Z kraju

Z kraju

Jak chronić kapitał

Rozmowa z Witoldem Garstką, zarządzającym Funduszami Obligacji w BZ WBK TFI. Rozmawiał Mikolaj Kunica w Dnu na Rynkach.

POD I W CO GRA RYNEK

Rozmowa w Dniu na Rynkach z Grzegorzem Zawadą, zastępcą dyrektora Domu Maklerskiego PKO BP. Rozmawiał Mikołaj Kunica.

KLESZCZE DŁUGU

Rozmowa z Maciejem Mederem, Szefem Oddziały Firmy Badawczej ZEB, w Pieniądzach od Rana.

Banki na krawędzi?

Czy strefa euro stanęła już pod ścianą niewypłacalności? Jakie scenariusze są możliwe dla sektora finansowego? Czy państwa znów będą musiały ratować banki? Rozmowa z dr Krzysztofem Piechem, z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Co słychać u deweloperów?

Deweloperzy w 3Q – gorąco na rynku akcji i walut, czy i jak bardzo odstraszyło to klientów od kupowania mieszkań. W Ronsonie może już być chyba tylko lepiej – poprzedni, czyli drugi kwartał był dla spółki najgorszy w historii. Więcej na ten temat w rozmowie z Tomaszem Łapińskim, członkiem zarządu Ronsona.

NOWY IPHONE

Premiera IPHONE 4S rozczarowała rynek, po sesji akcje apple traciły 4%. Ten nowy smartfon nie podołał wysokim oczekiwaniom stawianym produktom apple. Nowy Iphone rozpoznaje głos i ma lepszy aparat fotograficzny. O komentarz poprosiliśmy Roberta Geruszczaka, dyrektora do spraw rozwoju w Mobile Experts.

GREEN POWER 2011

TVN CNBC patronuje 3. Międzynarodowemu Kongresowi Energii Odnawialnej GREEN POWER 2011. Temat – finansowanie energetyki odnawialnej, rolnictwa energetycznego. Według naszego gościa rolnictwo energetyczne w Polsce jest na początku drogi m.in. ze względu na wciąż zmieniające się regulacje. Z obliczeń profesora Popczyka wynika, że w Polsce jest 200 tysięcy gospodarstw, w których można zainstalować mikrobiogazownie. Koszt jednej o mocy 10 KWH to 300 tysięcy złotych. Rozmawialiśmy w Dniu na Rynkach z profesorem Janem Popczykiem z Politechniki Śląskiej.

TWÓJ GŁOS TWOJE PIENIĄDZE

Obietnice wyborcze Platformy kosztowałyby, 40,3 MLD zł, PiSu 88,5 MLD zł, SLD 244,5 MLD zł, PSL 253 MLD zł, PJN 175,1 MLD zł, a Ruchu Palikota 6,1 MLD zł. O komentarz poprosiliśmy Aleksandra Łaszka, Ekonomistę FOR.

KONTROLE NA ZLECENIE NIK

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza wybrane firmy, które są beneficjentami funduszy unijnych. Czy taka firma jest wcześniej powiadamiana o kontroli i w jakim trybie? Ile trwa taka kontrola? Ile firm jest kontrolowanych? Jak się przygotować do takiego spotkania? W programie Blajer mówi: Biznes rozmawialiśmy z Jolanta Stawską, dyrektorem delegatury NIK w Krakowie.

Kopalnia zysków?

Mimo korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Bogdanka nie rozwiąże swoich rezerw na opodatkowanie nieruchomości podziemnych wyrobisk przed końcem trzeciego kwartału. Taką deklarację złożył w TVN CNBC prezes Bogdanki, Mirosław Taras. Lubelska kopalnia liczy w przyszłym roku na wzrost przychodów.

INTERWENCJA W DOPŁATY

Interwencja Narodowego Banku Polskiego powiązana z najwyższym kursem złotego do euro, branego pod uwagę przy ustalaniu dopłat dla rolników. Jak to działa? Rozmowa z szefem działu analiz Raiffeisen Bank Polska, Piotrem Bujakiem.

