Z kraju

Z kraju

Doliczyć szarą strefę do PKB?

Czarna strefa wzbogaci polskie PKB. Główny Urząd Statystyczny pracuje nad włączeniem także zakazanej części gospodarki do wyliczania Produktu Krajowego Brutto. Niektórzy eksperci są przeciwni. Z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska oraz doktorem Bogdanem Wyżnikiewiczem, wiceprezesem IBnGR w programie "90 minut", rozmawiał Marek Tejchman.

Sytuacja w spółce PEKAES SA

Spółka PEKAES SA zajmuje się m.in. usługami transportowymi i spedycyjnymi. Jest jedną z najstarszych polskich firm transportowych. O planach i sytuacji w spółce w programie "Rynki dnia" Rafał Hirsh rozmawiał z prezesem spółki, Jackiem Machockim.

Plany Devoteam-u

Jeszcze w maju francuska spółka Devoteam zawarła z akcjonariuszami Wola-Info porozumienie zgodnie z którym ogłosiła wezwanie na 100% akcji tej firmy. O planach przejęcia Woli-Info, oraz o innych planach spółki, w programie "Rynki dnia" Rafał Hirsh rozmawiał z Krzysztofem Załęskim, dyrektorem Devoteam Polska Sp.z.o.o.

Rynki dla opornych

Prawie wszystkie spółki w naszym portfelu przyniosły stratę lub zysk w wysokości 1 grosza. Propozycja widzów na dziś to spółka Farmacol. O szczegółach Agata Biały oraz Rafał Wojda.

BP poradziła sobie z wyciekiem

Po prawie 3 miesiącach rozpaczliwej walki udało się zainstalować specjalną kopułę i zawory, które powstrzymały wyciek ropy do wód Zatoki Meksykańskiej. Ta informacja od razu umocniła pozycję spółki na amerykańskiej giełdzie. Nie jest to jednak jeszcze powód do ogłaszania sukcesu. Firma będzie musiała wydać miliardy dolarów na usuwanie skutków wycieku oraz gigantyczne odszkodowania. Więcej o tym w materiale Marka Klapy.

Praca sezonowa

Praca sezonowa hitem sezonu. Ofert dla pracowników czasowych jest dużo, a to z kolei poprawia wyniki na rynku pracy. Stopa bezrobocia spada. Według ministerstwa pracy w czerwcu spadła do 11,6 z 11,9 procent w maju. Rosną też zarobki. I to realnie, bo powyżej inflacji. Czy dane sezonowe przełożą się na sytuację na polskich rynku pracy w całym roku? O tym Łukasz Kijek.

Płatny urlop na szkolenia

Uwaga pracodawcy - od dziś wchodzi w życie nowe prawo dotyczące szkoleń dla pracowników. Zmiany dotyczą chociażby udzielania płatnego urlopu w czasie, kiedy pracownik będzie się szkolił. Sytuacja będzie dotyczyć zarówno krótkich szkoleń, jak i na przykład czasu, który pracownik będzie chciał poświęcić na napisanie pracy magisterskiej. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Wino i inwestycje

Wino – napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji soku z winogron. Spożycie wina rozpowszechnia się od czasów Imperium Rzymskiego. Dziś wino jest także "dobrem inwestycyjnym". O tajnikach wyceny wina i sposobach zarabiania na indeksie wina mówił Piotr Kamecki, prezes Centrum Wina, doradca Ipopema TFI w wywiadzie przeprowadzonym przez Roberta Stanilewicza.

Inwestycje w wino

Inwestowanie w wino ma słodki smak. Polega ono  na tym, że przedmiotem handlu są dwunasto-butelkowe skrzynki. Cały urok jest w tym, że z dnia na dzień jest coraz mniej danego aktywa - ponieważ jest wypijane. Możemy wtedy drożej sprzedać nasze "akcje" i nieźle przy tym zarobić. Na temat inwestowania w wino w programie "Godzina dla pieniędzy", Marek Tejchman rozmawiał z Krzysztofem Matuszewskim, dyr. Działu Inwestycji Alternatywnych w Wealth Solutions.

Dane z rynku pracy

W czerwcu 2010 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,5 procent rok do roku do 3404 złotych - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż spodziewali się ekonomiści, którzy prognozowali wzrost pensji o 4,6 procent rok do roku. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w czerwcu zwiększyło się o 1,1 procent w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Podczas gdy rynek spodziewał się wzrostu niższego o 0,1 procent. Na temat nowych danych w programie "Rynki dnia", Rafał Hirsh rozmawiał z Wojciechem Charemzą, University of Leicester, byłym doradca prezesa NBP.

