Polska i Świat

Polska i Świat

Znachor wyjdzie z aresztu

Znachor wychodzi na wolność. Tak zdecydował sąd w Nowym Sączu, który nie przedłużył aresztu mężczyźnie. To prawdopodobnie przez niego zmarła półroczna Magda. Leczył dziecko, doradzał rodzicom. Ci słuchali i zrobili tragiczny błąd. On wychodzi zza krat, oni tam zostają.

Kolejny rok, kolejne zamieszki

Co roku podobnie: niebezpiecznie, agresywnie pod flaga biało czerwoną. Pewnie dlatego słychać głosy, by organizowania takich marszów po prostu zakazać. Tu jednak pojawia się inny problem: konstytucja.

Dać się zjeść (przez anakondę)

To brzmi nieprawdopodobnie, ale ma się wydarzyć. Amerykański przyrodnik i filmowiec, ubrany w specjalny kombinezon, chce dać się zjeść anakondzie. Program dla Discovery Channel został nakręcony w dżungli, gdzie Paul Rosolie wraz z kompanami wyśledził ogromną anakondę. Pojawiają się jednak poważne wątpliwości, czy Rosolie zdecyduje się na taki krok i czy jest to możliwe. Michał Sznajder

W kółko "za kółkiem"

15 godzin bez przerwy za kółkiem, a w czasie kontroli buńczuczne deklaracje, że mógłby jeszcze dłużej. Białoruski kierowca to rekordzista w łamaniu przepisów bezpieczeństwa transportu, ale inspektorzy nie mają złudzeń: wielu tirowców robi podobnie. Część liczy, że uniknie kontroli, a inni fałszują tachografy mające ich kontrolować. Łukasz Wieczorek.

Kto uderzył pierwszy?

Spór o konie, choć tak naprawdę też o coś więcej. Po bójce na drodze do Morskiego Oka, gdzie górale starli się z obrońcami praw zwierząt, policja bada, kto zaatakował pierwszy, a obie strony straszą się wzajemnie pozwami. Obie też inaczej interpretują wyniki badań zwierząt zleconych po kilku przypadkach śmierci koni ciągnących wozy z turystami. Paulina Chacińska.

"Gwiazdor" i bin Laden

Zabójca Bin Ladena "gwiazdorzy". Tak mówią o byłym żołnierzu NAVY SEAL jego dawni koledzy. Są wkurzeni, bo Robert O'Neill złamał jedną z żelaznych, choć niepisanych zasad najlepszych komandosów świata - nigdy nie opowiadać o wykonanych zadaniach. A zadanie, o którym O'Neill od kilku dni opowiada w amerykańskiej telewizji było najważniejsze - zabić Osamę bin Ladena. Łukasz Frątczak

Wszyscy pod lupę, czyli efekt Madrytu

Efektem oszukańczej podróży posłów PiS ma być całościowy przegląd podróży służbowych parlamentarzystów. Pod lupę mają być wzięte wydatki na paliwo, bilety lotnicze, a przede wszystkim - rzeczywisty cel podróży. Od lat słyszymy o egzotycznych delegacjach uzasadnianych zacieśnianiem kontaktów między ustawodawcami. Czy audyt zarządzony przez marszałka Sikorskiego ma szansę to zmienić? O tym Michał Chlebowski.

Koniec PiS-owskiej trójki

To koniec działalności w PiS posłów Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego. Komitet polityczny partii wyrzucił ich - bez słowa tłumaczenia - po tym, jak służbowa podróż okazała się prywatną wycieczką. Na posiedzenie komisji zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy do Madrytu posłowie wzięli nie tylko żony, ale i zaliczkę na podróż samochodem. W rzeczywistości zaś polecieli tanimi liniami lotniczymi. To podróż, której kresu zapewne nie przewidywali. Michał Tracz

Kłopotliwy lot

Kłopotliwy lot i poważne konsekwencje dla trzech posłów PiS. Wyjaśnień żąda marszałek Sejmu, a klub i partia zawiesza ich w prawach członków. Panowie posłowie zabrali na służbowy lot do Madrytu żony i sejmowe zaliczki na delegację. Na planowane obrady wpadli dosłownie na chwile. I pewnie nikt by niczego nie zauważył, gdyby nie awantura o alkohol na pokładzie samolotu.

