Z kraju

Z kraju

BLACK FRIDAY

Amerykanie ruszają na zakupy. Sprzedaż w tym okresie rośnie znacząco. Czy w tym roku Amerykanie są w nastroju do zakupów, mówił Maurycy Kuhn, członek zarządu Noble Banku.

Nowinki techniczne do kupienia w czarny piątek

Czarny piątek w USA może byc okazją do zakupu gażetów technologicznych. W tym czasie na rynku pojawia się sporo nowych produktów. Co kupują w tym okresie Amerykanie, mówił Przemysław Pająk ze Spider's Web.

Trudne rozmowy ze wspólnikiem

W jaki sposób zapisać w umowie najważniejsze kwestie współpracy w biznesie,aby uniknąc nieporozumień ze współnikiem? Na jakie kwestie zwrócić uwagę w umowie, mówił dr Rafał Stroiński, adwokat Jankowski, Stroiński, JSLEGAL.

Analiza techniczna indeksów giełdowych

W którą stronę ruszą indeksy? Co może wpłynąć na zmiany kursów najważniejszych indeksów i walut? Obraz rynku przez pryzmat analizy technicznej przedstawił Marcin Lachowski, analityk BM BGŻ.

Programy motywacyjne dla zarządów spółek

Jedynie około 45% spółek oferuje programy motywacyjne dla zarządów spółek, z czego 2/3 to programy oparte na opcjach menedżerskich. O wpływie programów motywacyjnych na pracę zarządów mówił Artur Kaźmierczak, dyrektor HR CONSULTING w PWC.

Świąteczne zyski Almy

Sprawdzamy czy wyniki sprzedaży detalicznej przekładają się na osiągnięcia Almy. Czy firma liczy na świąteczny boom? Odpowiedzi udzielał wiceprezes Alma Market, Mariusz Wojdon.

Zima bez zimówek?

Zima za pasem, a tymczasem opon dla wszystkich może zabraknąć. Niemcy mają obowiązek jazdy na oponach zimowych, firmy oponiarskie eksportują do Niemiec, licząc na wyższe marże, a dla takich rynków jak Polska może ich zabraknąć. Opinie branży na ten temat przekazał Dariusz Topolewski, prezes Oponeo.pl.

Niezłe dane o sprzedaży w Polsce

Sprzedaż detaliczna wzrosła zarówno w skali roku jak i miesiąca. Bezrobocie w październiku było na poziomie 11,8%. Sytuacja gospodarcza Polski jest jeszcze dobra a dynamika konsumpcji dość solidna i powinna utrzymać PKB w czwartym kwartale w okolicach 3,5-4%, mówił Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Nastroje inwestorów słabną

Zmieniają się nastroje inwestorów. W ostatnim tygodniu zwiększyła się liczba giełdowych pesymistów. Wynik komentował Łukasz Porębski, dyrektor ds. analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Elastyczny system wynagrodzeń

W Polsce występują bariery prawne utrudniające wprowadzenie  tego sposobu wynagradzania pracowników. Nie wszyscy widzą sens różnicowania zarobków, choć jest to efektywna metoda motywacji kadr. W krajach europejskich i w USA pensja zasadnicza stanowi małą część wynagrodzenia. Jak nowy system implementować w Polsce, radziła Izabela Kielczyk, trener, psycholog biznesu.

Przedsiębiorca roku

Co decyduje o wygranej w biznesie? Jak ważna jest innowacyjność? O tym w rozmowie z Marcinem Misztalem, prezesem Tro Media, laureatem nagrody Przedsiębiorca Roku E&Y 2011 w kategorii Nowy Biznes.

Prezenty dla kontrahentów

Czy zakup prezentów świątecznych dla kontrahentów można wliczyć w koszty prowadzenia firmy? Odpowiedź w rozmowie z Grzegorzem Maślanko, partnerem w Grant Thornton.

KOELNER PO III KWARTALE

Koelner w III kwartale zwiększył przychody o 16,8 proc., a zysk netto wzrósł ponad czterokrotnie w porównaniu z ubiegłymm rokiem. Spółka chce zainwestować 60 mln zł w latach 2011-2014, mówi Radosław Koelner, prezes Koelner S.A.

Centrum wyników - Chemoservis-Dwory

Chemoservis w III kwartale zwiększył przychody ponad dwukrotnie, zysk netto o 70%. Coraz większy udział w przychodach spółki ma produkcja i budowa instalacji przemysłowych. Spółka zajmuje się utrzymaniem ruchu na istalacjach przemysłowych – całodobowo nadzoruje tecznicznie instalacja i rurociągi, przeprowadza remonty i konserwację a także przeglądy oraz naprawy. Rozmowa z Wojciechem Mazurem, prezesem Chemoservis-Dwory.

Pieniądze na rozwój firmy

Fundusz zalążkowy z Krakowa szuka innowacyjnych projektów. W jaki sposób zgłosić się do funduszu? Jakie dziedziny są w kręgu zainteresowań funduszu? Na te pytania odpowiadał Marcin Bielówka, prezes zarządu FZ KPT.