Spadki na WIG20

Neutralny początek handlu na WIG20. Indeks otworzył się poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia i zakończył sesję na minusie. O szczegółach Agata Biały.

Milion w portfelu

Dzisiaj nasz milion w portfelu poukładał Jarosław Klepacki z Alfa Financial Services. Nasze pieniądze inwestujemy m.in. w polską energetykę, fundusze specjalistyczne a także kupujemy ziemię. Więcej o tym dlaczego akurat tak, a nie inaczej wygląda nasz portfel w rozmowie Marka Tejchmana z Jarosławem Klepackim.

Zarobić na motocyklach

Kupno starego motocykla może okazać się całkiem niezłą lokatą pieniędzy. Im mniej jest egzemplarzy danej maszyny - tym bardziej jej wartość rośnie. O tym jak zarobić duże pieniądze na motocyklach, Marek Tejchman w programie "Godzina dla pieniędzy" rozmawiał z Lechem Potyńskim, redaktorem naczelnym "Świata Motocykli".

Kary od fiskusa

Co zrobić, kiedy do naszej firmy przychodzi kontrola z Urzędu Skarbowego i wykazuje nieprawidłowości? Okazuje się że można uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej. O tym w rozmowie Pawła Blajera z Mariuszem Mareckim, dyrektorem w dziale doradztwa podatkowego PwC.

Powrót z urlopu wychowawczego do pracy

Pracodawca powinien pamiętać, że w świetle prawa pracy jest objęty szeregiem zobowiązań wobec pracownika, który planuje urlop wychowawczy. Jeszcze bardziej chronionym przypadkiem przez prawo jest sytuacja, kiedy zatrudniona kobieta spodziewa się dziecka. O tym wszystkim w programie "Biznes Lunch", Paweł Blajer rozmawiał z Patrycją Zawirską z Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.

Jak przygotować dobry biznesplan ?

Przygotować dobry biznesplan wcale nie jest łatwo. Szczególnie jeśli chce się spełnić oczekiwania funduszy bądź instytucji, od których chcemy zdobyć jakieś dofinansowanie na nasz biznes. Na temat tego, jak powinien wyglądać i co powinien zawierać rzetelnie sporządzony biznesplan Paweł Blajer w programie "Biznes Lunch" rozmawiał z Wojciechem Dołkowskim, prezesem PolBAN Business Angels Club.

Pozwy zbiorowe

Wchodzi w życie ustawa o „Dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym” - czyli o tzw. pozwach zbiorowych. Poszkodowani się cieszą, a przedsiębiorcy martwią, gdyż wyrażają obawy, że prawo to może być nadużywane. Na temat pozwów zbiorowych z Aleksandrem Czechem, radcą prawnym Deloitte Legal w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Paweł Blajer.

Jaki będzie II kw. w TIM SA?

Wyniki spółki za pierwszy kwartał nie były zadowalające; przychody ze sprzedaży spadły o prawie 23%. Prezes spółki szacuje, że w bieżącym roku sprzedaż spadnie o 5% - i będzie to wariant optymistyczny.W najgorszym wypadku spadek sięgnie poziomu 10%. W programie "Dzień na rynkach " o sytuacji spółki TIM, Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem Krzysztofem Foltą.

Płatny urlop na szkolenia

Dzisiaj wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące reguł, na jakich podwładni mogą się dokształcać. Nowela dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca ubiegłego roku. Pracownikom będą przysługiwać m.in. płatne zwolnienia od pracy. Na temat nowych przepisów w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z Iwoną Jaroszewską-Ignatowską, z Kancelarii Prawa Pracy.

Seco\Warwick-nowa fabryka w Indiach

Nowy zakład będzie produkował m.in. piece próżniowe i dzwonowe, linie do lutowania aluminiowych wymienników ciepła. Fabryka ma już zamówienia za ok. 3,5 mln zł. Zatrudnienie znalazło w niej 220 osób. Koszty budowy wyniosły ponad 3 mln USD. Na temat planów spółki w programie "Dzień na rynkach"  Mikołaj Kunica rozmawiał z  Leszkiem Przybyszem, prezesem Seco\Warwick.

