Z kraju

Z kraju

Kleszcze długu

Scenariusz dla Grecji – to główny temat nieformalnego posiedzenia Ecofinu. Ogłoszenie niewypłacalności, czy kolejny pakiet ratunkowy dla Aten – jakiego rozwiązania oczekują sami Grecy. Rozmowa z Dimitrisem Zienkiewiczem, analitykiem bankowym.

Asseco - analitycznie

DM BZ WBK sceptyczny wobec planów Asseco Poland dotyczących akwizycji w Polsce. Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK uważa, że Asseco jest za dużą spółką IT jak na polski rynek i kolejne przejęcie spowolni rozwój spółki.

Scenariusze dla euroobligacji

Przewodniczący Komisji Europejskiej, J. M. Barroso zapowiedział, że przedstawi KE scenariusze emisji euroobligacji. Rozmowa z Dariuszem Laskiem, z Domu Inwestycyjnego Union Investment.

Kopex liczy na więcej

Kopex nie wyklucza wypłaty niewielkiej dywidendy z zysku za 2011. Decyzję podejmie wiosną 2012. Tegoroczny zysk spółki może przekroczyć 100 mln zł. Także lada dzień portfel zleceń Kopexu ma się powiększyć, spólka zabiega m.in. o wart 58 mln dolarów kontrakt w Indiach. O globalnych planach Kopeksu, rozmawialiśmy z prezesem spółki. Marianem Kostempskim.

Biznes globalny Lubawy

EURO 2012 i Armenia. To cel Lubawy. Na mistrzostwa Europy w piłce nożnej spółka chciałaby dostarczyć kamizelki ochronne zabezpieczające jednocześnie przez pociskami i nożami, a tego – jak przekonuje prezes – jeszcze nie było. | kolei w Armenii, Lubawa zamierza utworzyć spółkę joint venture, która będzie dostarczać dla armeńskiego MON namioty i kamizelki kuloodporne. O planach spółki Lubawa rozmawialiśmy z jej prezesem, Piotrem Ostaszewskim.

Skup akcji Boryszewa

Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Boryszew, zwołane na 13 października, ma zdecydować o utworzeniu funduszu rezerwowego przeznaczonego na skup akcji własnych i upoważnieniu zarządu do przeprowadzenia buy-backu - napisała spółka Boryszew w swoim komunikacie. Jak będzie wartość skupu i co dalej planuje spółka, pytaliśmy wiceprezesa ds. akwizycyjnych, Pawła Millera.

Dzień z energią odnawialną

Jak zainwestować w energie odnawialną? Jakie są tego bariery i ile można na tym zarobić? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: członek zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, Tomasz Podgajniak.

ROZWÓJ ENERGII ODNAWIALNEJ

Do 2020 roku udział odnawialnych źródeł energii powinien wzrosnąć do 15%. W tej grupie energia pozyskiwana z wiatru powinna stanowić około 29%. Rozmowa z Katarzyną Michałowską- Knap z Instytutu Energii Odnawialnej w Dniu na Rynkach.

ZUE - tramwaje czy kolej?

Spółka ZUE, specjalizuje się w budownictwie infrastruktury miejskiej. Około 50% torowisk i około 10% torów kolejowych to dzieło spółki. O biznesie ZUE i jej wynikach, rozmawialiśmy z prezesem spółki - Wiesławem Nowakiem.

Antykryzysowe nieruchomości

Zawirowania wokół światowych gospodarek nie wystraszyły na razie inwestorów na polskim rynku nieruchomości komercyjnych - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman and Wakefield - który jako pierwsi w TVN CNBC mogliśmy państwu przekazać, wraz z naszym gościem: Wojciechem Piszem, dyrektorem rynków kapitałowych Cushman&Wakefield.

O czym ECOFIN we Wrocławiu?

Groźba ponownego załamania akcji kredytowej w Europie - między innymi o niej będą rozmawiać europejscy politycy podczas nieformalnego spotkania ECOFIN-u we Wrocławiu - tak wynika z dokumentów, do jakich dotarł Reuters. Na temat ECOFIN-u, oraz obecności na nim sekretarza skarbu USA w rozmowie z prof. Krystyną Gawlikowską-Hueckel.

Gazowe łącze

Dywersyfikacja kierunków dostaw gazu stała się faktem. Premier Donald Tusk oraz premier Republiki Czeskiej, Petr Nečas otworzyli połączenie gazowe między Polską i Czechami. Interkonektor umożliwi naszemu krajowi bezpośredni import gazu z południa Europy, a także eksport nadwyżek surowca w przyszłości. Nowe łącze gazowe jest również kluczowym punktem z perspektywy korytarza gazowego północ - południe. O bezpieczeństwie energetycznym Polski i dywersyfikacji dostaw gazu w rozmowie z Maciejem Kaliskim, wiceministrem gospodarki i Piotrem Woźniakiem, szefem Rady Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki.

Widmo bankructwa Grecji a banki

Analitycy spodziewają się bankructwa Aten już w najbliższych tygodniach. Goście "Bilansu" twierdzą, że polskie banki nie mają ekspozycji na grecki dług, ale europejskich instytucji finansowej może nie mieć kto ratować. Gośćmi Marcina Kowalskiego byli prof. Leokadia Oręziak z SGH i Cezary Smorszczewski z Alior Banku.

Budowlanka spowlania?

Opóźnienia w płatnościach, widmo niewypłacalności - tak zaczyna wygladać sytuacja w polskim sektorze budowlanym. Wynika tak między innymi z analizy Euler Hermes. O kondycji polskiej budowlanki rozmawialiśmy z prezesem Euler Hermes, Tomaszem Starusem.

