Z kraju

Z kraju

Inwestycje IQ Partners

II kwartał będzie dużo lepszy dla IQ Partners w ujęciu rocznym, a także w porównaniu z I kwartałem - przekonuje prezes spółki Maciej Hazubski. Skąd to optymistyczne nastawienie?

Drugi Kwartał w Magellanie

Magellan przyzwyczaił rynek do 20 proc. wzrostu wyników. W 2011 roku spółka zamierza to kontynuować, mówi TVN CNBC Grzegorz Grabowicz, wiceprezes Magellana.

Gastel Żurawie z nową prognozą

Prognoza Gastel Żurawie na 2011 rok zakłada wzrost przychodów, EBITDA i zysku netto rok do roku. Rozmowa z Grzegorzem Żółcikiem, prezesem Gastel Żurawie i Tomaszem Kwiecińskim, wiceprezesem spółki.

Żółta kartka przed Euro 2012

Do pierwszego gwizdka Euro 2012 został rok. Tymczasem NIK wylicza niedociągnięcia. O tym jak w tym ważnym momencie wyglądają przygotowania Polski do Mistrzostw Europy mówi Wadim Kurpias z Cameron McKenna.

Wierzytelności na NC

PFH pozyskał z emisji nowych akcji 15 mln zł na zakup wierzytelności. O planach spółki, która w kwietniu 2011 roku zadebiutowała na rynku NewConnect, mówi Mirosław Magda, prezes Polskiego Funduszu Hipotecznego.

Co nowego w Netii?

Milion abonentów szerokopasmowego internetu chce mieć w 2012 roku Netia. Spółka przeznaczy na skup akcji od 30 do 350 mln zł w zależności od powodzenia akwizycji, mówi prezez Netii Mirosław Godlewski.

Ekspresowy budżet zatrzymany

Związkowcy i pracodawcy zatrzymają ekspresowe plany rządu w sprawie budżetu. Według głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu nie zaszkodzi to gospodarce i rynkom. -Byłoby jednak lepiej, gdyby budżet udało się uchwalić przed wyborami - przekonuje w Bilansie Janusz Jankowiak.

Zmiany w rodzinie na swoim

W Sejmie sprawozdanie projektu ustawy o ograniczeniu wieku kredytobiorcy do 35 lat i wykluczenie dopłat do rynku wtórnego. Obecnie 60% kredytów z Rodziny na Swoim udzielanych jest na mieszkania z rynku wtórnego. A to rozmija się założeniami rządu – chcą zmian. Jak to zmieni rynek? Rozmowa z Krzysztofem Oppenheimem, Oppenheim Enterprise.

Budżet 2012

Przyszłoroczny budżet dwa razy składany do Sejmu. Wbrew pierwotnym planom rządowi prawdopodobnie nie uda się przeforsować przed wakacjami projektu budżetu na 2012 rok. A to oznacza, że po raz pierwszy projekt budżetu trafi do Sejmu w sierpniu. Gościem programu Godzina dla Pieniędzy był Wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Rośnie zadłużenie Polaków

Według ostatniego raportu InfoDług, już ponad 2 miliony osób mają problem z terminową spłatą zaległości. To o 9,5% więcej niż w lutym. W takiej sytuacji rosną także obroty firm windykacyjnych. O ile procent? na to pytanie odpowiada Krzysztof Matela, prezes EGB Investments

Zabezpieczenie dotacji z ARiMR

Żeby otrzymać zaliczkę trzeba mieć gwarancję bankową, ale żeby dostać gwarancję trzeba mieć… podpisaną umowę. O takim błędnym kole poinformował nas widz. Problem dotyczy programu na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, który realizuje ARiMR. Agencja twierdzi, że nie ma wpływu na te zapisy, bo wynikają z zapisów rozporządzenia ministra rolnictwa. Co radzi w tej sytuacji przedsiębiorcom twórca przepisów? Rozmowa z Aleksandrą Szelągowską, dyrektor Departamentu Finansów MRiRW.