Północnokoreańska elita

Mają wytrzymać cios siekierą w brzuch i rozłupanie cegły na głowie - tak były ochroniarz Kim Dzong Ila opisuje szkolenie żołnierzy Korei Północnej. Żołnierzy elity mających właśnie służyć Przywódcy. Oprócz szczegółów były północnokoreański żołnierz dostarczył na Zachód zdjęcia.

Najbardziej obiecujący

A dzisiejsza awantura dotyczy dwóch najbardziej aktywnych posłów PiS młodszego pokolenia. Adam Hofman to rzecznik partii, odpowiedzialny za całość jej kontaktów z mediami i występów publicznych jej przedstawicieli. Mariusz Antoni Kamiński to uznawany za bardzo obiecującego wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony. Ich kariera właśnie zawisła na włosku.

Limuzyna marszałka

Choć ma już 80 lat - to nie grat - a prawdziwa gratka - i to nie tylko dla fanów motoryzacji. To samochód historia. Ostatnia limuzyna marszałka Piłsudskiego będzie ozdobą obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości. Przedtem auto musiało odzyskać sprawność i blask, bo losy samochodu nieodłącznie związanego z losami Polski nie były łatwe. Teraz znów jest na chodzie.

Kopacz jak Lenin?

Kampania przed wyborami samorządowymi potrwa jeszcze tydzień, a na jej finiszu spór bynajmniej nie o samorząd. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zarzuca spotowi Ewy Kopacz atakowanie religii i krzyża. W polskiej polityce trudno chyba o zarzut poważniejszy pod warunkiem, że trafny.

Pluszowy pingwin na kółkach. Nie zabawka, ale przyrząd naukowy

Podglądanie pingwinich stad jest trudne nie tylko ze względu na klimat, ale i wrodzoną nieufność tych ptaków do człowieka. Dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, czy podobnie będzie z robotem. Robotem wyglądającym jak pingwin. Jak się okazało, tylko na maszynę przypominającego jednego z nich, nie reagują agresywnie.

Kto kogo bije? Poseł Wipler policję, czy policja posła Wiplera?

Na film ze słynnej bijatyki z udziałem pijanego posła trzeba było czekać ponad rok. Przemysław Wipler twierdzi, że nagranie to dowód w sprawie, który jasno pokazuje kto kogo bije, używając siły na wyrost. Ale ani policja, ani prokuratura z posłem się nie zgadzają i twierdzą, że w innych ujęciach wyraźnie widać, że to Wipler stawiał opór funkcjonariuszom.

Orientacja seksualna na wyborczym plakacie

W wyborach samorządowych wysyp coming-outów. Homoseksualni działacze i działaczki nie tylko nie kryją się ze swoją orientacja, ale wręcz nią chwalą. Liczą że dzięki temu wejdą do polityki. Na początek lokalnej.

Losy marszałka Sikorskiego przesądzone?

Jutrzejsze głosowanie w sprawie Radosława Sikorskiego jest w zasadzie przesądzone. Marszałek najpewniej obroni swój fotel. Świadczy o tym niewielkie zainteresowanie czwartkową debatą. Zabrakło na niej liderów opozycji.

Wojsko zapowiada nabór rezerwistów. Chętnych nie brakuje

Polska armia zapowiada sięganie po rezerwistów i ochotników, którzy mają współtworzyć nowe oddziały obrony terytorialnej. W atmosferze wzrastającego poczucia zagrożenia niektórzy już myślą, by zaciągnąć się do wojska lub przynajmniej przejść wojskowe przeszkolenie.

Co wolno policji, a czego nie?

Policjant w czasie akcji może użyć broni, czy innego przymusu. Korzysta także ze szczególnej ochrony. Oczywiście sam też powinien trzymać się przepisów. One ściśle regulują - co wolno policji, a czego nie. Kiedy może użyć siły, kiedy pałki, a kiedy uderzyć.