Z kraju

Z kraju

Sprzedaż spółek przez MSP

Nowy projekt Ministerstwa Skarbu Państwa - przygotowywana jest ustawa, która ułatwiałaby kupno udziałów w spółkach należących do Skarbu Państwa. O szczegółach w programie "Blajer mówi Biznes" opowiedział Adam Leszkiewicz, wiceminister Skarbu Państwa.

Solidarność energetyczna w UE

Rynek energetyczny potrzebuje regulacji, które pozwolą na komercyjnych warunkach zmienić kierunek przesyłu gazu. Tak na forum gospodarczym w Krynicy mówił prezes zarządu RWE Polska. Zdaniem Filipa Thona odpowiednie regulacje pozwolą zachować solidarność energetyczną w Unii, co zapobiegnie kolejnym kryzysom gazowym. Gościem Karoliny Hytrek-Prosieckiej na forum ekonomicznym w Krynicy był prezes RWE Polska Filip Thon

Obligacje Polkomtela

Polkomtel nie wyklucza kolejnej emisji euroobligacji - powiedział w TVN CNBC prezes spółki Jarosła Bauc. Jednocześnie prezes zapewnił, że ostatnia emisja obligacji na kwotę miliarda złotych nie będzie przeznaczona na przejęcia jak spekulował rynek.

Alternatywa dla Gazpromu?

Według ekspertów Polska ma największe w Europie złoża gazu łupkowego. Duże złoża ma również Bułgaria. Czy gaz łupkowy może zapewnić alternatywę dla gazu importowanego z Rosji? Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, rozmawiał z Robertem Stankiewiczem w programie Pieniądze od Rana.

Dotacje na e-biznes

Trwa nabór wniosków na unijne e-dotacje, rozdzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, spodziewa się, że najwięcej wniosków zostanie złożonych w ostatnich dniach naboru, który zakończy się 30 września. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Płaca minimalna po nowemu

OPZZ jest przeciwne powiązaniu płacy minimalnej ze wzrostem PKB. Czy nie osłabi to konkurencyjności polskiej gospodarki a także czy Polska będzie miała wystarczająco dużo gazu? Rozmowa z Waldemarem Pawlakiem, ministrem gospodarki.

Pęka surowcowa bańka?

Czy rosnące w ostatnich 3 miesiącach ceny miedzi mogą być sygnałem na poprawę sytuacji w światowej gospodarce czy jest to bańka spekulacyjna? Wojciech Kowalski, strateg Efix Polska przedstawił swoje zdanie w programie Godzina dla Pieniędzy. Rozmawiał Robert Stanilewicz.

Złoto bliskie rekordów

Cena złota od kilku lat systematycznie rośnie. Czy warto w nie inwestować? Łukasz Wróbel, analityk Noble Bank, twierdzi, że na rynku istnieje kilka lepszych okazji niż złoto przy obecnych cenach. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inwestycje KGHM

Kanada, Chile, Peru to tylko niektóre kraje, w których KGHM będzie poszukiwał miedzi i złota. Czy to dobre inwestycje, a także czy spółka podwyższy jeszcze swoje prognozy? Rozmowa z Herbertem Wirthem, prezesem KGHM.

Sytuacja w PZU po kataklizmach pogodowych

Kataklizmy pogodowe i inne wydarzenia jednorazowe sprawiły, że PZU zarobi netto w tym roku aż o 1,5 mld złotych mniej niż rok wcześniej. "To jednak nie zachwieje firmą" - uspokaja prezes Zakładu, Andrzej Klesyk. Na wynikach spółki ważą między innymi wielkie odszkodowania za straty powodziowe. Więcej w rozmowie Marka Tejchmana z Andrzejem Klesykiem prezesem PZU.

Europa po Traktacie Lizbońskim

Przyszłość Unii Europejskiej po kryzysie oraz po Traktacie Lizbońskim - to jedne z głównych tematów XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Scenariusze przyszłości Europy także w magazynie "90 minut". Gośćmi Rafała Wojdy byli wiceprezes Deloitte, Rafał Antczak oraz wiceprezes IBNGR dr Bohdan Wyżnikiewicz.

Podatek bankowy

Wprowadzenie podatku bankowego w Polsce może wzbudzić na rynku niepokój o stan polskich finansów. Takiego zdania jest prezes Deutsche Bank Polska. Krzysztof Kalicki przypomina, że banki nie prosiły o pieniądze w czasie kryzysu. O tym w rozmowie Marka Tejchmana z prezesem DB Polska.

Plany Hyperiona

Zmiany w Hyperionie. Część spółek zależnych firmy połączy się. O zmianach w strukturze Hyperionu Marek Południkiewicz, prezes firmy, opowiedział w programie "Dzień Na Rynkach". Rozmawiał Rafał Hirsch.

Cykl życia produktu a promocja

Co to jest cykl życia produktu i jakie ma znaczenie przy planowaniu oferty w firmie? Ile kosztuje promocja w poszczególnych fazach życia produktu? Na te pytania w programie "Blajer mówi: Biznes" odpowiadała Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

XX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Organizacja XX Forum Ekonomicznego to prestiż i wymierne korzyści: w trakcie trzydniowego forum w Krynicy zostanie 10 milionów złotych. Nic zatem dziwnego, że Krynica musiała rywalizować o jego organizację chociażby z Sopotem. O kulisach XX Forum Ekonomicznego opowiada Emil Bodziony, burmistrz Krynicy. Rozmawiał Rafał Hirsch.

Będzie kolejna fala kryzysu?

