Z kraju

Z kraju

Emerytura bez pomnażania?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by pieniądze odłożone przez Polaków w OFE trafiały do ZUS nawet 10 lat przed emeryturą. Komentarz Anny Horseckiej, prezes PTE Polsat.

Kiedy znów stopy w górę?

Czy w czerwcu czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Prof. Jan Winiecki z RPP uważa, że wysokie ceny paliw, surowców i żywności będą nam towarzyszyć jeszcze 3-5 lat.

Spółka z o. o. kontra akcyjna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółka akcyjna? Które rozwiązanie jest lepsze dla naszej firmy? Na pytania widzów TVN CNBC odpowiada Michał Karwacki adwokat w kancelarii Salans.

Koszty w firmie

Każda firma powinna prowadzić analizę wykonania planu sprzedaży i kosztów. W okolicach maja/czerwca powinniśmy sprawdzić się, jak wyglądają nasze przychody i wydatki - mówi Małgorzata Kucharczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.

Zatrudnianie niepełnosprawnych

Od przyszłego roku zmniejszy się poziom dofinansowania niepełnosprawnych pracowników. Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zdaniem Moniki Bugajewskiej-Tykarskiej, wiceprezes POPON jest niezgodna z konstytucją.

Łatwiej o kredyt technologiczny

Szybsza wypłata premii technologicznej i większa dostępność wsparcia zapewnia nowelizacja ustawy, która dzisiaj wchodzi w życie. Do wykorzystania jest ponad miliard złotych. O tym kto może się starać o to finansowanie i co zmienia nowelizacja, mówi Marzena Tymińska-Ładziak z BGK.

Biznes w Belgii

Szansa na znalezienie kontrahenta z zagranicy. Właściciele firm z branży IT i budowlanej spotkają się z przedsiębiorcami z Belgii 7 i 8 czerwca w Warszawie i Krakowie. Jak wziąć udział w takich spotkaniach, mówi Aleksandra Wadowska z PARP.

Dokumentacja pracownika

5 dokumentów musi wypełnić pracownik, którego chcemy zatrudnić. Jakie to dokumenty? Magdalena Frąckowiak, ekspert Ernst & Young podpowiada przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na zatrudnienie pierwszego pracownika.

Centrum wyników: Zelmer

Zelmer zaproponował wypłatę dywidendy na poziomie 28,8 mln zł (z tego 12,5mln zł z funduszu dywidendowego) - mówi Janusz Płocica, prezes spółki.

Emerytura bez pomnażania?

10 lat przed emeryturą środki z OFE mają trafiać do ZUS-u. Zdaniem Ministerstwa Pracy ma to zabezpieczyć środki na emeryturę. Grzegorza Chłopka, wiceprezes ING PTE uważa, że to szkodliwy projekt.

Centrum wyników: Alterco

Alterco czwarty kwartał z rzędu pokazuje dobre wyniki, mówi prezes spółki Zbigniew Zuzelski. Alterco stawia na trzy segmenty - mieszkaniówkę, nieruchomości komercyjne i turystyczne.

Fuzje i przejęcia

TVN CNBC patronuje 8. międzynarodowej konferencji "Global M&A. Emerging to Converging" poświęconej rynkowi fuzji i przejęć na świecie, wartości rynku i branżom godnych uwagi. Rozmowa z Rafałem Nowakowskim, prezesem Global M&A Polska.

Wulkaniczny pył nad Europą

Islandzka przestrzeń powietrzna czasowo zamknięta z powodu wybuchu wulkanu Grimsvotn. Rozmowa z Grzegorzem Hlebowiczem, rzecznikiem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Biznes chory na korupcję

Korupcja w Polsce jest powszechna - uważa 2/3 ankietowanych przez Ernst & Young. Ponad połowa z badanych kierowników dopuszcza nieetyczne zachowanie, mówi Mariusz Witalis, partner E & Y.

