Z kraju

Z kraju

Grecja na kredyt

Austria, Holandia i Słowacja żadają gwarancji zwrotu pożyczki pomocowej jaką mają zasilić grecki budżet. To reakcja na fińsko-grecką umowę, która ustanawia zabezpieczenie dla pieniędzy jakie mają wypłacić Atenom Helsinki. Dokąd zmierza kryzys w strefie euro? Rozmowa z Januszam Jankowiakiem, ekonomistą Polskiej Rady Biznesu.

Polska nową Szwajcarią?

Bank of America Merrill Lynch planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w Polsce. Na wieść o tym, giełda w Warszawie odżyła. Czy to skupienie uwagi na Polsce będzie miało wymierne i długoterminowe korzyści? Rozmowa z byłym prezesem BZ WBK, Jackiem Kseniem

Już niedługo rachunki zbiorcze

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. To oznacza wprowadzenie rachunków zbiorczych. Od tego zależy rozwój polskiego rynku kapitałowego mówi prezes polskiej giełdy, Ludwik Sobolewski. Rachunki zbiorcze to rachunki prowadzone przez uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których mogą być rejestrowane papiery wartościowe należące do innej osoby.

Rząd bierze pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej

Rząd z Funduszu Rezerwy Demograficznej przesunął 4 mld złotych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli na wypłatę bieżących emerytur. Czy to rabunkowa polityka krótkowzrocznego rządu czy mądre obniżanie potrzeb pożyczkowych? Więcej na ten temat w rozmowie z prof. Leokadią Oręziak i dr Agnieszką Chłoń-Domińczak.

Złoto dobrą inwestycją?

Hossa na rynku surowcowym trwa. Złoto w ubiegłym tygodniu przebiło poziom 1800 dolarów za uncję. Czy w czasie wielkich niepewności na rynkach, inwestowanie w złoto jest opłacalne? Więcej na ten temat w rozmowie z Piotrem Kowalskim, Investors TFI.

Podatek od transakcji

Kontrowersje wokół niemiecko-francuskiej porpozycji wprowadzenia podatku od transakcji finansowych w eurolandzie. Ekonomiści przekonują, że jeden z pomysłów Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego na ratowanie strefy euro, może zaszkodzić m.in. giełdom w Europie. Więcej na ten temat w rozmowie z Marcinem Gomołą, przewodniczącym Rady Edukacji i Ładu Informacyjnego GPW.

Strategia na kryzys

Jak będąc menadżerem przeprowadzić swój biznes przez czas kryzysu? Jakie podejmować decyzje? Na co zwracać uwagę, a czego unikać? Więcej na ten temat w rozmowie z Przemysławem Ruchlickim, ekspertem gospodarczym KIG.

Nadeszła druga fala kryzysu?

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Mimo, że część strat udało się odrobić na koniec notowań, to i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Wyraźnie tracił też złoty. Więcej na temat tego co się dzieje na rynkach w rozmowie w Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą BOŚ.

Budowlanka w kryzysie?

Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 17 lipca, wydali rekomendację kupuj akcje Energomontażu Południe, trzymaj PBG oraz sprzedaj Budimex, Hydrobudowę, Polimex Mostostal, Trakcję Tiltra i Pol-Aquę. DM IDM spodziewa się, że w najbliższych latach wydatki na budownictwo infrastrukturalne dramatycznie spadną. O sytuacji w branży budowlanej w rozmowie z prezesem Polimexu-Mostostal, Konradem Jaskółą.

Strach na rynkach

Najgorsza w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie. Indeksy traciły w czasie sesji nawet prawie 9% - ostatecznie spółki z WIG20 okazały się o 17:30 o niemal 6% tańsze, niż wczoraj. O strachu na giełdach w rozmowie z Pawłem Szczepanikiem, ekspertem szkoleń giełdowych

Ekspres do kawy kosztem

„Czy zakup ekspresu do kawy na działalność zarejestrowaną w mieszkaniu może przysporzyć problemów z urzędem skarbowym?” – pyta widz. Powiemy także o tym, czy szef firmy może w takie koszty wliczyć studia podyplomowe, czy szkolenia. Naszym gościem jest Andrzej Pośniak, doradca podatkowy CMS Cameron McKenna.

Ikea boi się inwestować na zewnątrz

Produkcja w górę, ceny producentów także. To dodatkowe ryzyko dla firmy mówi Tomasz Pawlak, szef zakupów mebli z drewna litego Ikea Polska. Ikea katalog z cenami publikuje raz w roku – to już niedługo, bo we wrześniu. Firma chciałaby inwestować, ale jak mówi, nie ma na razie do tego klimatu, więc póki co inwestuje wewnętrznie, na przykład w nowe linie produkcyjne i wydajność pracy, tak by zminimalizować koszty związane z cenami producentów.

Strategia na kryzys

Produkcja przemysłowa w lipcu na poziomie +1,8 proc. zaskoczyła rynek, który spodziewał się wzrostu o 3,5 proc. Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, mówi że przedsiębiorcy narzekają na opóźnienia w płatnościach.

TUP - co faktycznie widać w wynikach

W pierwszym półroczu spółka TUP, miała ponad 9 milionów złotych zysku operacyjnego oraz 17 milionów złotych z przeszacowania jednej z nieruchomości w Katowicach. O wynikach TUP, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Robertem Jackiem Moritzem.

Milion w portfelu

Milion w portfelu czyli wirtualna inwestycja miliona złotych. Wraz z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online, podsumowywaliśmy wyniki tego tygodnia.