Szkolenia z biznesu

Jedną z branż, które zarabiają na częstych zmianach w polskim prawie i podatkach jest branża szkoleniowa. Jakie szkolenia w tej chwili dają najwięcej zarobić takim firmom? Kto korzysta z takich szkoleń? Rozmowa z Kamilem Kitą, prezesem Lauren Peso.

Zakładamy spółkę komandytową

Po poprzedniej rozmowie widzowie zadali nam kilka pytań: „Prowadzę własną jednoosobową działalność gospodarczą i z inną osobą chcę otworzyć spółkę komandytową w innej branży. Czy mogę zostawić działalność gospodarczą tak, jak jest?”, „Chcę zapytać o to, w jakiej formie najlepiej w Polsce zarejestrować fundusz headgingowy jako sp. z o.o. czy spółkę komandytową?” Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Michał Karwacki adwokat z Kancelarii Salans.

Cena w przetargach

Według wicepremiera Waldemara Pawlaka jedną z przyczyn problemów z budową autostrady A2 jest ustawa o zamówieniach publicznych, która cenę zamówienia uznaje za przeważające kryterium wyboru. Czy w polskich przetargach rzeczywiście musi się liczyć tylko kryterium cenowe? Czy nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych obejmuje tę umowę? Na te pytania odpowiada partner WKB Bartłomiej Jankowski.

Złota Strona Emitenta

TVN CNBC patronuje piątej edycji konkursu „Złota Strona Emitenta”. Jury przeanalizuje strony internetowe spółek giełdowych pod względem jakości komunikacji z inwestorami. Nowa edycja konkursu zawiera dodatkowe wymogi dotyczące zawartości stron internetowych oraz sposobu prezentacji treści. O szczegółach mówi prezes SEG Mirosław Kachniewski.

TU Europa ma przyspieszyć

Konfrontujemy rekomendację wydaną przez analityków UniCredit ze słowami prezesa TU Europa. UniCredit rozpoczął ocenę spółki w raporcie z 1 czerwca od zalecenia „kupuj”, cenę docelową ustalił na 236 zł. Analitycy spodziewają się, że w kolejnych latach TU Europa będzie przeznaczać na dywidendę 70% zysku, a akcje spółki mają solidny potencjał wzrostu. Rozmowa z prezesem TU Europa Jackiem Podobą.

Biznes oparty na elektrowniach

Jeszcze w tym roku elektrownia wodna w Cieszynie, budowana przez spółkę MEW, wyprodukuje pierwszą energię. Cieszyńska elektrownia będzie korzystać z wody z Olzy. MEW prowadzi również sześć innych projektów, w województwie podkarpackim, podlaskim, małopolskim, lubelskim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Gościem programu Dzień na Rynkach był przewodniczący rady nadzorczej MEW Marcin Markiewicz.

Sevenet na New Connect

Sevenet, specjalizujący się w usługach związanych z budową i utrzymaniem systemów teleinformatycznych, zadebiutuje w środę na NewConnect. Pieniądze z emisji wyda między innymi na akwizycje. Dwie chce sfinalizować jeszcze w tym roku, trzecią – na początku 2012 roku. Gościem TVN CNBC był wiceprezes Sevenet Zbigniew Grzybek.

Śmiercionośna bakteria

Zapłaci Komisja Europejska, czy tylko Niemcy? Ministrowie rolnictwa Unii Europejskiej spotkali się w Luksemburgu w sprawie szkód spowodowanych toksyczną bakterią E. coli.  Spotkanie nie uruchomi jeszcze wypłat, ale ma dać odpowiedź - czy Komisja Europejska zgodzi się na przejęcie części strat przez unijny budżet. Rozmowa z Katarzyną Duczkowską-Małysz z SGH.

Plan B dla A2

W czwartek upływa termin ultimatum, po którym GDDKiA ma zdecydować, czy rozpisać nowy przetarg na budowę autostrady A2. Ale Covec już wykonał ruch, który - paradoksalnie - umożliwi mu start w nowym przetargu. Chodzi o piątkowe pismo wypowiadające umowę na budowę dwóch odcinków A2. Według nowej ustawy o zamówieniach publicznych wykonawca traci prawo do zamówień - jeśli zostanie wyrzucony z budowy, ale nie jeśli sam zrezygnuje - opowiada gość TVN CNBC radca prawny Anna Piecuch.

