Z kraju

Z kraju

Enel-Med juz niedługo na GPW

  Enel-Med to trzeci pod względem przychodów – po Lux Med i Medicover – prywatny operator usług medycznych w Polsce. Firma planuje wejść niedługo na giełdę. Ruszyły zapisy na akcje w transzy detalicznej. Czy wejście na giełdę to faktycznie najlepszy dla spółki sposób na pozyskanie kapitału? Na co potrzebne sa dodatkowe środki? Jakie firma planuje inwestycje? Rozmawiamy z prezesem Enel-Medu Adamem Rozwadowskim.

Organic Farma Zdrowia zarabia na modzie na zdrowie

Organic Farma Zdrowia, spółka notowana na NewConnect, miała najlepszy kwartał w historii pod względem przychodów. To efekt coraz większej powierzchni sklepów oraz rosnącej popularności ekologicznej żywności. Do tego dochodzi rewitalizacja niektórych sklepów. O planach na najbliższe kwartały, dalszym rozwoju sieci i nowo przejętych spółkach mówi prezes Organic Farmy Zdrowia Sławomir Chłoń.

JSW zmierza na giełdę i poprawia wyniki

Szykująca się do giełdowego debiutu Jastrzębska Spółka Węglowa znacznie poprawiła wyniki – zarówno w 2010 roku, jak i w 1Q roku obecnego. W 1Q przychody wzrosły o połowę w ujęciu rocznym, zysk netto o ponad 300%. Czy jest to zasługa drożejącego węgla? Czy surowiec nadal będzie drożał? Na pytania o wynikach spółki i jej przyszłości na giełdzie mówi prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Swissmed zarabia dzięki kontraktom z NFZ

Swissmed poprawił nieco sprzedaż– głównie dzięki kontraktowi z NFZ, przychody spółki w ramach tego kontraktu stanowiły w 1Q ponad 60% wszystkich. Oprócz tego spółka realizuje teraz kilka dużych inwestycji, w tym jest to m.in. szpital w Warszawie. Dlaczego budowa się przesunęła? Kiedy będzie gotowy? Spółka rywalizuje z państwowymi szpitalami a jednocześnie chce uzyskać umowę kontraktowania usług z NFZ. O wynikach i najbliższych miesiącach w życiu spółki mówi prezes Swissmedu Roman Walasiński.

Bank ma zarabiać, nieważne jak

Nie ważna marka, ważne ile da zarobić. Capgemini przeprowadził ogólnoeuropejską ankietę, które wyniki wskazują za co klienci cenią banki. Okazuje się, że o wiele bardziej cenią oni zysk, niż prestiż. O szczegółach mówi ekspert sektora bankowego Capgemini dr Adam Becht.

Kleszcze długu

Solidny wzrost 5,2% rok do roku i 1,5% procent kwartał do kwartału. Niemcy potwierdzili wstępne dane o wzroście swojego PKB. Tymczasem walczące z zadłużeniem kraje południa albo wpadają w recesję, tak jak Portugalia, albo ich wzrost jest mizerny. Na ile niemiecka, rozgrzana do czerwoności lokomotywa może pociągnąć za sobą mocno obciążoną strefę euro? Na to pytanie w programie Godzina Dla Pieniędzy odpowiadał, zarządzający Trigon TFI Radosław Cholewiński.

Tanie euro, drogie złoto

Europejska waluta znów staje się mniej atrakcyjna dla inwestorów. W ubiegłym roku greckie problemy zepchnęły kurs eurodolara do poziomu poniżej 1,20 dolara za euro. Obecnie euro znów jest pod presją i w ciągu kilku dni straciło 15 centów. Największe banki inwestycyjne zakładają dalszy wzrost cen surowców, które są teraz aktywem spekulacyjnym. Rozmowa z głównym ekonomistą Idea TFI Adamem Zarembą.

Obligacje nie takie bezpieczne

Europejski rynek obligacji rozchwiany po informacjach o możliwym obniżeniu ratingu Włoch i obcięciu ratingu greckiego długu. Czy na rynku są jeszcze naprawdę bezpieczne aktywa, w które mogą lokować inwestorzy ceniący bardziej spokój niż zysk? W którą stronę pójdzie rynek i jak w tej chwili planować swoje bezpieczne inwestycje, o tym w rozmowie z analitykiem Opera TFI Krzysztofem Stępniem.

III Sympozium DOKOBIET.PL

Otwarcie salonu kosmetycznego, impreza z okazji Dnia Matki, czy dzień otwarty w naszej firmie – jak zorganizować event dla kobiet w naszej firmie, tak, żeby panie dopisały i impreza była sukcesem marketingowym? Rozmowa z Aleksandrą Nieściuszko-Bujnicką, współzałożycielką Garden of Words.

Dotacje dla "Młodych Rolników"

Odpowiadamy na pytanie Pani Arlety oraz innych widzów dotyczące naboru wniosków na dofinansowanie dla młodych rolników. Dotacje oferuje ARiMR. Gościem Pawła Blajera był jeden z ekspertów Agencji Henryk Czemplik.