Budowlanka czeka na przetargi

Gdzie te przetargi? Pytają firmy budujące między innymi drogi. Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa i przewodniczący RN Budimeksu przypomina, że od kilku miesięcy na próżno szukać nowych kontraktów na budowę dróg, a to rodzi pytania o kondycję spółek budowlanych w 2013 i 2014 roku. Na co czeka branża budowlana? Marek Michałowski mówi, że na nowy rząd, a przede wszystkim nowego ministra infrastruktury.

Połączą Asseco?

Asseco Business Solutions - wobec tej spółki, zarządzajacy jej spółką-matką snują plany połączenia jej z Asseco Germany - spółką niedochodową i niewypłacającą dywidendy. O zdanie na ten temat poprosiliśmy prezesa Asseco BS, Romualda Rutkowskiego.

W dół?

Złe dane z gospodarek polskiej i amerykańskiej, głębokie spadki na giełdach - czy jesteśmy świadkami nowej fali kryzysu? Rozmowa z głównym analitykiem Xelion, Piotrem Kuczyńskim

Konsument w kryzysie

Konsument w środku burzy – jakie będą efekty kryzysu dla finansowania zakupów, dla miejsc pracy i pensji. Jak firma sprzedająca sprzęt AGD – czyli nie pierwszej potrzeby postrzega problemy konsumentów w trakcie recesji czy globalnego spowolnienia gospodarczego. Czy spowolnienie jest już postrzegane? Rozmowa z Jackiem Rutkowskim, Prezesem Amiki.

Inflacja!

Inflacja bazowa w lipcu bez zmian. Trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie 2,4% w skali roku. O polskiej inflacji oraz o tym jak się ją oblicza rozmawialiśmy z Jarosławem Jakubiakiem, Zastępca Dyrektora Generalnego Instytutu Ekonomicznego NBP.

Inflacja!

Hamowanie światowej gospodarki odbije się także na Polsce - oceniają ekonomiści. Z ankiety przeprowadzonej przez TVN CNBC wynika, że w tym roku Polska gospodarka urośnie o 4%. Potem - nawet według największych optymistów - ma być gorzej. Rozmowa z Jarosławem Janeckim, Głównym Ekonomistą Societe Generale.

Droga do ożywienia

Banki wciąż zaostrzają kryteria kredytowe - wyjątek stanowią niektóre pożyczki dla firm - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. W drugim kwartale banki nieco obniżały też marże dla takich kredytów i deklarują utrzymanie tej polityki. Przybywa też zainteresowanych pożyczkami firm- szczególnie małych i średnich. Banki ostatnio zaostrzały za to warunki udzielania kredytów hipotecznych, ale obiecują, że w kolejnych miesiącach będzie o nie nieco łatwiej. Rozmowa z Maciejem Stańczukiem, prezesem Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Strategia cenowa na spowolnienie

W czasach spowolnienia gospodarczego, nie należy zamykać swojego biznesu tylko trzeba go dostosować do nowych warunków. Jak to zrobić? Rozmowa z Bartłomiejem Serafińskim, Touch Ideas.

Budowlanka ciagnie produkcję w górę

Produkcja z surowców niemetalicznych i budowlano-montażowa w czerwcu zanotowały dwucyfrowe wzrosty. Sektor budowlany cały czas ciągnie polskie PKB w górę. Jak wyglądają prognozy dot. produkcji przemysłowej z punktu widzenia jednego z największych w Polsce producentów płytek ceramicznych mówią Marcin Barański, wiceprezes Tubądzin Management Group i Adam Krzanowski, prezes Nowy Styl.

Kryzys coraz większy, a pakiet antykryzysowy się kończy

Pakiet antykryzysowy dla firm nie zostanie przedłużony na przyszły rok. Minister pracy Jolanta Fedak nie przychyli się do apelu biznesu. W rozmowie z TVN CNBC argumentuje, że wzrost gospodarczy na poziomie bliskim czterech procent w przyszłym roku, oznacza, że rządowe wsparcie nie będzie potrzebne.  Minister rozważa jednak przeniesienie części zapisów z pakietu, na stałe do obowiązującego w Polsce prawa.

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu. Naszym gościem był: Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Akcyza na węgiel

Duże zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Od początku przyszłego roku węgiel, węgiel brunatny i koks będą podlegać akcyzie; dotyczy to wyrobów przeznaczonych na cele opałowe. Resort finansów planuje opodatkowanie ich dopiero na ostatnim etapie obrotu (w momencie sprzedaży podmiotowi, który go zużyje). Rozmowa z Jackiem Kapicą, wiceministrem finansów.

Strach na rynkach

Giełdowy rollercoaster. Według Wojciech Białka z CDM Pekao SA obecna sytuacja przypomina rok 1987. Wtedy też była ucieczka do franka i złota. Odbicie po panice trwało zazwyczaj około 7 sesji, teraz tylko 4 sesje. Co to oznacza?

Strach na rynkach

Mocno czerwony czwartek na giełdach. Po opublikowanych gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki, rynek akcji - od rana będący w złych nastrojach - osunął się jeszcze bardziej. Mimo, że część strat udało się odrobić na koniec notowań, to i tak była to najgorsza sesja na GPW w tym roku. Naszym gościem był: Zbigniew Obara, analityk Alior Banku.

Strach na rynkach

Spowolnienie gospodarcze zawsze wyprzedzało rosnące zatory płatnicze. Czy w obecnej sytuacji widać już pierwsze zmiany w rozliczaniu pomiędzy przedsiębiorcami? Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed zatorami? Naszym gościem był Konrad Werner, prawnik w kancelarii CMS Cameron McKenna