Spółki piszą raporty

Sezon wyników za pierwszy kwartał za nami, ale w raporty spółek warto się wczytywać uważnie - bo choć powinny być przygotowane bardzo starannie - to niektóre spółki nie ustrzegły się błędów - czasem banalnych literówek ale czasem aż zastanawia, jak pewne sformułowania mogły wyjść spod ręki finansistów. Rozmowa z Kamilem Gemrą, analitykiem Stockwatch.pl

Dzień z autem w firmie - leasing

Dzień z autem w firmie. Tajniki leasingu w programie "Rynki Dnia" zgłębiali Marek Tejchman i Piotr Sobczyk, zastępca dyrektora warszawskiego oddziału BRE Leasing.

Szukamy finansowania

Pomysły na biznes potrzebujące wsparcia. Nasi eksperci odpowiadają na pytania widzów. Rozmowa z Mariuszem Sperczyńskim, prezesem zarządu Technoboard i Błażejem Czajkowskim, ekspertem Accreo Taxand.

Europejski Kongres Gospodarczy - inwestycje KOV

Jan Kulczyk inwestuje w Afryce. Kulczyk Oil Ventures - wraz z zagranicznymi partnerami - kupił od Shella złoża gazu i ropy w Nigerii. Ale Jan Kulczyk mówi w rozmowie z TVN CNBC, że Afryka to nie tylko miejsce eksploatacji surowców - ale też dostarczania towarów na tamtejszy, szybko rosnący, rynek.

Rynki dla Opornych, 20 maja 2011

Portfel RDO w piątek symbolicznie nad kreską. Propozycja widzów Krynicki Recycling, spółka zajmująca się między innymi przetwarzaniem szkła kolorowego. Krynicki Recycling przeniosła się z rynku NC na główny parkiet w październiku 2010 roku. Czy zainwestujemy w wybraną przez Państwa firmę?

Milion w portfelu

Obligacje skarbowe, ETF-y i waluty. Radosław Cholewiński, zarządzający w Trigon DM postanowił nie zmieniać zawartości swojego portfela, który stworzył dwa miesiące temu.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

Produkcja przemysłowa w IV w ujęciu rocznym wzrosła o 6,6 proc. Oczekiwano wzrostu na poziomie 7 proc. Komentarz dyr. Instytutu Ekonomicznego NBP prof. Andrzeja Sławińskiego.

Droga do milionów

Ucieczka przed inflacją w obligacje inflacyjne. Rozmowa z Dariuszem Laskiem, dyrektorem inwestycyjnym w Union Investment TFI.

Karta kredytowa w podróży

Karta w bagażu - czyli koszty użycia i dodatkowe udogodnienia karty kredytowej w podróży. Rozmowa z Jarosławem Sadowskim, analitykiem Expandera.

Oporny pracownik

Co z robić z trudnym pracownikiem, zamkniętym na argumenty szefa? Zwolnić z pracy, czy może lepiej przekonywać go? Rozmowa z Izabelą Kielczyk, psycholog biznesu.

Auto kontra fiskus

Auto jako narzędzie pomagające obniżyć obciążenia podatkowe i poprawić wynik finansowy firmy. Jakie warunki musi spełnić samochód, aby można było jego eksploatację zaliczać do kosztów prowadzenia biznesu mówi Damian Groński menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

Aulery 2011

Start-upy w konkursie Aulery 2011. Gościmy autorów wyróżnionych pomysłów na biznes w sieci: Piotra Kocjana z Evenea.pl i Wiktora Sarotę z inFakt.pl

Boom na spółki komandytowe

Trwa boom na spółki komandytowe. Jakie podatkowe korzyści ma firma przekształcając się w tego rodzaju podmiot, mówi Marek Kolibski, wspólnik w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Rata na fundusz socjalny

31 maja mija termin przekazania I raty odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń socjalnych za 2011 r. Podmioty tworzące ZFŚS mają dwa tygodnie na ustalenie wysokości odpisu podstawowego i przekazanie co najmniej 75% jego wartości na rachunek bankowy Funduszu. Rozmowa z senior menedżer Grant Thornton Frąckowiak, Katarzyną Ochnicką.

Słodkie zyski

Słodkie zyski producentów słodyczy. Pomimo wysokich cen surowców spółki z branży miały całkiem udany kwartał. Jeśli chodzi o dynamikę wyników, najlepiej wygląda Wawel i Mieszko. Zysk netto spółki Mieszko w pierwszym kwartale wzrósł o ponad 50%. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie Marka Tejchmana z Agatą Filipowicz-Rybicką