorowskiego wg sondażowych danych SMG KRC. Jeremi Mordasewicz ekspert PKPP Lewiatan uważa, że przedsiębiorcy oczekują poprawy klimatu dla biznesu i szybkiej modernizacji gospodarki. Kandydata PO poparło też 72 proc. Polonii w Wielkiej Brytanii. Zdaniem Aleksandry Kaniewskiej dziennikarki Polish Express był to wybór spokojnej polityki w Polsce. Jak dodaje, Polonia oczekuje również stworzenia konkretnego programu powrotu dla emigrantów.

Rynki Dla Opornych

Spadki i stagnacja na giełdzie, a my zarabiamy. Po dzisiejszej sesji przybyło w naszym portfelu 215 złotych, a nasz widz, pan Marek proponuje zakup akcji spółki Synthos.

Sektor spożywczy wychłodzony

Ostatnie wzrosty sprzedaży detalicznej ominęły właścicieli biznesów franczyzowych. Od początku roku widać bardzo duże spowolnienie w branży dystrybucji żywności, mówi Sylwia Jaśkiewicz analityk DM IDMSA. Jej zdaniem, ta sytuacja może się utrzymać nawet w III kwartale 2010 roku.

Chemoservis-Dwory patrzy na południe

Chemoservis-Dwory planuje przejęcie pakietu akcji spółki K-Protos w czeskich Kralupach. Wojciech Mazur, prezes Chemoservis-Dwory zamierza wykorzystać do tego 14 mln złotych pozyskanych z tegorocznej emisji. Spółka podpisała właśnie list intencyjny dający wyłączność w prowadzeniu negocjacji na temat kupna pakietu akcji K-Protos do 3 października 2010 roku.

Grupa ADV SA obiecuje skok przychodów

Wzrost przychodów na poziomie ok. 150 procent w II kwartale 2010 r. obiecuje Konrad Pankiewicz, wiceprezes Grupy ADV SA. Optymistyczne nastroje to wynik sprzedaży systemów GIS, służących do zarządzania i kontroli flot samochodowych. Pozwalają one na ustalanie pozycji samochodu, aktualnej prędkości pojazdu, czy monitoring tachometru w czasie rzeczywistym. Jednak system GIS jest kupowany przez firmy, głównie ze względu na możliwość kontroli zużycia paliwa.

Spadki na GPW

Pierwszy dzień nowego tygodnia rynki rozpoczęły od całkowitego marazmu i stagnacji, a wszystko za sprawą przedłużonego weekendu w USA. Szczegóły w relacji Agaty Biały.

Oczekiwania biznesu po wyborach

Po wygranych wyborach prezydenckich przez kandydata PO, biznes spodziewa się inicjatyw ustawodawczych dla zwiększenia konkurencyjności Polski i poprawy warunków prowadzenia biznesu. Jak mówi Konrad Henrik prezes Armatury Kraków, wybrany na prezydenta RP Bronisław Komorowski powinien zapewnić poczucie stabilizacji. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy decyzje polityczne potrafią mocno wpływać na rynek.

TelForceOne rezygnuje z emisji

Dobra kondycja finansowa TelForceOne pozwala na zwiększenie produkcji bez kolejnej emisji akcji, mówi Wiesław Żywicki, wiceprezes spółki. Rosnący popyt na produkty TelForceOne zostanie zaspokojony ze środków z ostatniej emisji. Spółka zapowiada podpisanie umów z dystrybutorami elektroniki użytkowej i sprzętu komputerowego.

Milion w portfelu

Bardzo zdywersyfikowany portfel proponuje Krzysztof Stępień z AgioFunds. Gdyby to on dysponował milionem z naszego portfela rozdzieliłby go mniej więcej po równo pomiędzy m.in. złoto, żywność, tanie akcje mniejszych spółek czy depozyty.

Falsyfikaty obrazów

Kopia, szkic do dzieła, lub dzieło inspirowane. Jak uniknąć kupna falsyfikatu? Najlepiej zlecić ekspertyzę w fundacji lub muzeum. Michał Olszewski z Desa Unicum twierdzi, że najczęstszym błędem szczególnie początkujących kolekcjonerów, jest porównywanie obrazu z wydrukami z internetu.

