Z kraju

Z kraju

Dotacje na e-biznes bez kolejności zgłoszeń

Koniec z zamieszaniem przy składaniu wniosków o unijne dotacje na e-biznes. Urzędnicy obiecują, że nie będą brali pod uwagę kolejności zgłoszeń, a jakość wniosków, w tym również przewidywaną rentowność biznesu

Mediatel odchudza grupę

Mediatel sprzedał sieci Aster zależny Mediatel 4B za 15 mln zł. Marcin Kubit prezes spółki mówi, że Mediatel cały czas jest zainteresowany rynkiem usług hurtowych w zakresie realizowania międzynarodowych połączeń telefonicznych. Spółce zależy na pozyskaniu nowych podmiotów z tego rynku, którym mogłaby udostępniać swoją infrastrukturę.

Spadki na GPW

Indeks WIG20 zakończył dzień na nieznacznym minusie, wynoszącym 0,21 procent. Zaś obroty od początku miesiąca utrzymują się na niskim, wakacyjnym poziomie. O szczegółach sesji mówi Błażej Karwowski.

Milion w portfelu

Tym razem przedstawiamy portfel, który zdaniem Bogusława Grabowskiego prezesa Skarbiec TFI ochroni nas przed ewentualnym wystąpieniem drugiego dna recesji. Stąd znalazły się w nim roczne polskie bony Skarbu Państwa. Reszta została rozdzielona między ETF na złoto, indeks akcji chińskich, hinduskich oraz EMCI akcji Nowej Europy.

Czas wyprzedaży

Jeśli tanie zakupy, to tylko wyprzedaże. W tym roku w wielu krajach zaczęły się one wcześniej niż zwykle ze względu na złą pogodę, mówi Alicja Tatarczuk-Nowik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Zachęca, byśmy wzięli je pod uwagę podczas zagranicznych wycieczek.

Uzdrowiska pod młotek

Prywatyzacja państwowych uzdrowisk nabiera tempa. W styczniu podpisane zostały dwie umowy prywatyzacyjne, a obecnie trwają prace nad sprzedażą dziesięciu kolejnych nieruchomości, mówi Joanna Schmidt wiceminister skarbu państwa. Jak dodaje, tylko w przypadku części z nich zostali już wyłonieni kandydaci na inwestorów.

Bon na innowacje

15 lipca PARP ogłosi nabór wniosków na e-dotacje w ramach działania 8.1. Nabór wniosków ruszy z końcem lipca i potrwa dwa miesiące - przypomina Bożena Lublińska-Kasprzak. O to jakie kryteria uległy zmianie i czy będą dodatkowe pieniądze na "Bon na innowacje" Paweł Blajer pytał prezes, która była gościem programu "Biznes Lunch"

Ożywienie

Widać światło w tunelu. Po stagnacji na rynku i długiej zimie, inwestorzy wychodzą z inwestycjami. Spółka Komfort-Klima w tym roku oczekuje wzrostu przychodów na poziomie 40% - 60%, zdradził gość programu "Dzień na rynkach" prezes spółki Komfort-Klima Robert Kopeć.

Plany DGA

Projekt stoczniowy realizowany przez DGA zakończony. Przypomnijmy - 16 miesięcy temu Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała z DGA umowę na realizację programu wsparcia dla zwalnianych pracowników w stoczniach Gdynia i Szczecin. Obecnie tylko około 27% wszystkich zwolnionych pracowników obu stoczni to osoby poszukujące pracy - mówi prezes zarządu DGA Andrzej Głowacki. Dodaje, że projekt stoczniowy całkowicie rozliczony zostanie w drugim kwartale. Teraz spółka chce zająć się rozbudową grupy kapitałowej. Jak zdradził Andrzej Głowacki na koniec przyszłego roku DGA planuje mieć 15 spółek w grupie.

Pracownik w małej firmie

Najważniejsze by pracownicy wiedzieli co jest głównym celem firmy i w jakim kierunku przedsiębiorstwo będzie się rozwijać. W programie "Biznes Lunch" 9 rad których przedsiębiorca powinien przestrzegać aby osiągnąć sukces. O to jak dbać o rozwój pracownika w małej firmie, tak, by był bardziej zaangażowany i efektywny pytał Paweł Blajer dyrektora personalnego Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris Bożenę Stępień.

E-księgi

Księgi wieczyste są już dostępne w postaci elektronicznej. Codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych jest około 20 tys. ksiąg. Przypomnijmy, że obecnie możliwy jest dostęp do 13 milionów spośród prawie 19 milionów. Pełny elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych wejdzie w życie w 2013 - zapewnia minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który był gościem programu "Biznes lunch".