Dobroczyńca Roku 2010

Nagrody dla Dobroczyńcy Roku 2010 rozdane. Wśród laureatów jest Altix, który produkuje komputery dla osób niewidomych. Firma została uhonorowana za program wolontariatu pracowniczego. Patronem wydarzenia był TVN CNBC. Rozmowa z Tomaszem Krzyżańskim, dyrektorem w spółce Altix.

Dotacje dla przedsiębiorców

Ponad 2,3 mln zł na wsparcie przedsiębiorczości wśród mieszkańców Płocka przeznaczyła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Dzięki tym pieniądzom osoby bezrobotne będą mogły dostać 40 tys. złotych na własną firmę. Gdzie jeszcze dostępne są fundusze w województwie mazowieckim? Rozmowa z Elżbietą Szymanik, z-ca dyrektora ds. POKL, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Brat VAT

Książkowy problem z VAT. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie wyjaśnienie dotyczące sprzedaży książek. Wcześniej Polska Izba Książki wystosowała pismo do resortu w sprawie zmiany zasad rozliczenia tzw. sprzedaży konsygnacyjnej, chodzi o branie w komis i rozliczanie się z faktycznych wyników sprzedaży. Czy Ministerstwo Finansów rozwiało wątpliwości Polskiej Izby Książki? Na to pytanie w programie Blajer Mówi: Biznes odpowiadał Roman Namysłowski, dyrektor w Dziale Podatkowym Ernst & Young.

Strefa euro

Na Stadionie Miejskim w Poznaniu, PGE Arenie Gdańsk i na Stadionie Narodowym – wszędzie tam ogrodzenia dostarcza jedna firma – Legi Polska. Jaką szansą biznesową może być Euro 2012 i jakie są zagrożenia związane z tą imprezą sportową? Gościem Pawła Blajera był dyrektor w Legi Polska Tomasz Fidura.

Prognozy dla paliw

Złoty od wczoraj się osłabia, ale umocnienie z pierwszej połowy maja powinno wkrótce przynieść spadek cen oleju napędowego. Tak prognozuje w TVN CNBC Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex, która była gościem Roberta Stankiewicza w programie Pieniądze w Południe.

Centrum wyników: Konsorcjum Stali

Rekordowy wynik Konsorcjum Stali za I kwartał. Przychody wzrosły w pierwszych trzech miesiącach 2011-go roku o ponad 86% w ujęciu rocznym. Na wyniki I kwartału wpłynęły pozytywnie między innymi zapasy stali, które spółka zgromadziła w IV kwartale minionego roku. Czy rekordowo dobre wyniki I kwartału to zapowiedź udanego całego 2011-go roku? Z prezesem Konsorcjum Stali - Robertem Wojdyną rozmawiał w "Dniu na Rynkach" Mikołaj Kunica.

Fuzje i przejęcia

Trzykrotnie wzrosła liczba fuzji i przejęć na świecie w I kwartale tego roku w porównaniu do analogicznego okresu z 2010 - wynika z raportu "M&A INDEX" Kancelarii Allen&Overy. W Polsce rynek też rośnie, ale największe przejęcie nie tylko roku, ale w dotychczasowej historii mamy przed sobą - mówi gość TVN CNBC Maciej Iwanicki, współautor polskiej części raportu.

Inwestycje AB.PL

Spółka AB.PL wybuduje nowe centrum logistyczne. Nowe centrum pozwoli zwiększyć wszystkie główne parametry logistyczne firmy nawet dwu-trzykrotnie. Sama powierzchnia magazynowa z obecnych 11 tys. m2. zwiększy się do 27 tys. m2. O nowej inwestycji, a także wynikach AB.PL opowiada prezes spółki Andrzej Przybyło.

BM Medical na New Connect

BM Medical, spółka zajmująca się dystrybucją urządzeń dla chorych na cukrzycę idzie na New Connect. Z emisji prywatnej pozyskała 1,6 mln zł, pieniądze pójdą m.in. na rozwój dystrybucji. Na razie spółka sprzedaje urządzenia zagranicznych producentów, na które ma wyłączność. W przyszłości ma handlować także lekami generycznymi. Rozmowa z członkiem zarządu BM Medical Przemysławem Marchlewiczem.

Centrum Wyników: Eko Holding

Eko Holding spodziewa się istotnego wzrostu przychodów w tym roku. W ciągu 12 miesięcy spółka chce otworzyć 30 sklepów sieci Aligator, sieć Eko ma wzrosnąć do 300 placówek z 274 na koniec ubiegłego roku. Gościem TVN CNBC był prezes Eko Holding, Krzysztof Gradecki.

Centrum wyników: Oponeo

Druga spółka z grupy Oponeo może trafić na główny parkiet warszawskiej giełdy. Dariusz Topolewski, prezes Oponeo, powiedział w TVN CNBC, że już w przyszłym roku notowana na NewConnect spółka Marketeo może przenieść się na główny rynek. Podczas rozmowy w Dniu na Rynkach, nasz gość komentował także wyniki Oponeo za I kwartał.