Coraz głośniej słychać opinie, że czekają nas kolejne fale kryzysu. O tym czy nasz kraj jest zagrożony kolejną falą spowolnienia, Marek Tejchman rozmawiał z prof. Witoldem Orłowskim, głównym ekonomistą PricewaterhouseCoopers.

O prywatyzacji w Krynicy

Prywatyzacja spółek energetycznych, walka PKO BP o BZ WBK i kwestia umowy gazowej z Rosją. To między innymi tematy którymi zajmuje się obecnie minister skarbu. Okazją do rozmowy na te tematy było forum gospodarcze w Krynicy. Gościem Marka Tejchmana był minister Aleksander Grad.

Wyścig po BZ WBK

PKO BP nie rezygnuje ze starań o BZ WBK. "Mimo pogłosek o tym, że hiszpański Santander już wygrał wyścig o ten bank, nie składamy broni" - deklaruje w TVN CNBC Biznes prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Więcej na temat planów banku w rozmowie Marka Tejchmana z prezesem banku PKO.

Warszawa pokazała siłę

Warszawska giełda była w środę najmocniejszym parkietem w Europie. Wędrówki WIG-u 20 w górę nie zatrzymały nawet gorsze dane z europejskiej gospodarki. Ostatecznie WIG20 zyskał 2,09%

Wakacje? Hiszpania płaci

Hiszpania znów kusi polskich seniorów dopłatami do wczasów. Miejsc, w które można pojechać jest więcej niż w zeszłym roku, ale dopłaty są niższe. Zamiast 200 - 150 euro. Polska wciąż jednak - obok Czech, Węgier i Słowacji - dostaje wyższe dopłaty niż pozostałe 11 krajów objętych programem Travel Senior. Według przedstawicieli biur podróży, które oferują polskim klientom wycieczki z dopłatą, zainteresowanie ofertą jest duże. O szczegółach Łukasz Kijek.

Pieniądze dla innowatorów

Zastrzyk gotówki dla innowatorów. Technologiczne Miasteczko Multimedialne w Nowym Sączu dostało z PARP 100 milionów złotych na budowę centrum rozwoju innowacji w obszarze multimediów i IT. O szczegółach w programie "Blajer mówi: Biznes" opowiedział prezes Miasteczka Multimedialnego, Krzysztof Wnęk. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Moto nowości z Polski

Dwa bieguny polskiego rynku motoryzacyjnego. Plus - Fabryka Opla w Gliwicach i Ople astra czwartej generacji; Minus - FSO i coraz bliższa wizja bankructwa. Jaka droga rysuje się przed polskimi zakładami produkującymi samochody? Kto ma szansę wyjść na prostą, kto jest na zakręcie, a kto całkowicie zjechał na manowce? I czy ostre hamowanie oznacza zwolnienia? O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Przyszłość specjalnych stref ekonomicznych

Przyszłość specjalnych stref ekonomicznych jest niepewna. Ministerstwa Gospodarki i Finansów kłócą się o zmianę zasad działania SSE. Czy w tej sytuacji inwestowanie w specjalnych strefach ekonomicznych jest bezpieczne? Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiła swoje stanowisko w programie Blajer Mówi Biznes. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jak zarobić na węglu?

W 2009 r. JSW miała 345 mln zł straty netto. Finansom zaszkodził kryzys w sektorze stalowym. Zamówienia z hutnictwa spadły wtedy o ok. 40%.  Po pierwszym kwartale 2010 r. spółce udało się wypracować 117 mln zł zysku. Gościem Marka Tejchmana w programie "Rynki Dnia", był Marek Wadowski, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowy kredyt BGK

Nowy kredyt dla eksporterów - Bank Gospodarstwa Krajowego jeszcze w tym roku zaoferuje kredyt na prefinansowanie produkcji na eksport. Udzielaniem kredytu zajmą się banki komercyjne z którymi BGK podpisze umowy. O szczegółach w programie "Blajer mówi: Biznes" opowiedział Jerzy Kurella, wiceprezes BGK. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

IV wersja Astry

Gliwicka fabryka Opla uruchomi produkcję nowej Astry IV. Opel przeznaczy dodatkowe 120 milionów złotych na produkcję nowego modelu. Na pytania Roberta Stankiewicza odpowiadał Andrzej Korpaka, dyrektor fabryki Opla w Gliwicach.

Prywatyzacja Energi SA

Kto kupi Energę SA? O kupno gdańskiej spółki rywalizują PGE i czeski EPH, które za 83% akcji Energi musiałyby wyłożyć około 8 mld złotych. O szczegółach Mirosław Bieliński, prezes Energi SA, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Słabe wyniki Travelplanet.pl

II kwartał był nieudany dla całej branży turystycznej. Travelplanet.pl nie jest wyjątkiem - w pierwszym półroczu strata netto spółki powiększyła się do 2,5 miliona złotych . O szczegółach Marcin Przybylski, prezes Travelplanet, opowiadał w rozmowie z Rafałem Hirschem.

Straty Anti po II kwartale

W II kwartale ANTI SA zanotowała stratę netto w wysokości 1,5 miliona złotych. To najgorszy wynik od debiutu na giełdzie. Jednak prezes spółki Arkadiusz Rzepa zapewnia, że w III kwartale ANTI SA osiągnie zysk netto. O szczegółach rozmawiał Rafał Hirsch w programie Dzień na Rynkach.

Protektor szykuje przejęcie

LZPS Protektor już po raz drugi przedłuża termin przejęcia spółki produkującej rękawice ochronne. Na antenie TVN CNBC, prezes Piotr Skrzyński zapewniał, że powodem opóźnienia jest chęć dopracowania transakcji. Nowa firma ma być dla Protektora impulsem do dalszego rozwoju na rynkach Europy Zachodniej.