Polskie drogi

Nie tylko już zima zaskakuje drogowców. W skutek wysokich temperatur w ostatnim czasie autobusy toną w roztopionym asfalcie a kierowcy narzekają na coraz większe koleiny. Dyrekcja Dróg Krajowych uważa że nie ma potrzeby wprowadzenia ograniczenia w ruchu. Na temat sytuacji polskich dróg Paweł Blajer w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał z Norbertem Wyrwichem, dyrektorem Departamentu Zarządzania Drogami i Mostami GDDKiA.

"TAK" dla różnego wieku emeryt. dla kobiet i mężczyzn

Trybunał Konstytucyjny mówi „tak” dla zróżnicowania wieku emerytalnego. Co ta decyzja oznacza dla przyszłych emerytów? Czy w  tej sytuacji podniesienie wieku emerytalnego jest możliwe? O tym Paweł Blajer w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał  z Ewą Lewicką, prezesem Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Sytuacja na rynku pracy

Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W przyjętych założeniach budżetowych na 2011 rok, rząd planuje utrzymać bezrobocie w granicach 10%. O sytuacji na rynku pracy w programie "Pieniądze od rana" z Kazimierzem Sedlakiem z Sedlak & Sedlak, rozmawiał Paweł Blajer.

Plany BOŚ

Jeszcze do końca tego roku zapadnie ostateczna decyzja w sprawie IPO Domu Maklerskiego  BOŚ. Planowanym terminem IPO jest przełom kwietnia i maja przyszłego roku. Bank również planuje emisję akcji o wartości 200 mln zł. Na temat planów banku w programie "Dzień na rynkach" z  Mariuszem Klimczakiem, prezesem BOŚ, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wielka reforma Wall Street

Wielka reforma systemu finansowego w USA zyskała poparcie Senatu i czeka na podpis Baracka Obamy. O tym, co zmieni na rynkach, w programie „90 minut” mówił prezes EuroAmerican Company Andrzej Kurnicki.

Biznes pod Grunwaldem

Historyczny festyn - daje zarobić. Rynek takich przedsięwzięć w Polsce wart jest już miliony złotych chociaż znajduje się dopiero na początku swojego rozwoju. Ich organizacja kosztuje od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Do tego dochodzi wartość usług oferowanych podczas wydarzenia, której nikt nie jest w stanie policzyć. O perspektywach dla branży - w dniu rocznicy bitwy pod Grunwaldem - Łukasz Kijek.

Europejskie oszustwa Polaków

Polacy w niechlubnej czołówce - tym razem chodzi o oszustwa w korzystaniu z funduszy wspólnotowych. Raport obejmujący lata 2000-2006 stawia nas na drugim miejscu za Włochami. Co ciekawe jednak Komisja Europejska zaznacza w swoim dokumencie, że zły wynik w naszym kraju nie musi oznaczać, że mamy więcej oszustw niż na przykład dobrze wypadający w klasyfikacji Francuzi czy Hiszpanie. Może być to efektem słabej kontroli w tych krajach i... wysoką wykrywalnością oszustw w Polsce. Czy paradoksalnie jesteśmy ofiarami bardzo sprawnie działającego systemu? To sprawdzał reporter TVN CNBC Biznes Patrycjusz Wyżga.

Trybunał Konstytucyjny orzekł o emeryturach

Zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Ustawowy wiek emerytalny na razie się nie zmieni i nadal będzie wynosić dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn o 5 lat więcej. Wniosek w tej sprawie zgłosił poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor Janusz Kochanowski. Stawiał on zarzut, że zróżnicowany wiek emerytalny powoduje niższy przeciętny poziom świadczeń emerytalnych kobiet.

PKN Orlen bez strategii?

Brak strategii dla PKN Orlen może doprowadzić do zniszczenia spółki, takiego zdania jest Maciej Gierej były prezes Nafty Polskiej. Na antenie TVN CNBC Biznes komentował także decyzję Ministerstwa Skarbu Państwa o prywatyzacji innego potentata paliwowego - Lotosu.

Brak pomysłu na emerytury

Brak jasnej koncepcji i konkretnych rozwiązań problemów systemu emerytalnego, to według dr Joanny Tyrowicz największe problemy z jakimi musi zmierzyć się rząd. Inny problem to dyskryminacja kobiet, którą potwierdzają dane i którą wzmacnia obecny system emerytalny - podkreślała na antenie TVN CNBC Biznes ekspert Uniwersytetu Warszawskiego.