Handel w internecie po nowemu

Lepsza ochrona danych osobowych i większy zakres obowiązku informowania konsumentów w sieci. To zmiany które wprowadzi nowelizacja ustawy o świadczeniu usług w internecie. Rozmowa z Maciejem Groniem z Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego MSWiA.

Osłabienie złotego

Kurs franka do złotego najwyższy od dwóch miesięcy. To efekt rosnącego niepokoju na rynkach i awersji do ryzyka. Kredytobiorcy z niepokojem patrzą na wykres tej pary i obawiają się że frank może dalej drożeć a wraz z nim - raty ich kredytów. Analityk BM Boś Marek Rogalski, który był gościem TVN CNBC uspokaja, że na razie nie ma podstaw by oczekiwać powtórki rekordowych poziomów.

Small Business DNA

Trzy czwarte małych i średnich przedsiębiorstw jest niezadowolonych z obecnej sytuacji gospodarczej - wynika z badania Small Business DNA. To najwięcej od września ubiegłego roku, czyli od początku badania. O nastrojach polskich przedsiębiorców rozmawialiśmy z Tomaszem Duliniczem, kierownikiem zespołu badawczego 4P Research Mix

Turcja, Polska, Węgry - który kraj motorem wzrostu?

Między 3,5 a 4 procent to solidne tempo wzrostu - nie rodzące ryzyka przegrzania. Ale trzeba szukać nowych źródeł tworzenia wzrostu PKB - tak między innymi o perspektywach wzrostu polskiej gospodarki mówi TVN CNBC - szef strategów na Europę Centralną, Bliski Wschód i Afrykę w Royal Bank of Scotland. Z Timothy Ashem rozmawiał Jan Niedziałek.

Na czym zarobił Pekaes?

Prezes Pekaesu podczas ostatniego wywiadu u nas – w marcu tego roku – zapewniał, że i w pierwszym kwartale i w całym 2011 roku spółka będzie miała zysk netto. Jak na razie zapowiedzi się sprawdzają – Pekaes zarobił w pierwszych trzech miesiącach tego roku 52,5 mln zł netto – rok wcześniej miał 5,5 mln zł straty. Mocno wzrosły też przychody – o 74% w ujęciu rocznym. Co odpowiada za tak dobre wyniki? Firma ma wiele nieruchomości, czy to one wpływają na wyniki firmy? Rozmawiamy z prezesem Pekaesu Jackiem Machockim.

Plac Unii poprawia wyniki BBI Development NFI

BBI Development NFI to warszawski deweloper komercyjny i mieszkaniowy. Sztandarowym projektem spółki jest Plac Unii - od stycznia trwają prace budowlane. Teraz BBI negocjuje z bankami warunki finansowania inwestycji. Plac Unii ma być oddany do użytku na przełomie 1/2Q 2013. To właśnie wycena Placu Unii poprawiła wyniki BBI Development NFI za 1Q – 19,8 mln zł w przychodach, które łącznie stanowiły 39 mln zł. O inwestycji, przyszłości spółki i jej wynikach finansowych rozmawiamy z prezesem BBI Development NFI Michałem Skotnickim.

Eurosystem - zainwestuj w geodezję i geoinformatykę

Eurosystem działa od 20 lat, zajmuje się pracami projektowymi związanymi z rozwojem telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej – m.in. projektuje linie i sieci telekomunikacyjne miedziane i światłowodowej. Świadczy też usługi geoinformatyczne i geodezyjne dla agencji rządowych i samorządów. Ma na przykład umowę z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii w Warszawie, dla którego w konsorcjum wykona trójwymiarowy model znacznego obszaru Polski w ramach wdrażania unijnych dyrektyw przeciwpowodziowych. Jak firma będzie się rozwijać po debiucie na NewConnect mówi jej prezes Krzysztof Grębowicz.

Analitycznie o Mondi Świecie

Analityk rekomenduje trzymanie akcji spółki i wycenia jedną na 88,51 zł. Prognozuje, że w tym roku przychody Mondi Świecie wzrosną o 14,3%, EBITDA o 28%, a zysk netto aż o 57% w ujęciu rocznym. Mondi Świecie wytwarza papiery do produkcji tektury falistej oraz papieru workowego. O prognozach dla spółki rozmawiamy z Maciejem Kabatem, analitykiem Amerbrokers.

Włoskie problemy w Polsce

Polski złoty mocno tracił na skutek poniedziałkowych problemów strefy euro. Sygnałem do wyprzedaży polskiej waluty była m.in. obniżka perspektywy ratingu Włoch przez agencję S&P. Goście Bilansu: prof. Marian Noga i Cristiano Pinzauti z Włoskiej Izby Handlowo Przemysłowej wierzą, że kraj jest jednak na dobrej drodze do odbudowy zaufania rynków.