Z kraju

Z kraju

BRE Bank w dobie pozwów zbiorowych

Szesnastu klientów mBanku i MultiBanku, którym banki nie chciały obniżyć kosztów kredytu hipotecznego we frankach, składają pozew zbiorowy. Uważają, że bank powinien obniżyć oprocentowanie wraz ze spadkiem rynkowych stóp procentowych. Więcej na ten temat w rozmowie Marka Tejchmana z Wiesławem Thorem, wiceprezesem BRE Banku.

Rok wielkich prywatyzacji

Ministerstwo Skarbu Państwa chce uzyskać w tym roku 25 miliardów złotych z prywatyzacji, po I półroczu było zaledwie 12,3 mld. Prywatyzacyjne plany MSP komentował w "Dniu na Rynkach" Jacek Socha, wiceprezes PwC.

Kieszonkowe dla dzieci

3 miliony polskich nastolatków co miesiąc otrzymuje 160 milionów złotych kieszonkowego. Jak powinno się uczyć młodych ludzi racjonalnego gospodarowania oszczędnościami? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Marcinem Staniewiczem z Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP.

Jak liczyć polski dług w UE?

Polska walczy o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Według polskiego rządu dzisiejsza, unijna metodologia jest dla nas krzywdząca i zawyża nasze statystyki. Kto w tym sporze ma rację? Budżet pod kontrolą Unii w "90 minutach". Gościem Rafała Wojdy był profesor Krzysztof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej.

Miliony na promocję miast

Polskie samorządy wydają coraz więcej na swoją promocję. Od 2005 roku wydatki gmin, miast, powiatów i województw wzrosły ponad sześciokrotnie. Za co płacą samorządy i co z tego podatnicy - o tym w "Bilansie". Gośćmi Marcina Kowalskiego byli Kacper Pietrusiński, zastępca burmistrza dzielnicy Warszawa-Bielany i dr Magdalena Florek, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych, by jak najszybciej powielić tę kwotę. W "Godzinie dla Pieniędzy" krótkoterminowy portfel przygotował Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao SA.

Problemów gazowych ciąg dalszy

W polsko-rosyjskiej umowie gazowej trzeba wprowadzić zmiany, argumentuje Komisja Europejska. Natomiast wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że KE nie ma zastrzeżeń do kluczowych aspektów umowy gazowej. Nie ma możliwości, żeby w listopadzie zabrakło nam gazu powiedział w "Bilansie" Mariusz Przybylik, ekspert AT Kearney.

Rekrutacja przez internet

Uruchomienie zakładki "kariera" na stronie internetowej firmy może znacząco pomóc w skutecznej rekrutacji kandydatów do pracy. Co powinno się w takiej zakładce znaleźć? Między innymi na to pytanie Elżbieta Flasińska z grupy Pracuj.pl odpowiadała Pawłowi Blajerowi w programie Blajer Mówi Biznes.

Będzie praca w Polsce

Nasz kraj ma być jednym z trzech o najwyższym prognozowanym wzroście zatrudnienia w Unii Europejskiej. Takie wnioski płyną z raportu firmy Manpower na najbliższy kwartał. W optymistycznych prognozach mogą częściowo utwierdzać szacunki Ministerstwa Pracy. Według resortu stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 11,3 procent z 11,4 procent w lipcu. Jak deklaracje pracodawców faktycznie przełożą się na rynek pracy?

Jak korzystnie sprzedać własną firmę?

Co należy zrobić, by korzystnie sprzedać swoją firmę? Uporządkowanie prawnych kwestii to tylko początek, powiedział Marcin Anklewicz, partner zarządzający Acropolis Advisory. W "Godzinie dla Pieniędzy" Robert Stanilewicz pytał swojego gościa między innymi o to, jak zmienić strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa przed sprzedażą.

Dom z własną energią

Dom niezależny od dostawców energii elektrycznej czy gazu, to dziś wizja realna, choć niezwykle kosztowna. O tym jak zbudować dom w którym nie trzeba płacić rachunków za energię w programie "Godzina Dla Pieniędzy" mówił Arkadiusz Węglarz, dyrektor Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Strona internetowa firmy

Jak najlepiej zaprojektować stronę internetową dla firmy? Marcin Maj, dyrektor zarządzający OS3, prezentuje 10 zasad, których należy się trzymać tworząc serwis www.

Polska sprawa w Brukseli

Polska walczy o zmianę sposobu liczenia długu publicznego. Według polskiego rządu, dzisiejsza unijna metodologia jest dla nas krzywdząca i zawyża nasze statystyki. Według Ministerstwa Finansów dopłata do ZUS na pokrycie transferu składek nie powinna liczyć się jako część długu. Kto w tym sporze ma rację? Czy wymuszając zmianę sposobu liczenia rząd nie zamiecie faktycznych problemów pod dywan? O tym Cezary Królak.

Nowe akcje Optimusa

50% akcjonariatu Optimusa już w rękach CD Projektu. Jak będzie wyglądała grupa w skład której wchodzi Optimus, CD Projekt i kilka spółek wokół komputerowego biznesu. Gościem Mikołaja Kunicy w "Dniu na Rynkach" był Michał Kiciński, założyciel CD Projektu, prokurent w Optimusie.

Gaz podrożeje?

PGNiG chce drugiej podwyżki taryfy gazowej w tym roku. Jak zapowiada prezes, spółka ma uzasadnienie do podwyżki taryfy o 10-15%, ponieważ cena gazu jest zależna od drożejącej ropy i kursu dolara. Na to jednak zgodę musi wyrazić URE. Gościem "Dnia na Rynkach" z Forum Ekonomicznego w Krynicy był Michał Szubski, prezes PGNiG.

