Z kraju

Z kraju

RYNEK PRACY W USA

Sytuacja na rynku pracy w USA zaczyna się poprawiać. Komentarz Romana Rewalda, prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce do amerykańskich danych.

DEMOGRAFICZNE WYZWANIA

Sprawdzamy, jakie zmiany czekają Polskę w wyniku procesów demograficznych. Rozmowa z dr. Krzysztofem Tymickim z SGH.

EURO KRYZYS

Drugi dzień spadków w Europie. WIG20 traci prawie 2 proc. Wyceny amerykańskich spółek są dość niskie - uważa Marcin Mierzwa, wicedyrektor BM Alior Banku.

RYNEK DŁUGU

Aukcja włoskich obligacji będzie kluczowym testem dla rynku, uważa Dariusz Lasek, dyrektor inwestycyjny Union Investment.

RYNEK PRACY POD LUPĄ

Blisko 1/3 Polaków obawia się utraty pracy, a ponad połowa jest gotowa wyjechać z kraju za wyższe wynagrodzenie. Rozmowa z Agnieszką Bulik, członkiem zarządu Randstad.

Rozliczenie roczne, a pracodawca

Tylko do 9 stycznia pracownicy, którzy chcą, by rozliczył ich pracodawca mogą przekazać mu PIT-12 czyli prośbę do pracodawcy o roczne rozliczenie. Część widzów upiera się, że ten termin mija 10 stycznia. Jak jest w rzeczywistości? O tym w rozmowie z Mirosławem Kucharczykiem z Izby Skarbowej w Warszawie

Poślizg nowego egzaminu na prawo jazdy

Ministerstwo transportu chce, aby nowy system zdawania zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie od połowy lutego tego roku. Minister transportu argumentuje, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie są jeszcze przygotowane do prowadzenia egzaminów na prawa jazdy na nowych zasadach. Czy odroczenie zmian pozwoli ośrodkom przygotować się na zmiany? W rozmowie z Andrzejem Daniszewskim, dyrektorem WORD w Białymstoku

Czy PIT-11 można wysłać mailem?

PIT-11 możesz wysłać pracownikom elektronicznie. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w tej sprawie. Warunkiem prawidłowości doręczenia jest wypełnienie PIT zgodnie z obowiązującym wzorem i opatrzenie go bezpiecznym podpisem elektronicznym. O tym w rozmowie z Marcinem Sidelnikiem, doradcą podatkowym, starszym menadżerem w dziale prawno-podatkowym PwC.

Zmiany w arbitrażu

Postępowanie arbitrażowe ma być tańsze i szybsze. Od marca wchodzi w życie nowy regulamin Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan. Zgodnie z nim strony postępowania będą musiały uzgodnić harmonogram podczas posiedzenia wstępnego. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Beatą Gessel-Kalinowską vel Kalisz, prezesem Sądu Arbitrażowego przy Lewiatanie.

Zwolnienie pośrednie

Czy może nas zwolnić osoba z zewnątrz? Czy nasz pracodawca może zatrudnić kogoś - kto wyleje nas z pracy? Jak zgodnie z prawem pracy wyglądają przepisy dotyczące zwalniania pracowników przez firmy zewnętrzne? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie Pawła Blajera z Bartłomiejem Raczkowskim, adwokatem i założycielem kancelarii Raczkowski i Wspólnicy

Rusza sezon wyników w USA

Alcoa pozytywnie zaskoczyła inwestorów, prezentując dobre wyniki za 2011 rok. Jakich informacji możemy spodziewać się z pozostałych amerykańskich spółek? Rozmowa z członkiem zarządu Getin Noble Banku, Maurycym Kuhnem.

PZU w nieruchomościach

PZU zaczyna działalność w branży deweloperskiej. Spółka chce - za pomocą nowego funduszu - inwestować między innymi w biurowce i centra handlowe. O perspektywach rozwoju tej gałęzi działalności rozmawialiśmy z analitykiem Citi Handlowego, Andrzejem Powierżą.

Lubawa w 2012

Spółka produkująca między innymi wojskowe maty maskujące czy kamizelki kuloodporne odwołała prognozę na 2011 rok. O powodach takiego posunięcia, i o planach spółki na 2012 rozmawialiśmy z jej prezesem, Piotrem Ostaszewskim.

Szansa dla początkujących

20-22 stycznia w Krakowie odbędzie się start-up weekend czyli warsztaty dla osób pełnych pomysłów na własny biznes. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z Andrzejem Targoszem, organizatorem Startup Weekend Kraków

Raport walutowy

Jakich zmian możemy spodziewać się na rynku walut w ciągu najbliższych tygodni? Rozmowa z analitykiem walutowym Noble Markets, Tomaszem Mączką.