PO SZCZYCIE

Zakończony szczyt Partnerstwa Wschodniego nie dał jednoznacznej odpowiedzi na to, czy Europę stać teraz na rozszerzenie. Zadaliśmy to pytanie ekspertowi Ośrodka Studiów Wschodnich, Szymonowi Ananiczowi.

Dobre czasy dla telekomów?

Po przejęciu Dialogu przez Netię celem akwizycji dużych telekomów mogą być jeszcze TK Telekom i Exatel. Jacek Chwedoruk z Rothschild Polska twierdzi, że na rynku jest jeszcze potencjał do konsolidacji, a operatorzy są odporni na pogorszenie koniunktury.

Ipopema rośnie po przejęciu

Ipopema sfinalizowała przejęcie Credit Suisse Asset Management. Przejmują portfel wart ponad 2,7 mld zł. Dzięki temu powiększają znacząco skalę działalności, co będzie generowało także przychody w pozostałych spółkach grupy Ipopema. Rozmowa z Jackiem Lewandowskim, prezesem Ipopema Securities.

Obligacje skarbowe USA – safe haven z dopłatą

W ostatnich tygodniach rentowności amerykańskich obligacji znalazły się poniżej 2% i poniżej obecnego poziomu inflacji, co znaczy, że pożyczający pieniądze (czyli kupujący obligacje) nie tylko nie mogą liczyć na atrakcyjne dyskonto, ale muszą zapłacić za możliwość ulokowania swoich pieniędzy u pożyczkobiorcy. Po wczorajszej pierwszej akcji FED w ramach operacji twist, rentowności jeszcze bardziej się obniżyły. Rozmowa z Grzegorzem Zatrybem, dyrektorem Departamentu Analiz, głównym strategiem w firmie SKARBIEC TFI.

Czy będzie credit crunch w strefie euro?

Strach przed kryzysem płynności w europejskim systemie bankowym. Czy potrzebny jest system gwarantujący papiery dłużne zagrożonych państw, a których posiadaczami są banki? Czy gwarantem może być EFSF? Sektor bankowy pod presją i uzależniony od politycznych decyzji. Rozmowa z Sławomirem Sikorą prezesem CITI HANDLOWEGO.

Kierowcy zapłaczą?

Już od stycznia 2012 kierowców mogą czekać podwyżki na stacjach benzynowych związane ze zmianami w akcyzie. W 2012 kończy sie okres przejściowy na niższą stawkę akcyzy na olej napędowy. W Pieniądzach od Rana rozmawialiśmy z Urszulą Cieślak z BM REFLEX.

Prognozy dla Polski: Między pesymizmem a zbytnim optymizmem

Masowe obniżanie prognoz gospodarczych dla Polski na przyszły rok przez zachodnie banki komercyjne jest przesadzone - to opinia profesor Marii Drozdowicz-Bieć z Instytutu BIEC. Citi obniżył ostatnio prognozę polskiego PKB do 1,9%, JP Morgan  do 2,7%, a BNP Paribas do 2,3%. Z kolei projekt budżetu zdaniem profesor Drozdowicz-Bieć jest zbyt optymistyczny. Jej zdaniem realna jest szansa, że polska gospodarka urośnie w 2012 roku około 3 procent.

Sektor bankowy - analitycznie

Sektor bankowy czeka konsolidacja. Na kupca czekają m.in. Bank Millennium i Kredyt Bank. Rozmowa z Martą Jeżewską, analityk Credit Suisse.

Polski Biznes i nowy iPhone

Polska gra na smartfony. W sierpniu 11 Bit Studios wprowadził na rynek grę Anomaly Warzone Earth na iPada i iPhone'a. jakie są plany spółki w związku z premierą nowego iPhone'a, spytaliśmy prezesa 11 Bit Studios, Grzegorza Miechowskiego.

