Z kraju

Z kraju

Perspektywy Polski w 2012

W najnowszym raporcie analitycy Blackrock napisali, że Polska gospodarka będzie najprawdopodobniej na czele gospodarek krajów CEE. Motorem rozwoju może być wzrost popytu wewnętrznego. O kondycji europejskich gospodarek mówiła Joanna Stec-Gamracy, dyrektor zarządzająca Blackrock w Polsce.

Euro kryzys

Niemcy, czyli rekordowo niskie bezrobocie, lepszy od oczekiwań bilans handlowy, ale też spadające zamówienia przemysłowe i lekko rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej. Do tego jeszcze ciężar ratowania euro. Czy niemiecki plan, wychodzenia z kryzysu, się sprawdzi i jak na tym będzie można zarobić? Naszym gościem był: Patryk Jabłonowski z Deka Investment.

Nowy rok w Elektrotimie

Duże publiczne zlecenia dla Elektrotimu pod koniec roku. Rynek spekulował o możliwych przejęciach, ale spółka nie zgłosiła się do przejęcia Elektromontażu Poznań. O plany rozwoju spółki, oraz o możliwe przejęcia, pytaliśmy Andrzeja Diakuna, prezesa Elektrotimu.

Co z tym złotym? 

Perspektywy dla rynku walut. Gdzie jest w tej chwili trend na rynku? Jak rezygnacja prezesa Szwajcarskiego Banku Centralnego wpłynie na rynek walutowy? Na nasze pytania odpowiadał: Tomasz Niemiec, ekspert do spraw dewiz w PKO BP.

Niemiecka lokmotywa?

Zaskakujący wzrost nadwyżki handlowej Niemiec. W listopadzie zwiększyła się o przeszło 2,5 mld euro, do ponad 15 mld euro. To głównie zasługa poprawy kondycji eksportu - najważniejszego motoru niemieckiej gospodarki. O niemieckiej lokomotywie rozmawialiśmy z szefem German Desk w Deloitte, Marcinem Diakonowiczem.

Wsparcie dla eksporterów

Rusza sezon targów i imprez wystawienniczych. Ministerstwo Gospodarki oferuje różne instrumenty wsparcia dla eksporterów. Jak z nich skorzystać? O tym w rozmowie z Ewą Swędrowską – Dziankowską, zastępcą Dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia, Ministerstwo Gospodarki

Twój Brat Pit

Dzisiaj na listy naszych widzów dotyczące rozliczeń z fiskusem, pomaga odpowiedzieć Paweł Skwarek, doradca podatkowy i radca prawny w Accreo Taxand

Samochody bez VAT-u

Volvo oferuje bankowóz żeby uniknąć podatku VAT. Jakie wymagania musi spełniać taki samochód? Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Piotrem Zięcikiem, dyrektorem sprzedaży Volvo Auto Polska i Michałem Borowskim, doradcą podatkowym w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Zmiany stawki VAT, a resort finansów

Resort finansów nie pracuje na razie nad podwyżką podatku VAT na chipsy i tortillę. Niezdrowa żywność jest już na cenzurowanym m.in. na Węgrzech i w Danii, gdzie wprowadzono specjalne podatki od takich produktów. Czy można wprowadzić wyższą stawkę VAT z dnia na dzień? O tym w rozmowie z Tomaszem Siennickim, doradcą podatkowym Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy

Trudny biznes aptekarski

Czy zakładanie i prowadzenie apteki jest jeszcze opłacalne? Na te i inne pytania odpowiedzi w rozmowie Pawła Blajera z Moniką Stefańczyk, głównym analitykiem rynku farmaceutycznego PMR

Huśtawka walutowa

Euro najtańsze wobec dolara od 16 miesięcy. Złoty dzisiaj jest słaby, ale stabilny. Jaką zmienność na rynku walutowym należy przyjąć? O tym w rozmowie z Jarosławem Klepackim, dyrektorem działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha

Aluminium da zarobić?

W cieniu wyników amerykańskiej Alcoi - o kondycji polskiej branży aluminiowej. Rozmowa z szefem Rady Nadzorczej Impexmetlau, Arkadiuszem Krężelem.

Rykoszetem od Węgier?

Węgry z ratingiem śmieciowym - w piątek agencja Fitch obniżyła rating tego kraju o jedno oczko do poziomu BB+. Jak sytuacja Węgier przełoży się na Polskę? Rozmowa z głównym ekonomistą Citi Handlowego, Piotrem Kaliszem.

Vivid Games na NewConnect

Producent gier wybiera się na NewConnect. W lutym ma ruszyć oferta o wartości 5 mln zł. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Remigiuszem Kościelnym.

Spotkanie Sarkozy-Merkel

Nowe środki ożywienia gospodarczego w Europie i zmniejszenie bezrobocia wśród młodych, do tego stare postulaty dyscypliny budżetowej i redukcji długu w strefie euro - co przyniosą rynkom efekty spotkania Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozyego? Rozmowa z ekonomistą polskiego banku przedsiębiorczości, Ignacym Morawskim.

Koniec "protestu pieczątkowego"?