TFI po czerwcu

Fundusze słabo radziły sobie w czerwcu. Jak powiedział Tomasz Publicewicz w czerwcu widać zahamowanie napływu środków do funduszy dłużnych i pieniężnych. Saldo wpłat do funduszy przewyższyło wartość środków wycofywanych z nich przez klientów o 100 milionów złotych. Jak powiedział gość programu "Dzień na rynkach" Tomasz Publicewicz z Analiz Online aktywa TFI w czerwcu spadły o około 1,3 mld złotych.

Prywatyzacja obywatelska Puław

Prywatyzacja obywatelska może nie przynieść Puławom tak dużych korzyści jak inwestor - uważają eksperci. Zdaniem analityka firmy doradczej Frost&Sullivan Krzysztofa Grzybowskiego, który był gościem programu "Dzień na rynkach" prywatyzacja obywatelska budzi pewne obawy, ale jednocześnie jest skuteczna. Dodaje, że w przypadku Puław może być problem z taką prywatyzacją, bo to duży zakład. Przypomnijmy, że związkowcy z Puław, w ramach zawartego Porozumienia na rzecz Prywatyzacji Obywatelskiej, chcą przystąpienia, jako spółka pracowniczo-samorządowa do konkursu na zakup akcji Zakładów Azotowych „Puławy" S.A.

Pomoc dla firm po powodzi

Minister gospodarki dostał zalecenie przygotowania odpowiednich rozwiązań, które w przyszłości będą chronić przedsiębiorców przed skutkami kataklizmów - powiedziała minister rozwoju regionalnego. Elżbieta Bieńkowska, która była gościem programu "Pieniądze od rana" wyjaśniła, że przyjęty przez rząd we wtorek projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi ma charakter incydentalny. Projekt zakłada, że właściciele warsztatów, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, małe sklepy i punkty usługowe mogą liczyć na 50 tys. zł pożyczki, która w całości lub w części będzie umorzona. Pożyczek udzielać będą lokalne fundusze pożyczkowe, z którymi minister gospodarki będzie zawierał umowy określające szczegółowe zasady wsparcia.

Sprzedaż aut w czerwcu

Za dobry czerwcowy wynik sprzedaży aut odpowiadają głównie firmy ponieważ klienci indywidualni kupują zdecydowanie mniej samochodów - zauważa Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar. Przypomnijmy, ze sprzedaż samochodów w I połowie roku była niższa niż przed rokiem o 6,27%, ale w czerwcu zanotowano 5% wzrost licząc rok do roku. W programie "Pieniądze od rana" o tym co czeka branże samochodową i czy spadek oznacza szanse na promocje i niższe ceny Paweł Blajer rozmawiał z prezesem Instytutu Samar Wojciechem Drzewieckim.

Ubezpieczenie w podróży

Wykupione w Polsce ubezpieczenie OC jest ważne we wszystkich krajach europejskich i jeżeli spowodujemy stłuczkę jesteśmy nim chronieni podkreślał analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń Marcin Tarczyński. Wyjeżdżając poza granice Polski własnym samochodem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC i Assistance, bo to one chronią przed kosztami wynikającymi ze stłuczek spowodowanych nie przez nas. O tym czy Polacy ubezpieczają się na wakacyjne wyjazdy i jakie ubezpieczenia najczęściej kupują Paweł Blajer rozmawiał z analitykiem PIU Marcinem Tarczyńskim, który był gościem programu "Pieniądze od rana"?

Mniejsza sprzedaż aut?

Polacy wstrzymali się z zakupem samochodów - wynika z danych Polskiej Izby Motoryzacji. Prezes Izby alarmuje w TVN CNBC Biznes, że samochody są kupowane obecnie w Polsce w zdecydowanej większości przez firmy. A to może się przełożyć na mniejszą sprzedaż samochodów w całym roku. W tym roku wygasły bowiem niemieckie dopłaty do kupna samochodów u naszych sąsiadów, co napędzało polską sprzedaż. Natomiast z danych Instytutu Samar wynika, że od początku roku sprzedano w Polsce o 6% mniej samochodów niż w 2009 roku.

Reformy dla zdrowia

Obecny system ochrony zdrowia nie motywuje szpitali i innych placówek zdrowotnych do ekonomicznego wykorzystywania pieniędzy twierdzi Łukasz Zalicki, partner zarządzający Ernst&Young. Jego zdaniem służbie zdrowia potrzebna jest konsolidacja i wprowadzenie konkurencji w ubezpieczeniach zdrowotnych.

Zmiany w SSE?

Rząd ma się wkrótce zająć propozycjami do zmiany ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Chodzi głównie o umożliwienie obniżenia poziomu zatrudnienia o 20-25 proc. na uzasadniony wniosek przedsiębiorcy. Ta zmiana jak mówi Bożena Czaja, wiceprezes PAIiIZ, dotyczyłaby 840 firm działających w SSE.

