Z kraju

Z kraju

Plany Emitela

TPSA sprzedała Emitela do funduszu Montagu. Emitel zajmuje się między innymi cyfryzacją emisji radiowo-telewizyjnych a także wynajmem infrastruktury radiowo-telewizyjnej na potrzeby nadawców i operatorów. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem Przemysławem Kurczewskim

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli jak zainwestować wirtualny milion złotych. W dzisiejszym programie sprawdzamy stopę zwrotu z portfela przygotowanego przez Tomasza Piotrowskiego ze Skarbiec TFI.

Inkubator nie tylko dla studentów

Już nie tylko osoby przed 30-tką mogą rozpoczynać działalność w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Jeśli ktoś ma pomysł na biznes, ma ponad 30 lat i nie chce na razie zakładać działalności, może spróbować swoich sił w ramach sieci AIP. Jak to zrobić pytaliśmy Kingę Rybak z Manufaktury Kunsztu oraz dr Jolantę Koszelew z AI-tech.

Kleszcze długu

Na piątkowym spotkaniu Rady Europejskiej nie zdecydowano się skorzystać z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), który jest jednym z trzech narzędzi pomocy dla krajów strefy euro. Pozostałe to bilateralne gwarancje krajów strefy euro do Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej oraz kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach EFSM Komisja Europejska może zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na łączną kwotę do 60 mld euro. Jak działa EFSM, jak jest finansowany i kto może kupić obligacje Mechanizmu? Naszym gościem był: dyrektor inwestycyjny Union Investment, Dariusz Lasek.

Kredyt z ubezpieczeniem

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - czyli jak wygląda sposób określania ceny, którą płacimy za to ubezpieczenie? Jak często musimy tę cenę opłacać? Na te i inne pytania odpowiadał Artur Kustroń, z Gold Finance.

Droga do milionów

Obligacje firm deweloperskich - czyli jak są oprocentowane? Jak wygląda ich emisja i jak są lokowane na rynku? Wreszcie ile można na nich zarobić? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Paweł Grząbka z CEE Propert Group.

Upadłości firm

Europejska gospodarka w coraz lepszym stanie. Czy poprawa płynności na tych rynkach doprowadzi do mniejszej liczby upadłości europejskich firm? Naszym gościem był Grzegorz Błachnio z Euler Hermes.

Ocena kontrahenta

Jak szybko stwierdzić, czy firma naszego kontrahenta jest w dobrej kondycji? Z pomocą przychodzi analiza cash flow (rachunku przepływów pieniężnych). Podczas analizy rachunku zysków i strat pierwszą czynnością jest ocena przepływów gotówkowych z poszczególnych rodzajów działalności (operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej). Dokonując tej oceny bierze się po uwagę specyfikę przedsiębiorstwa oraz branżę, w której działa. Jak dokonać analizy i co nam mówią jej wyniki? Na nasze pytania odpowiadał: Michał Pachowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Bloober Team na NC

Kolejny producent gier, chce wejść na NC. Debiut wstępnie planowano na koniec I kwartał, jednak ostateczną datę wciąż przesuwano. Spółka chce przede wszystkim zarabiać na grach na platformy mobilne. Naszym gościem był Prezes Bloober Team, Piotr Babieno.

Szkoła dla przedsiębiorczych.

Koniec roku szkolnego nie musi oznaczać końca edukacji. Trwa rekrutacja „Startup School”. Młodzi ludzie będą pracować w kilku zespołach i przy pomocy doświadczonych fachowców będą mogli stworzyć nowy projekt biznesu. Realizacja najlepszych projektów będzie finansowana przez SeedUp Venture Capital Group. Tegoroczna edycja będzie trwać od 1 lipca do 31 sierpnia. Rozmowa z Agnieszką Lewandowską-Dziewięcką, prezes fundacji Startup School.

Raport paliwowy

Międzynarodowa Agencja Energetyczna próbuje obniżyć cenę ropy. Zapowiedziała w piątek, że będzie uwalniać, 2 miliony baryłek dziennie, ze strategicznych rezerw, aby wesprzeć światową gospodarkę. W poniedziałek ceny ropy na amerykańskiej giełdzie spadły do około 90 dolarów za baryłkę. Czy tak niskie ceny utrzymają się? Naszym gościem był prezes BM Reflex, Ryszard Kaczmarek.