Głębiej w kryzys?

Pogłębia się kryzys w Europie. Problemem jest już nie tylko Grecja, ale również Włochy. W dyskusji pojawiły się również... Chiny. Jakie są perspektywy dla Europy? Rozmowa z prezesem Demos Europa, Pawłem Świebodą.

Atak spekulantów?

Złoty słabnie, a wszyscy mówią, że nie ma ku temu podstaw. Czy to kolejny atak spekulantów na polską walutę? Rozmowa z maklerem TMS Brokers, Tomaszem Nowakiem

Budżet kryzysowy

Największe kraje Unii sprzeciwiają sie projektowi Unijnego budżetu po 2013 roku. Ministrowie do spraw unii europejskiej między innymi Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, podpisali deklarację, w której nalegają na ograniczenie unijnych wydatków. Czy to zwykły element negocjacji, czy już coś więcej? Rozmowa z prof. Krzysztofem Opolskim z wydziału nauk ekonomicznych UW.

Kleszcze długu

Rozpad strefy euro, byłby jednocześnie rozpadem całej Unii Europejskiej - ostrzega w wywiadzie dla TVN CNBC minister finansów Jacek Rostowski. Właśnie o takim ryzyku mają rozmawiać unijni ministrowie finansów i szefowie banków centralnych oraz amerykański sekretarz skarbu.

Kredyt tylko w PLN?

Czy po kredytach we frankach szwajcarskich, banki zrezygnują z kredytów w euro? Prezesi banków przebąkują, że najbezpieczniej by się czuli z portfelem w złotych. Rozmowa z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP.

Co po upadku Grecji?

To, że Grecja jest bankrutem, nie ulega żadnej wątpliwości - mówi Mariusz Grendowicz, były prezes BRE Banku. Upadłość Grecji uderza najbardziej w EBC. To spowoduje konieczność dodruku euro - dodaje.

Po kredyt za granicą

Czy banki za granicą udzielą Polakowi kredytu? Niemiecka SCHUFA i BIK łączą siły i wymieniają się informacjami. Obecnie 10 tys. Polaków ma w Niemczech zaciągnięte kredyty hipoteczne, a dziesiątki tysięcy korzysta z niemieckich kart kredytowych i kredytów ratalnych. Rozmowa z Leszkiem Makarowem, wiceprezesem BIK.

Włosi zaciskają pasa

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła plan oszczędnościowy. Zakłada on między innymi podniesienie podatku VAT z 20 do 21 proc. oraz wprowadzenie podatku dla osób najwięcej zarabiających. O tym, czy włoskie oszczędności są szansą, czy zagrożeniem dla polskich partnerów handlowych, mówi Aleksander Łaszek, ekonomista FOR.

X Kongres Kontroli Wewnętrznej

Bez dobrego prawa nie ma dobrze funkcjonującej gospodarki. TVN CNBC jest patronem X Międzynarodowego Kongresu Kontroli Wewnętrznej, Audytu Wewnętrznego, Antykorupcji i zwalczania Oszustw. Rozmowa z dr. Wojciechem Rogowskim, ekspertem NBP.

Szukamy inwestora

Fundusz Oresa Ventures priorytetowo traktuje polski rynek i na nim poszukuje okazji inwestycyjnych. Standardowa wysokość finansowania wynosi 5 – 15 mln euro, a szczególnie atrakcyjnymi projektami, są te z sektorów finansowego, ochrony zdrowia i FMCG. Co zrobić, aby przekonać do siebie ten fundusz, radzi Rafał Godoj, dyrektor ds. inwestycji Oresa Ventures.

Zmiany u deweloperów

Senat zgłosił poprawki do tzw. ustawy deweloperskiej. Zakłada ona większą ochronę kupujących mieszkania i nakłada więcej obowiązków na deweloperów. O zmianach mówi Piotr Kunicki, prawnik w WKB Kwieciński Wierciński Baehr.

Targi pracy i przedsiębiorczości

Szukasz pracownika? Możesz bezpłatnie zaprezentować swoją ofertę podczas Targów Pracy i Przedsiębiorczości w Pałacu Kultury i Nauki. Kto i gdzie się może zgłosić, mówi Urszula Murawska z Urzędu Pracy m. st. Warszawy.

Brat PIT

Odpowiadamy na pytania widzów TVN CNBC dot. prawidłowego rozliczania się z fiskusem. Mec. Arkadiusz Gerwel z Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy mówi także o tym, czy w tzw. KUP można wliczyć bilety parkingowe.

Optymizm Mirbudu

Główny akcjonariusz spółki przekonuje, że wciąż jest ożywienie na rynku galerii handlowych oraz centrów logistycznych. Jerzy Mirgos twierdzi, że analitycy są zbyt pesymistyczni twierdząc, że niepewność na rynkach ograniczy plany inwestycyjne przedsiębiorców.

RPP w akcji

Prof. Elżbieta Chojna-Duch nie widzi możliwości cięcia stóp procentowych w tym roku. Według członka RPP, nie pozwala na to sierpniowa inflacja. W zeszłym miesiącu wzrost cen przyspieszył bowiem do 4,3 proc. w skali roku.

"Nein" dla euroobligacji

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel mówi, że emisja euroobligacji, jest absolutnie złym pomysłem. Hiszpania sprzedała swoje obligacje za prawie 4 mld euro. Rozmowa z Grzegorzem Zatrybem, zarządzającym funduszami papierów dłużnych Skarbiec TFI.