Inwestycje w ziemię rolną

Wzrost wartości nieruchomości o 100 proc. w ciągu 3 lat? To możliwe, przekonuje Maciej Kossowski prezes Wealth Solutions, który zachęca do inwestowania w grunty rolne w celu ich odrolnienia.

Wyniki sondażowe – czyli jakie?

Jak uzyskuje się wyniki sondażowe, jaki jest margines błędu, jakie metody są stosowane? O pierwszych wynikach wyborów prezydenckich rozmawiają Paweł Ciacek, dyrektor do spraw klientów SMG KRC i Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.

Unikalne nieruchomości

Nikt nie myślał chyba jeszcze zupełnie poważnie, by wynająć w Warszawie Pałac Prezydencki. Prezes Home Broker Aleksandra Łukasiewicz mówi, że zgodnie z cennikiem nieruchomości wynajęcie 2 tys. m kw. Pałacu Prezydenckiego kosztowałoby około 62 tys. zł miesięcznie. Jednak wycena unikalnych nieruchomości jest bardzo indywidualna i nie podlega ogólnorynkowemu cennikowi.

Najlepsze biznesplany

Laureaci VI edycji Konkursu na Biznesplany organizowanego przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wyłonieni. Laureat nagrody głównej w projekcie Titanis BCI planuje tworzyć interfejsy polepszające komunikację człowieka z komputerem. Zdaniem dyrektora generalnego Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Jacka Palca tegoroczne pierwsze miejsce jest zupełnie innowacyjne i technologicznie niesamowicie zaawansowane - pozwala bowiem sterować komputerem za pomocą analizy fal mózgowych. O najbardziej zaskakujących pomysłach młodych przedsiębiorców rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z dyrektorem generalnym Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Jackiem Palcem.

Kontrole e-handlu

Urzędy skarbowe sprawdzają firmy handlujące w internecie. Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy uruchomiła specjalny wydział zajmujący się kontrolą e-handlu. Więc jeśli sprzedajesz na portalu aukcyjnym – miej się na baczności. Fiskus sprawdza osoby, które handlują w sieci i ma do tego oprogramowanie komputerowe. Do jakiej liczby licytowanych artykułów jesteśmy osobą prywatną, a kiedy stajemy się przedsiębiorcą? Z Maciejem Cichańskim z Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozmawiał Paweł Blajer.

Ograniczenia kontroli

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej reguluje limity czasu trwania kontroli w firmie. Urząd ma obowiązek uprzedzić przedsiębiorcę o planowanej kontroli. Wyjątek stanowi kontrola paliw - w tej sytuacji przedsiębiorca nie musi być uprzedzany o wizycie inspektorów. Czy kontrole w firmie są faktycznie pod kontrolą? Gościem programu "Biznes Lunch" był szef departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy Paweł Jabłonowski.

PO po wyborach - co teraz?

Długofalowy plan zmian czy "byle do wyborów"? Jak teraz zachowa się PO? O koniecznych reformach, obietnicach wyborczych, perspektywie wyborów parlamentarnych i komunikacji z opozycją w studiu TVN CNBC Biznes rozmawiają dr Robert Sobiech, socjolog Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Warski, przewodniczący konwentu BCC.

Projecty BLACK LION

We wrześniu ruszy sprzedaż Soho Factory. Kompleks ma nawiązywać swą nazwą do dzielnicy Manhattanu, która kiedyś kojarzyła się z zaniedbanymi budynkami pofabrycznymi, a dziś zamieszkana jest przez artystów i zamożnych nowojorczyków. Rewitalizacja Soho Factory, jak powiedział gość programu "Dzień na rynkach" prezes Black Lion NFi Rafał Bauer, zakończy się we wrześniu. 

Polska potrzebuje reform

Wygrana Bronisława Komorowskiego, na którą wskazują oficjalne wyniki z większości okręgów wyborczych, jest pozytywna dla rynków. Eksperci liczą że pozwoli to na wprowadzanie reform obniżających wydatki. Zdaniem starszej ekonomistki ING Commercial Banking Agaty Urbańskiej jeśli w Polsce nie nastąpią zmiany, deficyt budżetowy w 2011 może sięgnąć 7% PKB. W Europie widać zaciskanie pasa, Polska tego jeszcze nie robi.