Dziś mogą zapaść decyzje związane z pieczątkowym protestem lekarzy. W stolicy mają się w tej sprawie spotkać przedstawiciele OZZL, Porozumienia Zielonogórskiego Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24. O poranku gościem Roberta Stankiewicza był Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego.

Nowa prezes UKE

Nowe częstotliwości dla telekomunikacji - to jeden z najważniejszych celów jakie stawia przed sobą przyszła prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Magdalena Gaj mówiła o poranku w TVN CNBC, że gwałtowny rozwój nowych technologii będzie wymagać od państwa wydania dodatkowych częstotliwości.

Jak doradca może sprawdzić spółkę?

GoAdvisers i Avtech - zły przykład współpracy miedzy podmiotami? Jak inwestor i autoryzowany doradca mogą weryfikować to, co mówi im spółka? Rozmawiamy z Zbigniewem Mrowcem, partnerem Allen & Overy, byłym wiceprzewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

LST chce zarobić na łupkach

LST planuje rozwój biznesu związany z gazem łupkowym. Jaka jest prognoza zysków i dalsze plany firmy mówi prezes LST Capital.

IMS już na NewConnect

Debiut na NC. IMS to spółka świadcząca wyspecjalizowane usługi z zakresu marketingu sensorycznego. Na czym polega ten rodzaj marketingu mówi prezes IMS Michał Kornacki.

Praca dwóch prędkości

Europa coraz bardziej różnicuje się w kwestii bezrobocia. Bezrobocie w Hiszpanii wynosi aż 21 %. Na przeciwnym biegunie znajdują się Niemcy z 6-cio procentową stopą bezrobocia. Polskę od innych krajów europejskich różni kwestia elastycznego podejścia do spraw zatrudnienia. W części krajów promowany jest model flexicurity. Więcej o europejskim rynku pracy, w rozmowie z Wiolettą Żukowską, ekspertem rynku pracy, Pracodawcy RP.

Uboat już na NewConnect

Pierwszy debiut na NC w 2012. Uboat to spółka, która zajmuje się transportem morskim, a dokładniej rezerwowaniem miejsc na promach morskich. O przyszłości firmy rozmawiamy z jej prezesem Grzegorzem Misiągiem.

Spółki ukraińskie na GPW

Spółki ukraińskie straciły w zeszłym roku kilkanaście procent. Skąd takie spadki mówi Marcin Gątarz, analityk Unicredit.

Fuzje i przejęcia w 2012

Co może się w tym roku zmienić, jeśli chodzi o rynek fuzji i przejęć? 2011 w Polsce był jednym z  rekordowych lat dla tego rynku mówi Jacek Radziwilski, prezes Unicredit CAIB. Zapytamy, co się może zmienić w tym roku.

Lista problemów

Ponad trzysta milionów złotych dopłacimy do leków refundowanych - po zmianach na liście leków które weszły od nowego roku. NFZ ma jednocześnie zaoszczędzić prawie 740 milionów. To dane z raportu IMS Health - największej na świecie firmy przygotowującej analizy przemysłu farmaceutycznego. A o poranku gościem Roberta Stankiewicza był Michał Pilkiewicz z IMS Health Poland.

Sprzedaż aut hamuje

Polacy wstrzymują się z kupnem samochodów. W grudniu mimo wyprzedaży, salony sprzedały ponad 1/3 aut mniej niż rok wcześniej. W całym 2011 roku Polacy zarejestrowali ponad 270 tysięcy nowych aut - o ponad 12 procent mniej niż rok wcześniej. Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego z badającego rynek Instytutu Samar, w tym roku, w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, sprzedaż aut może spaść nawet o 1/4.

PRACA W ŚWIĘTO

Tiry mogą jeździć w Trzech Króli. Jest to jedyne święto, kiedy nie ma tego zakazu. Jak w związku z tym interpretować kodeks pracy – czyli czy kierowcy ciężarówek mogą pracować w ten dzień? Kto nie może pracować w wolne dni? Rozmowa z Piotrem Wojciechowskim, ekspertem prawa pracy

SPÓŁKA Z O.O. PRZEZ INTERNET

Od nowego roku zmieniły się zasady rejestrowania spółki z o.o. W jaki sposób sprawdzić wiarygodność spółki w ramach KRS? Rozmowa z Michałem Karwackim z Kancelarii Salans

PROBLEMY Z REFUNDACJĄ

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze list do Ministra Zdrowia zaniepokojony liczbą skarg na ustawę refundacyjną. Jego zdaniem nie był zachowany właściwy termin vacatio legis, nie ma też jednolitych dokumentów, które poświadczają ubezpieczenie pacjentów. Zamieszanie wokół ustawy nie sprzyja – zdaniem rzecznika – budowaniu zaufania do państwa. Rozmowa ze Stanisławem Trociukiem, zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich

GORZKA PIGUŁKA

Apteki mogą przyjmować recepty ze stemplem „do decyzji NFZ”. Czy apteka, która dba o interesy swoich klientów i przyjmie taką receptę może być w 100% pewna, że dostanie pełną kwotę refundacji? Zapewnienie NFZ i Ministerstwa Zdrowia na stronie internetowej i przed kamerami nie jest źródłem prawa. Rozmowa z Łukaszem Sławatyńcem, prawnikiem w kancelarii CMS Cameron McKenna