Spojrzenie na czeską gospodarkę

Czeski dług publiczny kształtuje się na poziomie 40% PKB, a bezrobocie 7,9%. Gospodarka czeska jest fundamentalnie mocniejsza od polskiej i bardziej konkurencyjna od niemieckiej. O czeskiej gospodarce mówił Piotr Chudzik, dyrektor zarządzający w Nomura Bank International.

Portfel zaczyna zyskiwać na wartości

Portfel Adama Dakowicza, prezesa zarządu Agiofunds TFI od ostatniego przeliczania wartości, czyli od 19 września, okazał się zyskowny. Największą stopę zwrotu przyniósł kontrakt terminowy na Wig20. Więcej o inwestycji gościa w programie Milion w Portfelu.

Złoty pod presją

Interwencja na polskim rynku walutowym nie przyniosła spodziewanego efektu. Złoty sięgnął w środę poziomu 4,50 za euro. Sytuacja na europejskich rynkach również jest daleka od stabilności. Nie udała się również sprzedaż niemieckich obligacji, komentował Mirosław Budzicki, z departamentu skarbu PKO BP.

Zmiany na rynku walutowym

Nie udała się środowa aukcja obligacji niemieckich. Gdyby Niemcy „dały nadzieję” rynkom, złoty może zyskać na wartości. Na razie złoty traci względem euro. Nie pomogła ostatnia interwencja BGK na polskim rynku walutowym, tłumaczy Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion Doradcy Finansowi.

Expose a rating

Dwie z trzech największych agencji ratingowych - Moody's i Fitch chwalą expose premiera, ale zastrzegają, że jest zbyt wcześnie by mówić o podniesieniu ratingu Polski. Według Piotra Kowalskiego, prezesa Fitch Polska ocena wiarygodności kredytowej kraju może wzrosnąć najwcześniej w marcu. Szczegółowo o finansowej stronie expose premiera Tuska rozmawialiśmy z byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariuszem Filarem.

Przegrana bitwa NBP

NBP przegrało środową partię o złotego. Mimo interwencji - najpierw słownej, a później faktycznej - złoty wyraźnie osłabił się wobec euro i dolara. Euro około 16-stej przebiło na chwilę granicę 4 zł i 50 gr. O stabilności polskiej waluty i systemu bankowego rozmawialiśmy z wiceprzewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego, Wojciechem Kwaśniakiem.

WYŻSZE PRZYCHODY SUNTECHU

Suntech zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem systemów informatycznych, głównie dla telekomunikacji. Spółka po trzech kwartałach 2011 roku zwiększyła przychody o blisko połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale zysk netto spadł. Rozmowa z Piotrem Saczukiem, prezesem Suntechu.

ŚWIETLANA PRZYSZŁOŚĆ?

Es-System szykuje strategię na kryzysowy 2012 rok. Póki co, w III kwartale przychody wzrosły o blisko 10 proc., a zysk netto zwiększył się o 120 proc. w ujęciu rocznym. Rozmowa z Bogusławem Pilszczekiem, prezesem Es-Systemu.

Recesji w Niemczech nie będzie?

Niemieckie PKB w trzecim kwartale wzrosło o 2,3% rok do roku. Co prawda nieudana aukcja obligacji to zły sygnał dla gospodarki, ale przyszłym roku będzie ona umiarkowanie rosnąć, mówił dr Krzysztof Piech z SGH.

Kara za zmowę cenową

UOKIK ukarał dwie firmy ubezpieczeniowe za stosowanie praktyk antykonsumenckich. Wbrew przepisom firmy te odmawiały rekompensaty kosztów wynajmu samochodów zastępujących klientom ich własne pojazdy, które uległy kolizji. O karach za zmowy cenowe mówiła Małorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Interwencja NBP na rynku walutowym

Mimo interwencji Narodowego Banku Polskiego na rynku walutowym, w środę Złoty przebił poziom 4,50 za Euro. Środa była również dniem nieudanej aukcji niemieckich obligacji. Rentowności obligacji w Niemczech i we Włoszech rosną. Wydarzenia te komentuje Mariusz Grab, dyrektor departamentu skarbu BGK.

Sukces usypia czujność przedsiębiorcy

Firma odnosząca sukcesy na rynku może popaść w samozachwyt i trudniej jej obiektywnie oceniać kolejne pomysły biznesowe. Takie wnioski płyną z lektury najnowszego numeru Harvard Business Review Polska. O destrukcyjnych aspektach sukcesu opowiadał Łukasz Świerżewski, zastępca redaktora Naczelnego HBRP.

Karta podatkowa

Od przyszłego roku stawki karty podatkowej rosną o kilkanaście złotych miesięcznie. Kiedy opłaca się karta podatkowa, a kiedy warto przejść na działalność na zasadach ogólnych, tłumaczył Arkadiusz Gerwel, adwokat w Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Składka rentowa

Jeśli przedsiębiorca w wyniku wypadku nie będzie mógł dalej pracować, czy dostanie rentę? Środki z funduszu rentowego przeznaczane są m. in. na renty z tytułu niezdolności do pracy, czy na dodatki pielęgnacyjne. Na co jeszcze przeznaczane są pieniądze z tego funduszu? Na te pytania odpowiadał Wojciech Andrusiewicz z ZUS.