Zmiany na kolei

Kolejnych podwyżek biletów na kolei w tym roku raczej nie będzie - zapowiada o poranku wiceminister Transportu, Budownictwa i Gosp. Morskiej Andrzej Massel. Według niego wprowadzona 1 stycznia podwyżka od 2% do 5% w pociągach Intercity powinna być jedyną w najbliższym czasie.

Inwestowanie w Afryce?

Czy inwestowanie na czarnym lądzie może stać się celem inwestycyjnym na przyszłość? Która część tego ogromnego kontynentu daje potencjalnie najlepsze perspektywy dla inwestorów, opowiada Paweł Homiński, zarządzający Noble Funds TFI.

Chińskie płace w górę

Chińczycy będą zarabiać więcej. Chińskie władze zdecydowały się podnieść płacę minimalną w kluczowych miastach i prowincjach, po to by zaradzić brakowi pracowników. Czy wpłynie to na konkurencyjność gospodarki tego kraju? O to pytaliśmy dr Krystynę Palonkę z Centrum Studiów Polska-Azja.

Dymisja z frankiem w tle

Ekonomiści dyskutują o skutkach dymisji prezesa Hildebranda dla Szwajcarskiego Banku Narodowego. Według Grzegorza Maliszewskiego z Banku Millennium zamieszanie wokół transakcji żony szefa SNB tylko chwilowo odbije się na reputacji banku.

Europa przed decyzjami

Europejscy przywódcy myślą przede wszystkim o zbliżających się wyborach - tak atmosferę wokół europejskiego długu ocenia dr Piotr Wawrzyk. Zastępca kierownika Katedry Europeistyki UW był gościem Bilansu.

POŻYCZKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH

W ramach zmian w Kapitale Ludzkim mają być wprowadzone pożyczki z 12-miesięcznym okresem karencji. Kto i gdzie może się o nie starać? Rozmowa z Pawłem Orłowskim, wiceministrem rozwoju regionalnego

TRUDNA REFUNDACJA

Jest porozumienie Ministerstwa Zdrowia z lekarzami a aptekarzami. Ministerstwo ma m. in. zmienić zapis rozporządzenia dotyczący konieczności wpisywania poziomu refundacji leków, gdy obowiązuje dla nich tylko jedna stawka. Tymczasem aptekarze wzięli sprawy w swoje ręce i napisali projekt ustawy ze zmianami w ustawie refundacyjnej. Rozmowa ze Zbigniewem Wilczyńskim, właścicielem Apteki Arnika i Łukaszem Farkasem, autorem aptekarskiego projektu ustawy refundacyjnej

UMOWY ANTYKRYZYSOWE

Ustawa antykryzysowa a umowy na czas określony. Odpowiadamy na pytania widzów dotyczące umów na czas określony. Rozmowa z Martą Urmiłowicz, specjalistą w OIP w Białymstoku

APTEKI DO KONTROLI

W ramach rutynowych działań Inspektorat Farmaceutyczny już bada między innymi, czy apteki nie umieszczają reklam, a także prawidłowość przyjmowanych recept. Rozmowa z Marcinem Flakiem, radcą prawnym w Kancelarii DFL Legal

Europejski rynek pracy

Od dłuższego czasu polityka społeczna i polityka rynku pracy jest zróżnicowana w krajach Unii Europejskiej. Liczba miejsc pracy w Niemczech się poprawiła. W tym czasie we Francji przybyło bezrobotnych. Czym jest to spowodowane, mówi dr Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej, UW.

Zyskowny Portfel

Portfel Marcina Billewicza, prezesa zarządu Copernicus Securities zyskał od początku inwestycji ponad 5,3%. Jakie zmiany zaszły w jego składzie po Nowym Roku? O tym w programie Milion w Portfelu.

ODWRÓCONA HIPOTEKA

Do projektu ministerstwa finansów swoje uwagi zgłosiło ministerstwo gospodarki. Proponuje ono jednoczesne uregulowanie tzw. umów dożywocia czyli zrzeczenia się własności nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę. Autorzy projektu odpowiadają, że uporządkowanie obu modeli - odwróconej hipoteki i umów dożywocia - jest niemożliwe z powodów formalnych. Co wynika z założeń do projektu? Rozmowa z Mikołajem Zdybem, radcą prawnym w KPMG D. Dobkowski

TWÓJ BRAT PIT

Do 10 stycznia pracownicy mogą przekazać PIT-12 czyli prośbę do pracodawcy o rozliczenie, gdy nie mają innych dochodów i ulg. Rozmowa z Dominiką Dragan-Berestecką, doradcą podatkowym w Ożóg i Wspólnicy