Grunt pod gaz

W Polsce wydano 87 koncesji wydobywczych na gaz łupkowy. Dziś surowca w Polsce poszukują amerykańscy giganci Exxon Mobile, Chevron, Conoco Philips. Za najbogatsze w gaz są uważane tereny Pomorza. Działka pod odwierty surowca może być sporo warta. Obecnie ustawa prawo geologiczne i górnicze czeka na podpis prezydenta. Zgodnie z ustawą przedsiębiorca posiadający koncesję może żądać wydzierżawienia ziemi od jej właściciela za wynagrodzeniem. Natomiast jeśli właściciel ziemi uzna, że grunt nie nadaje się, np. do dalszej uprawy, może żądać jego wykupu. Jak w praktyce będzie wyglądać umowa koncesjonariusza z właścicielem gruntu, czy nieruchomości? Rozmowa z Tomaszem Minkiewiczem z CMS Cameron McKenna.

Trudno o kredyt z BGK

Koniec naboru wniosków w ramach kredytu technologicznego. Po 2 dniach BGK ogłosił zamknięcie naboru. Jak zaalarmował nas widz, firmy, które zdecydowały się na złożenie wniosku w poniedziałek nie miały szans na dopełnienie procedur, bo promesę kredytową z banku komercyjnego trzeba było mieć już przyznaną. Na co muszą uważać przedsiębiorcy, którzy będą chcieli się zgłosić w ramach kolejnego naboru – pytamy widza, któremu nie udało się zdążyć z wnioskiem. Naszym gościem był: Mikołaj Ostach, Menedżer Projektów MOL sp. z o. o.

Włosi (nie) chcą oszczędzać

Włosi kolejni w kolejce do bankructwa? Włoskie społeczeństwo nie jest gotowe na fiskalne reformy, a próby ograniczenia wydatków mogą się spotkać z gorącym oporem społecznym. Czy włoska gospodarka jest zagrożona? Jaki jest scenariusz dla innych krajów południa? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Cristiano Pinzauti z Włoskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce

DM WDM przenosi się na GPW

Wrocławski Dom Maklerski, dotąd notowany na NewConnect, zamierza przenieść się na rynek główny. KNF już zatwierdziła prospekt emisyjny spółki. WDM planuje zadebiutować w Lipcu. O debiucie Spółki na GPW, rozmawialiśmy z jej prezesem - Wojciechem Gudaszewskim.

Budus kolejną spółką na NC

Spółka Budus, czyli firma z 60-letnią historią weszła w piątek na NewConnect. Wśród projektów spółki są między innymi stadion Śląski czy katowicki Spodek. O planach spółki związanych z wejściem na NewConnect oraz planach na 2011 rok, rozmawialiśmy z prezesem spółki Budus, Leonem Ucką.

Emmerson w drodze na GPW

Emmerson S.A. zamierza w ciągu roku przejść na parkiet główny GPW. Podczas najbliższego Walnego zgromadzenia akcjonariuszy, spółka ma zdecydować o przeprowadzeniu dwóch nowych emisji akcji. Naszym gościem był członek zarządu Emmerson, Aleksander Skirmuntt.

Nadchodzi bessa?

Co mówi analiza techniczna? Czy warszawska giełda jest blisko bessy? Po fundamentach można wnioskować, że jesteśmy świadkami początku drugiego dna kryzysu. Rozmowa z Krzysztofem Borowskim z działu analiz KBC Securities.

Światowe nastroje konsumentów

Prawie 40 procent mieszkańców najbogatszych krajów świata zamierza w tym roku zaciskać pasa, a motorem konsumpcji będą gospodarki wschodzące - wynika z najnowszego raportu Boston Consulting Group o nastrojach konsumentów w największych gospodarkach świata. O wnioskach płynących z raportu rozmawialiśmy z Franciszkiem Hutten-Czapskim z Boston Consulting Group.

Podsumowanie tygodnia

Rekordowy kurs franka szwajcarskiego do złotego sieje postrach wśród polskich kredytobiorców. Zmiana sposobu obliczania inflacji przez Główny Urząd Statystyczny przyczyną nietrafionych prognoz dotyczących wzrostu cen w maju. Polska blokada porozumienia w sprawie limitów CO2 - to główne tematy minionego tygodnia, o których Jolanta Kucharska rozmawiała z głównym ekonomistą banku BGŻ, Dariuszem Winkiem.