Orzeł Opony już na Catalyst

Orzeł Opony to 11 spółka, której obligacje można kupować i sprzedawać na rynku Catalyst. Jak przekonują przedstawiciele GPW w Warszawie, emisja obligacji jest dla spółek sposobem dość szybkiego pozyskania pieniędzy, zwłaszcza dla spółek publicznych, znanych już inwestorom.

Uzdrowić służbę zdrowia

Rząd Platformy Obywatelskiej, który ma już gwarancję współpracy z prezydentem, musi pokazać, że ma również pomysł na uzdrowienie tej sytuacji. W środę 07.07 w Sejmie ma znów powrócić pomysł przekształcania szpitali w spółki.

Kredyt we frankach czy złotówkach?

Czy warto teraz przewalutować kredyt zaciągnięty w złotówkach na kredyt we frankach, korzystając z rekordowo niskiego liboru? O zagrożeniach i możliwych korzyściach takiego ruchu mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera

DSS idą na zakupy

Dolnośląskie Surowce Skalne szykują się do zakupu Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi, na którą mają wyłączność negocjacyjną oraz Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. W przypadku drugiej prywatyzacji DSS mają kilku konkurentów. Jan Łuczak, prezes Dolnośląskich Surowców Skalnych mówi, że zakup tych dwóch akwizycji spółka zamierza sfinansować z kredytu akwizycyjnego oraz emisji akcji.

Co dalej z gospodarką?

Jakie ustawy są potrzebne polskiej gospodarce? Czy teraz rząd zacznie reformować system finansów? Czy nowy prezydent zdecyduje się na podpisanie proponowanych ustaw? O tym jak nowa sytuacja polityczna będzie wpływała na polskie finanse dyskutują profesor Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i Andrzej Malinowski, ze stowarzyszenia Pracodawcy RP.

Audiofile i wydatki

Sprzęt grający warty kilkaset tysięcy złotych w salonie? To nie żart. Audiofile z grubymi portfelami dla jakości dźwięku potrafią stracić fortunę. Andrzej Kisiel, redaktor naczelny miesięcznika Audio przekonuje, że nie trzeba zapożyczać się na lata, by nasz domowy sprzęt grający wydobywał dźwięki bardzo dobrej jakości.

Orzeł Opony wchodzi na Catalyst

Notowany na NewConnect Orzeł Opony wchodzi z obligacjami na rynek Catalyst. Wpływy z emisji obligacji o wartości prawie 7,3 mln zł i 3 mln zł ze wcześniejszej emisji akcji posłużą do budowy fabryki granulatu gumowego. Produkcja ma w niej ruszyć w 2011 roku. Jacek Orzeł, prezes Orzeł Opony przekonuje, że obligacje to bardzo dobra oferta zarówno dla spółki, jak i dla inwestorów. Roczne oprocentowanie dwuletnich obligacji wynosi 15 proc.

Jaka była ta kampania...

Po wyborach czas na podsumowanie kampanii. Jaka była? Czy na tej kampanii dało się zarobić? Jak wyglądała kampania od strony finansowej? O tym na antenie TVN CNBC Biznes dyskutuje Krzysztof Mocek, partner MindShare i Andrzej Malinowski, z organizacji Pracodawcy RP.

Milion w portfelu

Rynek jeszcze przez pewien czas będzie narażony na spadki. Z tym podejściem propozycję zainwestowania miliona z naszego portfela przedstawia Paweł Homiński, zarządzający w Noble Funds TFI. Połowę kapitału radzi ulokować w różnych walutach. Po 200 tys. zł proponuje zainwestować w akcje lub fundusze spółek polskich i tureckich, a pozostałe 10 proc. w fundusze "rynków graficznych".

Fundusze absolutnej stopy zwrotu

Fundusze absolutnej stopy zwrotu dążą do wypracowania bezwzględnego zysku. Ich celem jest wypracowanie z powierzonego kapitału przynajmniej kilkuprocentowego dochodu w każdych warunkach, ale często znacznie wyższego. Tomasz Publicewicz, prezes Analiz Online przekonuje, że fundusze te mają szersze pole inwestycji niż otwarte TFI.

Akcje czy obligacje?

Obligacje Orła Opony od dziś są dostępne na warszawskiej giełdzie. Na czym polega inwestowanie na rynku Catalyst, tłumaczą Beata Jarosz członek zarządu GPW w Warszawie oraz Adam Ruciński prezes zarządu BTFG Audit. Ten ostatni przekonuje, że kapitał pochodzący od akcjonariuszy jest najdroższy, dlatego lepiej emitować obligacje i zaciągać kredyty.