Enterprise Investors na Węgrzech

23 mln euro zapłacił Enterprise Investors za pakiet kontrolny w Netrisk.hu. To pierwsza inwestycja tego inwestora na Węgrzech. Warto podkreślić że, Netrisk.hu jest największym węgierskim brokerem ubezpieczeniowym działającym on-line. Jak powiedział partner w Enterprise Investors Dariusz Prończuk, kryzys jaki miał miejsce na Węgrzech, pomógł rozwijać się firmie Netrisk.hu. Jak podkreślił ten największy na Węgrzech broker ubezpieczeniowy rośnie bardzo szybko, gdyż zmienia się sposób zakupu ubezpieczeń na Węgrzech.

Wybory a rynki

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z ponad 95% obwodów Bronisław Komorowski otrzymał w rozstrzygającej rundzie 52,63% głosów, a Jarosław Kaczyński - 47,37%. Zdaniem ekonomistów rynki finansowe powinny pozytywnie zareagować na zwycięstwo Bronisława Komorowskiego - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego wygrana powinna ułatwić przeprowadzenie reform. Czy dzięki popieranemu przez rząd nowemu lokatorowi pałacu prezydenckiego ruszy wreszcie maraton korzystnych zmian dla naszej gospodarki? O to pytał Paweł Blajer gości programu "Pieniądze od rana" Małgorzatę Krzysztoszek - eksperta PKPP Lewiatan i Krzysztofa Rybińskiego - SGH.

Kandydaci a służba zdrowia

Służba zdrowia była ważnym elementem minionej kampanii prezydenckiej. Na co choruje polska opieka medyczna i na jakie zmiany mogą liczyć pacjenci? O służbie zdrowia z Markiem Tejchmanem i Marcinem Kowalskim, rozmawiali Andrzej Jacyna, były dyrektor NFZ w Warszawie oraz Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wynik wyborów prezydenckich a sektor bankowy

Co wynik wyborów oznacza dla rynku finansowego? Przypomnijmy Bronisław Komorowski zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich. Tak wynika ze wstępnych danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu danych z 95 procent obwodów wyborczych. Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich, który był gościem programu "Pieniądze od rana" Polska musi postawić na spójność gospodarczą i stać się bardziej konkurencyjną. Jak podkreślił, nie można zwlekać ze zmianami, trzeba stworzyć klimat sprzyjający inwestycją zagranicznym. W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy także czemu banki tak opornie wdrażają dyrektywę MIFID i czy łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych nie obróci się przypadkiem przeciwko klientom.

Wieczór prezydencki - pierwsze wyniki

Pierwsze sondażowe wyniki - i pierwsze komentarze. Na gorąco, w studiu wyborczym TVN CNBC Biznes o wynikach rozmawiają dr Jan Majchrowski, politolog z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu warszawskiego i Zbigniew Jakubas z Polskiej Rady Biznesu.

Wyniki wyborów a gospodarka

Jaki przekaz płynie z Polski po wyborach? Jak na zwycięstwo Bronisława Komorowskiego zareagują rynki? Czy teraz w Polsce uda się przeprowadzić niezbędne reformy? Na antenie TVN CNBC Biznes, wyniki komentują Marcin Sobczyk, z Dow Jones Newswire i Zbigniew Jakubas, z Polskiej Rady Biznesu.

Po wyborach - czy będą reformy?

Czy tandem prezydent i rząd przeprowadzi konieczne choć niepopularne reformy? Czy podejmą ryzyko na rok przed wyborami parlamentarnymi? Co z budżetem?  Co może zmienić zapowiedziana przez premiera Tuska  reguła wydatkowa? Na antenie TVN CNBC Biznes dyskutują Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC oraz Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

Zapomnijmy o reformach

Po kampanii prezydenckiej zacznie się walka o wyborców w wyborach samorządowych i parlamentarnych. To oznacza, że nie będzie żadnych istotnych zmian, bo te oznaczają oszczędności i niepopularne reformy. Ile ta stagnacja będzie kosztować polskich przedsiębiorców? O tym w magazynie "90 Minut" z prezesem Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzejem Arendarskim, rozmawiał Marek Tejchman.

Dobre prognozy dla gospodarki?

Inflacja wzrośnie ale pozostanie w granicach widełek, przewiduje NBP w opublikowanej w piątek projekcji inflacyjnej. Czy dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski nie są jednak zbyt optymistyczne? O możliwych zagrożeniach dla polskiej gospodarki mówił w programie "90 minut" Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.