DM IDM w portfelu RDO

Udana sesja dla IDMSA sprawiła, że spółka znalazła się w naszym portfelu co przełożyło się na kolejny zarobek. Cały dzień dla portfela niestety na minusie. Tym razem w propozycjach zakupu do portfela RDO pojawił się złom. A konkretnie oczywiście spółka go sprzedająca.

Składka Zdrowotna w Spółce

Kiedy płacący składkę zdrowotną wspólnicy w spółce cywilnej nie muszą płacić składki do ZUS? Między innymi na to pytanie Wojciech Andrusiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiadał Pawłowi Blajerowi w programie Blajer Mówi Biznes.

Tokio kontra silny jen

Bez zaskoczenia w Tokio. Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostawił główną stopę na poziomie 0,1% i dodał, że tempo, w jakim japońska gospodarka ulega ożywieniu, jest powolne. Według Dariusza Kowalczyka, stratega Credit Agricole z Hong Kongu, rząd w Tokio i Bank Japonii będą nadal starały się osłabiać jena, który wciąż znajduje się w okolicach piętnastoletniego maksimum wobec dolara. Dotychczasowe interwencje nie osłabiły japońskiej waluty. Dariusz Kowalczyk był gościem Rafała Hircha.

Znikające domy

Małopolska, podkarpackie i Śląsk - to tam osuwiska doprowadziły do największych szkód. Osuwająca się, podmokła ziemia niszczy domy, ale także drogi, kanalizację czy wodociągi. Wojewoda małopolski zaproponował wczoraj by opinie geologów i hydrologów były wiążące dla samorządów przy wydawaniu zezwoleń na budowę. O szczegółach Łukasz Kijek.

Koniec serii wzrostów

Po kilku sesjach lekkich wzrostów przyszedł czas na serię z lekkim spadkiem. WIG20 zakończył sesję 0,36% pod kreską. O szczegółach notowań Agata Biały.

Dobre perspektywy dla DM IDM SA

Akcje DM IDM SA w górę - po dobrych wynikach spółki i w oczekiwaniu na wyższe przychody dzięki wprowadzeniu w II półroczu 2010 roku na giełdę kolejnych spółek zależnych. O planach spółki w rozmowie z Rafałem Hirschem mówił Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDM SA.

Podatki w spółce cywilnej

Jakie podatki płacą wspólnicy w spółce cywilnej? Jak z podatkowego punktu widzenia wygląda sprawa przekształceń w takich spółkach? Na te i inne pytania Paweł Jabłonowicz, szef departamentu podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, odpowiadał Pawłowi Blajerowi w programie "Blajer Mówi Biznes".

Restrukturyzacja Ciechu, czy zmiany w branży?

Ciech oszczędza. Program restrukturyzacji spółki ma przynieść w latach 2010-2015 nawet 600 mln złotych oszczędności. Kiedy Ciech będzie gotów do prywatyzacji i czy branża jest gotowa do konsolidacji? Gościem Mikołaja Kunicy w "Dniu na Rynkach" był prezes Ciechu Ryszard Kunicki.

Co czeka "Przyjaźń"?

Trwają prace nad 3. nitką rurociągu "Przyjaźń", która odciąży wyeksploatowaną nitkę 1. Budowa 3. nitki "Przyjaźni" ma się według planu zakończyć do końca 2012 r. Plany PERN-u Mikołaj Kunica w "Dniu na Rynkach" omawiał z prezesem Przedsiębiorstwa Eksplozji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" Robertem Soszyńkim.

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych po sierpniu

Saldo strat i umorzeń funduszy inwestycyjnych po sierpniu było dodatnie. Fundusze akcji straciły 1,1%, największe straty przyniosły fundusze akcji amerykańskich. TFI po sierpniu w "Dniu na Rynkach". Gościem Mikołaja Kunicy był Tomasz Publicewicz, prezes Analizy Online.

Biomax w drodze na NewConnect

Biomax SA chce pod koniec września zadebiutować na rynku NewConnect. Spółka ma zamiar zostać w przyszłości znaczącym producentem kolagenu. Andrzej Bartoszewicz, prezes Biomax SA, opowiedział o swoich planach Rafałowi Hirschowi w programie Dzień Na Rynkach.

Ministrowie finansów w Brukseli

Polska walczy o zmianę unijnej metodologii liczenia długu publicznego. Czy ministrowie finansów Unii Europejskiej przychylą się do polskiego wniosku, popieranego przez 8 innych państw Unii? Czy mamy rację, prosząc o zmianę metodologii? W rozmowie z Robertem Stankiewiczem swoje zdanie przedstawił prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC.

Czy będzie fuzja w polskiej chemii?

Azoty Tarnów są coraz bliżej przejęcia Azotów Kędzierzyn. O tym jak będzie wyglądała ewentualna fuzja dwóch spółek z branży chemicznej Rafał Hirsch rozmawiał z Jerzym Marciniakiem, prezesem Azotów Tarnów.

Kształcenie dziecka po lekcjach

Tenis, języki obce czy basen? Jak wybrać najlepsze dodatkowe zajęcia dla naszych pociech? O tym wszystkim w rozmowie z Moniką Skoczylas-Merczyńską, psycholog "Udane Wychowanie".

Mieszkanie dla żaka

Wrzesień to czas ożywienia na rynku najmu mieszkań. Jest to w dużej mierze zasługa studentów, którzy najczęściej w tym czasie poszukują mieszkań. Czy bardziej opłaca się wybrać lokum na obrzeżach czy w centrum, wziąć w najem mieszkanie czy dom? O tym z Bartoszem Turkiem, analitykiem Home Broker, rozmawiał Robert Stankiewicz.