LOKALE DLA NOWYCH FIRM W POZNANIU

Rada Miasta Poznania za pośrednictwem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych oferuje atrakcyjne warunki najmu lokalu dla nowej firmy. Przedsiębiorcy przez 3 lata zapłacą 1 zł za m. kw. Jak skorzystać z preferencji? Rozmowa z Jarosławem Puckiem, dyrektorem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

KLESZCZE DŁUGU

„Nieważne jak zostanie rozwiązana sprawa Grecji, najważniejsze, by Niemcy za to nie zapłacili”, taką opinię lokalnych niemieckich polityków i obywateli Niemiec przytacza Klaudiusz Sobczyk. To oczywiście utopia, ale nasz gość przypomina, że przynajmniej część polityków CDU najchętniej przeciągałaby decyzje w sprawie Grecji do wyborów w 2013 roku. Rozmowa z Klaudiuszem Sobczykiem, specjalistą finansowym.

POTRĄCENIA Z PENSJI

Nie zawsze pracownikowi może wypłacić wynagrodzenie w takiej wysokości jak wynika po uwzględnieniu podatku i składek ZUS. Jeśli nasz pracownik ma długi i komornik egzekwuje płatność to mamy obowiązek potracić cześć pieniędzy z tytułu zajęcia komorniczego. W jakich innych sytuacjach możemy zmniejszyć wynagrodzenie pracownika? Czy nasz podwładny musi wyrazić zgodę na takie postępowanie? Z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young rozmawiał Paweł Blajer.

ZATRUDNIANIE BEZROBOTNEGO

Nie da się zatrudnić bezrobotnego oferując mu minimalne wynagrodzenie, ale spokojnie na początku można dać mu umowę o pracę na czas określony – taki obraz rynku pracy wyłania się z najnowszego raportu o rynku pracy, który przygotować NBP. Oznacza to, że mimo spowolnienia gospodarczego tanio nie da się zatrudnić osoby, która nie ma pracy. Czy w kolejnym kwartale się to zmieni? Rozmowa w programie Blajer mówi biznes z Rolandem Budnikiem, dyrektorem PUP Gdańsk oraz Katarzyną Daniek, dyrektorem Regionalnym W Manpower Polska.

KREDYT TECHNOLOGICZNY

Rozpoczęcie realizacji inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym może nastąpić po przyznaniu przez BGK promesy premii technologicznej. W jaki sposób można przygotować się do rozpoczęcia starań o kredyt technologiczny? W programie Blajer mówi: Biznes, rozmawialiśmy z Magdaleną Jabłońską menedżerem w Deloitte.

PSYCHOLOGIA W MARKETINGU

Psychologowie badają emocje i motywacje, percepcję, myślenie i podejmowanie decyzji – słowem, to wszystko co jest podstawą marketingu. W jaki sposób psychologia może pomóc w stworzeniu lepszej oferty i zwiększeniu sprzedaży. Paweł Blajer rozmawiał z profesorem Dariuszem Dolińskim, z SWPS z Wrocławia.

OKAZJA DO PRZEJĘĆ

Rynek spożywczy czeka fala fuzji i przejęć, analitycy wskazują tu szczególnie na rynek słodyczy i przetwórstwa ryb. W programie zapytamy dla jakich firm/branż, fuzje i przejęcia to dobre rozwiązanie oraz jak przekonać firmę że czasami jest to jedyne wyjście z sytuacji. Patronat forum Rynku Spożywczego. Rozmowa z Wojciechem Domańskim - Icentis.

INFLACJA KONSUMENCKA

Szacunki za wrzesień postraszyły strefę Euro. Teraz znów jest strach, bo inflacja związana z cenami producentów nie spada, tak szybko jak wszyscy by oczekiwali. Rozmowa z Marcinem Mazurkiem, ekonomistą BRE BANKU w Pieniądzach w Południe.

PGF zamienia sie w Pelion

Zmiany w Polskiej Grupie Farmaceutycznej. Lider na rynku hurtu aptecznego zmienia nazwę i strukturę grupy. Jakie wynikną z tego korzyści? Spytaliśmy wiceprezesa spółki, Jacka Dauenhauera.