Marka i sukces

Era zamienia się w T-Mobile. Gości 90 minut Jarosława Filipka i Marcina Anklewicza zapytaliśmy, czy opłaca się zmieniać znaną markę na logo właściciela. Jak twierdzą rebranding to ryzykowne posunięcie, ale często konieczne, by lepiej zarządzać portfelem marek.

Obiecanki Covec

Covec w 2009 roku zapewniał, że potrafi zbudować autostradę A2 o połowę taniej niż zakładał kosztorys zleceniodawcy - twierdzi w Bilansie zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski. Chińskie konsorcjum odpowiedziało wtedy dyrekcji, że ma wystarczająco gotówki, by nie korzystać z kredytów i wcześniej kupić potrzebne do budowy materiały.

Podniebny biznes

Czarne chmury nad liniami lotniczymi. Według prognozy IATA, zyski linii lotniczych w 2011 roku spadną do 4 miliardów dolarów z 18 miliardów w 2010 roku. Jak bardzo kłopoty przewoźników odczują pasażerowie? Czy będziemy świadkami kolejnych upadków na niebie? O opinię poprosiliśmy Eryka Kłopotowskiego, eksperta rynku lotniczego i Sebastiana Gościniarka, eksperta ds. lotnictwa PWC.

Raj utracony?

Od przyszłego roku ma się zmienić umowa podatkowa z Cyprem. Zostaną z niej wykreślone korzystne zasady opodatkowania dywidend i pensji menedżerów. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców? O szczegółach mówi mec. Robert Nogacki, Skarbiec.biz.

Droga do milionów

Od kilku tygodni główne europejskie i amerykańskie indeksy pozostają w trendach spadkowych. Pozytywnych sygnałów i bodźca dla wzrostów z otoczenia rynków nadal nie ma. Piątkowe dane o amerykańskim rynku pracy przestraszyły inwestorów. Z drugiej strony informacja o zatwierdzeniu wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Grecji wzmacnia europejską walutę. Co o możliwych zachowaniach indeksów mówi analiza techniczna? O tym z w rozmowie z Sławomirem Dębowskim, analitykiem Markets.com.

Grecja (znów) uratowana

Grecja płaci za kolejną transzę pomocowych pożyczek. Rząd w Atenach ogłosił plan cięć budżetowych warty 6,4 miliarda euro. W piątek Grecja uzgodniła z MFW i Unią Europejską przekazanie 12 mld euro pożyczek - czyli kolejnej transzy z programu wartego w sumie 110 mld euro. Naszym gościem był główny ekonomista BNP Paribas Fortis Marcin Mróz

Stypendium dla przedsiębiorcy

Nie tylko studenci mogą się wybrać na stypendium za granicę. Na takie wyjazdy mogą też wyjechać przedsiębiorcy, którzy mogą zobaczyć, jak wygląda prowadzenie biznesu w innych krajach. Gdzie się zgłaszać na Erasmus for Young Enterpreneurs? Na to pytanie odpowiada Wojciech Przygocki z Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Raj utracony?

Resort finansów potwierdza, że udało mu się wynegocjować z władzami Cypru zmiany w konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Do tej pory, na jej podstawie, Cypr funkcjonuje wśród polskich przedsiębiorców jako raj podatkowy. Jakie zmiany mogą czekać przedsiębiorców od nowego roku? Gościem programu Bajer Mówi: Biznes był Zbigniew Marczyk, radca prawny Hogan Lovells.

Atak na E-Biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie wyklucza, że awaria systemu skradania wniosków o e-dotacje mogła być spowodowane przez hakerów. Tak mówi w TVN CNBC Radosław Runowski, dyrektor Departamentu Wsparcia E-Biznesu w Agencji. W piątek - w ostatnim dniu przyjmowania wniosków o dotacje - zepsuł się system ich przesyłania do Agencji.

Kryzys zadłużenia w strefie euro

Grecja dostanie kolejną transze pomocy. Wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, Ateny mogą otrzymać pieniądze w lipcu. Komentarz dr. Roberta Zmiejko z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.