Po decyzji Fed - co dalej z gospodarką USA

Po dwudniowym posiedzeniu Komitet Otwartego Rynku zdecydował zgodnie z oczekiwaniami o utrzymaniu stóp procentowych na ultra niskim poziomie w dłuższym okresie. FED postanowił doprowadzić do końca wygasający pod koniec miesiąca drugi program zwiększana podaży pieniądza czyli tak zwany QE2. Co dalej zamierza Fed, jakie są odczucia amerykańskich konsumentów i jak to się może odbić na rynkach? Rozmawiamy z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothschild Polska i Romanem Rewaldem, prawnikiem z kancelarii Weil, Gotschal & Manges.

Milion w portfelu

Milion w portfelu, czyli w co zainwestować wirtualny milion złotych, aby zarobić na tym jak najwięcej. Tym razem rozliczmy stopę zwrotu portfela przygotowanego przez Rafała Madeja z PKO TFI

Droga do ożywienia

Majowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości nieco lepsze od oczekiwań - ale i tak gorsze niż w kwietniu. Jednocześnie FED przyznał, że amerykańska gospodarka nie rozwija się tak szybko jak oczekiwano. Wraz z Ekonomistą MAPI, Krzysztofem Błędowskim staraliśmy się podsumować dane z amerykańskiej gospodarki.

Inwestycje w kryzysie

Portugalski kryzys fiskalny bije także w rynek inwestycyjnych nieruchomości. Niektóre domy, które wystawiono na sprzedaż przed kłopotami rządu potaniały już o 35%. Kupić, czy czekać. W Turcji odwrotnie, domy zyskują na wartości, bo rząd rządzi kolejną kadencję, a kraj mocno prze w stronę UE. O inwestowaniu w zagraniczne nieruchomości rozmawialiśmy z Andrzejem Sają z Elite Dom.

Kleszcze długu

Europa czeka na greckie głosowania. A na szczycie Rady Europejskiej szefowie państw będą mówić o dalszej pomocy dla Greków. Jakie komunikaty przekażą rynkowi? Co dalej czeka Grecję? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: główny ekonomista BCC, Stanisław Gomułka.

Zmiany w fotoradarach

Od 1 lipca nowe zasady funkcjonowania fotoradarów. Od początku lipca wszystkimi urządzeniami będzie zarządzać Inspekcja Transportu Drogowego. Wszystkie radary będą funkcjonować w ramach wspólnej sieci. Okres postępowania mandatowego wydłuży się z 60 do 180 dni. Wszystkie atrapy urządzeń mają być zasłonięte. Jak te z pozoru jaśniejsze zasady ws. fotoradarów wpłyną na życie kierowców? Rozmowa z Aleksandrą Kobylską z Inspekcji Transportu Drogowego.

Dziecko i firma

Urlop tacierzyński. Jeden z naszych widzów wysłał do nas pytanie: „Czy mogę się podzielić z mężem urlopem macierzyńskim i wychowawczym – jak załatwić wszystkie formalności?” Odpowiedzi na pytanie szukaliśmy wraz z Magdaleną Zwolińską z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Abolicja dla cudzoziemców

Rada Ministrów przyjęła w środę założenia do projektu ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców. Zgodnie z nimi cudzoziemiec, który przebywał bez przerwy od 20 grudnia 2007 będzie mógł się starać o zezwolenie na pobyt czasowy na 2 lata. Decyzję taką będzie podejmował wojewoda. Czy taka abolicja przyczyni się do legalizacji szarej strefy i ułatwi zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych? Naszym gościem był Krystian Stanasiuk, prawnik w Kancelarii Prawnej ENWC.

Walka o tańszą ropę

Międzynarodowa Agencja Energetyczna próbuje obniżyć cenę ropy. Zapowiedziała, że uwolni 60 mln baryłek surowca ze strategicznych rezerw, by pobudzić światową gospodarkę. Przez kolejny miesiąc będzie wypuszczała na rynek 2 mln baryłek dziennie. Co dalej będzie działo się na rynku ropy, pytaliśmy eksperta do spraw energetyki, Filipa Elżanowskiego.

RPP w akcji

Złoty coraz słabszy a inflacja coraz wyższa. Jakie są tego konsekwencje dla polskiej gospodarki? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy wraz z byłym członkiem RPP, profesorem Janem Czekajem.